Poznáte nebezpečenstvo zapnutia klimatizácie hneď po naštartovaní auta?


Print Friendly, PDF & Email

klimatizácia v aute

Vždy, keď si sadnete do auta, naštartujete motor a hneď za tým spustíte klimatizáciu, vystavujete svoje zdravie, aj zdravie ostatných s vami v aute, nebezpečenstvu.

Za ten čas, čo auto stojí na parkovisku, sa totiž v klimatizácii a jej potrubiach hromadí jedna toxická látka.

Látku, o ktorej hovoríme, je pre ľudský organizmus veľmi škodlivý, ba až karcinogénny benzén.

Ak auto stojí v chládku, v priemere sa ho tam naakumuluje približne 400 až 800 mg.

Ak však auto necháte stáť na priamom slnku a teplota vonku je vyššia ako 16˚C, úroveň benzénu môže dosiahnuť úroveň 2000 až 4000 mg.

To je 40-krát viac ako dovoľujú normy!

Čo sa deje po zapnutí klimatizácie

Keď sedíte v aute so zatvorenými oknami, benzén z klimatizácie sa presunie do interiéru auta, kde ho následne vdýchnete do pľúc.

Vy o tom ani nemusíte tušiť a benzén začne z pľúc prechádzať do krvi a odtiaľ do zvyšku tela.

Tento toxín veľmi nepriaznivo vplýva hlavne na obličky, pečeň a kostné tkanivá. Okrem toho, trvá pomerne dlhý čas, kým sa za tela dostane von.

Manuály k autám síce uvádzajú, že pred spustením klimatizácie je potrebné otvoriť okná, no zdôvodňujú to jej lepším výkonom, nie prítomnosťou toxických látok.

Stop Candida

Výskumy potvrdili, že klimatizácia v aute predtým, než začne chladiť vzduch, vyfúkne zo seba nahromadené plyny a to vrátane benzénu, ktorý spôsobuje rakovinu.

Ako správne zapínať klimatizáciu v aute?

Keď si budete najbližšie sadať do auta, je vhodné dodržiavať nasledujúci postup.

Po nastúpení najprv naštartujte. Potom, aj keď nebudete cítiť žiadny zápach z plastov, ihneď otvorte okná a až na to spustite klimatizáciu.

Okná nechajte otvorené aspoň 1 až 2 minúty, kým ich znova zavriete.

Ak vonku nefúka vietor, ktorý by pomohol s vetraním, môžete pri otvorených oknách prejsť autom aspoň pár metrov.

Jednak tým zlepšite prúdenie vzduchu, čím sa v interiéri rýchlejšie ochladí a jednak dobrým odvetraním znížite koncentráciu škodlivých plynov z klimatizácie.

Neskôr, predtým než auto znova zaparkujete a vypnete motor, je dobré vypnúť aj klimatizáciu. Pri ďalšom štartovaní sa tak nespustí automaticky.

Záver

Pokračujte v praktizovaní uvedeného postupu, aby ste si z neho vytvorili zvyk. Nebudete tak zabúdať auto vždy najprv dobre odvetrať od nahromadených plynov z klimatizácie.

Ochránite tým svoj organizmus od zbytočných toxínov, ktorým pravidelné vystavovanie sa by mohlo mať pre vaše zdravie tragické následky.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: Do You Know The Danger Of Turning On The A/C After Starting The Engine?

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*