Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Skutočnou príčinou celulitídy sú zápaly, nie tuk. Vyliečite ju takto


Print Friendly, PDF & Email

celulitida

Za všeobecne vnímané príčiny celulitídy a zmien na koži sa považuje nahromadený tuk a znefunkčnený alebo ochromený lymfatický systém.

Kým do istej miery je to pravda, často tomu tak nemusí byť. Samotné celulitídne zmeny na koži bývajú nezriedka spôsobované rôznymi zápalmi a bakteriálnymi infekciami.

Predtým, než sa budeme zaoberať samotnými odporúčaniami zameranými na potlačovanie kožných zápalov, pristavme sa na chvíľu pri lymfodrenážnej masáži.

V poslednej dobe sa totiž lymfodrenáž stala pomerne veľkým hitom v boji s celulitídou.

Lymfodrenáž je v podstate masáž lymfatických uzlín s cieľom podporiť tok lymfy, ktorá z tela odvádza nahromadenú vodu, toxíny a produkty metabolizmu.

Za určitých okolností dokáže prispieť k liečbe a zlepšeniu stavu kože. Musí sa však aplikovať správne.

Medzi ľuďmi sú rozšírené niektoré nesprávne predstavy o tejto procedúre. Preto sa na uvedené chybné predstavy zameriame a zároveň uvedieme, aký je správny spôsob aplikácie lymfodrenážnej masáže.

Bolesti pri lymfodrenážnej masáži

Jednou z chybných predstáv je, že dobre prevedená lymfodrenáž by mala bolieť. To však je úplne nesprávne.

Dobre vykonaná lymfodrenážna masáž by nemala nikdy bolieť.

V opačnom prípade by mohlo dôjsť k poškodeniu lymfatických uzlín a lymfatických kanálov. Potenciálnym výsledkom je dokonca skolabovanie celého lymfatického systému, čo by v konečnom dôsledku viedlo k zhoršeniu celulitídy.

Lymfodrenážne prístroje

Druhým pomerne častým mýtom je viera v masáže za pomoci lymfodrenážnych prístrojov.

Ich používanie je podľa nášho názoru nesprávne. Na kvalitne prevedenú masáž je potrebné mať dobré znalosti, tréning a cit. Tie žiadny prístroj nedokáže nahradiť.

Prístroje spravidla uplatňujú pri masáži rovnaký tlak. Správne vykonaná lymfodrenážna masáž by mala mať odstupňovanú intenzitu. Začína sa zvyčajne s jemnými a malými tlakmi, ktorých intenzita sa časom zvyšuje.

Prístroje majú obmedzený význam pre ich doplnkové použitie, nie však ako hlavný spôsob.

Ďalším problémom býva to, že prístroje spôsobujú nadmerné odvodnenie. Spočiatku sa síce zdá, že došlo k zlepšeniu stavu, no neskôr sa ukáže, že sa celulitída ešte zhoršila.

Nebezpečné vie byť aj používanie masážnych prístrojov, ktoré pracujú na princípe vákua. Všeobecné odporúčanie je vyhľadať kvalitného a vyškoleného lymfodražného maséra (masérku), ktorý vie, čo robí.

Sú oblasti, v ktorých prístroje dokážu vykonať lepšiu prácu. Oblasť lymfodrenáži ňou však nie je.

Lokálna verzus celotelová masáž

Niektorí terapeuti tiež zvyknú tvrdiť, že lymfodrenážnu masáž postačuje aplikovať lokálne na miestach, kde sa celulitída vyskytuje najviac.

Nie je tomu celkom tak.

Keďže pri tejto masáži je cieľom podporiť tok lymfy v lymfatickom systéme, dosiahnuť sa to môže len aplikáciou masáže na celé telo.

Čo sa stane pri jej čiastočnej aplikácii? Jednoducho lymfa sa presunie z jednej časti tela (masírovaného) do inej časti (nemasírovanej) a problémy začne spôsobovať tam.

Prípadne sa za nejaký čas po masáži vráti späť do pôvodnej pozície, takže sme tým nič nevyriešili. Preto, ak sa rozhodnete pre lymfodrenážnu masáž, nechajte si ju vykonať poriadne, na celé telo.

Príčiny zlyhávajúceho lymfatického systému

Jednou z hlavných príčin tvorby pomarančovej kože je, ak sa z organizmu nedostatočne odstraňujú odpadové produkty metabolizmu. Prečo tomu tak býva? Medzi najčastejšie dôvody patria nasledovné:

(1) Nedostatočný pohyb

Na rozdiel od krvnej obehovej sústavy, kde za prietok krvi cievami je zodpovedné srdce, takýto centrálny orgán u lymfatického systému neexistuje. Prúdenie lymfy je zabezpečované pohybom samotného tela.

Pri rôznych predkláňaniach sa, záhyboch, chodení, či behu sa rôzne časti tela stláčajú a iné naťahujú. Tieto pohyby potom zabezpečujú prúdenie lymfy.

Ak máte sedavé zamestnanie, alebo sa často dostatočne nepohybujete, potom lymfa sa nemá ako v tele presúvať. Ostáva nehybná, hromadia sa v nej toxíny, tie vyvolávajú reakciu imunitného systému v podobe zápalov a v konečnom dôsledku sa to prejaví na koži v podobe celulitídy.

Jednou z oblastí, ktorá je pri celulitíde výrazne ovplyvnená je stav kolagénu v rôznych tkanivách. Kolagén je v podstate spojivový systém, ktorý bunky nášho tela drží pohromade.

Bez neho by sme sa rozpadli. Podrobnejšie o kolagéne, jeho vplyve na naše zdravie a spôsoboch, ako ho obnovovať, je popísané v článku Výživa: Prednáška Prof. Zachara Šachtičky.

(2) Bakteriálne infekcie

Výsledkom zaseknutého toku lymfatickej tekutiny a hromadenia toxínov bývajú bakteriálne infekcie.

Medzi baktérie, ktoré najčastejšie vyvolávajú tieto infekcie patria: viaceré druhy stafylokokov, E. coli, klebsiela, proteus, bakteroidy a peptostreptokoky.

Dokonca sa zistilo, že bodnutia niektorých druhov hmyzu môžu prispieť k prenosu infekcií a následnému rozvoju celulitídy.

(3) Cukrovka

Cukrovka pomerne často vedie k ochoreniu známom pod menom diabetická neuropatia. Jedná sa o skupinu ochorení postihujúce nervy.

U ľudí trpiacich touto chorobou nezriedka dochádza k poškodeniu nervov v celom organizme.  Následne sa to prejavuje znecitlivením, prípadne bolesťami a slabosťou dlaní, rúk, nôh a chodidiel.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Problémy sa môžu vyskytnúť v ktoromkoľvek orgáne, vrátane tráviaceho traktu a srdca. Je odhadované, že minimálne 50 % cukrovkárov trpí nejakou formou neuropatie.

Zmenšená citlivosť v niektorých častiach tela potom má za následok neuvedomovanie si drobných zranení a prítomnosti vriedkov na koži, ktoré sa neskôr prejavia práve ako celulitída.  To ďalej môže vyvolávať nedostatočné potenie, vysúšanie pokožky a následne zápalové procesy.

Medzi ďalšie prejavy cukrovkou vyvolanej neuropatie a celulitídy patrí napríklad tromboflebitída, abscesy, osteomelitída a septická artritída.

Terapie zamerané na potlačenie zápalov

Výber terapie potlačujúcej zápaly závisí na type prítomnej baktérie, či už podozrievanej alebo laboratórne potvrdenej. Niekedy je však ťažké rozlíšiť medzi streptokokovou a stafylokokovou celulitídou bez analýzy vzorky kože alebo krvným vyšetrením.

Zvyčajne predtým, než sa potvrdí nákaza konkrétnou baktériou, konvenčná medicína využíva bežné antibiotiká penicilínového typu ako nafclín, prípadne oxacilín.

Pre mierne až stredne ťažké infekcie sa predpisuje dickoxacilín. V prípade alergií na penicilín sa používa erytromicín.

Alternatívna medicína uprednostňuje prírodné látky ako koloidné striebro alebo cesnak, ktoré majú preukázané anti-mikrobiálne účinky.

Liečba celulitídy u väčšiny ľudí zvyčajne veľmi dobre reaguje, keď sa podarí tieto bakteriálne infekcie potlačiť. Celulitída má však tú nepríjemnú vlastnosť, že sa dokáže pomerne rýchlo šíriť. Počas svojho šírenia zároveň spôsobuje závažné škody v zasiahnutých tkanivách.

Preto po jej odhalení je potrebné konať rýchlo.

Ak sa podarí zvládnuť jej prvé prejavy, k zlepšeniu stavu dôjde pomerne rýchlo. Bohužiaľ, uvedené bakteriálne infekcie sa často objavujú u ľudí s poškodeným imunitným systémom.

Po doznení počiatočných prejavov sa neskôr ochorenie v dôsledku zníženej imunity často vracia. Preto je dôležité neuspokojiť sa s prvotnými úspechmi, ale cieľavedome sa zameriavať na zlepšovanie a posilňovanie vášho imunitného systému, predovšetkým z dlhodobého hľadiska.

Odporúčania alternatívnej medicíny

Niektoré odporúčané prípravky a návyky sme už spomenuli v predchádzajúcich odsekoch.

Pre prehľadnosť ich tuto ešte raz zopakujeme a pridáme k nim ďalšie, zamerané predovšetkým na posilnenie imunitného systému a predchádzanie zápalových stavov:

(A) Dostatok pohybu

Ako už bolo spomenuté, lymfatický systém nemá vlastný cirkulačný orgán, akým je u cievneho systému srdce. Preto pre plynulý tok a pohyb lymfy je nevyhnutné mať pravidelný pohyb.

Vhodným prostriedkom a pomocníkom môže byť pre tento prípad Jóga. Tá dokáže výrazne napomôcť, keďže obsahuje niekoľko cvikov výhradne zameraných na podporu lymfatického systému.

(B) Probiotiká

Keďže pri liečbe zápalov sa často používajú konvenčné antibiotiká, je veľmi dôležité obnovovať bakteriálnu mikroflóru v črevách. Je všeobecne známe, že v našom tráviacom trakte sa ukrýva až 80 percent imunity.

Nemalo by zmysel potlačiť jeden zápal vyničením škodlivých baktérii na jednom mieste, aby sa potom iné škodlivé baktérie rozšírili inde. Aj v prípade, keď antibiotiká neužívate, je dobré podporiť vašu črevnú mikroflóru.

(C) Koloidné striebro

Je jedným z najznámejších a najúčinnejších prírodných antibiotík, vhodnou alternatívou ku konvenčne predpisovaným antibiotikám. Niektorí lekári pred ním varujú v súvislosti s algíriou (chronicky šedá pokožka).

Ak sa užíva kvalitný prípravok, s malými nano-časticami striebra, tak toto ochorenie nehrozí. Koloidné striebro je možné užívať povrchovo aj vnútorne (prehltnutím)

(D) Cesnak

Cesnak je pomerne známy svojimi protizápalovými, antimikrobiálnymi a protivírusovými účinkami.

Celý zoznam jeho pozitívnych vlastností by bol pomerne dlhý. Mnohé z nich sú priam ideálne práve pri liečbe celulitídy. Podobné účinky má aj čajovníkový olej (tee tree oil)

(E) Esenciálne mastné kyseliny (omega 3-6-9)

Omega kyseliny ako gama linoleová kyselina (GPA) a ekosapentaenová kyselina (EPA) majú známe protizápalové účinky.

Okrem toho majú regeneračné účinky na poškodené nervy.

(F) Vitamín C

Vitamín C je potrebný pre veľké množstvo metabolických procesov v organizme. Má nielen protizápalové účinky, je tiež silný antioxidant a hrá významnú úlohu pri tvorbe a obnove kolagénu.

Práve obnova poškodeného kolagénu hrá kľúčovú úlohu pri odstraňovaní celulitídnej pomarančovej kože.

(G) Vitamín A

Tento vitamín je známy aj ako vitamín zabraňujúci vzniku infekcií.

Tiež hrá dôležitú úlohu pri vytváraní a obnove epitelových tkanív poškodených celulitídou.

(H) Mangán

Minerál mangán zohráva nezastupiteľnú úlohu pri tvorbe kožných buniek a spojivovom tkanive. Tiež prispieva k obnove a oprave jeho poškodených častí.

Potraviny s najvyšším obsahom mangánu sú: klinčeky, šafran, pšeničné klíčky, raž, ryžové a ovsené otruby, ananás, lieskové orechy, ustrice, kakao, tmavá čokoláda, čili a tekvicové, ľanové, sezamové a slnečnicové semienka.

Zopár odporúčaných byliniek

Okrem vitamínov či niektorých potravín, na celilitídu sú výborné aj nasledovné bylinky:

(1) Pupočník ázijský (gotu kola, herba hydrocotylae asiaticae, centella asiatica)

Predpokladá sa, že táto rastlina má priaznivé účinky na rôzne orgány, špeciálne kožu, spojivové tkanivá, lymfatické a hubovité membrány. Používa sa povrchovo, hlavne pri nedostatočnosti prekrvenia, zápale mäkkých tkanív a pri hojení pooperačných rán.

Primárny efekt pupočníka ázijského je v posilňovaní spojivových tkanív prostredníctvom stužovania oslabených ciev.

Tiež sa uvádza jeho pozitívny vplyv na zvyšovanie hrúbky kože v poranených alebo infikovaných miestach. Všetky spomínané účinky môžu výrazne napomôcť pri liečbe samotnej celulitídy.

(2) Pagaštan konský

Táto bylina obsahuje extrémne silné prírodné protizápalové látky. Pagaštan sa tiež preukázal pomerne účinný pri zmierňovaní a odstraňovaní opuchov.

Medzi jeho ďalšie predpokladané efekty patrí podpora prúdenia lymfy. Všetky tieto vlastnosti ho robia pre liečbu celulitídy veľmi nádejným kandidátom.

Užitočný odkaz

Určite si pozrite jeden z našich najpodrobnejších článkov venovaný doplnkom stravy a rôznym ochoreniam Odporúčané doplnky stravy.

Nájdete v ňom podrobný zoznam doplnkov vhodných nielen na celulitídu, ale aj množstvo iných zdravotných ťažkostí.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Trosku jsou tady smichane dve masaze.
  Lymfaticka masaz – skutecne neboli.
  Anticelulitidni masaz na zacatku boli. Je sice u ni take zacit s lymfodrenazi nutne, ale manevry jsou posleze zcela jine a jsou bolestive.
  To co by po ni u profesionala nemelo zustavat jsou modriny.
  Dobre provedena se pozna podle pocitu lehkych nohou pri chuzi.

 2. Dobrý deň,
  som pravidelnou čitateľkou Vašej stránky, dokonca ste VEĽMI pomohli aj mojej mame, ktorá mala dlhodobé zdravotné problémy. S touto skúsenosťou sa už dlho chystám podeliť, ale musím si nájsť čas a pokoj aby som to čo najlepšie opísala.
  Ale prejdem rovno k veci. Chcela by som Vás poprosiť v mojom mene, a aj v mene ostatných mamičiek o radu, resp. by sme Vás chceli poprosiť o článok venovaný tzv. „uzlinkovým deťom“ alebo „diagnóza lymphadenopatia“. K týmto deťom patrí aj moja dcéra …nevieme si s tým dať rady. Ako sa zbaviť tých hŕč v LU?
  Keby ste si niekedy prešli diskusné fóra, ktoré sú určené pre mamičky, tak by ste videli koľko z nich sa trápi s uzlinami svojich detí, rovnako ako ja… Ja viem, že nám to začalo po očkovaní, konkr. 2.dávka Hexavakcíny. Odvtedy nebola očkovaná, ale potom sa to všetko začalo, napuchli nám uzliny na krku….v podstate som to riešila s lekármi, a potom som rezignovala, lebo behanie po vyšetreniach, poliklinikách a nemocniciach kde čakáme hodiny, bez nejakého úžitku, nemalo vôbec zmysel. Dcéra dostala dg. lymfodenopatia. Na obidvoch stranách krku má pod uškami viac ako 10 mm hrče (ja to volám fazuľky). Keď je chorá, samozrejme sa ešte zväčšujú…Je to smutné ale diagnózu lymfadenopatia má už toľko detí, že je to považované za normálne. Ale normálne by to bolo ak by to bol krátkodobý stav a nie niekoľko mesačný,či niekoľkoročný (tak ako u nás 3 roky)…ževraj z toho deti vyrastú, že majú niečo v tele čo im vadí, ale keď urobia testy a výsledky majú dobré, ďalej ich to nezaujíma a „čaká sa“. Ja z toho nemám dobrý pocit, nechať to len tak a čakať…

  Ak by ste chceli podelím sa o moju skúsenosť riešenia tohto nášho problému. Bolo to zaujímavé…To jednanie lekárov, hlavne pani onkologičky (pretože aj tam sme museli chodiť kvôli uzlinám) a nezmyselné diagnózy (ako napríklad CF a neurofibromatóza…) na to nezabudnem.

  Na záver Vám chcem povedať VEĽKÉ ĎAKUJEM, za to čo robíte. Dávate ľuďom nádej, nové možnosti, a cenné informácie a ja Vám chcem zaželať veľa veľa úspechov, a čitateľov 🙂

  S pozdravom Kristýna

  PS: ospravedlňujem sa za chyby a prípadnú nezrozumiteľnosť, už je veľa hodín 🙂

  • Dobrý deň pani Kristyna. Ďakujeme za vaše milé a povzbudivé slová! Pokúsime sa pozrieť bližšie aj lymphadenopatiu a napísať o nej článok s radami alternatívnej medicíny, ktoré snáď pomôžu.

   Ako ste už spomenuli, problémy s uzlinami začínajú zvyčajne po očkovaní. Veci sa ľahko pokazia, no o to ťažšie potom naprávajú.

   Čo sa týka príbehu vašej mamy, ak vám vyjde čas, určite ho napíšte. Radi ho potom tuto publikujeme.

  • Dobrý deň pani Kristýna,

   vo svojej praxi sa stretávam s deťmi, ktoré ťažko reagovali na očkovanie a „zanechalo“ to nejaké následky. Skúste sa vo svojom okolí pozrieť, či nie je terapeut, ktorý pracuje s prístrojom BICOM. Ja s ním pracujem a mám dobré výsledky pri „vyťahovaní“ očkovacích látok. Viac o prístroji http://www.bicom-optima.cz/

 3. Jan Jurečka

  Dobrý den, sleduji jednotlivé příspěvky, z nichž řada, opravdu je na vysoké odborné úrovni.
  Bohužel na druhé straně řada článků se opakuje, pouze v jemných odstínech je rozdíl (je to jakoby autor měl plat za množství vydaných článků, nikoliv za jejich odbornost).
  Obecně lze konstatovat, že se vkrádá do této rubriky nežádoucím způsobem komerce a degraduje poctivou myšlenku, s níž byl tento server otevřen.
  V jednom příspěvku se hovoří například o poznatcích týkajících se bio potravin a skutečnosti, že jsou v mnohém více závadné, než chemicky neošetřená zelenina a ovoce a na druhé straně zoufalé zdůrazňování nutnosti použít med v bio kvalitě (to včely musí být opravdu uvědomělé a cestovat pouze na lány chemicky neošetřené – z praxe víme, jak funguje pančování medu, to nemluvím o jednotném značení a povinnosti vyznačení země původu, složení, data…každý druhý trhovec si napíše tužkou bio med a lidé jsou jako ovce za pastevcem slepě a koupí i podvržené).
  Osobně se domnívám, že řada článků by mohla být stručnější, konstruktivnější s odvoláním na vytvořenou centrální databázi například kalorických hodnot, vitamínů, minerálů atd.
  V praxi by to znamenalo, že čitatel dostane do rukou článek se základní myšlenkou, metodikou aplikace, výroby atd a odvolání se na bližší informace do centrální databáze. V současnosti se donekonečna omílá v „každém druhém“ článku v němž se například vyskytuje slovo česnek – význam česneku, citronu, skořice, … prostě působí to tak, že musí být asi každý den bez ohledu na kvalitu nový článek, bez důrazu na myšlenkovou kvantitu a skutečnost, e existují čitatelé, kteří přemýšlí, sledují, porovnávají…
  Jak jsem se již v úvodu zmínil, bohužel, je to cesta, která vede k znehodnocování poctivé snahy těch, kteří stáli u zrodu tohoto serveru a pozorný čitatel se základními všeobecnými znalostmi záhy pocítí nesystémovost, chaos …
  Kdysi se říkalo, že někdy méně je více…
  Přeji všem hezký den Jan

  • Prepacte ale nechapem Vas nazor, v prvej vete pisete, ze vela clankov je na vysokej odbornej urovni a nasledne uz v druhej Vasej vete toto tvrdenie vlastne popierate?! Bio med je med, ktory vcely pozbieraju z chemicky nezasiahnutych kvetov, prirody a nemôze si BIO len tak napisat hocijaky predavac medu na trhu, ak na to nema povolenie, inak uplne najlepsie je mat svojho vlastneho vcelara, ktoremu dôverujete a beriete od neho pravidelne med. BIO je vlastne ovocie, zelenina neosetrena chemiou a viete, kto je uz nejaky patek biospotrebitel, vie bezpecne rozlisit ozajstne BIO a take, ktore sa na ,,BIO,, len hra, proste to vycitime. Chemiou neosetrene ovocie a zelenina ma tu skvelu vlastnost okrem ineho, ze si same vytvara protiplesnove latky, takze, ked take plody zjeme, mame prirodzenu ochranu proti plesniam v sebe aj my, kdezto v chemicky osetrenych plodoch sa toto nevytvara, preto aj enormny vyskyt rakoviny v poslednych rokoch napr.
   Mne system tu na badatelovi, ako to on vedie plne vyhovuje a vidim tu len a len pozitiva, hlavne aj vdaka tomu, ze sa stale dozviem aj nieco nove o ucinkoch cesnaku, citronu, skorice atd, len tak dalej, badatel, a srdecne dakujem! 🙂

 4. urcite odporucam Serapeptazu. u nas to ponuka firma Enerex. Maximum je rano 4 tabletky rano pred jedlom a az za hodinu jest. Je vyborna aj na sklerozu Multipex. Je vseobecne vyborna proti zapalom. Serapeptaza 120 000 U.

Pridajte komentár

*