Liečebná hladovka – medicínske dôkazy a osobná skúsenosť


Print Friendly, PDF & Email

hladovka

Článok obsahuje najprv krátky úvod o medicínskych štúdiách hladovky a za ním potom nasleduje osobný príbeh pána Radoslava Spišiaka z Košíc.

Výskum terapeutickej hladovky je datovaný už od roku 1880. Odvtedy, v rôznych medicínskych časopisoch boli publikované články o jej účinkoch.

Ide najmä o vplyv na nasledujúce ochorenia:

 • cukrovka
 • duševné ochorenia
 • kožné ochorenia
 • obezita
 • kardiovaskulárne ochorenia
 • žalúdočno-črevné ochorenia
 • chemické otravy, vrátane otráv z ťažkých kovov
 • artritída
 • alergie

Ranné výskumy boli skôr pozorovacie, zamerané na fyziologické a metabolické zmeny u jednotlivcov počas terapeutického pôstu.

Zdokumentované boli vtedy nasledujúce výskumy:

 1. Tanner, 40 dní (1880);[17]
 2. Jacques, 30 dní (1887) a 40 dní (1888);[18]
 3. Penny, 30 dní (1905);[19] a
 4. Levanzin, 31 dní (1912).[20]

(Niektoré skupiny a študenti lekárskych fakúlt sa nám vysmievajú, že sme šarlatáni, preto najmä v prípade terapeutickej hladovky, ktorú lekári značne zosmiešňujú, prikladáme aj akademické zdroje. Podrobný zoznam literatúry nájdete na úplnom konci skúsenosti čitateľa Radoslava.)

Podrobnejší výskum fyziologických zmien počas terapeutického pôstu bol robený až v roku 1923 na univerzite v Nebraske (Morgulis). Táto klasická štúdia pod menom Fasting and undernutrition (Pôst a podvýživa), poskytuje hĺbkovú analýzu reakcií zvierat a ľudí počas pôstu.[21]

V roku 1950, Ancel Keys a jeho kolegovia z University of Minnesota vypracovali dva zväzky pod názvom The biology of human starvation (Biológia hladovky u človeka). Tridsaťdva dobrovoľníkov hladovalo až do ôsmych mesiacov, pričom boli zaznamenávané detailné pozorovania.

Prišli k záveru, že totálny pôst alebo hladovka nespôsobila žiadnú obávanú vitamínovú alebo minerálnu nedostatočnosť a navyše došlo napríklad k zlepšeniu cukrovky a kožných ochorení.[22]

Cukrovka

Guelpa zdokumentoval úspešnosť hladovky pri cukrovke a goute, ako aj pri zápaloch a pooperačných stavoch.[23]

Liečba cukrovky terapeutickým pôstom bola potom ešte skúmaná Allenom v roku 1915. Zistil, že aktívny oddych/pokoj úplne zastavili glykosúriu a podstatne zlepšili gangrénu a vredy.[24]

Epilepsia

Liečba epilepsie pomocou hladovky začala už v roku 1900 vo Francúzku Guelpom a Mariem (citované Kerntom).[25] Neskôr v roku 1924, Hoeffel a Moriarty znovu popísali liečebné účinky hladovky na epilepsiu.[26]

V roku 1928, Lennox, v spojení s inými výskumníkmi zistil, že vyvolanie ketózy počas hladovky znížilo dĺžku, intenzitu a počet záchvatov.[27]

Obezita

Hladovka pri obezite si vyslúžila asi najviac pozornosti v akademickej literatúre, než ktorékoľvek iné zdravotné problémy. Prvé štúdie v tejto oblasti robili Folin & Denis, [28] ktorí, v roku 1915 obhajovali krátkodobé pôsty ako bezpečnú a účinnú metódu proti obezite.

Bloom, [29] Duncan,[30] [31] Drenick,[32] [33] and Thompson[34] publikovali početné práce ohľadom krátkodových i dlhodobých hladoviek pri obezite.

Asi najznámejšou sa stala pozorovacia štúdia publikovaná v Postgraduate Medical Journal v roku 1973, ktorá podrobne popísala hladovku 27 ročného mladíka, ktorý bez komplikácii hladoval 382 dní a zhodil 276 libier (125 kíl).[35]

Srdcovocievné ochorenia

Výskumy účinkov hladovky na pacientov začali v 60 rokoch. Duncan zaznamenal zlepšnie pri vysokom krvnom tlaku a iných chronických srdcových ochoreniach.[28]

Gresham, [33] Lawlor,[34] Suzuki,[35] Vessby,[36] and Sorbris [37]  zistili zníženie triglyceridov, krvného tlaku, atherómy a totálneho cholesterolu, zvýšenie pomeru HDL/cholesterolu a zlepšenie kongestívneho zlyhania srdca. [28] [33] [34] [35] [36] [37]

Autoimúnne ochorenia

Pozitívny efekt hladovky na autoimúnne ochorenia boli uverejnené v známom časopise Lancet v roku 1958 [45] [46] [47].

Artritída

Artritída v spojení s terapeutickou hladovkou je v odbornej literatúre rozoberaná asi najviac. Škandinávski vedci zdokumentovali protizápalové účinky a zníženie ESR, artralgie, bolesti, ztuhnutia a nižšiu potrebu liekov. [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55]

V roku 1984 americká štúdia potvrdila u 43 pacientov s definitívnou alebo klasickou artritídou podstatné zlepšenie sily úchmatu, bolesti, opuchov, ESR a funkčnej aktivity už po siedmich dňoch hladovky.[52]

Iné ochorenia

Iné ochorenia, pri ktorých vedecká literatúra indikuje zlepšenie počas liečebného pôstu, sú:

 • psychosomatické ochorenia [39]
 • neurogenický močový mechúr[39]
 • psoriáza [22] [30] [31]
 • ekzémy [22] [48]
 • thromboflemitída [38]
 • vredy krčových žíl [58]
 • neurocirkulačné ochorenia [39]
 • IBS (syndróm dráždivého čreva) [39]
 • dysorexia nervosa (zhoršená chuť) [39]
 • bronchiálna astma[39]
 • lumbago[39]
 • depresia [39]
 • neurózy a schizofrenia [59]
 • parazity [60]
 • žalúdočný vred [61]
 • myómy [46]

Toto nie je kompletný zoznam chorôb, pri ktorých terapeutická hladovka pomáha, ale len zoznam chorôb, ktoré boli skúmané a zverejnené vo vedeckej literatúre. Od roku 1900 existuje ešte mnoho empirických štúdii účinkov hladovky na mnohé iné ochorenia.[62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70]

Skutočný potenciál terapeutického pôstu si medicína stále len začína pomaly uvedomovať (Prečo sa to deje pomaly, sa môžeme dovtípiť. Veď ortodoxnej medicíne trvalo asi sto rokov, pokiaľ uznala liečivé účinky vitamínu C a jeho úplný potenciál ešte dodnes cieľavedome zanedbáva) a súčasnejšie výskumy poukazujú napríklad na dôležitý pozitívny účinok hladovky aj na celkový imunitný systém. [53] [71] [72] [73] [74] [75]

Liečebná hladovka je veľmi široká téma a dalo by sa o nej popísať množstvo článkov. My vám však prinášame praktickú osobnú skúsenosť jedného z našich čitateľov, Radoslava z Košíc.

Damián, Kampaň za pravdu v medicíne

—————————————————————

Volám sa Radoslav Spišiak a zdravím všetkých, s ktorými sa môžem podeliť o mojich osobných skúsenostiach s dvoma hladovkami. Ide o zdravotné hladovanie ktoré je absolútne bezpečné.

Prvú som mal v roku 2000 v trvaní 30 dní a druhú v roku 2013 v trvaní 35 dní.

Poradím aj ako sa trošku lepšie a zdravšie stravovať, zdravšie žiť, neveriť len lekárom a lekárnikom, zavádzajúcim reklamám a kadejakým naslovovzatým odborníkom, ktorý zväčša sledujú jediný cieľ, naše peňaženky. Väčšina robí všetko len pre peniaze, nie pre zdravie pacienta.

Rád pomôžem i tým čo majú problém s ostrohami a celkovo chodidlami. Tam vlastne začali moje problémy a dôvod mojej 35 dňovej hladovky s pitím len destilovanej vody.

No a teraz už môj príbeh

Koncom roku 2012 som začal mať stále viac a viac bolesti v spodnej časti chodidla. Navštívil som lekára. Na RTG snímkach nebol žiaden nález a tak na odporúčanie a predpis som absolvoval ultrazvuk, masáže, laser, elektro, magnet.

Doma som si svietil na postihnuté miesto i lampou Bioptron. Nič nepomáhalo a bolesti sa stupňovali. Navštívil som ďalšieho lekára. Znova tie isté procedúry ale v inom rehabilitačnom stredisku.

Tam som si po dohode všetky procedúry robil už sám a dôslednejšie. Ani mnou dôsledne aplikované procedúry na nohy vôbec nezabrali.

Bolesti som už mal veľmi veľké. Nevedel som vôbec chodiť a skoro nikam nechodil. Už ma boleli i holenné svaly ako som kadejako kríval. Za vložky do topánok som minul viac ako 100 Eur a žiadne nepomáhali, hoc ich mám doma asi 20 druhov. I robené na mieru počítačom.

Kortikoidy som si odmietol dať pichať. Počul som ako urobia viac zlého ako dobrého.

Napríklad kamarátovej manželke liečili jednu vec – kortikoidmi a na strane druhej jej kortikoidy zničili žilu, ktorá vyživuje bedrový kĺb. Ten po pár mesiacoch odumrel a keď sa na to prišlo, bolo neskoro.

Tohto roku tj. 2014 jej voperovali nový, umelý a to nemá ešte ani 30 rokov. No a keďže som si to odmietol dávať opichávať, tak už lekári so mnou nevedeli čo robiť a kam ma poslať. Vraj tam mám asi nejaký zápal, ale nevedia ako naň.

Trápil som sa s bolesťami už viac ako pol roka, tak som sa to rozhodol zobrať do vlastných rúk. Nemal som čo stratiť.

Rozhodol som sa ten zápal zničiť hladovkou. Ale nemyslím protestnú hladovku, ale zdravotnú. Je rozdiel ak človek trpí hladom  dôsledkami vojen či iných katastrof, alebo má hladovku zdravotnú s jasným cieľom a približnou dĺžkou trvania.

Hladovka nie je ani diéta ako píšu lekári. Má iný priebeh a i význam

Jednu skúsenosť s dlhodobým hladovaním som už mal a keďže viem že pri dlhodobej hladovke sa v tele likvidujú zápaly, rozhodol som sa ju absolvovať zas.

Ak tam mám ten zápal ako hovoria lekári, tak ho zničím. A ak nie, tak aspoň to vylúčim a viem že problém musím hľadať inde. Prvú hladovku som mal v roku 2000.

V sobotu ráno som začal čítať super knihu o vode a liečbe hladom. Veľmi ma tá kniha zaujala. Pre mňa to bolo niečo nové, priam fascinujúce, ako sa telo, bunky a všetky tkanivá obnovia a reštartujú.

Bolo tam písané o tom, ako dlhodobá hladovka, 30 dňová a dlhšia, predĺži a skvalitní život o viac ako 15 rokov!

Ako hladovka zničí už po dvoch, troch týždňoch všetky zápaly, vrátane chronických. Hneď v ten deň som prestal jesť a pil len čistú minimálne mineralizovanú vodu. Cieľ som si dal hneď 30 dní, čo som bez problémov zvládol.

Už vtedy som vedel že hladovka je pre človeka prospešná a človeku absolútne nič nehrozí. Má pre človeka len a len pozitívny účinok.

Všetky vyjadrenia lekárov o nebezpečí hladoviek sú totálnymi nezmyslami. Všetko to tu vysvetlím a i dokážem. Kto i len trochu nezaujato rozmýšľa, dá mi za pravdu.

Takže, júl 2013

Ak mám v chodidlách podľa lekárov zápal, zničím ho hladovaním.

Viacmenej zo dňa na deň som začal s hladovaním. Telo nepotrebuje žiadnu prípravu. Kúpil som si prístroj na výrobu destilovanej, demineralizovanej vody a denne som vypil asi 3 litre.

Postupne ako som z pôvodnej váhy 80 kg uberal, tak som pil menej. Keď som už mal skoro 60 kíl, 3 litre bolo veľa. V bruchu mi celý deň žblnkotala voda. Hoc som cez deň dosť vypotil, stačili mi už len dva litre.

Čo sa týka tuku, tak telo na chod orgánov a na fungovanie jedného dňa potrebuje energiu ktorá je obsiahnutá asi v 400 g tuku. Myslím na fungovanie a zháňanie potravy, nie na ležanie celý deň na gauči, ale ako v prírode zvieratá, keď celý deň behajú a hľadajú potravu. Naši predkovia boli rovnakí.

Telo, ak prestane prijímať potravu, po krátkom čase sa prepne do núdzového režimu a energiu začne čerpať z tuku, ktorý si zabezpečil keď prijímal potravu. Z tohto tuku nám telo vyrobí všetko čo potrebujeme. Minerály, vitamíny, všetko.

Preto majú ženy a v prírode samice viac tuku. Je to geneticky dané, ak by boli tehotné. Treba uživiť prípadný plod, tak nech majú väčšie zásoby.

Je to presne ako u zvierat. Zviera si počas leta nahromadí na sebe tuk a celú zimu dokáže z neho fungovať.

Počas zimy napríklad vlk, mesiac či dva nedá do papule absolútne nič a napriek tomu nestráca ani orientáciu, ani neodpadáva, ani nestráca svalstvo a napriek tomu dokáže rovnako rýchlo behať ak nie ešte rýchlejšie, ako keď mal plné brucho a mal na sebe kopec tuku.

Po celý čas žije len a len z uloženého tuku, ktorý je na tento účel stvorený. Ak by vedel rozprávať a mal rozum ako my, určite by povedal že to nevydrží a kašle na to 🙂

Divé husi sú tiež dobrým príkladom

Dokážu letieť cez more či pevninu celé týždne, bez jedinej prestávky. Po celý čas letu čerpajú energiu len tuku.

Podľa vyjadrení lekárov človek stráca už po týždni svalovinu. Videl niekto doletieť hus po niekoľko týždňovom lete len s kopou tuku a bez svaloviny? 🙂 Každé zviera je po zime vyziabnuté a hlavne po tuhej zime.

Každému dala niečo príroda aby prežil zimu. Stromom zasa miazgu. Preto po zime zlomíte konár veľmi ľahko. Už nie je tak pružný, lebo je vysušený. Strom tú miazgu využil.

Príroda evolúciou spravila naše telá dokonalými, jak naše, tak i zvieracie. Tukové bunky sa prijímaním potravy zväčšujú a nedostatkom zasa zmenšujú. Nelikvidujú sa, len sa zmenšujú.

Svalstva a pre život dôležitých orgánov sa metabolizmus tela nedotkne nikdy skôr, ako vlastných zásob tuku. Telo pri nedostatku potravy manipuluje len a len s tukom.

Pri mojej druhej hladovke v roku 2013 bol môj hlavný cieľ sa čo možno najrýchlejšie zbaviť všetkých zásob tuku. Chcel som mať hladovku čo najkratšiu, nech sa nemusím trápiť myšlienkami na jedlo.

Vedel som ako mi jedlo chýbalo pri mojej prvej hladovke. V poslednej fáze hladovania, keď už telo nemá takmer žiaden tuk, začína meniť a používať na prežitie choré bunky a kadejaké iné choré či nepotrebné tkanivá.

Ak už ani tie nie sú, tak až potom siahne na svalstvo. Ak už nie je ani svalovina, tak až potom začne využívať vlastné orgány.

V koncentrákoch boli počas vojny väzni takmer bez tuku a denne robili v lomoch 12 hodín len o vode a s minimom jedla. Svalstvo mali stále. Telo ak už nemá žiaden tuk, dá to najavo, toho sa nemusí nik báť!

Telo má neskutočné rezervy

Kde má človek hranice, skúšali napríklad i za druhej svetovej vojny fašisti. Nemci keď potrebovali dobiť Rusko, potrebovali vojakov čo vydržia 30 stupňové mrazy, celé dni chodiť a skoro nič nejesť.

Hoc o tom veľa ľudí nevie, v koncentračných táboroch sa testovali na túto vec židia.

Židom dali na chrbát 30 kilové závažia a len o vode ich nútili denne viac ako 12 hodín pochodovať. Väčšina z nich vydržala viac ako 30 dní! Rekord a množstvo, koľko z nich na tieto pokusy zomrelo sa nedozvieme už asi nikdy.

Dôležité bolo, že mali Nemci zo svojich vojakov robotov.

V prvých líniách mali Nemci všetkých vojakov nadrogovaných. Keď už nezaberali ľahšie drogy, pritvrdili a podávali im heroín. Len preto aby sa nebáli, nepociťovali únavu a necítili hlad.

Všetko je to len na potlačenie psychiky. Že to vydrží ľudské telo, Nemci už vedeli. Mali to otestované na židoch.

Pri mojej hladovke v roku 2000 som zhodil za 30 dní z 80 na 59 kg. Denne som absolvoval 10 kilometrové prechádzky a ani na 30 deň som necítil absolútne žiadne problémy, jedine s tlakom.

Už od takmer prvých dní keď sa mi znížil, som sa naučil pomalšie vstávať z postele a problém bol vyriešený. Po skončení hladovky som sa hneď na druhý deň dosýta najedol. Žiadne šťavy a pod.

Zviera v prírode tiež po mesiaci hladovania nezačína šťavami, kašami a pod. Samozrejme že mi nič nebolo. Ani ma len brucho nebolelo. …a to som hneď v prvý deň po hladovke zjedol viac ako 3 kg jedla.

Od mäsa, sladkostí, všetko. Je pravda že som to trochu prehnal, ale chute boli veľké 🙂

O dva dni od skončenia hladovky prišiel víkend a vyziabnutý na kosť som bol s partiou cestných cyklistov na bicykli. Spravil som s nimi za dva dni viac ako 200 km. Bolo nás viac ako 10 a rozhodne to nebolo prechádzkové tempo.

Polovica z nich boli košickí pretekári. Šlo sa mi veľmi dobre. Pôvodná váha sa mi vrátila asi do mesiaca.

Ak nejaký lekár povie, že negatíva hladovky sa môžu prejaviť až po nejakej dobe, tak sa nad tým len pousmejem. Vedia riadne zastrašovať.

Vtedy som mal hladovku kvôli dutinám. Stále som mal zápaly a 24 hodín denne som mal bolesti prínosových dutín. Trvalo to 15 rokov. Kopec vyšetrení, liekov, ľudových liečiteľov a stále nič nepomáhalo.

Nakoniec až na šiestej operácii (!) mi konečne kamarátov známy krivú prepážku vyrovnal a bolo po probléme. Judr. Ivan Čerkala – ďakujem!

Na všetkých RTG snímkach a CT bolo vidno že je krivá nosová prepážka, ale nikomu sa s tým nechcelo babrať!

Veď sa pacient vráti a môže sa zas a zas fakturovať poisťovni. Hlavne, že je lôžko v nemocnici obsadené a majú lekári robotu! Hajzli! Určite má väčšina s lekármi podobnú skúsenosť.

Posledná hladovka

Pri poslednej hladovke v roku 2013 som už vedel, že telo nebude mať s hladovaním žiaden problém. S váhou som zišiel až na 54,8 kg, ale to nebol cieľ.

Túto hladovku som mal v pláne dokončiť celú, s maximálnym možným účinkom. Nezamerať sa na dĺžku hladovania, ale na priebeh a konečnú fázu. Ísť jednoducho na doraz.

Jedlo mi chýbalo, ale len v myšlienkach. Chute som mal veľké, ale jednoznačne to nebol hlad.

Telo pri trávení potravy potrebuje 80% energie. Ja som tú energiu mal ušetrenú, keďže som nič nejedol a preto som sa cítil stále plný energie. (Preto ľudia na diéte o zeleninových a ovocných šťavách spia len cca 4 hodiny denne a úplne im to stačí. Pozn. Kampane za pravdu v medicíne).

Aby som mal hladovku čo možno najkratšiu a čo najkratšie sa trápil myšlienkami na jedlo, snažil som sa ju čo možno najviac skrátiť. Prvoradé bolo dostať sa s tukom na minimum. Denne som absolvoval 5 – 6 hodinové túry s rýchlou chôdzou.

Denne som minimálne hodinu cvičil s činkami a pritom som 15 rokov necvičil. Až po dvadsiatom dni som túry obmedzil na 2-3 hodiny denne a prestal cvičiť. Z opatrnosti, a už som mal i menej času.

Chodil som do práce. Po celý čas hladovania som denne spal cca 3 hodiny. Presne ako pri mojej prvej hladovke. Nie preto že som nevedel spať, ale preto že sa mi nechcelo, stačili mi 3 hodiny.

Posledné dni som si cez noc čítal rozprávky. Ukľudňovali ma. Televízor som počas hladovania vylúčil, ako aj chodenie do mesta.

Utiahol som sa do prírody, kde som trávil najviac času. Neviem prečo, ale v prírode mi jedlo takmer vôbec nechýbalo, preto som v nej trávil čo najviac času. Už mi to dávalo súvis, keď som o niekom čítal že počas hladovky sa utiahol na nejakú chalupu či samotu v horách.

Problémy počas hladovky neboli žiadne, až na jeden, ako i pri mojej prvej hladovke pred 13-timi rokmi – s tlakom. Musel som pomalšie vstávať. Tlak sa hneď vyrovnal a bolo to okej.

Nemal som ako mám stále 120/80, ale zhruba 103/70. Srdcový tep bol cca 60 úderov za minútu. Telo ide na núdzový režim. Preto počas hladovania tlakuje telo na nižší tlak. Načo tlačiť viac, ak telo prežije i s nižším tlakom.

Lekári by mali pochopiť, že hladovka nie je na veky, ale len na nejaký čas

Všetko v tele ide na núdzový režim. Výroba červených krviniek a pod. Týždeň po hladovke som si bol dať urobiť rozbor krvi.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Niektoré hodnoty nižšie, iné, ako napríklad obrana tela, vysoké. Kyselina močová ako u bábätka, povedala mi sestrička! Telo dalo počas hladovania do obrany maximum, čo bolo vidieť i na krvnom obraze.

Dokonale vymyslené! Telo sa maximálne prispôsobilo hladovaniu.

Tri dni po skončení hladovky som zjedol kopec zmrzliny a riadne ma rozbolelo hrdlo. Myslel som že budem chorý. Asi za tri hodiny ma to prešlo. Hneď mi došlo, prečo sa telo vybavilo viac bielymi krvinkami.

Telo sa prispôsobilo okolnostiam a hladovke. Imunita bola dokonalá! Každý údaj v krvnom obraze mal presnú príčinu jeho hodnoty, ale to tu už nebudem rozpisovať.

Necelé dva týždne po skončení hladovky som si bol zas zmerať hodnoty krvi. Všetky hodnoty v normále.

Asi na 10. deň hladovania som začal mať dosť nepríjemný zápach v dutinách a ústach. Okolie to necítilo. Čistil sa mi lymfatický systém. Prestalo to na 30 deň hladovky.

Bolo to horšie, ako túžba po jedle. Trvalo to 24 hod denne. Na 30 deň ten zápach z ničoho nič prestal a vedel som, že môj lymfatický systém je dokonale prečistený. Dutiny voľné akoby som tam mal 10 cm veľké otvory.

Denne som si robil dôkladný klystír

Ráno i večer. Telo sa rýchlejšie zbavuje toxínov. Dva krát denne som sa sprchoval a drhol telo žinkou, aby som si čistil kožu, cez ktorej pot sa tiež telo zbavovalo toxínov.

Už som počul, ako sa lekár vyjadroval o hladovke, že človek pri hladovaní zapácha a ženy majú výtoky a pod.

No veď samozrejme. Toxíny odchádzajú!

Ale to netrvá večne, múdri doktori. Nech smrdím aj mesiac ako tchor, ak viem že potom budem zdravý na 100%. Každý má iný priebeh a inak sa zbavuje toxínov. Ja som sa dosť málo potil a pritom som mal hladovku v lete, v tých najväčších horúčavách.

O samotnej dĺžke hladovania sa dá tiež dosť polemizovať

Dĺžka nie je vôbec dôležitá, ale priebeh. Hlavne pri dlhodobej hladovke. Nie je problém sa dostať do nejakého polospánku ako nejaký mních a neprijímať potravu aj 3 mesiace. Telo na takú činnosť použije denne asi 10 gramov tuku.

Ak sa napríklad človek rozhodne pre krátkodobú hladovku a po celých napríklad 10 dní len leží v posteli a spí, nemá to takmer žiaden efekt. Telo sa musí hýbať.

Keď bola u mňa Markíza, navrhol som že nech dajú návrh do réžie, že sa s nimi stavím o 100 tisíc Eúr, že vydržím dva mesiace bez jedla. Viem prečo sa neozvali.

No kto už je zvedavý na reality z koncentračného tábora. Nebol by problém pribrať pár kíl a zásobiť sa nejakým tým tukom do rezervy a potom ľahnúť a dva mesiace preležať v posteli 🙂

No vrátim sa k mojej hladovke.

Na asi 31. deň mojej hladovky som začal mať večer problémy s hlavou. Bolo mi nevoľno. Cez noc sa to postupne zlepšilo a ráno to zas bolo všetko v poriadku.

O dva dni to už neprestávalo a v piatok, tri dni pred skončením hladovky to bolo horšie a horšie. Už som vedel že moja hladovka nebude mať ani 45 dní a ani 42.

Nasledujúcu sobotu som mal tlak v hlave a bolesti v hlave po celý deň i noc. Nedeľa už bola na hranici znesiteľnosti. Telo už nemalo žiaden tuk a likvidovalo všetko nepotrebné.

Vedel som, že na tento moment som čakal celý čas hladovania a je kľúčovým, preto som ho chcel vydržať čo najviac.  Telo už likvidovalo i tie najjemnejšie choré tkanivá, bunky, staré zrasty, všetko. Všetko použilo na vlastné prežitie.

Ak by som mal i rakovinu, samozrejme by ju telo zničilo

Hoc rakovinu by telo zlikvidovalo omnoho skôr. Je to len obyčajný cudzopasník, ktorý v tele nemá čo robiť, preto ho telo vylúči. Metabolizmus a imunita nerozoznáva či je to rakovina, chrípka, malária a čo ja viem čo ešte.

Vie len že to do tela nepatrí, preto to odstráni. Telo rozlišuje len dobré a zlé. Prospešné pre telo a život a neprospešné. Zlé a nepotrebné naše telo všetko zlikviduje a v prípade hladovky využije.

Tak je to jednoducho zakódované v mozgu. Telo sa na konci takejto hladovky dostane do fázy keď sme sa narodili a boli zdraví. Jednoducho sa maximálne možne reštartuje.

Za posledné asi dva dni pred koncom hladovky mi veľmi ubudli sily v nohách. Sme z opíc a nohy sú pre opice druhoradé. Telo už nemalo tuk, tak okrem iného, začalo už brať pomaly i z nôh. Pri súčasnej hladovke som šiel na váhu – 54,8 kg z 80 kg.

Túto som mal v pláne dokončiť celú. Ísť jednoducho na doraz a spraviť ju takpovediac dokonalou.

Nie je dôležitá ani konečná váha a ani dĺžka hladovania, ale dostať sa na hranicu keď už telo nedisponuje tukom a začína siahať po svalovine.

Takže prišiel 35. deň, nedeľa

Cítil som, že moja hladovka je na samom konci a musím začať jesť. V nedeľu v noci som vypil mrkvovú šťavu. Po pár hodinách som si dal ryžovú kašu a ráno v práci kopec dusenej zeleniny.

Už po 12 tich hodinách od vypitia mrkvovej šťavy som sa cítil ako pred hladovkou – bez problémov s tlakom. Bol som až prekvapený, ako sa telo rýchlo s tlakom vyrovnalo.

Vyzeral som ako z koncentráku, ale to bol len výsledok straty tuku. Nič viac. Vlk na konci tuhej zimy je tiež vyziabnutý na kosť.

Na šiesty deň od skončenia hladovky som šiel na cyklistický pretek. Chcel som dokázať ako je na tom telo dobre. Z 97 pretekárov som skončil na 14 tom mieste. Bol by som desiaty, ale predo mnou boli ešte štyria Poliaci.

Viac ako mesiac som nesedel na bicykli, žiadne ladenie formy, tréningy, nič. A nie som žiaden profesionál, len obyčajný bežný cykloturista.

Na druhý deň som nemal ani svalovku a bol som zas v horách na 4 hodinovej cyklotúre. Šlo sa mi až neuveriteľne dobre, hoc som 6 týždňov nesedel na bicykli.

Počas celej 35 dňovej hladovky a ani na pretekoch som nemal jediný kŕč v svaloch. A to som absolvoval dennodenne 5 – 6 hodinové rýchle túry a cvičenia s činkami. Všetko preto, aby som rýchlo spálil všetok tuk.

Podľa lekárov som nemal mať už žiadnu svalovinu a mal som byť asi už dávno po smrti

Sú to samé nezmysly, len aby sme stále chodili za nimi, papali ich drahé lieky a pod. Aké by to bolo, ak by sme sa z i nevyliečiteľných akože chorôb, vyliečili doma zadarmo hladovkami?

Veď len onkologickí pacienti prinášajú medicíne miliardové zisky. Ja som len za kadejaké krémy na moje chodidlá minul v lekárni asi 100 Eúr.

Lekársky dohľad som nemal žiaden. Lekári ho stále odporúčajú, ale prečo asi. Aby pacientovi vysvetlili že robí nezmysel, že si ublíži a že to treba ukončiť. Nepovie mu rovno, šmýkaj do špitálu, ty somár a žer moje lieky! 🙂

Každý z nás je individuálny a každý je vyliečiteľný. Každý má i iný priebeh hladovky.

Po mojej prvej hladovke v roku 2000 si moje sestra skúsila dať hladovku tiež. Vydržala dva týždne. Absolútne jej nechýbalo jedlo. Ale musela ju ukončiť, lebo jej bolo veľmi zle od žalúdka a nepáčilo sa jej ako jej zišli prsia.

Škoda. Od nepamäti máva problémy zo žalúdkom.

Počas hladovania sa jej to tam všetko dávalo doporiadku, preto s ním mala problémy a celé dni zvracala. Škoda, možno keby vydržala ešte deň, možno týždeň, do konca života s ním už nemá problémy.

Mne hladovka nakoniec nepomohla priamo, ale aspoň som vedel že môžem vylúčiť zápal a môj problém musím hľadať niekde inde. Pomohla mi až moja medializácia.

Po hladovke a medializácii sa doktori lepšie pozreli na RTG a našli tam ostrohu. Je to kostný výrastok, ktorý vzniká na šľache na spodku chodidla.

Táto šľacha (fascia planta), spája palce s pätou. Vzniká nevhodnou obuvou, alebo preťažením. V mojom prípade to bolo aj, aj.

Preto mi tie procedúry predtým nepomohli a ani hladovka. Je to kostný výrastok ktorý tlačí na nervy. Nasledovalo ožarovanie, ktoré v mojom prípade nepomohlo. Až potom som sa dočítal o rázových vlnách.

Začali sa s nimi rozbíjať žlčové a močové kamene a zistilo sa že to zaberá i na iné. Šachy, svaly, kosti… Len je to drahé a poisťovne to nepreplácajú. No prečo asi?

Niečo, čo fakt zaberá by bolo asi pre medicínu neprijateľné

V Košickom rehabilitačnom centre som absolvoval 5 procedúr, inak i dosť drahých. Nejako mi to nepomohlo, tak som začal zisťovať na nete čo a ako a zistil som, že v dotyčnom rehabilitačnom stredisku nemajú na prístroji nadstavce a moc s ním ani nevedia narábať.

Vraj to robia 7 rokov a nik sa nesťažoval.

Ja poznám jedného pána, čo k nim chodil tiež s chodidlami a tiež mu nepomohli. Stále má bolesti. Má už viac rokov, tak si na to zvykol.

Ja si také nemôžem dovoliť a ani nechcem. Neviem ako silno to bolí jeho, ale nebudem predsa sedieť doma, len preto že ma bolia chodidlá.

Myslím že som dosť technicky zručný a tento prístroj som si vyrobil sám. Vylepšil som ho a určite je lepší, ako v rehabilitačných centrách.

Po 4 aplikáciách už s mojim prístrojom rázových vĺn som bol na kontrolnom RTG. Cítil som že bolesti mám už celkom iné a i na inom mieste. Lekárka (ortopedička) mi ho veľmi nechcela spraviť s odôvodnením že je to zbytočné, pretože ostroha je vraj na celý život a nedá sa odstrániť, len chirurgicky.

A moja nie je až tak veľká, takže je to vylúčené. Pritom malá môže bolieť viac ako veľká. Bolesť ostrohy je prirovnateľné k vŕtaniu zuba do nervu. Ostroha sama osebe nebolí, ale okolité nervy na ktoré tlačí.

Po návrate z RTG som už videl i ja na snímku že ostroha tam už nie je. Mám to i zdokladované.

Za ten čas som si o tom už dosť naštudoval. Ešte ma chodidlá bolia, ale potrebuje to ešte trochu času. Príčina je už odstránená. Na samotnú bolesť už viem ako… Len to potrebuje čas.

V jednom článku z Českého renomovaného rehabilitačného centra som sa dočítal, že ožarovanie by sa malo robiť až keď boli spravené rázové vlny. Ožarovaním sa ostroha neodstráni, len sa takpovediac umŕtvia nervy.

Mne sa nejako neumŕtvili 🙂

Možno preto, že mám dobrú imunitu a len prednedávnom som skončil hladovku. Zrejme telo každú bunku čo RTG ožiarilo, hneď vymenilo za novú, preto bolesti pretrvávali. Potreboval som odstrániť ostrohu.

V článku bolo písané, že ak sa robí najprv ožarovanie a až po nezabratí rázové vlny, tak liečba môže trvať omnoho dlhšie.

No škoda, že mi tie vlny nespomenuli u lekára už pred ožarovaním. Rázové vlny lekári ani nikdy nespomínajú a ani pacientom neponúkajú. Možno i preto lebo si to musia pacienti hradiť sami. O rázových vlnách som sa dozvedel až na internete.

Účinok týchto vĺn je 95%, ale za predpokladu že sa spravia dôsledne a správnym prístrojom. Aspoň tak to všade píšu. Nie ako v mojom prípade.

Veril som tomu že to môže pomôcť, preto som sa rozhodol si ten prístroj vyrobiť sám a aplikovať si to poriadne. Podarilo sa mi to.

Takže čo sa týka mojej hladovky, splnila účel nepriamo

Ešte trochu vysvetlím, ako zdravšie žiť a nenapchávať sa len liekmi. V televízii na každé zabolenie hrdla, hlavy, žalúdka a kadečo iné, nám hneď vymývajú hlavy, aby sme si dali nejakú tabletku.

Bolesť hrdla nás pritom prejde sama, bolesť hlavy je z nedostatku pohybu a bolesti žalúdka sú tiež z nedostatku pohybu a hlavne z nekvalitnej stravy. Takmer všetko má so všetkým súvis.

Väčšina našich zdravotných problémov odzrkadľuje to, čo jeme a ako často sa hýbeme.

Minerálne vody z reklám, ktoré nám tak radia piť, voda z vodovodu či nejakej prírodnej studničky, obsahuje síce minerály, ale anorganické!

Len rastlina vie tieto minerály premeniť formou fotosyntézy na minerály prijateľné pre naše telo. Organický minerál. Anorganické minerály nám podobne ako vo varnej kanvici vytvárajú vodný kameň – vápnik (kalcium).

Upchávajú sa nám z nich cievy, zvyšuje sa nám tlak, tvoria sa nám žlčníkové či močové kamene. Tie sa dajú tiež rozbiť rázovými vlnami.

Výrobcovia začali vyrábať kadejaké dojčenské minerálky s minimálnym percentom minerálov, pretože sa zistilo že z tých reklamných minerálok mali už i malé deti žlčové či močové kamene.

Profesionálni športovci, hlavne to vidieť u tenistov, pijú vody z ľadovcov

Tieto vody sú drahé, ale nezanášajú telo anorganickými minerálmi. Ľadovce sú z dažďovej vody, ktorá je viacmenej destilovaná a zmrazená. Je to len biznis, aby sa predávali vody z fliaš.

Už je to pár rokov čo sme dali zmerať vodu z vodovodu. V Košiciach bola takmer bez minerálov. Len raz za rok vyčistím kanvicu na vodu od vodného kameňa.

Ale sú dediny, studne či napríklad i nejaká časť mesta, ktorá ma vodu že sa v nej nedajú ani umyť ruky. Tak je silno mineralizovaná. V Košiciach je tiež taká časť mesta. Nechápem ako je to možné, že odkiaľ majú vodu. Len raz tam dám zovrieť vodu a už je v kanvici nános.

Najlepšie by bolo piť len destilovanú vodu, tj. ako dažďovú, ale je to trochu pridrahé. Nemyslím vodu do auta. Tá môže obsahovať ťažké kovy.

Minerálne a ani syntetické vitamínové tabletky predávané v lekárňach sú tiež riadny oblb na pacienta. Na krabičku vitamínu C za 5 Eúr vraj použili tonu šípok? …haha.

Veľká väčšina vitamínov a minerálov v lekárňach sú len a len čírym nezmyslom, ktoré telo nevie prijať, aj keď telu nemusia uškodiť. Je to syntetický vitamín a minerál, ktorý telo nevie použiť.

Keksík, nejaká tyčinka, jontový nápoj, či hocičo iné, obsahuje len a len umelé vitamíny a minerály. Je to len placebo efekt, ako keď za vojny podávali chorým aspirín a mysleli si že berú antibiotiká. A vyliečili sa.

Po hladovke som začal opäť rekreačne bicyklovať a stravovať sa tak, že jem až keď som hladný. Napríklad idem v sobotu bicyklovať na lačno s vypitím len asi pohára vody.

Prídem domov o štvrtej poobede a cítim sa výborne. Po celý čas som necítil ani hlad a ani smäd. Necítil som ani chlad, hoc boli vonku mínusové teploty.

Telo sa naučilo hneď čerpať všetko z tukov a prispôsobí sa okolnostiam. Psychiku mám dobrú, veď keď som dokázal byť 35 dní bez jedla s maximálnou fyzickou aktivitou, čo už sú nejaké 4 hodinky na bicykli, či deň bez jedla. Telo sa s tým vie hravo vysporiadať.

Máme obrovské rezervy, o ktorých ani nevieme

Sme jednoducho zvery, hoc si to väčšina z nás nechce pripustiť. Rozdiel oproti zvieratám máme len ten, že nám evolúcia vylepšila mozog, ktorý nám každú činnosť zjednoduší.

Za možno 20 rokov budeme možno už len sedieť na špeciálnych pohybujúcich sa vozítkach a choré orgány nám jednoducho vymenia. Už teraz sa to v malom robí.

V súčasnosti mám 75 kíl a cítim sa super. Ešte lepšie ako pred hladovkou s 80 kilami. Jem menej a kvalitnejšie. Jem viac čerstvej zeleniny, strukovín, orechov a pod., minimum mäsa a mliečnych výrobkov.

Ktoré zviera v prírode pije v dospelosti mlieko? A k tomu ešte z iného cicavca. Na takú stravu sa dá zvyknúť hravo.

Samozrejme, že si dám i čokoládu či na ohni ugrilovanú klobásu, ale kompenzujem to množstvom zdravých jedál. Poznám dosť ľudí, čo v živote nezjedli surovú mrkvu, zemiak, brokolicu, petržlen…

Aj keď je to pre väčšinu ľudí nepochopiteľné, takmer všetky choroby sú z nedostatku pohybu a nekvalitného stravovania. Väčšina ľudí je veľa a samé nezmysly, ktoré len zaťažujú telo, ktoré sa tým veľmi trápi.

Ak dotyčný nemá dostatok pohybu, tak sa všetko upcháva, a chorľavie

Napríklad problémy s tlakom sú len a len o nedostatku pohybu. Ale lekár vám nepovie, aby ste sa denne hodinu prechádzali, ale vám predpíše lieky.

A ešte pre tých, čo majú problém s chodidlami. Na väčšine topánok som zrezal päty, nech mám nohu v rovnakej výške tak, ako vpredu tak i vzadu. Je to prirodzené pre naše chodidlá.

Opätky, hoc i len dvojcentimetrové, nosí ľudstvo len asi 100 rokov, preto má 15% ľudí problémy s chodidlami. 35 miliónov rokov sme chodili bosí a behali po špičkách ako Keňania (preto sú tak dobrí v behu).

Nohu máme stvorenú na beh po špičkách. …a navyše to neničí kolená a chrbticu. Všetky nárazy tlmí klenba chodidla.

Ja už tak behávam a neviem si to vynachváliť. Tenisky s odpruženými pätami vymysleli zas len a len výrobcovia obuvi. Ešte žiadne mäkké tenisky nezbavili bežca bolesti kolien, chrbtice či problémov z chodidlami. Len im tieto problémy pridávajú.

Odporúčam si prečítať knihu Born to run od McDougall …momentálne svetový bestseller o behaní. 161 km za 12 a menej hodín len o vode a s pár kopčekmi kukurice!…a niektorí to behajú po lese po kameňoch i na boso.

Zvládli by sme to všetci, len sme spohodlneli. Skoro všetci títo vytrvalostní bežci to behajú po špičkách. Tak, ako to vidíme u malých detí.

Preteky sa konajú v horách, po lesných cestách s kameňmi. Chodníky a pevnú obuv na turistiku sme vymysleli len prednedávnom.

Ak sa bude chcieť niekto poradiť o hladovaní, o strave, zbaviť sa ostrôh na chodidlách, či o inom, rád poradím, pomôžem.

Inak hladovka nemusí byť dlhodobá, obrovský význam majú i jedno, či pár dňové hladovky

Viacero známych ich už praktizuje pravidelne bez väčších problémov a cítia sa omnoho lepšie. Telo sa i pri jedno, či trojdňovej hladovke nemusí venovať tráveniu a môže si dať iné veci do poriadku, na ktoré dovtedy nemalo čas.

Každému sa dá pomôcť ak naozaj chce, len na každého platí iný meter.

S hladovkou je to ako pri prataní diaľnice. Za plnej prevádzky ju nikdy celkom kvalitne nevyčistia a neopravia. Ale ak by sa uzavrela na pár dní, spravia sa na nej takmer zázraky.

Myslím, že mám dosť skúsenosti, ktoré som prežil na vlastnej koži a ktoré viem, že fungujú a ako na ne. Všetko sa tu napísať nedá, je toho veľmi veľa. Každá jedna vec by sa dala omnoho lepšie rozpísať, ale to by potom asi nik celé neprečítal.

Už som držal i makrobiotiku či skúšal vegetariánsku stravu. Možno tu raz napíšem viac ako si vylepšiť pevnú vôľu a prekonať svoje fyzické hranice. Väčšina má o sebe strašne slabú mienku.

Pridám ešte na záver jeden svoj krátky príbeh

Pred osemnástimi rokmi som si kúpil s kamarátom bicykel a po dvoch mesiacoch sme sa rozhodli, že sa vyberieme na bicykloch z Košíc do Nórska. On bývalý cyklistický pretekár a ja dvoj mesačný.

Za rovných 10 dní sme boli v Nórsku. Bicykle nabalené vecami ako kamióny, spali sme len pod holým nebom a napriek tomu sme spravili za tých 10 dní 1830 km! Denne priemerne 183 km.

Žiadne masáže, kvalitná strava či spánok na rovnej posteli.

Kamarát to poznal. Pre mňa to bolo niečo nové. Nik mi nepovedal že to nezvládnem a pod. Jednoducho som krútil a krútil do pedálov. Vtedy ešte nebol internet. Teraz by som si vyGooglil že to nemôžem zvládnuť, tak by som sa do toho ani nepustil.

Všade sa rozpráva o najväčších cyklistických pretekoch Tour de France, ako pretekári za 3 týždne zdolajú 4tisíc km. My sme za polovičný čas prešli skoro to isté ako oni, 2 tisíc.

A bez masáže, rovnej postele, tréningu, kvalitnej stravy a pod… Ale ako som písal o pokusoch na židoch, je jasné každému, že je v našich silách omnoho viac ako si myslíme.

Tým chcem povedať, že všetci sme viacmenej rovnako stavaní a zvládneme veľmi veľa.

Samozrejme, že ak niekto celý život nešportoval, vozil sa skoro i k smetnej bedni autom, napchával sa gebuzinami, je obézny, a nikdy nepočul a nečítal o zdravom životnom štýle, tak nejakú razantnú zmenu vo svojom živote už nespraví.

Ale taký, čo sem tam čo to zachytil o zdravšom zdravotnom štýle a i ho to zaujalo a aspoň sem tam niečo praktizoval, tak taký má šancu. Len ho možno stačí usmerniť a obklopiť ho podobnými ľuďmi.

Kto chce vidieť i nejaké videá, fotky a dôkazy z priebehu mojej hladovky tak si to môže pozrieť na Facebooku.: Liečba hladom

Kto sa chce niečo spýtať, rád odpíšem. Môj email: [email protected]

Radoslav Spišiak z Košíc

Stop Candida

————

Literatúra

1. Mosby’s Medical & Nursing Dictionary. St Louis, MO: CV Mosby. 1983: p 417
2. Lehninger A. Biochemistry. New York, NY: Worth Publishing. 1964: p 841–845
3. IAHP Secretary/Treasurer Atty. Mark A Huberman, 204 Stambaugh Bldg, Youngstown, OH, 44503
4. Randolph TG. Human ecology and susceptibility to the chemical environment. Springfield, IL: CC Thomas. 1962
5. Dickey LD, ed. Clinical ecology. Springfield, IL: CC Thomas. 1976
6. Arbesman R. Fasting and prophecy in pagan and Christian antiquity. Tradition 1951; 7: 1–71
7. MacDermot V. The cult of the seer in the Ancient Middle East. Berkeley, CA: University of California Press. 1971
8. Maulana Mohammad Ali. The religion of Islam: a comprehensive discussion of the sources, principles and practices of Islam. The Ahmadiyya Anjuman Isha’at Islam: Lahore, India. 1936
9. Burns D. The greatest health discovery. Chicago, IL: Natural Hygiene Press. 1972
10. Shelton HM. Some fasting history. Shelton’s Hygienic Review 1964; XXV: 12: 291–293
11. Shelton HM. Rubies in the Sand. San Antonio, TX: Shelton’s Health School. 1961
12. Numbers RL. Prophetess of health: a study of Ellen G White. New York: Harper and Row. 1976
13. Weiss HB. The great American water cure. New Jersey: Past Times Press. 1967
14. Shelton HM. Natural Hygiene. Man’s pristine way of life. San Antonio, TX: Shelton’s Health School. 1968
15. Shyrock RH. Medicine in America. Baltimore, MD: Johns Hopkins Press. 1966
16. ANHS, 12816 Race Track Road, Tampa, FL, 33625
17. Dr Tanner’s fast. Br Med J 1880; ii: 171
18. Paton DN, Stockman R. Observations of the metabolism of man during starvation. Proc R Soc Edinb 1888–89; 16: 121–131
19. Penny F. Notes on a thirty day’s fast. Br Med J 1909; 1: 1414–1416
20. Benedict FG. A study of prolonged fasting, Publication #203. Washington, DC: Carnegie Institute. 1915
21. Morgulis S. Fasting and undernutrition. New York, NY: EP Dutton. 1923
22. Keys A, Brozek J, Henschel A et al. The biology of human starvation, vols 1 and 2. Minneapolis, MN: University of Minnesota Press. 1950
23. Guelpa G. Starvation and purgation in the relief of diabetes. Br Med J 1910; ii: 1050–1051
24. Allen FM. Prolonged fasting in diabetes. Am J Med Sci 1915; 150: 480–485
25. Guelpa, Marie, 1910, cited by Kernt PR, Naughton JL, Driscoll CE et al. Fasting: the history, pathophysiology and complications. West J Med 1981; 137: 379–399
26. Hoeffel G, Moriarty M. The effects of fasting on the metabolism. Am J Dis Child 1924; 28: 16–24
27. Lennox WG, Cobb S. Studies in epilepsy. Arch Neurol Psych 1928; 20: 711–779
28. Folin O, Denis W. On starvation and obesity with special reference to acidosis. J Biol Chem 1915; 21: 183–192
29. Bloom WL. Fasting as an introduction to the treatment of obesity. Metabolism 1959; 8: 214–220
30. Duncan GG, Jenson WK, Cristofori FC, Schless GL. Intermittent fasts in the correction and control of intractable obesity. Am J Med Sci 1963; 245: 515–520
31. Duncan GG, Duncan TG, Schless GL, Cristofori FC. Contraindications and therapeutic results of fasting in obese patients. Ann NY Acad Sci 1965; 131: 632–636
32. Drenick EJ, Swenseid ME, Blahd WH, Tuttle S. Prolonged starvation as a treatment for severe obesity. JAMA 1964; 187: 100–105
33. Drenick EJ. Contraindications to long term fasting. JAMA 1964; 188: 88
34. Thompson TJ, Runcie J, Miller V. Treatment of obesity by total fast for up to 249 days. Lancet 1966; ii: 992–996
35. Stewart WK, Fleming LW. Features of a successful therapeutic fast of 382 days’ duration. Postgrad Med J 1973; 49: 203–209
36. Goodhart RS, Shils ME. Modern nutrition in health and disease. 6th edn. Philadelphia, PA: Lea & Febiger. 1980: p 738, 826, 983–986, 1086
37. Gresham GA. Is atheroma a reversible lesion. Atherosclerosis 1976; 23: 379–391
38. Lawlor T, Wells DG. Metabolic hazards of fasting. Am J Clin Nutr 1969; 22: 8: 1142–1149
39. Suzuki J, Yamauchi Y, Horikawa M, Yamagata S. Fasting therapy for psychosomatic disease with special reference to its indications and therapeutic mechanism. Tohoku J Exp Med 1976; 118:
245–259
40. Vessby B, Boberg M, Karlstrom B et al. Improved metabolic control after supplemented fasting in overweight type 2 diabetic patients. Acta Med Scand 1984; 216: 67–74
41. Sorbris R, Aly KO, Nilsson-Ehle P et al. Vegetarian fasting of obese patients. A clinical and biochemical evaluation. Scand J Gastroenterol 1982; 17: 417–424
42. Navarro S, Rose E, Aused R et al. Comparison of fasting, nasogastric suction and cimetidine in the treatment of acute pancreatitis. Digestion 1984; 30: 224–230
43. Imamura M, Tung T. A trial of fasting cure for PCB poisoned patients in Taiwan. Am J Ind Med 1984; 5: 147–153
44. Shakman RA. Nutritional influences on the toxicity of environmental pollutants: a review. Arch Env Health 1974; 28: 105–133
45. Brod J, Pavkova L, Fencl V et al. Influence of fasting on the immunological reactions and course of acute glomerulonephritis. Lancet 1958; i: 760–763
46. Fuhrman J. Fasting and eating for health. New York, NY: St. Martin’s Press. 1995
47. Okamoto O, Murakami I, Itami S et al. Fasting diet therapy for chronic urticaria: report of a case. J Derm 1992; 19: 7. 428–431
48. Lithell H, Bruce A, Gustafsson IB et al. A fasting and vegetarian diet treatment trial on chronic inflammatory disorders. Acta Derm Venereol 1983; 63: 397–403
49. Skoldstam L, Larsson L, Lindstrom FD. Rheumatoid arthritis. Scand J Rheumatol 1979; 8: 249–255
50. Skoldstam L, Lindstrom FD, Lindblom B. Impaired con A suppressor cell activity in patients with rheumatoid arthritis shows normalization during fasting. Scand J Rheumatol 1983; 12: 4: 369–373
51. Sundquist T, Lindstrom F, Magnusson K, Skoldstam L. Influence of fasting on intestinal permeability and disease activity in patients with rheumatoid arthritis shows normalization during fasting.
Scand J Rheumatol 1982; 11: 33–38
52. Kroker GF, Stroud RM, Marshall R et al. Fasting and rheumatoid arthritis: a multicentre study. Clin Ecology 1984; 2: 3: 137–144
53. Uden AM, Trang L, Venizelos N, Palmblad J. Neutrophil function and clinical performances after total fasting in patients with rheumatoid arthritis. Ann Rheum Dis 1983; 42: 45–51
54. Palmblad J, Hafstrom I, Ringertz B. Antirheumatic effects of fasting. Rheum Dis Clin North Am 1991; 17: 2: 351–362
55. Kjeldsen-Kragh J, Mellbye OJ, Haugen M et al. Changes in laboratory variables in rheumatoid arthritis patients during a trial of fasting and one-year vegetarian diet. Scand J Rheum 1995; 24: 2:
85–93
56. Panush RS. Controversial arthritis remedies. Bull Rheum Dis 1984; 34: 1–10
57. Gerrard JL. Food intolerances. Lancet 1984; ii: 413
58. Spencer IOB. Death during therapeutic starvation for obesity. Lancet 1968; i: 1288–1290
59. Boehme DL. Preplanned fasting in the treatment of mental disease: survey of the current Soviet literature. Schizophr Bull 1977; 3: 2: 288–296
60. Millet V, Spencer MJ, Chapin M et al. Dientamoeba fragilis, a protozoan parasite in adult members of a semicommunal group. Dig Dis Sci 1983; 28: 4: 335–337
61. Johnston DA, Wormsley KG. The effects of fasting on 24-h gastric secretions of patients with duodenal ulcers resistant to ranitidine. Aliment Pharmacol Ther 1989; 3: 5: 471–479
62. Dewey EH. The no-breakfast plan and the fasting-cure. New York, NY: The Health Culture Co. 1900
63. MacFadden B. Fasting for health. New York, NY: MacFadden. 1923
64. Hazzard LB. Scientific fasting. New York, NY: Grant Publications. 1927
65. Carrington H. Fasting for health and long life. Mokelume Hill, CA: Health Research. 1963
66. Devries A. Therapeutic fasting. Los Angeles, CA: Chandler Book Co. 1963
67. Shelton HM. Fasting can save your life. Chicago, IL: Natural Hygiene Press. 1964
68. Shelton HM. Fasting for renewal of life. Chicago, IL: Natural Hygiene Press. 1978
69. Shelton HM. The science and fine art of fasting. Chicago, IL: Natural Hygiene Press. 1978
70. Oswald JA, Shelton HM. Fasting for the health of it. Pueblo, CO: Nationwide Press. 1983
71. Wing EJ, Boehme SM, Barczynski LK. Effects of acute nutritional deprivation on immune function in mice. Immunology 1983; 48: 543–550
72. Wing EJ, Stanko RT, Winnkelstein A, Adibi SA. Fasting enhanced immune effector mechanism in obese patients. Am J Med 1983; 75: 91–96
73. Friend PS, Fernandes G, Good RA et al. Dietary restrictions early and late. Effects on the nephropathy of NZBxNZW mouse. Lab Invest 1978; 38: 629–632
74. Miller JD. Life extension. N Eng J Med 1985; 313: 760
75. Palmblad J, Cantell K, Holm G et al. Acute energy deprivation in man. Effect on serum immunoglobulins, antibody response, complement factors 3 & 4, acute phase reactants and interferon
producing capacity of blood lymphocytes. Clin Exp Immunol 1977; 30: 50–55
76. Young VR, Scrimshaw NS. The physiology of starvation. Sci Am 1971; 225: 4: 14–21
77. Rothman DL, Magnusson I, Katz LD et al. Quantitation of hepatic glycogenolysis and gluconeogenesis in fasting humans with 13C NMR. Science 1991; 254: 573–576
78. Editorial. Insights into fasting. Lancet 1992; 339: 152–153
79. Koff RS, Rapid induction of gluconeogenesis during fasting. Gastroenterology 1992; 102: 6: 2174–2175
80. Elkeles RS, Tavill AS. Biochemical aspects of human disease. Boston, MA: Blackwell. 1983: p 141
81. White A, Handler P, Smith EL et al. Principles of biochemistry. 6th edn. New York, NY: McGraw-Hill. 1978: p 496
82. Montgomery R, Dryer RL, Conway TW, Spector AA. Biochemistry: a case-oriented approach. 4th edn. St Louis, MI: CV Mosby. 1983: p 493–498
83. Nutrition Reviews. Present knowledge in nutrition. 5th edn. Washington, DC: Nutrition Foundation. 1984: p 439–453
84. Reinmuth OM, Scheinberg P, Bourne B. Total cerebral blood flow and metabolism. Arch Neurol 1965; 12: 49–66
85. Saudek C, Felig P. The metabolic events of starvation. Am J Med 1976; 60: 117–126
86. Haro EN, Blum SF, Faloon WW. The glucagon response of fasting obese subjects. Metabolism 1965; 14: 976–984
87. Cahill GF Jr, Owen OE, Morgan AP. The consumption of fuels during prolonged starvation. Adv Enzyme Regul 1968; 6: 143–150
88. Cahill GF, Jr, Owen OE. Starvation and survival. Trans Am Clin Climatol Assoc 1967; 79: 13–20
89. Felig P, Owen OE, Morgan AP, Cahill GF Jr. Utilization of metabolic fuels in obese subjects. Am J Clin Nutr 1968; 21: 1129–1133
90. Buse MG, Reid SS. Leucine, a possible regulator of protein turnover in muscle. J Clin Invest 1975; 56: 1250–1261
91. Felig P, Pozefsky T, Marliss E, Cahill GF Jr. Alanine. Key role in gluconeogenesis. Science 1970; 167: 1003–1004
92. Mallette LE, Exton JH, Park CR. Control of gluconeogenesis from amino acids in the perfused rat liver. J Biol Chem 1969; 244: 5713–5723
93. Cinque R. Hematological changes during fasting. IAHP Newsletter 1993; 7: 1: 6–8
94. Kernt PR, Naughton JL, Driscoll CE, Loxterkamp DA. Fasting: the history, pathophysiology and complications. West J Med 1982; 137: 379–399
95. Theorell T, Kjellberg J, Palmblad J. Electrocardiographic changes during total energy deprivation (fasting). Acta Med Scand 1978; 203: 13–19
96. Consolazio CF, Nelson RA, Johnson HL. Metabolic aspects of acute starvation in normal humans: performance and cardiovascular evaluation. Am J Clin Nutr 1967; 20: 684–693
97. Goldhammer A. Personal communication. 1986
98. Valenta LJ, Elias AN. Modified fasting in the treatment of obesity. Postgrad Med J 1986; 79: 263–267
99. Ende N. Starvation studies with special reference to cholesterol. Am J Clin Nutr 1962; 11: 270–280
100. Immerman AM. Fasting and diet restriction in the treatment of cardiovascular disease. ACA J Chiropractic 1980; 140: S42–S54
101. Rapoport GL, From A, Hudson H. Metabolic studies in prolonged fasting: inorganic metabolism and kidney function. Metabolism 1965; 14: 1: 30–47
102. Scott DJ. Personal communication. 1986
103. Rooth G, Carlstrom S. Therapeutic fasting. Acta Med Scand 1970; 187: 455–463
104. Spark RF, Arky RA, Obrian JT et al. Renin aldosterone and glucagon in the natriuresis of fasting. N Eng J Med 1975; 292: 1335–1340
105. Harrison MT, Harden RM. The long-term value of fasting in the treatment of obesity. Lancet 1966; ii: 1340–1342
106. Beitins IZ, Barkan A, Kiblanski A et al. Hormonal responses to short term fasting in post menopausal women. J Clin Metab 1985; 60: 1120–1126
107. Kim YC, Brodows RG. Starvation stimulates pancreatic PGE content. Prostaglandins 1983; 25: 365–371
108. Cinque R. Personal communication. 1986
109. Benesh G. Personal communication. 1986
110. Kahan A. Death during therapeutic starvation. Lancet 1968; i: 1378–1379
111. Burton A. Fasting too long. Health Science 1979; 2: 144–146
112. Salloum TK. Fasting signs and symptoms. East Palestine, OH: Buckeye Naturopathic Press. 1992
113. Drenick EJ. Hyperuricemia, acute gout, renal insufficiency and urate nephrolithiasis due to starvation. Arth Rheum 1965; 8: 988–997
114. Devathansen G. Wernicke’s encephalopathy in prolonged fasting. Lancet 1982; 2: 8307: 1108–1109
115. Falzi G, Ronchi E. Wernicke’s lethal encephalopathy in voluntary, total prolonged fasting. Foren Sci Int 1990; 47: 17–20
116. Churchill JA, Berendes HW, Nemore J. Neuropsychological deficits in children of diabetic mothers. Am J Obst Gyn 1969; 105: 257–268
117. Cubberley PT, Polster SA, Schulman CL. Lactic acidosis and death after treatment of obesity by fasting. N Eng J Med 1965; 272: 628–630
118. Garnett ES, Barnard DL, Ford J, Goodbody RA. Gross fragmentation of cardiac myofibrils after therapeutic starvation. Lancet 1969; i: 914–916
119. Norbury FB. Contraindication to long term fasting. JAMA 1964; 188: 88
120. Runcie J, Thompson TJ. Prolonged starvation – a dangerous procedure. Br Med J 1970; 3: 432–435
121. Stewart WK, Fleming LW. Fragmentation of cardiac myofibrils after therapeutic starvation. Lancet 1969; 1: 1154

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Radoslav Spišiak

  Zabudol som spomenut ze zvierata pocas choroby potravu neprijimaju. Instinktivne 80 % energie co pouzivaju na travenie, tak ako aj my, usetria a vyuziju ju na boj s chorobou. My mame tieto instinkty potlacene psychikou. Mame viac vyvinuty mozog ( su i vynimky 😉 a ten hlada ine riesenia, hoc v tomto pripade na svoju skodu.

 2. Dobry den, v clanku spominate pristroj na vyrobu destilovanej, demineralizovanej vody. O aky pristroj ide? Viete doporucit nejaky konkretny model/znacku?

 3. …ehm..a kde je to spominane video na konci clanku?

 4. je pitie destilovanej vody zdrave? nase telo potrebuje elektrolit ,nema sa davat do destilovanej vody trocha morskej soli?

  • Radoslav Spišiak

   ktore zviera pije vodu s morskou soľou či elektorlitom ? a ak nie zviera, nasi predkovia to tiez nemali 🙂

 5. Radoslav Spišiak

  Trosku opravim ten text. V Košiciach mame vacsinou velmi vhodnu vodu napitie. Neobsahuje skoro ziadne mineralne látky. Hoc su i mestske časti kde je velmi zlá. Dá sa to zistit i tým ako často sa nám zanáša varná konvica. Ak je v nej kamen, tak je vo vode moc vápnika. Ak červený piesok, tak je vo vode moc železa.
  Pre človeka je najlepšia destilovaná voda, tj. dažďová. Tá je vacsinou vo vodných nádržiach, do ktorých voda zteká z hor, kde dopadá dazdovými zrážkami. Ziadna soľ do vody !
  Videá a fotky sú na facebooku pod menom Liečba hladom ….je tam ešte toho trochu viac popísané.

  Nie je nutné piť za kazdú cenu destilovanú vodu.

  • Dobry den,
   Prave som si precitala cely Vas clanok.
   Chcela som sa pridat do skupiny liecba hladom na FB ale bohuzial som to nejak nenasla 🙁
   Je ta stranka este dostupna? Ak nie mala by som zopar otazok.. Poslem potom asi mail. Dakujem za odpoved.
   Simona

 6. hildegarga

  Dobrý deň,
  dal by sa vyliečiť rázovými vlnami aj kaprálny tunel? Otec má problémy s oboma rukami.

 7. hildegarga

  oprava preklepu: karpálny tunel

 8. Nemusis sa bat a kludne ju mozes pit. Dokonca jedna firma mala destilator v ponuke vyslovene pre deti (mne link teraz nefunguje, ale pred casom fungoval), je to firma, ktora predava medicinske zariadenia:

  http://www.seqrmed.sk/produkty/destilator-vody/destilator-pre-mamicky-a-kozmeticke-salony.html?page_id=257

  Ak ten link pojde a budu mat este v ponuke, tak je to znacka Tuttnauer

  http://www.tuttnauer.com/dental-private-clinics/water-distiller

  Vsetky potrebne mineraly doplnis zo zdravej stravy.

 9. V Google sa daju najst aj rozne ine znacky … ti ktori mate destilator akejkolvek znacky kludne piste skusenosti s kvalitou jednotlivych znaciek nech vieme, co je osvedcene.

 10. V bývalom Sovietskom zväze sa veľmi seriózne zaoberali výskumom a liečením nemocí hladovkou. Výsledky boli neprehliadnuteľné, len naši dochtori o nich nevedia resp. ich spochybňujú.

 11. V suvislosti z mineralmi este davam link na zaujimave video od „rawtwins“ z vychodu SK o zelenej strave priamo z lesa, kde nie je poda znicena a demineralizovana polnohospodarstvom. Cize treba ist do lesa na jar a zberat .. coskoro bude rast aj medvedi cesnak …
  https://www.youtube.com/watch?v=WIzICRSYfLM

  Trend je jednoznacny … treba ist do lesa, zberat a jest co nam priroda dava … navyse zadarmo

 12. Skvele skusenosti, doplnim par poznamkami. Hladovaniu a konzultaciam pre zaujemcov sa venujem od r. 1995, teda cosi o hladovani viem nielen z vlastnej skusenosti 🙂
  Uvedene skusenosti neplatia univerzalne a hoci uplne suhlasim s tym, ze nase tela su neuveritelne dokonale, sucasne treba uviest, ze su dost individualne, formovane genetikou, detstvom, dospievanim i zivotom v dospelosti. Takze univerzalny tu predkladany recept bol riesenim pre Radoslava, avsak podla mojich skusenosti moze niekomu poskodit… Rado, pre lepsiu vypovednost by som uviedol i svoj vek, inak telo reaguje v 30, inak v 50 (ja som uz za nou)), tiez som absolvoval hladovku v 30 a mozem len potvrdit, ze je to ine… 🙂
  Urcite nie je vhodna ako liecba na hocijaky druh rakoviny ako je uvedene v texte! Az zomrie prvy clovek, ktoremu budete chciet hladovkou pomoct z rakoviny, pochopite, ze tato metoda vyzaduje velmi hlboku pokoru a uctivy pristup…

  Vdaka za fantasticky prehlad literatury, mnohe prace z neho nepoznam, moje odborne poznatky pochadzaju najma z Europy (zapadnej i vychodnej).
  Hladovka je skvele (a lacne) riesenie mnohych zdravotnych problemov! Cosi viac o nej este najdete tu, za prestudovanie stoji prelozena prirucka na stiahnutie (odkaz v texte):
  http://bioporadna.sk/fyziologicky-prospesne-hladovanie/

  Ohladom pitia demineralizovanej vody som opatrny, skusal som ju zaradit do zivota dlhodobejsie, po polroku som citil rozne problemy, ktore vymizli takmer ihned po prechode k beznej vode. Ako sucast liecebnej kury vsak kratkodobo podla mna moze byt prinosom. Skor ju vnimam ako „mrtvu“ vodu z rozpravky – su pripady, ked prinasa zdravie ci zivot a pripady, ked ho nici… treba vediet kedy a ako ju pouzit.

 13. ja mam destilator h2o labs asi 3 roky a som s nim nadmieru spokojny.voda ma vyjde lacnejsie ako balena,filtrovanu nepijem pretoze na filtry vznikaju pliesne a z vodovodu sa tu (v USA) neda pit.len stale neviem ,ci je pitie destilovanej vody zdrave.

  • Piješ tú vodu 3 roky a nevieš či je to zdravé? Pociťuješ nejaké problémy? Lebo ja nie. Destilku pijem zatiaľ necelý rok. A predstav si, že ju kupujem v obchode. Ale nie všetky „pumpové“ destilky sú vhodné. Ja som zatiaľ našiel vyhovujúcu iba v jednom hypermarkete. Zmeral som si ppm a vodivosť pomocou konduktometra a ukazuje mi 0 uS a 0 ppm. Pri cene, za akú ju predávajú sa mi neoplatí kúpiť si destilátor. Ale bol by som rád, keby niekto zo SVK, kto má destilátor porovnal jeho destilku s touto z obchodu. Chuťovo aj parametrovo.

   • pijem ju 3 roky,citim sa dobre ale pri testoch krvi mi lekar povedal ze mam hustu krv a ze mam brat kazdy den aspirin, tak neviem ci to nieje z tej destilovanej vody.z coho vznika husta krv mi ten lekar nepovedal.

   • Ja som zatiaľ našiel vyhovujúcu iba v jednom hypermarkete.— môžeš prezradiť názov? diky…

 14. Zaujímal by ma ten vlastnoručne vyrobený prístroj na rázovú vlnu. Mala som natiahnuté šlachy v ramene a keď som po polročnej zbytočnej rehabilitácii „našla“ rázovú vlnu, po 4 sedeniach bolo po probléme. Lenže „ujo doktor“ prišiel na to, že je o vec záujem a aby ušetril nedával na prístroji robiť údržbu až sa mu rozpadol a zliepal si ho sám – no viete si predstaviť aký to potom asi malo účinok. Viac som tam nebola.

 15. Radoslav Spišiak

  Destilovana voda nie je mrtva voda. Mrtva je jedine ak voda z balnej flase, ktora je kadejakymi procesmi prisposobena na dlhu vydrz vo flasi. Mineraly ziskavame jedine stravou v ktorej su ako som spominal organicke mineraly. Len tie vie nase telo prijat.
  Dazdova voda a sneh je viacmenej destilovana voda, ak neratame trochu posobenie atmosfery kym dopadne na zem ( mozne zakyslenie a pod ). Takato voda je pre vsetko co zije na zemi najvhodnejsia. Morske ryby neratam 😉 Eskimaci topia sneh a nim sa sytia po cely zivot.

  • Tak. Bohužiaľ je v našom industrializovanom svete už aj to znečistenie dažďa značné. Ale keby som si mal vybrať medzi vodovodou a dažďovou, beriem tú dažďovú. Príp. prefiltrujem cez obyčajný kávový filter.

 16. na zaciatok napisem ze nie uplne so vsetkym v clanku suhlasim – som zastanca paleo stravovania a to hovori za vsetko

  rad by som len dodal k clanku ze podobnu chemiu tela ako pri hladovke dosiahne clovek aj ked zaradi ketogennu dietu, uz potom staci jest male mnozstva a ubytok vahy sa dostavi okamzite (samozrejme postupne)
  pri tejto diete su najlepsie potraviny vajcia, syry, maso, maslo a zelene druhy zeleniny – najdolezitejsie pravidlo je znizit prijem sacharidov pod 20g na den a bielkovin pod 100g na den

  • Radoslav Spišiak

   I ja drzim nizkosacharidovu stravu ( nutricnu ketozu ), tj. paleo“ s prijmom sacharidov 0 – 40 g na den.

 17. este by som odporucal pred hladovkov si urobit ocistu creva a ukoncit to nie ryzou ale vypit trocha vody dat si prst to krku 3x aby sa zatvorila klapka, fun gu je to nadherne.
  http://www.jitrnizeme.cz/view.php?cisloclanku=2005022302

 18. Radoslav Spišiak

  Prvu hladovku som mal v 30tke a druhu tj. rok 2014 v 41 rokoch. Vplyv rokou som nepociťoval žiaden. Samozrejme že je každý iný. Ale v podstate sme rovanký. Zmeny nastávajú až v priebehu života. Ak sa pozrieme na nejaké fotky krovákov či iných ludí ktorý žijú daleko od civilzácie v dzungli, preco sú všetci navlas rovnakí ? 🙂 líšia sa len výškou. Herec Adamovič sa tiez vyliečil hladovkou! Clovek nemá prečo umrieť. Stále má tuk ktorým disponuje. Po celý čas dlhodobej hladovky telo likviduje tuk a vsetko v tele neprirodzené“. Na samom konci pouzije už i tie najmenšie choré či poškodené tkanivá. Potom začneme jesť a všetko je v normále len s výborným zdravím.

 19. Vlastná skúsenosť - neuveriteľné!!

  Jednu veľmi krátku ale zato intenzívnu hladovku som nechtiac absolvoval presne pred mesiacom. O hladovke som už predtým čítal ale zdalo sa mi že by som nikdy nevydržal tie prvé dni vlčieho hladu takže som sa k nej nikdy neodhodlal. Bolo to vďaka nevídane silnej brušnej chrípke a tak som mal prvé dva dni úplne iné problémy a na hlad som ani len nepomyslel. Mohol som iba piť, pil som tuhý nesladený čaj Roiboos jednak kvôli jeho utišujúcemu účinku na môj boľavý žalúdok a jednak kvôli dopĺňaniu stratených minerálov. Od druhého dňa aj 2x800mg magnézia denne lebo som už začal dostávať parádne kŕče do lýtok. Bol to doslova boj o prežitie, nikdy predtým som nič podobné nezažil. Keď úporná hnačka konečne po 36 hodinách ustala, chcel som začať pomaličky jesť ale príznaky sa okamžite v plnej sile vrátili na ďalších 12 hodín, takže som si povedal že si teda počkám kedy si telo stravu samo začne naliehavo pýtať. Bolo to veľmi ľahké keďže som už necítil absolútne žiaden hlad, a to ani keď predo mnou manželka aj deti jedli, čo by ma inokedy zaručene vyprovokovalo k neželanému jedeniu aj po šiestej večer. Na tretí deň som v ústach pocítil acetónovú pachuť takže som začal usilovne googliť čo to znamená a s radosťou som zistil že iba to že spaľujem tuky a mám šancu takto prísť aspoň o časť svojho síce nie veľkého, ale ani malého pivného brucha (mal som na jazyku aj biely povlak). Na svoje prekvapenie som sa bez jedla, len o vode (teda vlastne spomenutom nesladenom čaji) cítil neuveriteľne sviežo, príjemne a plný mentálnej energie, bez akejkoľvek stopy únavy. Zrejme vzhľadom na práve prekonanú brušnú chrípku som však na samom konci štvrtého dňa bez jedla náhle pocítil hlad, o ktorom som už poučený vedel že je jedným zo znakov ktorými telo žiada ukončenie hladovky a musí byť rešpektovaný.
  Ale teraz to hlavné. Hoci nemám nejakä brutálnu nadváhu (85kg na 175cm), pred asi 3 rokmi mi zrazu rapídne začal stúpať krvný tlak a ustálil sa až na priemernej hodnote 175/115, čo boli priam neuveriteľné hodnoty (a to mi stále ešte pár rokov chýba do 50-tky). Keďže som si dosť prečítal o zanedbateľnej účinnosti a veľmi bohatom spektre naozaj nebezpečných vedľajších účinkoch komerčných produktov akože ináč, vždy filantropických farma firiem, touto cestou som ísť nechcel a jedinú návštevu u lekárky som využil iba na preverenie môjho tlaku poctivým ortuťovým tlakomerom – žiaľ môj priam astronomický tlak bol potvrdený. Vyskúšal som teda dosť veľa prírodných receptov no žiaľ s nulovým výsledkom a keďže vysoký krvný tlak naozaj nebolí, začal som sa akosi zmierovať s tým že si asi veľmi dlho nepožijem. Viete si teda predstaviť, aké bolo moje prekvapenie keď som si zopár dní po skončení mojej 4-dňovej minihladovky urobil svoje týždenné meranie tlaku a namiesto už pomaly dlhoročných typických 175/115 som na svojom tlakomeri videl 120/81. S údivom som to viackrát preveril a pre istotu si tlak zmerala aj manželka lebo stále som nemohol uveriť že tlakomer je v poriadku. Znovu som začal googliť a pátrať v tomto smere a našiel som niečo čo mi vyrazilo dych. V skratke: už v roku 2001 boli v jenom z medicínskych časopicov zverejnené výsledky pomerne veľkej, 12 rokov trvajúcej štúdie na 174 pacientoch so stredne až vysoko zvýšeným krvným tlakom ktorým bola aplikovaná hladovka v priemernej dĺžke trvania 10,6 dňa a všetci bez výnimky po nej dosiahli priam ideálny tlak a mohli vysadiť lieky ktoré predtým na vysoký tlak užívali. Tu je linka:
  http://www.vegsource.com/articles/goldhamer_high_pressure.htm
  Veľmi zaujímavé je, že hoci ide o takú prevratnú a pre obrovský počet ľudí s vysokým krvným tlakom životne dôležitú informáciu, farma biznisu sa s prehľadom darí ju už vyše 13 rokov tutlať. Dôvod je jasný, hladovka sa nedá patentovať a im by giganticky poklesli zisky z predaja ich vysoko jedovatých šmakulád…

  • VYNIKAJUCI PRISPEVOK!

  • To: Vlastná skúsenosť – neuveriteľné!!

   Tvůj příspěvek mne přinutil reagovat odpovědí na změny hodnot Tvého krevního tlaku. Tvé zjištění je pro lidi trpící hypertenzí ZÁSADNÍ !!! – avšak lékařskou vědou nemedializované. Já sám mám stejnou osobní zkušenost. Míval jsem dlouhodobě hypertenzí cca 15let 160-170/90-110. Z prášků mi bývalo zle proto je neužívám. Díky zažívací problémům jsem se dostal do nemocnice kde jsem nejedl a nepil nic cca 8 dní a zhubnul jsem 9 kg ze svých tehdejších 90kg na 81kg byl jsem pouze na kapačkách kde mi dávali podle lékaře slaný roztok abych byl zavodněný. Takže zpětně to vidím jako hladovku. Při strachu o své zdraví jsem to tehdy tak nevnímal. A TOTO TEĎ BUDE DŮLEŽITÉ: po návratu domů z nemocnice jsem si měřil tlak a měl jsem ho několik týdnů 115-120/65-75, než jsem se díky přežírání zase vrátil k ještě o 3kg vyšší váze než byla původní. Jsou to hodnoty potvrzené jak lékaři tak mým švýcarským tlakoměrem. Když jsem se lékařů ptal, jak je to možné, nikdo to nijak nekomentoval, Vysvětlení mám pro sebe následující. V knize Dala Carnegiho (která sama s medicínou nijak nesouvisí) je spousta drobných příběhů a v jednom z nich je pacient s velmi vysokým tlakem, který se proto obává o svůj život. Přivolaný lékař mu říká že je to způsobeno zaraženými větry. Pacient se v příběhu vyprděl a tlak mu klesl pod kritické hodnoty. A toto je asi ta pravá příčina Hypertenze, že vnitřní orgány ( ať již větry nebo tuk na vnitřních orgánech, pivní bachor ) tlačí na srdce a stimulují ho přes nervová zakončení k vyššímu výkonu – hypertenzi. Každopádně když splaskne bachor, sníží se i krevní tlak. To potvrzuješ Ty i já.

  • K vysokemu tlaku som niekde cital jedno zaujimave vysvetlenie/teoriu na zaklade jednoduchych principov hydrodynamiky: Krvny obeh ma pumpu-srdce a filter-ladviny. Ked sa casom zanesie filter (znizi sa priepustnost ladvin) znizi sa aj mnozstvo prefiltrovanej krvi. To ale z dlhodobeho hladiska pre telo nie je pripustne, takze ak ma byt prefiltrovane potrebne mnozstvo krvi, jedina moznost je zvysit tlak v systeme. V podstate je to obranny mechanizmus ako prezit pri zanesenych ladvinach. Umele znizovanie tlaku liekmi blokuje tento obranny mechanizmus. Treba dat do poriadku ladviny. Verim, ze to sa pri hladovke deje a moze to vysvetlovat upravu tlaku.

 20. Radoslav Spišiak

  Gratulujem. O nasich skusenostiach treba hovorit co najviac, nech to nie je tabu. Hladovanie je zazracne, len sa neda na nom zarobit ! Ak by sa dalo, priroda by bola bohatsia ako vsetci bohaci na zemi dokopy a medicina by takmer skrachovala. Skoda ze si priroda nevie robit vacsiu reklamu 😉

 21. So záujmom som si prečítal Váš článok o chudnutí a potvrdzuje moje skúsenosti. A musím povedať, že som blahodárny účinok chudnutia pociťoval nielen v rámci fyzickej činnosti, ale aj v spojení s duševnou činnosťou. Tam pravda musia nastúpiť ušľachtilé predstavy, ktoré sa blížia reálnym. Pretože aj mňa svet „trochu zvábil! prestal som s tým a teraz čím je človek starší nastupujú zdravotné problémy. A tiež sa prejavili „ostruhami“ v oboch pätách. Zatiaľ som bol len raz na terapii rázovými vlnami a aj na ožarovaní, ale jen to finančne dosť náročná liečba. Ak je to možné poprosím Vás (pravda ak to nie je „tajomstvo“) o koncepciu, alebo popis Vami doma vyrobeného prístroja na rázové vlny. Vyskúšam ho a asi sa budem musieť v priebehu liečby vrátiť k svojmu predchádzajúcemu spôsobu života čo sa týka stravovania. Ďakujem.

  • Dobry den . citam aj ja tento clanok a zaujimam sa o ten pristroj .Mohli by ste mi napisat ci uz Vam odpovedal ten pan na otazku na ten pristroj ako sa to vyraba.Za skoru odpoved Vam dakujem. S pozdravom Ludovit

 22. Dobrý den,
  jsem moc ráda, že se o hladovění začíná psát. Já sama mám výbornou zkušenost s očistou těla hladověním. Sice jsem hladověla jen 12 dní, ale po několikaměsíční přípravě urinoterapií a krátkodobým hladověním, očistami žlučníku, jater, ledvin, kloubů a lymfy. Ťila jsem v té době v zahraničí bez přístupu k lékařské péči a měla s sebou jen knihu G,Malachova Dokonaá očista těla. Dodržovala jsem tedy všechny jeho rady. Při hladovce jsem pila urinu a destlovanou vodu. Po celou dobu očisty i hladovění jsem byla velmi aktivní – chůze 10-20km nebo běh do strmého kopce, vstávala jsem před 5hod ráno abych do 8h měla za sebou vše, co jsem potřebovala – příprava uriny, masáže, cyklické dýchání na odstranění psychických a duchovních bloků. Pak jsem celý den pracovala a někdy velmi tvrdě – na stavbě našeho domu. Např. jsem od jezera cca nosila do strmého kopce velké žulové kameny na založení skalky. Nikdy předtím ani poté jsem nepocítila takovou lehkost bytí, myšlení, prožívání a vnitřního klidu. Krom toho jsem omládla minimálně o 10let. Takže také mohu jen doporučit. Nicméně zatím NIKDO, ani lidé, kteří ten „zázrak“ zažili se mnou, nepochopili, nenechali se inspirovat, mají spoustu vysvětlení, proč mně to fungovalo a jim to zaručeně fungovat nebude. Hladovka je velmi duchovní záležitost a ne každý je připraven ji podstoupit. Musel by se totiž setkat sám se sebou. Pěkný den všem, nejen hladovějícím, Jarmila

  • Hladovka je velmi duchovní záležitost a ne každý je připraven ji podstoupit. Musel by se totiž setkat sám se sebou.— PRESNE TAK !!!

 23. Mam nizky tlak a podvahu. Mozem napriek tomu vyskusat aspon niekolkodnovu hladovku? Nie je to nebezpecne?

 24. Radoslav Spišiak

  Chodte na facebook a dajte si Liečba hladom. Je tam dlhsi text kde na jeho konci je o mojej sucasnej strave a su tam tri linky ktore odporucam precitat. Su o strave aka je pre nas vhodna aby sa dalo vsetko do normalu.

 25. Mám za sebou v roku 2011 pôst v trvaní 42 dní, pri veku 58 rokov, na ktorý som sa pripravoval podľa Pavla Máchy http://www.pust.cz a podľa knihy V. Partykovej Hladověním ke zdraví. Odvtedy dodržiavam každý týždeň 36 hodinový pôst a dvakrát do roka trojtýždenný pôst. Treba si to upratať v hlave a počúvať svoje telo.

 26. S hladovkami mam tiez skusenosti a dokonca s viacerymi a s dlhsou intenzitou. Samozrejme pozitivne skusenosti. Ale prosim vas prestante tu porovnavat cloveka so zvieratami a to iba vtedy ak sa to niekomu hodi! Osobne si neviem predstavit macicku alebo psika ako si nadoja mliecko z kravicky a napiju sa, zato ked im ho nalejete do misky tak ho s chutou vypiju! Skor by som povedal, ze terajsie mlieko je plne antibiotik, ktore su skodlive a nie mlieko samotne! A treba dodat, ze clovek, ktory zil v podmienkach zvierata (nas predchodca) sa dozival v priemere 30 rokov. Postupnou evoluciou a teda aj zmenou potravy sa jeho vek zivota zvysil, pricom zver si povacsine voju „zivotnost“ zachovala. Preto nerobme hlupe prirovnania a nedavajme tak „tromfy“ neprajnikom a odporcom lacnych metod na liecenie aby mali argumenty pri presadzovani ich tovarenskych „drahych“ a vela krat neuciinych lieceni!!!

 27. Radoslav Spišiak

  Domacemu zvieratku dame mliecko my, tak ako mu dame aj pohodlie na poduske a kadejake chemicky upravene potraviny z ktorych zacne mat civilizacne choroby ktore mame i my. Treba si dat do googlu o kmenoch ci narodoch ktore nie su este ovplyvnene civilizaciou, stravuju sa takmer len zeleninou a ovocim a dozivaju sa v zdravi viac ako 120rokou. Ak niekto napise ze mal i velmi dlhe hladovky, moze to byt i nemusi pravda. A ja osobne neprirovnavam cloveka k zvieratu podla toho ako sa mi to hodi. Ja ho prirovnavam stale. Evolucia netrvala par storoci , ci tisicroci, ale miliony rokov.

 28. Tak isto ako niekto napise, ze dva krat drzal hladovku, moze aj nemusi byt pravda. Ja som zastanca hladovky a osobne som presvedceny, ze cloveku pomaha. Len som tiez presvedceny, ze rady by mali davat ludia co tomu naozaj rozumia, pretoze v opacnom pripade to moze byt dost nebezpecne! Velmi lahko si tu nejaky horlivy citatel sposobi podvyzivu svojou „easy“ hladovkou alebo si vazne poskodi zdravie pri jej ukoncovani, ked sa na zaver „nahlce“ kde coho (nie vzdy to musi dobre dopadnut). Z tohto pohladu je alternativna medicina v ociach mnoho ludi zatracovana, pretoze „odborne“ rady dava kde kto (nemyslim tym zrovna vas). Potom sa k alternativnej medicine vracaju az po roznych poskodeniach sposobenych klasickou medicinou, ktora zlyhala. PS.: Necivilizovane narody si nevedu rodne listy a ich vek je zvecsa nejasny (nechcem povedat vymysleny). Samozrejme existuje metoda na zistenie veku, ale obavam sa, ze v pripade vasich vygooglovanych dlhozijucich „priatelov“ sa s nou urcite nepracovalo.

 29. Dobrý deň.
  K Vášmu veľmi zaujímavému článku by som si dovolil doplniť len jednu menšiu opravu. Týka sa to spomínaných nemeckých vojsk počas II. sv. vojny. Podľa mojich informácií vojaci nebrali heroín, ale pervitín, ktorý sa v tej dobe vo veľkom vyrábal a distribuoval medzi vojakov, sám A.H. si nechával aplikovať intravenózne túto drogu. Ako je známe, pervitín silno potláča chuť k jedlu a zvyšuje výkonnosť mozgu a celkovo organizmu.
  Prajem pekný deň a vďaka za inšpiratívne čítanie.

 30. Osobne si myslim, ze hladovka je vybornym duchovnym ocistcom. Ak si dobrovolne odopriete zakladnu potrebu tela – teda jedlo, vykonavate jednu z najvyssich karmickych ocistnych kur. Lieci sa telo i dusa.

 31. Moja skusenost.
  Ja mam vyborne skusenosti s postom, i ked len 24 az 36 hodinovym. V danom case som mala vyraznu podvahu a nizucky tlak. Asi rok som sa trapila s chronickou gastritidou a nikto mi aj tak z lekarov pomoct nevedel a asi ju vyvolali aj lieky (antidepresiva). Keby si to niekto nevedel predstavit, je to ako ked mate silnu zaludocnu chripku a tie bolesti mate stale stale stale, tak sa proste nedalo fungovat.
  Clovek proste vyskusa vsetko aby sa mu ulavilo. A tak nejak som sa dostala k hladovkam a urinoterapii. Rano som vypila svoju prvu urinu (ten psychologicky blok mate len uplne prvy krat, potom vam to uz pride uplne normalne a bez problemov) a potom bolo cely den az den a pol len na vode z vodovodu, odstatej. Toto som opakovala asi dvakrat do tyzdna, potom len raz za tyzden, s tym, ze tu rannu urinu som si davala kazde rano po dobu jedneho mesiaca a ked som ju vypila, tak som nic dalsie nepila a nejedla minimalne hodinu az potom vodu a za nejaky cas jedlo.
  Inak pri 36hodinovej hladovke clovek zaziva tie neprijemne stavy ako bolesti hlavy, pocit hladu sa postupne utlmuje a vecer som mala vzdy vyrazne zostrene zmysly. Keby som mala viac kil isla by som na viac dni, ale tak som si netrufala, kedze som tukove zasoby uz pred nou mala v minuse 😀
  No a vysledok: cakala som na kotrolnu gastroskopiu a medzitym robila toto a po tom mesiaci pitia tej uriny rano ma zaludok prestal zo dna na den boliet, ale ze uplne (dokonca skor, to uz mozno po 10tich dnoch?) No a na sonde mi povedali, ze mam zaludocne sliznice uplne dokonale zdrave, ani len ziadne zjazvenie, nic. Povedala som sice o hladovkach (to ako si moze clovek s gastro problemami dovolit, ved na chory zaludok „musi“ jest stale kazdu chvilu po malych davkach!, co je domnievam sa asi hlupost, ved kedy sa ma zahojit asi tak) ale o urine uz teda radsej nie, je to moje male velke tajomstvo. Ale ze v pripade problemov uz viem po com sa oplati siahnut a este to ani nic nestoji, tato medicina. Btw, ked u nas zurila tazka chripka a vsetci zalahli na viac ako tyzden, ja som si dala davku a neochorela som a ked som mala nejake priznaky, tak vo velmi lahkej forme do dna to preslo, dokonca aj zacinajuci opar na ustach behom dna zmizol. Az mi to bolo blbe, ze oni sa takto trapia, ale s niektorymi ludmi sa o takomto neda hovorit bez pripravy.

 32. Dobrý deň, chcela by som podstúpiť hladovku, avšak nemám veľmi pružnú pokožku a tak sa obávam že po schudnutí pri hladovke a opätovnom nabratí po hladovke sa mi vytvoria strie na tele. Je teda v poriadku ak by som sa natierala počas hladovky nejakým Q10, alebo čímkoľvek čo by vzpružilo moju pokožku, možno nejaký olej alebo…?
  Vďaka za odpoveď.

  • Liečba hladom

   Q10 ? 🙂 Neuznavam takmer vsetke taketo reklamne pripravky. Kazdy rok vyrobcovia pridu s niecim novym a prevratným“ …haha. Na elasticitu pokozky je najlepsie pokozku zvlacnit po cely den, hoc i najlacnejsim telovym mliekom, indulonou, niveou. Hoc si myslim ze hladovka je dost kratka aby sa pokozka stihla i stiahnut a po nabrati hned i narobit strie. Ale kožiar niesom 🙂
   A co sa tyka tukovych zasob, tak kazdy organizmus, i telo velmi chudého má zásoby min na týžden az dva. Prvé dni telo ešte funguje zo sacharidov ( glukoza ) ktoré má a až potom ked uz ich vyčerpá, začne vyrábať z tukov ketóny, z ktorých funguje po celý čas hladovania. Nutričná ketóza.

 33. dobry den velmi ma zaujima ako sa vam postupne vracali kila ked ste tak rapidne schudi mohli ste si to regulovat alebo ako ste zacali jest okamzite sa vam zacali vracaT? lebo co som cital na nete je to nejaky jojo efekt a celkom rad by som postupil zdravu hladovku kvoli cistemu zaludku a hlavne kilam dole no ak by sa mi tie kila mali vratit myslim ze to bolo zbytocne…v clanku udavate ze pri druhej hladovke ste uz mali 74kg z povodnych 55…dakujem za odpoved

 34. fb. Liečba hladom

  Ak sa clovek zacne po mesiaci, dvoch stravovat ako pred hladovkou, kila sa vratia. Mne sa vratili vsetke kila do posledneho asi do dvoch mesiacov. Samozrejme ze je to jojo“ efekt. Kto ale chce, moze si stravu po hladovke upravit a vahu si udrzat podla potreby. Ja som tu potrebu nemal. Hladovku som mal zo zdravotneho hladiska 🙂

 35. FB: Liečba hladom… nenalezeno…???

 36. na Facebooku liečba hladom – „nefunguje“— :((((

 37. Ja som si dal sedmičku hladovku pred dvoma rokmi. Len tak, zo zvedavosti. Ešte piaty deň som kadil také fazuľky a kolegovia si mysleli, že podvádzam. Odvtedy som prešiel na stravu 2xdenne. O pol deviatej a o pol jednej. Mimo toho ráno lyžička medu+ hrsť orechov a večer jedno pivo. Ráno tuniak, vajce , zelenina, fazuľa, pohánka, obed zelenina+grilovaný kúsok mäsa. Na pitie-voda z vodovodu /Starina/ . Zvykol som si a nevrátim sa späť. Takto sa jedlo až do 17teho storočia a to aj čeľaď aj šľachta. Manželka mala tiež problém s pätou . Lekári-nula bodov. Poriešil som to tak, že som pätu nahrieval infralampou a masíroval starým ruským perpetisom, teda vibračným prístrojom. Bolelo to tak, že mi žena nadávala do sadistov, ale dokázal som ostruhu rozbiť. Trvalo to 6 dní. No na siedmy deň už tancovala na svadbe lepšie, ako mladucha. Ja osobne som 5 rokov dozadu dostal Crohnovu chorobu-chronickú hnačku. Nič nepomáhalo, kým som nezačal robiť po 100 sed-ľahov denne. Po 6 týždňoch prišlo zlepšenie, po 3 mesiacoch rapídne a do 6 mesiacov bolo po nevyliečiteľnej Crohnovej chorobe, ktorú mám riadne zapísanú v karte. Syn sa 18 rokov trápil s krvácaním z nosa. Nechával si koagulovať /zapekať/cievy , ale to bolo o ničom. Dal nakoniec na moju radu, aby začal jesť pohánku a do mesiaca bol fit. Pohánku dovliekli Tatári, osvedčila sa pri hojení rán. Spevňuje steny ciev všetkého druhu-od nosa až po hemoroidy. Ešte perlička-až do konca stredoveku sa víno pilo zásadne riedené vodou. Pre dnešných vinárov je to smrteľný hriech a spoločenský trapas.

  • Moj manzel ma crohnovu chorobu. Pochopila som to spravne ze k vylieceniu staci robit denne 100 sed-ľahov ???
   dakujem za odpoved

 38. nedavno 28.3.2015 na STV2 o 12:56 isiel dokument liečba pôstom. Vynikajuco vysvetlene ako to prebieha v tele a pod. Nie je to bohuzial v archive STV a ani nebude bo licenciu mali len na odvysielanie škoda. Neviem to najst ani na nete !

 39. Liečba pôstom

  Sobota 28.03.2015
  12

  Dokument
  Priemerná dĺžka života na Západe rastie, spolu s ňou však rastie počet civilizačných ochorení ako diabetes, vysoký krvný tlak, obezita, rakovina. Spotreba liekov rapídne stúpa. Sme odsúdení na večnú konzumáciu liečiv v záujme dosiahnutia vysokého veku? Neexistujú terapeutické alternatívy? Lekári v Rusku, Nemecku a v Spojených štátoch amerických sa už polstoročia zaoberajú liečením pomocou pôstu. Výsledky sú prekvapujúce. Liečenie pomocou pôstu otvára lekárom nové perspektívy – vrátane liečby rakoviny…

  NEVIE NIEKTO KDE NAJDEM NA NETE TENTO DOKUMENT ?

 40. patrik bevi

  Ten dokument som sledoval…. bol zaujimavy , no netrap sa ak ho nestiahnes tento clanok ma myslim este viac praktickych skusenosti ako to zvladnut doma. Ten dokument popisoval hladovku pod lekarskym dohladom v rusku v nemecku a vyskum na potkanoch v usa atd. Inak priekopnikmi neboli rusi ale indicky joginy, ajurveda, tradicna cinska medicina tibet a vychodne ucenia uz mozno pred 5000 rokmi a ked nahodou zistite na co to pouzivali oni budete velmi prekvapeny ako sa to zhoduje z doterajsim vyskumom…. je to len spicka ladovca. Hladovka je pre nich len jedna liecebna metoda, dnes pri takom mnozstve informacii by som k lekarovy prisiel len zo zlomenou rokou…

 41. Mojmír Murín

  Ja som sa po prvykrát pokúsil zredukovať svoju nadváhu hladovkou pred desiatimi rokmi. Na naliehanie mojej dcéry, lekárky, som skončil po 14 dňoch, nemal som dostatok skúseností ani vedomostí v tom čase. V snažení schudnúť som ale pokračoval iným spôsobom, do jedného roka som schudol 35 kg, zo 102 na 67 kg pri výške 174 cm. Bolo to super, celý ten rok som bral lieky na vysoký TK, potom už vôbec a primeranú váhu si udržujem dodnes. Hladovanie mi ale nedalo pokoj, preštudoval som dostatok literatúry, získal viac skúseností. Pred troma mesiacmi som chcel dosiahnúť magických 40 dní, nepodarilo sa. Dnes viem že preto, lebo som okrem ničnejedenia výdatne cvičil, denne 24 km rýchlej chôdze na bežeckom páse. Po 32 dňoch prišla kríza a musel som skončiť. Môj ďalší pokus skončil pred dvoma týždňami, tentoraz som zbytočne nemrhal energiou, dosiahol som vytúžených 40 dní. Váha mi klesla zo 75 kg na 58, tuk 12,5 %, ostatné parametre v norme, BMI 19,1. Podotýkam, že žiadne lieky neberiem už tých spomínaných 10 rokov a nebyť toho, že ako dôchodca potrebujem lístok na šoférovanie, ani by som uvedenú dobu nevidel lekára. T.č. mám 67 rokov. Samozrejme k očiste organizmu došlo, aj duševné parametre sa zmenili, moje priority sú už úplne inde, než predtým. Schudnutie je len sprievodný jav hladovky, ľahko sa však dá zmerať.
  Vrelo doporučujem všetkým.

 42. Pozdravujem, pan Spisiak,prosim o info, kedy Vam robili odber krvi po hladovke. Mojmu manzelovi po 14-dnovej hladovke nevedeli najst nijaku zilu a krv mu nevedeli odobrat. Prist ma po dvoch tyzdnoch, kedy by mala byt regeneracia tela ukoncena.

 43. Zaujímavý článok, ďakujem zaň, ale myslím , že niektoré vyjadrenia sú veľmi radikálne a určite nie aplikovateľne na každého. Ja mám s hladovaním už 10 ročné skúsenosti. S hladovkami som začal asi v roku 2007, nie však s tak dlhými, ja si dávam 1-2 x ročne 10 dní, ale určite môžem porovnať aspoň tých prvých 10 dní. Ja mám prvé 2-3 dni neskutočný hlad, ak niekto napíše že mal 14 dní hladovku a vôbec necítil hlad (ako sestra autora), tak OK, ale väčšina ľudí hlad má (myslím seba a ľudí v mojom okolí ktorí hladovali), ďalej čo sa týka energie, ja som na 4-5 deň úplne vyčerpaní a väčšinou si po práci musím aspoň na hodinku ľahnúť. Cítim taký úbytok energie, že mi je zaťažko aj zdvihnúť ruky nad hlavu. Tiež sa snažím hýbať, ale 5-6 hodinové prechádzky rýchlim tempom by som určite nezvládol, ja si dávam hodinku vo vlažnom tempe (ale toto samozrejme môže vychádzať z fyzimónie tela jednotlivca). Energia sa mi na 6 deň obvykle vráti, ale stále sa necítim tak plný síl ako bežne a spať musím 8-9 hodín. Práve som v hladovke, mám 6 deň a chcel by som vydržať až po spotrebovanie tuku ako píše autor, čo bude určite moja najdlhšia hladovka, tak uvidíme. Všetko dobre želám.

 44. Ahojte. Dovolím si aj ja napísať pár slov o hladovke. Minulý rok som absolvoval hladovku, lebo m trápil tlak a tep. Držal som ju poctivo 14 dní a 28 dní návratovú fázu. Schudol som 30 kg, tlak sa mi upravil na 120/80 a tep 65 v pokoji. Po roku som nabral naspäť polovicu, čiže 15 kg a tlak mi vyšiel 140/80 tep 75. Samozrejme išiel som ku doktorke a predpísala mi lieky na tlak. Lenže ani po mesiaci mi nebolo dobre, hlavne doobedu. Po liekoch ma išlo “vykotiť”. Rozhodol som sa lieky vysadiť a začal som nanovo hladovať. Momentálne prebieha druhý deň, uvidíme ako sa horný tlak upraví. Aby som nezabudol, počas hladovky som denne chodil so psom do prírody 8-10 km. Z liekov na tlak som nedokázal zájsť už ani 5 km. Avšak včera (deň po vysadení) som zašiel v pohode 13 km.

 45. Vladimir Spotak

  Pan Spisiak, 06/08/2021
  Velmi Vam dakujem za Vas clanok, Vase skusenosti a nezistnu pomoc inym, za slova o pokusoch na Zidoch aj o zvieratach a husiach.
  Skusil som 1-2 dnove hladovky a jednu 19 dnovu, ale ma zastavili ludia okolo, ktori ma odhovarali… jeden muslim „Ano my Ramadan 40 dni mame hladovku, ale vtedy ani nejeme, ani nepracujeme.“ Super, ze ste chodili aj do prace, aj 10 a viac km denne a aj cinky denne. Cital som vsetky komentare tiez. Ano vsetci sme ini ALE CLOVEK MUSI POCUVAT SVOJE TELO a bez sebadovery to neide.
  Mam par diagnoz, ktore chcem vyliecit jedine tou autofagiou, seba-kanibalizmom, takze moc rad by som vydrzal tu 40 dnovu. Inak Indovia maju Ayurvedu a ostatne z Ruska ci Hyperborey, ved sa to tak aj vola AYUR-veda. Uzasne audioknihy o hladovani su od Ereta a Stolesnikova, ale su zdarma v Rustine… Obaja mnohokrat vyse 40 dnove hladovky drzali … radia bezslizovu dietu ovocim, orieskami… a po hladovke vychadzat tak dlho ako trvala dni len ovocnymi stavami (citron, grep, ananas, granatove jablko a zdrave domace jablka) zriedene s destilkou 1:3, potom 1:2 po poharoch a nie naraz… aj preto, aby sa toxiny dalej vyplavovali. Teraz som na vode deviaty den takze necitim uz hlad a aj bolesti hlavy len mierne. Prve 3 dni som mal zversky hlad tak som vecer sa prejedol ale ten treti den len jedno jablko a jednu mrkvu. Jedno znepokojenie, ze stale mam nejaku zltu stolicu = teda zltu vodu s nejakym kalom. Myslel som najskor, ze z kukurmy, ktoru casto si davam s inymi roznymi koreninami… teraz som cital vraj mozne blokovanie zlcovych ciest toxinmi ci pankreatitida… Mali ste tiez prosim niekedy zltu vodu ci stolicu? Kupil som klystir a pride do 3 dni. Stolesnikov hovori len 1x za 5 dni a Vy denne aj 2x zaujimave ale sa viac ako obden asi nechcem… Inak mal problem zo sauny takze pri hladovke neodporuca. Kto moci len po kvapkach musi prestat lebo mu zlyhaju ladviny a bude Nesmrtelnym anjelom.
  Dakujem Vam aj vsetkym kto bude komentovat k veci alebo zaujimavo.(:
  Tesim sa na odpoved

 46. Peter Brestovanský

  Dobrý den
  Pán Spišiak,dakujem vám za hodnotný,a hlavne z praxe overený príspevok.Velmi ma zaujíma alternatíva hladovanie,očistka organizmu,urinoterapia.A hlavne,ked to je podporené kapacitami ako Mudr Malachov,Mudr Partyková,dr Valuch,ktorí sa tomuto venuju desatročia.Knih od nich sú desiatky,tak netreba nič písať.V tomto smere je vinikajuca kniha od malachova,Totalna detoxikacia hladom.Teoreticky aj prakticky rozpísané,aplikacia pri chorobách.No skoro v každej z knih od autorov je popísaná očistka organizmu,pred dlhšou hladovkou.Vprvom rade hrubé črevo,pečeň atd,ako je to popisované.Pripomínam to preto,lebo pri očistke nad tri dni dochadza k endogennej vnutornej vyžive a telo začina so samolikvidaciou nepotrebneho a zbytočneho.všetko to ide do hrubeho čreva,no ked nie je prijem potravy,k reflexu prichadza minimalne.ostava to tam,a všetok ten bordel sa dostava cez stenu do krvi.preto su aj bolesti hlavy,nevolnosť.Preto je nutné ráno každy den robit klyzmu.Da sa kupit cez internet,vola sa to irigator.Kupujte si ale ten s dlhšou hadičkou a čo má ventílek na uzatvaranie vody.Len tak pre vysvetlenie.Píšu to rozne,no mne vyhovuje tento sposob.Naplnit vak vlažnou vodou,zavesit .Namastit s kremom hadičku,Lahnut si na pravy bok,,pred pustenim vody nechat vytiect trocha vody a potom vsunut do konečnika.otvorit ventil,zhlboka dychať.Na prvy krat pojde malo vody,lebo je tam kopa kalu a štuplov.Ked vás bude tlačiť,treba na vecko.Potom asi po 5 minut to zopakujte,už pojde viac vody.Možno na 5 pokus sa črevo vyčisti tak,že tam vody pojde viac.Ked je čiste,malo by tam bez problemu ist asi 1,5 l vody.Keby ste nerobili klyzmu každy den,hrozila by intoxikacia.Ja som mal hladovku 10 dni no ešte na 8 den so mna išli lunty,zelena voda,kaly.Preto je to nutné.Robim si klyzmu pravidelne 30 rokov a problemy žiadne.No benefity a hlavne ulava,žiadna plnost,tlaky atd.Myslim že som aspon zaklad opisal,a keby bol k tomu koment,rad pomožem.

Pridajte komentár

*