Študenti skúmali vplyv domácej wifi na rastliny. Pozrite sa, čo sa stalo

klíčky a wifi

15 ročné študentky strednej školy v Dánsku vypracovali vedecký experiment, ktorý mal zistiť efekt žiarenia z mobilných zariadení na rastliny.

Výsledok vás zrejme prekvapí.

Experiment, ktorý pôvodne navrhla jedna zo študentiek podieľajúca sa na ňom, vyvolal vo vedeckej komunite značný rozruch.

Celé to pôvodne začalo pozorovaním a položenou otázkou

Dievčatá si totiž všimli, že keď spali so svojimi mobilnými telefónmi v blízkosti hlavy, mali potom často problémy s koncentráciou v škole nasledujúci deň.

Chceli preto otestovať, aký efekt má radiácia z mobilného telefónu na ľudí.

Problémom však bolo, že ich škola nedisponovala potrebným vybavením na vykonanie takéhoto experimentu.

Preto sa dievčatá rozhodli, že namiesto toho radšej urobia experiment, ktorý otestuje vplyv mobilnej radiácie na rastliny.

Ako experiment prebiehal

Študentky umiestnili šesť tácok, naplnených semienkami žeruchy záhradnej, do miestnosti bez radiácie a ďalších šesť tácok do miestnosti s dvoma wifi routermi.

Podľa kalkulácií dievčat uvedené dva wifo routeri produkovali približne rovnaké množstvo radiácie ako jeden mobilný telefón.

Počas nasledujúcich 12 dní študentky tácky pravidelne zalievali. Dbali aj na to, aby mali všetky semená presne rovnaké podmienky pre svoj rast, vrátane svetla a teploty.

Výsledky postupne sledovali, merali, vážili a fotografovali.

Nepopierateľný výsledok

Na konci experimentu však výsledok už bol viac než jasný:

rastliny a wifi

Ako ukazuje obrázok (vpravo), oproti kontrolnej vzorke (vľavo), semená žeruchy umiestnené vedľa wifi routerov nevyklíčili. Mnohé z nich boli dokonca kompletne uhynuté.

Naproti tomu, semenám umiestneným vo vedľajšej miestnosti preč od routerov, sa darilo výborne.

Vykonaný experiment získal študentkám prestížne vyznamenanie na regionálnej vedeckej súťaži. Okrem toho zaujal aj širokú vedeckú obec vo svete.

Na obrázku nižšie nájdete ocenené študentky.

ocenene-studentky

O príbehu v krátkosti hovorí aj toto video (v angličtine):

 

Kim Horsevad, učiteľ na dánskej škole Hjallerup (kde sa uvedený experiment uskutočnil) uviedol, že experiment bude mať pokračovanie.

Uskutočniť sa ho podujal profesor neurológie na Karolinskom inštitúte vo Švédsku, ktorý má záujem ho zopakovať v profesionálne kontrolovanom vedeckom prostredí.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: Student Science Experiment Finds Plants Won’t Grow Near Wi-Fi RouterPodobné články

Odoberajte nové články na email!

Páčil sa vám tento článok? Potom odoberajte ZDARMA nové články emailom! Ako odberateľ zároveň získavate 15% zľavu na všetky naše knihy a výživové doplnky DrBuzgi. Prihláste sa tu:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

 1. Tomas says:

  Ja mam doma router nastaveny na 10prc vykonu. Iba 5ghz. Je skoda ze ludia bezne vyprazaju na plne gule.
  Chapem vyrobcov ze default je plny vykon. Nikto by to neriskol. Ale je skoda, ze ludia si to potom doma neprestavia. A tak mame doma vela krat silnejsi signal od suseda.
  INAC..
  Mohli urobit pokus ze 2.4 ghz vs. 5 ghz router 🙂
  Tomas

 2. Lukas says:

  Tomas: 5GHz je este horsi ako 2.4GHz pokial ide o skodlivost… Vyssia frekvencia, vyssia energia.

  • badatel says:

   U mikrovlnného žiarenia nejde ani tak o energiu, skôr o jeho biologický účinnok.

   Veď predsa fotón bežného denného svetla má podľa vzorca E=h*f vyššiu energiu ako mikrovlnné žiarenie a pre človeka nie je denné svetlo vôbec škodlivé.

   Dôležitá je len celková energia žiarenia, to znamená energia všetkých dopadajúcich fotónov dokopy, nie jedného.

 3. liuu says:

  Mne rastliny v pohode rastu pri wifi routeri 🙂 V miestnosti je este PC a 3 laptopy, 2 z nich permanentne zapnute. Router je umiestneny na policke v rohu izby, laptopy na stole v druhom rohu, a kvety na parapete uprostred. Dari sa im vyborne. Bolo obdobie ked nam zateplovali panelak a na leseni pred mojim oknom boli niekolko mesiacov odlozene palety so stavebnym materialom. V izbe bola tma – vtedy mi kvety takmer uhynuli.
  Nic proti vysledku experimentu, no mohlo sa na nom podielat nespocetne vela dalsich fyzikalnych velicin – cerstvy vzduch v miestnosti, presne mnozstvo vody, orientacia miestnosti vzhladom na svetove strany, prievan a neviem co vsetko.
  Pred par rokmi ma zaujal podobny experiment o skodlivosti ziarenia: http://www.pluska.sk/zdravie/experiment-voda-z-mikrovlnnej-rury-zabija-rastliny.html . Vyskusala som si ho – dlhe obdobie sa kvetom darilo rovnako, a nakoniec mi uhynul ten co bol polievany cerstvou par hodin odstatou vodou z vodovodu..
  Tak asi tolko k podobnym “experimentom” 🙂
  Budem rada ak to niekto skusite zopakovat a podelite sa o vysledky.

  • badatel says:

   Vo vašom prípade ste rastliny zrejme nemali dostatočne blízko pri routeri.

   Ono totiž so zväčšovaním vzdialenosti, sila žiarenia kvadraticky klesá. Ak ich posuniete z 20 cm vzdialenosti do 40 cm, žiarenie je už 4x slabšie (respektíve 25% sily z 20 cm vzdialenosti).

   Ak ich posuniete z 20 cm na 60 cm, už to má silu 9x slabšiu (11.1% pôvodného). Atď.

   Ďalším faktorom je to, že je rozdiel, či ide o malé, ešte len klíčiace rastliny alebo už veľké. Žiarenie zrejme dokáže zastaviť vývin mladých, no už nie usmrtiť veľké, vyrastené rastliny.

   Ak by ten pokus bol nezmysel, nevyslúžil by si pozornosť vedeckej obce…

 4. Olga says:

  Ďakujem za upozornenie a dávam študentkám za pravdu.Teraz už viem prečo mi hynie lopatkovec, vedľa ktorého si na noc kladiem 2 mobily.
  Je ovisnutý, má matné listy, niektoré zožltli , jeho kvety sa nerozvinuli, zožltli tiež. Očividne neprospieva a nevedela som si to vysvetliť, ani mu pomôcť. Veď som ho dostala pred polrokom taký nádherný!
  Tak mobily zo spálne vylučujem!

 5. brook says:

  Toto neni zadny vedecky pokus, ale ukazkovy logicky klam, “soucasne, a tedy proto”, jde tedy o snahu vyvolat dojem, ze dva jevy spolu nejak koreluji, ackoliv to nic nedokazuje.Aby se tento pokus mohl brat vubec vazne, musely by se oba pokusy uskutecnit v identickem prostredi, aby se vyloucily dalsi vlivy, opakovat pokus v prvni mistnosti i bez routeru a to se zjevne nestalo.Toto je proste k smichu.

  • ladybug says:

   Milej broučku, obrovský význam práce týchto slečien je práve v tom, že upozornili masy spotrebiteľov ako ľahko a nenáročne sa dá takyto pokus urobiť, a to aj za podmienok ktoré si popísal. Potom sami uvidia čo je pravda, budú zdieľať svoje pozorovania na nete a megadrahé výskumy, nevinne sponzorované zainteresovanými korporáciami môžu vyjsť rýchlo navnivoč, vrátane všadeprítomnej mediálnej masáže.

  • Peter says:

   Tak nech sa paci, metodiku si navrhol. Uz to len realizovať, nielen kecat a kritizovať. Potom porovnáme výsledky.

 6. Cobra says:

  Ja mám nad routerom na druhej poličke (40cm) dracénu a darí sa jej super. Dokonca sa tam páči aj tým svinským muškám v zemine, ktorých sa neviem zbaviť. Na zárodky hmyzu to žiarenie evidentne negatívny vplyv nemá.

 7. miroslava144 says:

  Priamo k routeru som postavila rastlinku “divný Janko” Kúpila som ju za 0,5 € vo výpredaji,lebo bola maličká,na skapatie. Krásne sa rozrástla. Žeby to bolo tým plastovým črepníkom ? Je to len obmedzený pokus a tvrdenie na určitej rastlinke.Škoda,že sa sem nedaju dať fotky.

 8. Stevo Vani says:

  ahojte vsetci , nic proti Vam vsetkymm vedcom ale nastudujte si co je experiment vedecky…
  lepsie si precitajte ze tie babenky pouzili nie rastlinu al, kvetinu a experimentovali, ALE klicky-semena zeruchy
  Cize ak to som dobre pochopil a je to pravda tak pri ziareni NIC nevyklicilo, na rozdiel pri prirodnych podmienkach. Teda ma to vplyv na samotny rast od semena zeruchy, teda nieco podobne treba urobit a pozorovat napr .pri ludskych muzskych spermiach atd. Moze to byt zaujimave , NEMYSLITE?
  Ale aj tak to nezastavi dalsi osial s WiFi technologiou. Uz je rozbehnuty rychlik.Asi dopadneme ako kedysi ludia a ich vedecke vynalezy v Atlantide…To je osud ludstva…

Pridajte komentár

*