Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Ako sa 80 ročná babka z reumy prstov na rukách vyliečila


Print Friendly, PDF & Email

babka a reuma

Reumatoidná artritída sa nemusí vždy liečiť iba liekmi. Niekedy spoľahlivo pomôže vec, o ktorej sa stavím, že ste doposiaľ ešte nepočuli.

Klinika na ktorej pracujem sa liečbe reumy venuje už nejaký ten čas. Dnes vám porozprávam príbeh starej mamy jedného z našich majiteľov.

Starká trpela reumou celé roky a každý deň ju sužovali prejavy typické pre toto ochorenie.

Boleli ju všetky kĺby na tele, no predovšetkým ruky.

Ruka postihnutá reumatidnou artritídou

Napriek dodržiavaniu predpísanej „štandardnej“ nemocničnej liečby sa síce bolestivý a nepríjemný zápal na pár dní ako-tak umlčal, napokon sa jej ale ako bumerang vždy vrátil.

Výsledkom boli zdeformované a vykrivené prsty, niektoré už takmer úplne nehybné.

Nebolo ľahké ju k nám dostať, dôvera v zlepšenie jej každodenných bolestí sa časom pomaly vytratila. Avšak naša klinika je čisto neinvazívnym zdravotníckym zariadením.

Preto po vysvetlení, že ju nebudeme trápiť, napokon prišla a mohli sme začať.

Porovnanie zdravej ruky a ruky s reumou

Terapia, a to nie len liečba reumatoidnej artritídy, sa u nás začína vždy „kontrolórom úspechu liečby“, čiže vyšetrením termálnou kamerou (pozri porovnanie teplôt pravej a ľavej ruky termokamerou vpravo a dole).

Vyšetrenie potvrdilo zvýšené teploty v mieste bolestivých kĺbov, snímka pripomínala „horiacu“ ruku.

vyšetrenie ruky termokamerou

Pacientka potvrdila, že najteplejšie body na jej rukách sú zároveň aj tie najbolestivejšie.

Začiatok liečby

Naša terapia reumatoidnej artritídy pozostáva z priameho pôsobenia plazmatického oxidu dusnatého (NO) na oblasť najväčšieho postihnutia alebo na miesta intenzívnej bolesti.

„Ofuk“, ako to radi nazývame, netrvá nikdy dlhšie ako 15 minút.

Ofuk - oxid dusnatý (NO)

V prípade našej babky sme zvolili 3 minútovú aplikáciu NO na obidve ruky zvlášť, dvakrát denne počas prvého týždňa, v druhom už len raz za deň.

Na konci nášho prvého sedenia sa neveriacky opýtala, že či to je všetko, či sme si z nej nevystrelili a že len žartujeme.

Nežartovali sme…

Čo je oxid dusnatý (N=O) vlastne zač?

Ešte neprešlo ani 20 rokov od objavenia úlohy oxidu dusnatého, malej molekuly plynu, prirodzene sa vyskytujúcej v ľudskom tele.

Molekula oxidu dusnatéhoJe produkovaný bunkami endotelu (vnútorné obloženie) ciev.

Sprostredkovanie a prenos informácie v kardiovaskulárnom systéme robí z NO takzvanú „signálnu molekulu“ .

V roku 1998 bola udelená Nobelova cena Robertovi F. Furchgottovi, Louisovi N. Ingarovi a Feridovi Muradovi. Pochopili spôsob a mechanizmus akým účinkujú vazodilatátory.

Ide o lieky rozširujúce priemer ciev, ktoré sú veľmi potrebné na záchranu života pri akútnom koronárnom syndróme.

Zbohom vysoký krvný tlak

15 zásadných vplyvov NO na ľudské telo

 • znižuje krvný tlak – normalizuje krvný obeh vazodilatáciou – rozšírením steny ciev
 • znižuje zrážanlivosť krvi – tlmí priľnavosť, zhlukovanie a produkciu krvných doštičiek
 • zabíja baktérie, vírusy, parazity a tumory
 • baktericídny účinok (usmrcuje mikroorganizmy)
 • spúšťa proces pohlcovania baktérií neutrofilmi a makrofágmi
 • aktivuje antioxidačnú ochranu
 • reguluje špecifickú a nešpecifickú imunitu
 • zvyšuje tvorbu protizápalových cytokínov
 • reguluje apoptózu (smrť buniek)
 • zlepšuje nervovú vodivosť (neurotransmisiu)
 • priamo podporuje množenie fibroblastov, rast krvných ciev a syntézu kolagénu
 • vplýva na tvorbu a dozrievanie granulocytárneho tkaniva a proliferáciu epitelu
 • pozitívne ovplyvňuje hladinu inzulínu
 • znižuje hladinu cholesterolu v kombinácii so statínami (liekmi znižujúcimi hladinu cholesterolu) prostredníctvom svojej antioxidačnej aktivity. Výskum naznačuje, že stimulácia produkcie NO u ľudí, ktorí majú zvýšené hladiny cholesterolu umožňuje znížiť dávku statínov až o polovicu!
 • zlepšuje erekciu – vazodilatáciou hladkých svalov kavernózních teliesok a jeho arteriol

Životne dôležitý význam oxidu dusnatého v organizme bude ešte dlho nechávať vedcov aj nás ostatných v nemom úžase. Viac o jeho účinkoch sa dozviete na webovej stránke našej kliniky.

Ako liečime pomocou oxidu dusnatého?

Oxid dusnatý a jeho liečebné schopnosti sú založené na povrchovej aplikácii (pôsobením na kožu) alebo pomocou drénov v brušnej či hrudnej dutine, ako aj na hĺbkovej aplikácii, takzvanom „ofuku“.

Oxid dusnatý má schopnosť prenikať (difundovať) nielen cez povrch otvorenej rany, ale úplne bez problémov prechádza aj neporušenou kožou (to je aj jeho najčastejšie použitie) a samozrejme aj každým typom sliznice človeka.

To znamená liečbu bez bolesti a neinvazívne (bez chirurgického zákroku) aj hlboko v tele uloženej patológie.

Liečba oxidom dusnatým má minimum kontraindikácií a takmer žiadny nežiadúci účinok.

Doposiaľ jedinou komplikáciou, ktorá sa vyskytla aj u našej starej mamy s reumatoidnou artritídou, bolo veľmi krátke, maximálne 24 hodín trvajúce zvýšenie bolesti liečenej časti tela.

Tú však, keďže sme na ňu pacientku upozornili, brala ako niečo o čom vie a teda sa s touto epizódou aj lepšie vysporiadala.

U väčšiny pacientov odoznieva zvýšenie bolestí do jedného dňa úplne.

Prvý týždeň terapiou NO dvakrát denne bol u starej mamy bezproblémový. Neboli zaznamenané zmeny v hybnosti, ani bolestivosti obidvoch rúk.

Paradoxne, nami, aj pacientkou želané „zhoršenie“ stavu nastalo až v noci po šiestom sedení. Ubolenú babičku sme „ofúkli“ aj napriek ťažkostiam.

Prvý deň bez najhorších príznakov reumatoidnej artritídy!

Aj keď sme boli presvedčení o tom, že pacientka už epizódy akejkoľvek bolesti mať nebude, určité obavy, že sa to cez noc ešte zhorší, sme mali všetci.

Usmiata tvár pred ďalšou terapiou však hovorila sama za všetko.

Na naše prekvapenie pacientka nechcela ďalej pokračovať. Vraj „už nemá žiadne bolesti, načo bude chodiť?“.

Nakoniec sme dvojtýždňovú liečbu k spokojnosti všetkých a so záverečnou kontrolou úspešnosti liečby vyšetrením termálnou kamerou ukončili.

Liečba starej mami pozostávala z 15 sedení, čo spolu predstavovalo aplikáciu plazmatického oxidu dusnatého v celkovej dĺžke 75 minút.

Prečo prebieha kontrola úspešnej liečby termokamerou?

snímok termálnou kamerou po liečbe NOTermokamerou nasnímané ruky pacientky na začiatku terapie a na konci terapie vždy porovnávame.

V termografii platí zákon:

Ak je rozdiel v teplotách porovnateľných miest ľudského tela väčší ako jeden stupeň Celzia, hovoríme o významnom rozdiele teploty a prítomnosti patologického procesu.

Úspešnosť terapie preto posudzujeme rozdielom v teplote, čiže v zmene prietoku krvi pred a po liečbe na rovnakej strane tela. Porovnávame teploty oboch rúk v zvolených bodoch.

Zatiaľ neprekonaným rekordom v zmene teploty toho istého miesta je pacientka s vredom predkolenia, u ktorej sa zmenil prietok krvi po mesačnej terapii v postihnutej oblasti predkolenia až o 5,1 stupňa Celzia!

Hodnotíme aj zmenu v rozdiele teploty medzi porovnateľnými miestami, čiže rozdiel v teplote pravej a ľavej ruky pred začatím liečby porovnávame s rozdielom v teplote oboch rúk na konci.

Liečbu sa považujeme za veľmi úspešnú, ak teplotný rozdiel porovnateľných miest ľudského tela je menej ako 0,5 stupňa Celzia.

Ako vyzerajú 2 roky po terapii?

V deň vydania článku je pacientka 568 dní bez bolestí rúk a s obnovenou pohyblivosťou.

Pacientku sme poučili, že návrat ťažkostí je možný. Preto už pri prvých náznakoch stuhnutia alebo bolestí kĺbov rúk by sme okamžite začali s udržiavacou formou terapie.

Tá by pozostávala z denných sedení počas dvoch týždňov. Počas každého sedenia by sa aplikoval 5 minútový „ofuk“ oxidom dusnatým.

Ale možno takýto deň ani nikdy nepríde…

Liečba osteoporózy

MUDr. Michal Bruňo

 

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Zaujimava metoda, este som o nej nepocul, odporucim…
  Ja zase viem o niecom inom neznamom, velmi ucinnom pri artritide a vlastne vsetkych klbovych ochoreniach, o latke AC11, specialneho vytazku z amazonskeho macacieho pazura. Jedina latka na svete, ktora opravuje poskodene DNA a ma velmi silne protizapalove ucinky. Vyvinul ju americky Optigenex, na ich stranke si mozete pozriet velmi vela medicinskych studii a lekarskych clankov o tejto latke. Ma 8 US patentov na sposob ucinku.

  • Prosim vas a kde sa da ten pazur zohnat?Dakujem

  • Dobrý deň pán Tomino, našla som tento príspevok a zaujmalo by ma kde sa dá objednať-kúpiť látka AC11, špeciálny výťažok z amazonského mačacieho pazúra, na artritídu. Moc ďakujem Liščáková

 2. MUDr. Svetozár Haruštiak

  Zaujímala by ma technická stránka aplikácie „plazmatického “ oxidu dusnatého

  • Odporúčam kontaktovať kliniku Vitare a spýtať sa ich na technické otázky osobne. Ich kontaktné údaje sú uvedené na konci článku.

 3. MUDr. Svetozár Haruštiak

  veľmi zaujímavé

 4. co mi viete povedat o psoriaticej artritide

 5. Kalinayová Mária

  Veľmi ma článok zaujal. Je to úžasné. Zaujímalo by ma či to funguje aj pri osteoartróze. Trtím touto diagnózou na prstoch rúk, nôh a kolien. Permanentne mám zvýšenú zápalovú zložku v krvi.
  Ďakujem a ostávam s pozdravom

 6. Gabriela Adamcova

  Som pesimista…Ak by to tak bolo, nepouzivala by sa uz tato metoda na nurch, alebo neodporucala hocikde v ambulanciach? A nepovedzte mi, ze by nemali pracu…skuste tam dat nejaku lekarsku studiu, ktora by podporila toto tvrdenie…Dakujem

  • Je obrovské množstvo vecí, ktoré v liečbe fungujú, no v ambulanciách sa nepoužívajú (lebo sú príliš lacné, nepatentovateľné alebo skutočne aj vyliečia, nielen liečia, a teda z dlhodobého hľadiska sa na nich nedá zarobiť – či už lekármi, farma firmami a podobne).

 7. je to svinstvo

Pridajte komentár

*