8 nebezpečných kombinácií potravín a liekov, ktorým sa vyhýbajte


Print Friendly, PDF & Email

8 bežných potravín a liekov, ktoré by ste nikdy nemali miešať

Mnohí z nás užívajú lieky každý deň. Niektorí z nás len príležitostne pre určité ochorenie a niektorí ich užívajú pre chronické ochorenia.

Hoci sú lieky navrhnuté tak, aby vás udržali zdravých, niekedy môžu otupiť vašu myseľ, alebo ešte horšie.

Samozrejme, vedľajšie účinky sú uvedené spolu s akýmkoľvek predpisom, ako sú varovania o tom, čo nerobiť, kým užívate určité typy liekov.

Niekedy môžu byť nežiadúce účinky vyložené desivo, ako sú lieky proti astme, ktoré podnietili 4 ročného chlapca k myšlienkam o samovražde.

Ale vedeli ste, že každodenné potraviny môžu mať tiež vplyv na vaše lieky a na vaše telo?

Ukazuje sa, že určité potraviny môžu mať neočakávané účinky, keď ich miešate s niektorými liekmi vo vašom tele. A my nehovoríme len o nezdravom jedle. Môže sa to stať aj s jedlom, ktoré je normálne pre vás dobré!

Ako vždy sa poraďte so svojím lekárom, ak niektorá z vyššie uvedených informácií sa vás týka a vzťahuje sa na vás. Je vždy dobré odkonzultovať to s odborníkom predtým, ako pristúpite k zmene vášho jedálnička.

Nebezpečné kombinácie potravín a liekov

1. Ak užívate lieky na krvný tlak, vyhnite sa banánom. Tieto lieky môžu zvýšiť hladinu draslíka vo vašom tele.

Za normálnych okolností je pre vás draslík dobrý, ale ak je ho veľa, môže skutočne spôsobiť ďalšie srdcové problémy, ako sú nepravidelný srdcový tep a búšenie srdca.

Medzi ostatné potraviny s vysokým obsahom draslíka patria pomaranče, listová zelenina a náhrady soli.

2. Ak užívate lieky na cholesterol, vyhnite sa grapefruitom a grapefruitovej šťave.

Grapefruitová šťava môže spôsobiť, že sa hladiny týchto liekov zvýšia v krvnom obehu, ktorý je viac náchylnejší na vedľajšie účinky, najviac na bolesti nôh.

Grapefruit môže komplikovať aj iné typy liekov, takže ak ich máte radi a užívate lieky, odkonzultujte to so svojím lekárom.

3. Ak užívate lieky na srdce, vyhnite sa čiernemu sladkému drievku. Obsahuje látku zvanú glycyrrhizin, ktorý by mohol spôsobiť nepravidelný srdcový tep v kombinácii s digoxínom môže niekedy spôsobiť vážne komplikácie.

Liečba osteoporózy

Sladké drievko tiež bráni účinnosti niektorých liekov, ako sú lieky na krvný tlak, lieky na riedenie krvi, lieky proti bolesti a antikoncepcia.

4. Ak užívate antikoagulanty, vyhnite sa brusnicovej šťave.

Niektoré štúdie potvrdili, že zmiešanie brusnicovej šťavy s antikoagulantmi spôsobili dramatické riedenie krvi, čo môže viesť ku komplikáciám.

5. Ak užívate lieky na riedenie krvi, vyhnite sa špenátu.

Špenát a ďalšia listová zelenina s obsahom vitamínu K sa môžu vmiešať do antikoagulantov, čo ich robí menej účinnými a zvyšuje riziko zrážania. Kelu, brokolici a ďalšej tmavo zelenej zelenine sa vyhnite.

6. Ak užívate tetracyklínové antibiotiká, vyhnite sa mliečnym výrobkom.

Obsah vápnika v mlieku a mliečnych výrobkoch môže zabrániť tomu, aby telo správne absorbovalo antibiotiká, čo by znížilo ich účinnosť.

V skutočnosti by ste mali tieto lieky užiť hodinu alebo dve hodiny pred jedlom, aby malo vaše telo čas všetko vstrebať.

7. Ak užívate lieky na liečbu bakteriálnych infekcií, vyhnite sa údenému mäsu. Ak užívate tieto lieky, a zároveň konzumujete potraviny s obsahom tyramínu, môže to spôsobiť nebezpečné zvýšenie krvného tlaku.

Táto aminokyselina sa nachádzajúca v potravinách, ktoré sú údené, solené, alebo skvasené, ako sú saláma, suchá saláma a tavené syry. Môžete ju nájsť tiež v banánoch, avokáde, čokoláde a alkohole.

8. Ak užívate lieky na štítnu žľazu, vyhnite sa vlašským orechom. Tie spolu s ďalšími potravinami s vysokým obsahom vlákniny, ako je sójová múka, môžu vášmu telu brániť, aby správne vstrebali lieky.

V skutočnosti väčšina lekárov odporúča užívať tieto lieky pred spaním, takže vaše telo má dostatočný čas na to, aby vstrebalo chemikálie.

Ako vždy, každý z nás je iný, a preto aj tieto lieky budú reagovať na každého z nás rozdielne, takže sa vždy poraďte so svojím lekárom o prípadných účinkoch, ktoré môžu nastať.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: littlethings.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. schwachová

  Z toho vyplýva, že neužívať nijaké lieky!!!!!!!!!!!!!!!

 2. schwachová

  pokiaľ sa to dá….. a pri dobrom rozume a zavčas sa to dáááá!!!!

 3. Dalo by sa to aj ináč poskladať:
  Ak jete banány, neužívajte lieky na krvný tlak…….. 🙂
  Alebo by bol dobrý článok o tom, čo jesť, aby ľudia užívajúci lieky, ich nemuseli užívať.

 4. Prave nedostatek drasliku zpusobuje problemy s busenim srdce, nepravidelnym tepem, vysokym tlakem…takze doporuceni nejist banany, je spatna cesta…toho drasliku v nich stejne moc neni…Jinak dekuji za zajimave clanky…

 5. Chcete-li být zdraví, vyhýbejte se lékařům.
  Když se vyhnete lékařům, nebudete užívat žádné léky.
  Když neužíváte žádné léky, můžete jíst, co se vám zlíbí.
  Ale pozor! Strava je sice lék, ale ne veškerá a nikoli v neomezeném množství. 🙂

 6. Pokiaľ má niekto vysoký tlak, môže mať aj nízku hladinu kália a vtedy sú banány vhodné. Vysokotlakári často užívajú lieky na odvodnenie – diuretiká a vtedy to kálium ubúda, takže ho treba doplniť na prírodnej báze napr. banánmi.

Pridajte komentár

*