Predchádzať Alzheimerovej chorobe je jednoduchšie, než si myslíte!


Print Friendly, PDF & Email

Predchádzať Alzheimerovej chorobe je jednoduchšie, než si myslíte!

Máte obavy o vaše zdravie alebo zdravie vašich blízkych, pretože sa vo vašej rodinnej anamnéze vyskytuje Alzheimerova choroba? Zaujímalo by vás, ako a či vôbec by sa dalo predchádzať demencii?

Je pravda, že demencia je čoraz častejší problém a počet ľudí s týmto ochorením neustále rastie.

Štatistiky sú bezútešné. Alzheimerovou chorobou alebo demenciou trpí 10% ľudí vo veku 65 rokov, 25% ľudí vo veku 75 rokov a 50%  ľudí vo veku 85 rokov.

Najrýchlejšie rastúcim segmentom populácie s týmto ochorením sú práve 85-roční ľudia.  Výskum predpokladá, že do roku 2050 Alzheimerova choroba postihne 106 miliónov ľudí.

Dnes je to siedma najčastejšia príčina úmrtia.

Vedci nazývajú Alzheimerovu chorobu aj „diabetes 3. typu“. Rozmýšľate, aká je súvislosť medzi Alzheimerovou chorobou a cukrovkou?

Najnovší výskum preukázal, že inzulínová rezistencia (a „diabezita“ – konzumácia priveľkého množstva uhľohydrátov a cukrov a nedostatku tukov) je jeden z hlavných faktorov, ktoré spúšťajú kaskádu poškodení mozgu.

Tie „vykrádajú“ pamäť  viac než polovice obyvateľstva vo veku 80 a viac rokov a vedú k diagnóze Alzheimerova choroba.

Nemyslite si však, že príliš veľa inzulínu ovplyvňuje iba pamäť starších ľudí. Alzheimerova choroba sa neobjavuje len preto, že ste jednoducho starší. Demencia v skutočnosti začína v mladšom veku a vyvíja sa a zhoršuje po celé dekády.

Máme pre vás zlú a zároveň dobrú správu. Konzumácia cukrov a rafinovaných sacharidov spôsobuje predemenciu a demenciu.

Pokiaľ ich však z jedálnička vynecháte a nahradíte ich dostatočným množstvom zdravých tukov, môžete tomuto ochoreniu predísť, dokonca aj zvrátiť jeho včasné štádium.

Najnovšie štúdie zistili, že ľudia s cukrovkou majú štvornásobne vyššie riziko vzniku Alzheimerovej choroby. U ľudí s prediabetom alebo metabolickým syndrómom je vyššie riziko,  že sa u nich rozvinie predemencia alebo mierne kognitívne poruchy (MCI).

Na to, aby vám vysoká hladina inzulínu a inzulínová rezistencia poškodili mozog a spôsobili stratu pamäti, cukrovka 2. typu nemusí byť úplne rozvinutá.

Určite viete, že myseľ ovplyvňuje naše telo. Platí to však aj naopak – aj telo ovplyvňuje myseľ. To znamená, že mozog môžete ovplyvniť prostredníctvom stravy a tak vyliečiť svoje telo.

Vaše telo a myseľ nie sú dva rozdielne systémy, ale v skutočnosti je to jeden elegantný, ucelený ekosystém.

To, ako sa správate k vášmu telu, ovplyvňuje váš mozog, a to, ako sa správate k vášmu mozgu, ovplyvňuje vaše telo.

Zhoršeniu kognitívnych funkcií a strate pamäti je však možné predchádzať, a dokonca sa dajú aj zvrátiť. Musíme len optimalizovať funkcie mozgu, a potom sa môžu začať diať zázraky.

Zníženie hladiny cukru v krvi, detoxikačná kúra a zvýšenie príjmu tukov dokáže ľuďom výrazne zlepšiť pamäť, náladu aj celkové zdravie.

Hlavnou príčinou vzniku Alzheimerovej choroby je privysoké množstvo cukru, ktoré ovplyvňuje mozog. Nadmernou konzumáciou cukru a nedostatočným príjmom tukov spúšťame „diabezitu“. Tá vedie k zápalom, a tak vzniká začarovaný kruh, ktorý vytvára v mozgu zmätok.

Keby ste si pozreli pitvu mozgu pacienta s Alzheimerovou chorobou, videli by ste mozog ako v ohni. Takýto zápal sa vyskytuje opätovne pri každom chronickom ochorení a s pribúdajúcim vekom sa dramaticky zhoršuje.

Dá sa zvrátiť strata pamäti?

Dobrá správa je, že demencia i zhoršenie kognitívnych schopností sa dajú zvrátiť. Musíte si však kontrolovať hladinu inzulínu a udržiavať hladinu cukru v krvi v rovnováhe.

Pomôže vám to prekonať „diabezitu“, ustáliť si výkyvy nálady, zlepšiť sústredenie, zvýšiť energiu a predchádzať všetkým ochoreniam mozgu, ktoré súvisia s pribúdajúcim vekom, vrátane Alzheimerovej choroby.

Doktor Hyman hovorí, že týmto spôsobom pomohol mnohým svojim pacientom. Spomína na Georga, ktorý ho navštívil aj so svojou manželkou, pretože už viac nedokázal spravovať svoje obchodné záležitosti.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Cítil, že už doma nezvláda poriadne fungovať a ochabol aj jeho rodinný a spoločenský život. George bol zúfalý.

Testy zistili, že George mal v tele príliš vysokú hladinu ortuti. Lekári mu pomohli detoxikovať sa pomocou potravín ako kel, žerucha, koriander, pestrec mariánsky, živinami ako selén a zinok a liekmi, ktoré mu pomohli prekonať genetické ťažkosti zbavením tela ortuti.

Zmenou stravy a za pomoci bylín mu upravili hladinu cholesterolu a vysokými dávkami folátu a vitamínov B6 a B12 mu znížili hladinu homocysteínu (ktorý vzniká pri nedostatku kyseliny listovej).

Ľudia s vysokou hladinou homocysteínu majú podstatne vyššie riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

Po roku agresívnej liečby prispôsobenej jeho génom, metabolizmu, biochémii a diagnóze zaznamenal George pozoruhodné zlepšenie.

Predtým nedokázal poriadne pracovať a chátral aj jeho rodinný život. Po liečbe mohol opäť znovu fungovať a tešiť sa z prítomnosti svojich vnúčat.

Kedysi sme si mysleli, že nie je možné odstrániť povlak, ktorý upcháva cievy a spôsobuje ochorenia srdca. Dnes vieme, že sa to dá. Podobne dokážeme zvrátiť aj demenciu, pokiaľ sa začne s liečbou včas.

Zároveň je potrebné, aby sa venovala pozornosť všetkým faktorom ovplyvňujúcim funkcie mozgu – strave, cvičeniu, stresu, výživovým nedostatkom, toxínom, hormonálnej nerovnováhe a zápalu.

V skutočnosti je to pomerne jednoduché. Základné princípy funkčnej medicíny, liečenia základnej príčiny ochorenia, pomáhajú optimalizovať vaše biologické funkcie.

Zbavte sa zlých vecí a zásobte sa tými dobrými. Vaše telo sa postará o ostatné. Vie, čo má robiť a ako sa má liečiť.

8 krokov, ako zvrátiť stratu pamäti

Týchto osem krokov pomohlo mnohým pacientom zvrátiť nástup demencie a predchádzať jej.

1. Udržujte hladinu cukru v krvi v rovnováhe potravinami s nízkym obsahom cukru. Vypustite zo svojho jedálnička zlé potraviny – rafinované sacharidy, cukor, alkohol, kofeín, spracované potraviny, mliečne produkty, omega-6 oleje (zeleninové a semienkové) a jedzte tie dobré (zdravé tuky ako avokádo, vlašské orechy, mandle, kešu orechy, bio mäso, kuracinu i vajcia, olivový a kokosový olej).

2. Jedzte zdravé tuky,ktoré sú pre váš mozog prospešné. Sú to najmä omega-3 tuky obsiahnuté vo voľne žijúcich mastných rybách, v kokosovom oleji, extra panenskom olivovom oleji, avokáde, vajciach, orechoch a semienkach.

3. Cvičte denne. Postačí aj 30-minútová prechádzka. Tí aktívnejší môžu vyskúšať vysoko-intenzívny intervalový tréning alebo vzpieranie.

Štúdie preukázali, že fyzická aktivita môže predchádzať a dokonca aj spomaliť priebeh zhoršenia kognitívnych schopností a ochorenia mozgu ako napríklad demencia.

4. Potravinové doplnky užívajte s rozumom. Zoberte si multivitamín, minerálové doplnky, omega-3 tuky, extra B6, B12, folát a vitamín D3. Vhodné sú aj probiotiká, ktoré podporia vzájomné fungovanie mozgu a čriev.

5. Dajte si skontrolovať štítnu žľazu a hladinu pohlavných hormónov. Ak nie sú v rovnováhe, treba to napraviť.

6. Detoxikujte svoje telo od ťažkých kovov a ortuti pod lekárskym dohľadom.

7. Kontrolujte si úroveň stresu. Chronický stres sa podpíše na vašom zdraví a mozgu. Pokiaľ ide o vaše zdravie a chcete predísť demencii, relaxácia nie je luxus.

Zistite, čo vám pomáha upokojiť sa; je jedno, či to bude hlboké dýchanie, meditácie alebo joga.

8. Spite 8 hodín. Štúdie zistili, že nedostatok spánku je rizikovým faktorom zhoršenia kognitívnych schopností a vzniku Alzheimerovej choroby. Každú noc si doprajte minimálne 8 hodín kvalitného spánku.

Záver

Je to len začiatok, ale týchto 8 stratégií poskytne vášmu mozgu šancu vyliečiť a zotaviť sa a zmierni problémy s pamäťou.

Týmito bodmi sa môžete riadiť za každých okolností, pretože pomáhajú predchádzať starnutiu mozgu a dosiahnuť pevné zdravie.

Dozviete sa, ako zvýšený príjem zdravých tukov povzbudí funkcie vášho mozgu a pomôže predchádzať demencii.

Buďte zdraví a šťastní!

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. V članku sa píše veta, detoxikovať telo od ťažkých kovov aj ortuti pod lekárskym dohľadom,. Mám zato že toto je europská alibistická veta, ktora je zavádzajúca. Žiadny lekár to nevie a ani o tom nepočul. Ak sa mýlim tak prosím zverejnite mená tak vedomostne podkutých lekárov. Určite sa pacienti potešia. Ja osobne to síce nepotrebujem, lebo viem ako sa detoxikovať od ťažkých kovov aj to roky vykonávam.

  • hildegarda

   iVan, prosím Vás, mohli by ste mi poradiť ako sa detoxikujete od ťažkých kovov a od akých ťažkých kovov. Ďakujem

   • Jednou z možností je tzv. „převalování oleje v ústech“ Nejlepší k tomu účelu je olej slunečnicový. Napít se oleje, zadržet v dutině ústní a převalovat – srkat mezi zuby a nakonec VYPLIVNOUT!!! NEPÍT.

  • Jozef Hančulák

   iVan, prosím Vás, mohli by ste mi poradiť ako sa detoxikujete od ťažkých kovov . Vopred ďakujem. jh

Pridajte komentár

*