Desivý dôvod prečo sú vaše oči po kúpaní v bazéne červené a štípu


Print Friendly, PDF & Email

oci-stipu-v-bazene

Americký úrad pre kontrolu chorôb (CDC) nedávno publikoval správu, v ktorej skúmal príčiny častého štípania a začervenania očí u ľudí kúpajúcich sa vo verejných bazénoch.

Doteraz prevládajúci názor bol ten, že príčinou je chlór a iné chemikálie nachádzajúce sa v bazénovej vode. Na prekvapenie všetkých, skutočným dôvodom je úplne niečo iné, čo vám zrejme vyrazí dych.

Príčinou začervenaných a páliacich očí po plávaní totiž býva ľudský moč!

Mali by ste si preto dobre rozmyslieť, či počas pobytu v bazéne radšej nepoužívať plávacie okuliare.

Spolu s ďalšími úradmi ako sú Konzílium pre zdravie a kvalitu vody a Nadácia verejných plavárni, chce CDC so zistenými hororovými faktami oboznámiť čo najširšiu verejnosť.

Ako dochádza vo vode ku vzniku dráždivých látok

Je všeobecným omylom panujúca predstava, že chlór vo vode okamžite zneškodní všetky škodlivé patogény, ktoré zanechávajú ľudia plávajúci v bazéne.

Riaditeľ programu zdravej vody v CDC, Dr. Michael Beach, vysvetľuje pre magazín Zdravie ženy, že:

Chlór sa chemicky spája so všetkými látkami, ktoré sa vo vode snaží zneškodniť. Takto vzniknuté zlúčeniny však predstavujú chemicky dráždivé látky.

No a to je práve to, čo spôsobuje pálenie vašich očí. Je ním chlór naviazaný na moč a pot ľudí.

Čo sa týka baktérií a vírusov, tak u tých potrvá nejaký ten čas, kým ich chlór vo vode zničí.

Zbohom vysoký krvný tlak

Napríklad, u parazita Cryptosporidium spôsobujúceho hnačky trvá až 10 dní, kým ho chlór zneškodní. Naopak, baktéria E.coli je kompletne eliminovaná už za menej ako minútu. Je to teda veľmi rozdielne.

Podľa výskumu Dr. Beacha sú hnačky spôsobované bazénovými nákazami neustále na vzostupe.

Ľudia s hnačkou, ktorí sa kúpu, vystavujú riziku aj ostatných ľudí v bazéne. Oni nemusia doslova v bazéne zanechať svoju stolicu – nebezpečné baktérie sa totiž často nachádzajú aj na povrchu ich tiel.

Záver

Uvedené fakty sú dôvodom, prečo CDC odporúča pred vstupom do bazéna sa vždy osprchovať.

Ak vás tento článok neodradil do konca života viac nevstupovať do verejných bazénov, tuto je zopár jednoduchých krokov pre bezpečné kúpanie:

Stop Candida

 • nekúpte sa, keď máte hnačku
 • pred kúpaním sa osprchujte
 • necikajte do vody
 • neprehĺtajte vodu
 • každú hodinu vezmite deti na toaletu
 • často kontrolujte deťom plienky a nevymieňajte ich v blízkosti bazénov
 • pite dostatok tekutín
 • skontrolujte úroveň voľného chlóru (1-3 mg/l) a pH vody (7,2 až 7,8) pomocou testovacích papierikov predtým, než vstúpite do vody

Zdroj: The Horrifying Reason That Your Eyes Go Red In The Pool

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Mňa oči štípu a mám ich červené aj keď si ich iba umývam v umývadle a dostane sa mi voda do očí, takže podľa mňa to bude predsa len skôr z chlóru, čím netvrdím, že v bazénoch nie sú baktérie. Ešte by som mala vyskúšať dať si do očí vodu bez chlóru. Možno to nakoniec bude vinou samotnej vody:-)

  • Skus destilovanu vodu….. moze to byt lepsie aj na plet aj pre zdravie………… dnes keby vidis kolko chloru je vo vode z tocky ………

Pridajte komentár

*