Tieto dva lacné generické lieky znižujú úmrtnosť na rakovinu prsníka


Print Friendly, PDF & Email

rakovina prsníka a generické lieky

Na našej stránke sa zvyčajne venujeme prevažne alternatívnym, teda prírodným metódam prevencie a liečby chorôb, vrátane rakoviny.

Uznávame však, že nie každý úplne dôveruje alternatívnej liečbe, prípadne z presvedčenia uznáva skôr štandardné lekárske postupy. No a práve pre tých sme pripravili dnešný článok.

Ukázalo sa totiž, že dva lacné generické lieky dokázali znížiť mieru úmrtia na rakovinu u žien po menopauze, ktorým bola diagnostikovaná rakovina prsníka v počiatočnom štádiu.

Výskumníci odporúčajú nasadiť tieto 2 lieky:

  • Bisfosfonáty
  • Inhibítory aromatázy (AIs)

Uvedené lieky podávané súčasne dosahujú synergický efekt tým, že vzájomne zvyšujú svoj účinok a zároveň znižujú niektoré vedľajšie účinky.

Kedy ženy najčastejšie ochorejú na rakovinu prsníka

Približne dve tretiny žien, u ktorých diagnostikujú rakovinu prsníka, sú po menopauze a 80% je citlivých na hormóny, alebo inak povedané vyskytuje sa u nich hormonálna nerovnováha.

Operácia síce dokáže nádory prsníka odstrániť, no stále existuje riziko prehliadnutia mikro-nádorov, ktoré potom spôsobia neskorší návrat ochorenia.

Výskumníci uvádzajú, že spomínané 2 lieky, ktoré boli podrobnejšie popísané v štúdii publikovanej v medicínskom časopise The Lancet, majú v týchto prípadoch potenciál znížiť úmrtia.

Čo zistila prvá štúdia

prvej štúdii výskumníci skúmali novú endokrinnú terapiu na liečbu žien po menopauze pomocou AIs (inhibítorov aromatázy).

Táto štúdia bola vlastne meta-analýza, ktorá analyzovala údaje z predošlých štúdii na 32000 ženách po menopauze, v deviatich randomizovaných pokusoch.

Výskumníci zistili, že AIs boli v porovnaní s tamoxifenom (liek používaný pri rakovine prsníka) schopní znížiť mieru návratu ochorenia až o tretinu v priebehu 5 rokov. Okrem toho znižovali aj mieru úmrtnosti o asi 15% po 10 rokoch.

Keď sa AIs porovnali voči žiadnej liečbe, riziko úmrtia bolo vtedy nižšie až o 40%.

Stop Candida

Užívanie AIs však má aj nejaké vedľajšie účinky.

Ako uvádza Dr. Aine McCarthy, vedecký pracovník v Britskom ústave na výskum rakoviny (Cancer Reasearch UK), AIs spôsobujú rednutie kostnej hmoty.

To je aj dôvod, prečo výskumníci odporúčajú užívanie dvoch liekov súčasne.

Bifosfonáty totiž dokážu zmierniť efekty AIs na kostné tkanivá, keďže sa jedná o liek nasadzovaný na prevenciu úbytku kostnej hmoty pri osteoporóze.

Čo zistila druhá štúdia

druhej štúdii výskumníci preukázali, že bifosfonáty vedia znížiť výskyt sekundárnych nádorov rastúcich v kostiach o 17% v celkovej vzorke žien.

Tento efekt bol dokonca ešte vyšší u žien po menopauze, keď 2 až 4 roky s bifosfonátmi znížili mieru návratu rakoviny v kostiach až o 27% a zároveň znížili mieru úmrtia o 18% počas 10 rokov.

Dnes sa bežne stáva to, že ak sa rakovina prsníka rozšíri do kostí, podávajú ženám bisfosfonáty len v prípade ak majú zároveň aj nízku hustotu kostí.

Táto štúdia navrhuje, aby boli ženám s rakovinou prsníka podávané hneď od začiatku, vysvetľuje výskumník McCarthy.

Tieto výsledky sú veľmi povzbudivé, pretože 18% zníženie miery úmrtia znamená, že dokážeme ročne zachrániť v USA až 1000 životov, čo je obrovské číslo (pozn. redakcie: na Slovensku by to v prepočítaní bolo zhruba 20 žien).

Výskumníci však upozorňujú, že spomínané pozitívne efekty boli spozorované len u žien po menopauze, avšak nie u mladších.

Štúdia bola opäť meta-analýzou 26 rôznych štúdii, ktoré obsahovali indivuduálne zdravotné záznamy približne 19000 žien.

Ide naozaj o pozitívne výsledky.

Preto by sme chceli odporučiť príslušným úradom a lekárskym inštitúciám, aby sa na to bližšie pozreli a zhodnotili, či tieto dva lieky plošne nezahrnúť do liečebných protokolov žien po menopause s rakovinou prsníka v skoršom štádiu, prízvukuje McCarthy.

Samozrejme, je dôležitý ešte ďalší výskum používania kombinácie týchto dvoch liekov.

Záver

Dúfame, že sa vám tento článok páčil.

Ak sa náhodou osobne týka aj vás alebo nejakej vašej blízkej osoby, nebojte sa ho dať do pozornosti aj svojmu lekárovi onkológovi. Keďže sú tu uvedené odkazy na klasické lekárske zdroje, nemal by byť voči týmto odporúčaniam skeptický.

No a pre tých z vás, ktorí predsa len uprednostňujete prírodnejší prístup k liečbe, tak o takom sme nedávno písali v článku Elixír, čo dokázal kompletne zabiť rakovinu prsníka.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: These Two Cheap Drugs Could Cut Breast Cancer Deaths

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Anna Onderova

    Prosim nazov tych 2 generik na rakovinu prsnika…

Pridajte komentár

*