Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Nie je to soľ, ani cukor. Ide o nebezpečný jed, ktorý jeme každý deň


Print Friendly, PDF & Email

glutamat-sodny

Pozrite sa ako vyzerá vraj bezpečná prísada do potravín. Označujú ju číslom E621 a pridáva sa do veľkého množstva nielen potravín, ale aj varených jedál prevažne v reštauráciách.

Nájsť sa však dá aj v mnohých ďalších potravinárskych produktoch, ktoré si denne kupujete v supermarkete. Jej hlavnou úlohou je, aby zvýraznila a zosilnila chuť.

Čo je to glutamát sodný

Glutamát sodný je biela kryštalická látka, ktorá sa podobá na soľ alebo cukor a po rozriedení vo vode chutí podobne ako mäsový vývar.

Je ho možné pridávať do akéhokoľvek druhu jedál.

Okrem zvýraznenia chute, ďalšou jeho vlastnosťou je, že zvyšuje chuť a žiadostivosť po jedle. Môže tak prispievať ku vzniku nadváhy a obezity.

Funguje tak, že preniká do krvi a tou sa dostáva do mozgu, kde dráždi nervové bunky zodpovedné za chuť.

Nájdete ho v rôznych druhoch potravín, no najčastejšie v týchto:

 • salámy, klobásy a iné mäsové výrobky
 • zemiakové lupienky
 • sáčkové polievky
 • potraviny v plechovke
 • pivo
 • mnohé ďalšie produkty

Oficiálne udávaná bezpečná dávka je 1,5 gramu pre dospelého na deň a 0,5 gramu pre dieťa na deň.

Príznaky nadmernej konzumácie glutamátu sodného

V súčasnosti sa vo svete spotrebuje až 200 tisíc ton glutamátu sodného ročne.

Príznakom jeho predávkovania sa niekedy hovorí aj „syndróm čínskej reštaurácie“, pretože vo zvýšenej miere sa používa hlavne v ázijskej kuchyni.

Medzi prejavy nadmernej konzumácie patria napríklad nasledovné stavy:

 • závrate, nevoľnosti a slabosť
 • migrény
 • poruchy zraku a videnia
 • búšenie srdca
 • narušenie hormonálnej rovnováhy
 • bolesti alebo tlak v hrudi

Pôvodne bol objavený v roku 1907 v Japonsku mužom menom Ikeda Kikunae.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Rôznymi pokusmi sa mu podarilo objaviť zlúčeninu, ktorá dokázala zvýrazniť chuť potravín, hlavne chuť a vôňu produktov z plechovky, jedál rýchleho občerstvenia a mrazených výrobkov.

Dnes už však nie je populárnym len v Ázii, postupne si našiel cestu aj do potravinárskeho priemyslu západných krajín.

Pokusy s glutamátom na myšiach

Keď sa robili pokusy s glutamátom sodným na myšiach, tie po čase jeho konzumácie prišli o zrak.

Jednou z jeho ďalších negatívnych vlastností je, že postupne otupuje chuťové poháriky na jazyku a je potrebné zvyšovať dávku, aby sa docielil rovnaký účinok.

Tiež je hlavným dôvodom toho, že vám nejaké jedlo veľmi chutí a nedokážete ho prestať jesť. Ide hlavne o také zemiakové lupienky, pochutiny či polievky z plechovky alebo sáčku.

Ich častá konzumácia tak môže dokonca vyvolávať závislosť, kedy podvedome budete uprednostňovať také potraviny, ktoré ho obsahujú.

Záver

Nezabúdajte na to, že producenti potravín z pridávania E621 do výrobkov zarábajú, pretože to znižuje ich výrobné náklady a prekrýva nízku kvalitu a chuť potravín.

Pri kupovaní potravín v supermarkete, ale aj v reštauráciách, si na túto látku dávajte pozor.

Vždy si prečítajte obsah výrobku na etikete, prípadne sa spýtajte či ho vaša reštaurácia používa pri príprave jedál.

Vyhnete sa tak celej palete možných následkov od závislosti až po viaceré vážne ochorenia.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Glutamát sodný je aj tam, kde to nie je uvedené…….. !!!!, pretože napríklad, ak potravina alebo jedlo obsahuje bujón, výrobca nemusí udávať prítomnosť glutamátu!!!

  Ja osobne si svoju bylinkovú „vegetu“ vyrábam sama..viem čo do nej dám…a môžem ju v kľude pridať do jedla aj malým deťom 🙂
  Recept na zdravú DOMÁCU BYLINKOVÚ VEGETU potrebujeme:

  ✿ soľ kuchynskú alebo morskú a ešte lepšie Himalájsku

  ✿ bylinky: ligurček/ libeček lekársky (možno poznáte skôr ľudový názov MAGGI), cesnak, šalviu, tymián, pažítku, lupienky z kvetov nechtíka, bylinku dobrá myseľ,…(ak máte tak aj petržlenovú alebo zelerovú vňať, huby, cibuľu, ….)….kôpor,…majoránku,…to čo máte radi
  A je dobré, že si viete urobiť aj rôzne druhy 🙂
  ✿ kurkumu -pomletú

  Ak váas to zaujalo, mám recept a postup na blogu:
  http://runoshop.blogspot.sk/2014/06/domaca-bylinkova-vegeta-alebo-ochutena.html

 2. Marian Tkáč

  Predposledný odstavec je smiešny. Neviem, či ho niektorá reštaurácia nepoužíva. Dnes je taká zlodejská doba. Každý chce čo najrýchlejšie a čo najviac zbohatnúť.

  • Peter Smelik

   Aj keby ho reštika pridávala/prisypávala, isto sa tým nepochváli… nepovie Vám to. Problém v reštikách nie je, že by ho pridávali do jedál, ale že jedlá pripravujú z polotovarov a surovín, kde E621 (glutamát sódny) už je 🙁 !

 3. KOŘENÍ SI DĚLÁM SAMA Z BYLINEK ,KTERÉSI PĚSTUJI NA BALKONĚ, JEN JSEM ZKLAMANÁ , ŽE TO DOVOLÍ PŘIDÁVAT DO JÍDLA, KDYŽ JE TO ŠKODLIVÉ NAŠEMU ZDRAVÍ, TED JE VŠE POSTAVENÉ JEN NA PENĚZÍCH, JEJICH RYCHLÉMU ZBOHATNUTÍ A JE JIM JEDNO KDO TO JÍ , DĚTI, MIMINKA, DŮCHODCI, NEMOCNÍ LIDÉ A JEŠTĚ SI TO PÍŠÍ MALÝMI PÍSMENY, ABY TO NEMOHLI PŘEČÍST NA JEJICH ETIKETÁCH A CO DĚLÁ OBCHODNÍ INSPEKCE PROTI TOMU, JSEM ZA TO VŠE ZKLAMANÁ , JAK NÁS ŠIDÍ

 4. Celý článok je nezmysel. Talizman sodny vo velkych množstvách používajú desaťročia japonci a korejci, pričom majú najdlhšiu priemernú dĺžku života. Žiadny vedecký výskum nepreukázal jeho škodlivosť pri konzumácii v primeraných množstvách. Pokus na mysiach je opakujuci sa hoax, ktorí nikto nevie špecifikovať, kde a kto ho vykonal.

  • Glutasolem zvýrazňuji chuť od polévek po omáčky, ale musí se s mírou. Už to, že píši tento příspěvek, dokazuje, že jsem to přežil. 🙂

 5. tak potraviny s E621 nekupujte, věřte s manželem, s dětmi, rodina bude mít radost ….

Pridajte komentár

*