Čo vám lekári o autoimunitných ochoreniach takmer určite nepovedia


Print Friendly, PDF & Email

Čo vám lekári o autoimunitných ochoreniach takmer určite nepovedia

Tak už sa to konečne stalo. Lekár napokon predsa len pomenoval vašu diagnózu. Predchádzali tomu však roky únavy, bolestí, zahmlenej mysle a celkovo stavov, keď ste sa necítili dobre.

No a teraz sa to už všetko dá vysvetliť – máte autoimunitné ochorenie. Možno je to roztrúsená skleróza (skleróza multiplex), celiakia, lupus, reumatoidná artritída, prípadne niečo iné.

Bez ohľadu na to, o ktorú chorobu ide, konečne máte jej meno. Túžili ste po odpovediach tak dlho, až sa možno teraz cítite, že oddnes už bude všetko v poriadku.

Meno diagnózy totiž zároveň znamená dostupný liečebný plán. Alebo nie?

Zvyšujúci sa výskyt autoimunitných ochorení

Nie ste v tom sami.

V dnešnej dobe má takmer každý desiaty človek nejaké autoimunitné ochorenie a ďalší každý šiesty človek sa celé roky necíti dobre kvôli neustálej únave či bolestiam. Ich symptómy však zatiaľ nie sú natoľko intenzívne, aby im bola stanovená diagnóza.

Celkovo to znamená, že približne každý štvrtý človek (1/10 + 1/6 = 8/30 »1/4) má vo svojom tele bunky imunitného systému, ktoré napádajú jeho vlastné tkanivá a spôsobujú mu poškodenie tela.

To je omnoho viac ako tých, ktorí sú zasiahnutí rakovinou alebo chorobami srdca dohromady.

Vedci nevedia presne, prečo miera autoimunitných ochorení za posledných 20 rokov stabilne a prudko rastie. Momentálne existuje až 140 rôznych diagnóz, ktoré radíme do kategórie autoimunitných ochorení a aj toto číslo sa každým rokom zvyšuje.

Váš doktor vám vie poskytnúť meno ochorenia, nakoľko mnohé z nich máme pekne kategorizované, no nie všetky. U niektorých príznakov však stále hovoríme o „nešpecifickom“ autoimunitnom ochorení.

Lekár vám tiež zrejme bude hovoriť, že pri týchto ochoreniach si imunitný systém pomýlil vlastné bunky a orgány tela s votrelcom a preto ich napáda.

Vedci stále presne nevedia, prečo sa tak deje, no vedia, aký je výsledok: postupné poškodzovanie orgánov (ako sú obličky, srdce, mozog a ďalšie) a tkanív (kĺby a koža).

Liečba automimunitných ochorení a jej vedľajšie účinky

Následne po stanovení diagnózy vám lekár navrhne „liečebný“ plán – teda lieky, ktoré potláčajú imunitu, prípadne nejakú fázu imunitného procesu, aby spomalili škody napáchané bunkami imunitného systému. Chorobu však nevyliečia.

Prvé lieky na autoimunitné ochorenia boli slabé jedy, ktoré bránili rýchlemu rozmnožovaniu imunitných buniek.

Dnes sa vyvíjajú silnejšie a efektívnejšie lieky, ktoré už blokujú nejaký konkrétny krok v procese imunitnej reakcie. Uvedené lieky sú súčasťou miliardového biznisu farmaceutických firiem a vôbec nie sú lacné.

Ich ceny sa pohybujú od 1000 do 45000 dolárov (i viac) za mesačnú kúru. Veľa ľudí si ich preto nevie dovoliť, a to aj v krajinách EÚ, kde si za lieky pacient len dopláca a zvyšnú sumu hradia zdravotné poisťovne.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Navyše, tieto lieky majú často vážne nežiaduce účinky – od únavy, cez bolestí v ústach, srdcovú arytmiu či búšenie srdca, až po život ohrozujúce infekcie.

O autoimunitných ochoreniach by ste však mali vedieť viac, oveľa viac.

Čo vám lekári nepovedia

Teraz sa dostávame k jadru článku, a to, čo vám lekári zrejme nepovedia, teda pokiaľ nie sú zástancovia funkčnej (celostnej) medicíny.

Nepovedia vám o stovkách a možno tisíckach štúdií, ktoré potvrdzujú, že autoimunitné ochorenia sú výsledkom komplexnej interakcie našich génov s prostredím.

Každý individuálny gén, o ktorom sa vie, že zvyšuje riziko vzniku autoimunity, toto riziko zvyšuje len mierne – zhruba o 1 až 2%. Zvyšok má na svedomí interakcia medzi týmito génmi a prostredím.

Ide o veľmi podstatnú vec! Znamená to, že autoimunita má časť svojej príčiny v genetike (ako sme si aj dlho mysleli), no ide o veľmi malú časť. Hlavným faktorom tu je náš životný štýl, respektíve vplyvy z prostredia.

No a toto je pre vás náramne dobrá správa! Škoda, že o nej lekári nehovoria častejšie.

Odhaduje sa, že 70 až 95% rizika vzniku autoimunitného ochorenia (vrátane cukrovky, ochorení srdca či rakoviny) spočíva v tom, čo robíte a ako žijete. Teda to, čo jete, ako veľa sa hýbete, ako žijete svoj život a akým chemickým toxínom ste každodenne vystavení z priemyslu a poľnohospodárstva.

Silné lieky, ktoré lekári predpisujú, vôbec nezohľadňujú vyššie uvedené faktory, ani nenahradia stravu, v ktorej chýbajú vitamíny, minerály či zdravé tuky, ktoré potrebujú vaše bunky, aby ste zostali zdraví.

Taktiež tieto lieky nič nespravia s rozpúšťadlami, pesticídmi, ortuťou, olovom, arzénom či akýmkoľvek iným toxínom nachádzajúcim sa vo vašom tukovom tkanive, ktorý dramaticky zvyšujú reaktivitu imunitných buniek.

Výsledkom je potom zhoršený priebeh ochorenia a ťažkostí s jeho udržaním pod kontrolou.

Ako predchádzať a liečiť autoimunitné ochorenia

Vaše zdravie a vitalita, ktoré sa tak veľmi snažíte dosiahnuť, si vyžadujú optimálne prostredie, v ktorom operujú vaše bunky. To znamená:

 • konzumovať stravu bohatú na živiny (ideálne v bio kvalite) a vyhýbať sa potravinám, na ktoré môžete mať alergiu
 • znížiť vystavovanie sa toxínom
 • detoxikovať telo (na túto tému máme na stránke množstvo článkov)
 • aktivovať a používať svoje svaly (viac sa hýbať)
 • kontrolovať svoje stresové hormóny
 • budovať a udržiavať dobré medziľudské vzťahy

Dodržiavanie týchto jednoduchých a oproti tradičnej liečbe malých krokov predstavuje najúčinnejší spôsob, ako znížiť prejavy takmer každej chronickej autoimunitnej choroby, ktorá dnes trápi svet.

Je čas, aby sme prestali hádzať vinu za chátrajúce zdravie na naše gény a tiež obmedzili napchávanie sa farmaceutickými liekmi.

Namiesto toho zmeňme svoj životný štýl. Týmto spôsobom odstránime 70 až 95% dôvodov, pre ktoré sme na začiatku ochoreli.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: mindbodygreen.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Definitiva

  Z vlastnej skúsenosti potvrdzujem, že tzv. autoimunitné ochorenia sú vyvolané vplyvom vonkajšieho prostredia, hlavne stravou a nedostatkom fyzickej záťaže. Lieky ma zlikvidovali tak, že som skončil na internom. Vlastným úsudkom /nie pomocou doktora/ som dospel k záveru, že tzv. autoimunitné ochorenie musí mať svoju vonkajšiu príčinu, u väčšiny pacientov to bude škodlivá strava tzv. vysoko vyspelej spoločnosti, vyspelej technicky, ale nie rozumovo.
  Odkedy fungujem na MAKROBIOTIKE /Kushi, Makrobiotikou ke skutečnému zdraví/, odvtedy neberiem lieky a vediem bežný život, ako pred chorobou.
  Doktori nie sú lekári, neliečia! Doktori sa neučia v škole hľadať príčinu ochorenia, ale učia sa stanoviť klinický príznak a podľa farmaceutickej šablóny predpísať lieky na potlačenie nepríjemných príznakov. Rakovina, cholesterol, srdco cievne choroby, starecké ochorenia, autoimúnne ochorenia… horúčka, kašeľ, chrípka, Covid… to nie sú diagnózy príčiny ochorenia, to sú len tzv. diagnózy príznakov, ktorých si je pacient vedomý, teda si ich sám stanoví už pred návštevou lekára.
  Aj infekčné ochorenia vznikajú až vtedy, ak je telo na nich pripravené, dostatočne zničené a podlomené zdravie. Človek a mikróby sú súčasťou živej prírody a fungujú spolu od nepamäti, ale platí, že komu niet rady, tomu niet pomoci.
  Farmaceutický biznis je zločinomm proti ľudstvu.

 2. Myslím si, že spúšťačom autoimunitných ochorení môže byť už 1. očkovanie, ku ktorému dochádza krátko po príchode človiečika na svet. Mledzivo (kolostrum) dodá dieťatku dostatok imunitných faktorov…a čomu teda môže prospieť to paralelne podané očkovacie sérum??

 3. Jednoduchá

  P.Definitíva, ste veľmi inteligentný človek ! Viete o tom? To je úžasné, ako ste sám sebe dokázali pomôcť ! 🙂 To znamená, že máte aj pevnú vôľu a len tak ľahko sa nevzdávate ! Klobúk dolu ! :-)…………….
  Chápem Vás, ako ste sa asi cítili, keď ste zdravot.problémy mali zrejme dlhšiu dobu, a doktori Vám nedokázali, resp.nevedeli pomôcť:-(….. No Vy ste to nevzdali, a pomohli ste si nakoniec sám ! Výýýborne ! zrejme ste nenatrafili na toho ,,správneho“ doktora :-(…..pri Vašej inteligencii zrejme nie je ťažké pochopiť, že tak ako sme my ľudia rôzni, takí sú aj lekári, učitelia, právnici…..a x mnoho ďalších povolaní…..je ozaj dobré, že ste nakoniec sám na to prišiel, čo Vám vlastne pomáha :-)…..ak to nie je tajné, aké autoimunitné ochorenie vlastne máte ?……
  Som skutočne rada, že ste našli ten vhodný spôsob, ako si pomôcť. :-)………..
  Ak odpoviete, budem rada, ak nie, v poriadku, bude to len Vaša súkromná záležitosť.
  A teraz Vám ,,idem troška oponovať“…..
  Tak ako vy ste ,,nemal šťastie“ na dobrého lekára, tak ja som mala :-)……
  Od doby, ako som sa vydala, som začala mať tráv.ťažkosti, kt. som však nemala ž také ,,zlé“ ako sa mi top prejavovalo na koži :-(….doslova som začínala byť ,,posypaná“ výrážkami ako bábovka práškov.cukrom :-(…..:-)….a to všade, po trupe, rukách, nohách aj tvári:-(…..celých 14 rokov som pravidelne ležala aj 3 x do roka na kožnom, tam som bola taká ,,zmaľovaná“ tmav.pityolovými masťami, že moje deti, keď za mnou prišli na návštevu, si mysleli, že mama je na dovolenke :-(….:-)…….
  Naraz mi klesla hladina Fe v krvi a poslali ma na 3 odbor.vyšetr. – ženské, gastro a hematol. presne si pamätám na ten deň, keď po vyšetrení na gastro mi Mudr.Cvečko povedal, že mám celiakiu, ale nech sa nebojím,. že s tým sa dá žiť :-)…..Takže ja som mala šťastie a som veľmi rada, že mi p.dokt.na to prišiel.Ten výsyp sa mi do 3 týžd.stratil a teraz je to už ozaj dobré :-)……
  Úplne chápem, o čom rozprávate….tiež sa zaujímam o také ,,záležitosti“. Tiež viem, že tí ml.ľudia, kt.študujú medicínu, nebudú mať hneď takú znalosť ako Vy – svoj.vlast.skúsenosťami a tiež poznatkami, že všetko so všetkým súvisí ……no verím tomu, že postupom času sa k tomu dopracujú, aj keď nie všetci, aspoň niektorí určite a budú sa nám ostatným snažiť pomáhať čo najviac, ako len budú môcť :-)………… nech sa Vám darí :-)………

 4. Jednoduchá

  Pre Emily….
  Dobre rozmýšľate, aj moje deti zakrátko očkovali…..
  no tiež je dobré, ak maminy svoje detičky dojčia aspoň pol roka / ja som svoje každé jedno 1 rok / určite tie detičky majú potom lepšiu imunitu ako tie prikrmované mliekom, možno aj práve preto to očkovanie lepšie znášajú :-)….a tiež prítomnosť mamy osobne sa nedá žiad.fľaškou s umel.cumlíkom nahradiť :-(…..no sú aj mamičky, kt. nemôžu dojčiť svoje det, či už zo zdrav.alebo iných ??? dôvodov…………….na toto nech si už každá mamina odpovie sama…………………

 5. Vladimír Jurišta MSc.

  moja odpoveď- detoxikovať na viacerých frontoch .
  brať do úvahy aj duševno-emočné toxiny !! a nájsť vhodnú eliminačnú terapiu….aj tak sa dá…

Pridajte komentár

*