Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

7 znakov toho, že sa vami snaží manipulovať narcista


Print Friendly, PDF & Email

7 znakov toho, že sa vami snaží manipulovať narcista

Keď príde na typy ľudí v našich životoch, ktoré pre nás jednoducho nie sú dobré, k tým najtoxickejším zo všetkých sa radia narcistickí manipulátori.

Sú to jednotlivci, ktorí sa starajú len o seba a nezastavia sa pred ničím, len aby dostali presne to, čo chcú.

Narcisti ako takí budú pri rozhodovaní vždy sebecky klásť na prvé miesto svoje vlastné potreby, túžby a emócie a nebudú váhať využiť ľudí vo svoj prospech.

Vo svojom úsilí po osobnej moci a úspechu sú neúnavní, čo je dôvod, prečo sú takí manipulatívni, zradní a nepríjemní.

Ak ste niekedy mali tú smolu, že ste museli jednať s manipulatívnym narcistom, mali by ste si byť dobre vedomí toho, akí dokážu byť vykorisťovateľskí a neodbytní.

Poznaním ich taktiky a spôsobu fungovania môžete negatívne účinky ich správania neutralizovať a chrániť sa.

Narcisti manipulujú ostatnými a využívajú ich vo svoj prospech týmito 7 spôsobmi:

1. Hrajú obeť

Narcisti hrajú radi psychologické hry a jedna z ich obľúbených je byť obeťou.

Keď vedú ostatných k presvedčeniu, že sú chorí, majú problém alebo potrebujú pomoc, získavajú od nich viac pozornosti a ľutovania.

Keď vám je ich ľúto, budete im skôr chcieť pomôcť, a to je presne to, čo chcú.

Túto taktiku tiež využívajú na vysvetlenie či ospravedlnenie svojho hrozného správania.

A vďaka tomu, že odvracajú váš pohľad od všetkého toho negatívneho, podlého, čo robia, ste menej ostražití, a tým aj otvorenejší ešte väčšej manipulácii z ich strany.

2. Využívajú agresivitu a zastrašovanie

Jedno, čo využívajú všetci narcisti, je taktika zastrašovania.

Využívajú všetko, počnúc jemnými, ľstivými vyhrážkami až po zjavné fyzické násilie, len aby ostatných prinútili poddať sa a prispôsobiť ich vôli.

Toto zastrašovanie má najčastejšie psychologickú a emocionálnu povahu.

Môžu vám brániť stretávať sa s rodinou alebo priateľmi, alebo vás stále zhadzujú a verbálne na vás útočia, lebo sa tak cítia dominantne a dôležito.

3. Bagatelizujú vaše úspechy

Narcisti pri prvom stretnutí svoju skutočnú povahu často skrývajú a pôsobia v skutočnosti ako celkom očarujúci.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Pochlebujú vám a chvália vás, len aby vás mohli neskôr zotrieť. Keď k tomu dôjde, je to ako keď sa náhle stlačí vypínač a všetky tie milé slová pominú.

Budú zhadzovať vaše úspechy a hrdosť, preto sa o to usilovnejšie snažíte, aby ste znova získali ich priazeň a potešili ich.

4. Vyvolávajú vo vás pocit viny, aby ste si mysleli, že všetko je vaša chyba

Vinia vás za všetko svoje zlé správanie a tiež za všetky problémy a reakcie, ktoré so sebou prináša.

Nech sú fakty či situácia akékoľvek, je to jednoznačne vaša chyba.

5. Hovoria iba o sebe

Jasným znamením toho, že máte do činenia s narcistom, je, že všetko, o čom ten človek hovorí, sa vzťahuje k nemu.

Pre nič iné nemajú dobrého slova a dokážu nekonečne drmoliť len o sebe.

Keď sa konečne dostanete k slovu a zmeníte tému, strhnú pozornosť zase na seba, akoby nepočuli jediné slovo z toho, čo ste predtým povedali.

6. Používajú trianguláciu

Dochádza k nej vtedy, keď sa narcista, vy a jedna ďalšia osoba zúčastňujete akejsi psychologickej hry troch strán.

Tú ďalšiu osobu zapojí narcista po tom, čo dospeje k presvedčeniu, že problémom, alebo tým, kto sa mýli, ste vy.

Tým, že proti sebe postavia vás a tretiu stranu, narcisti od seba v podstate odvrátia kritiku, a tiež akúkoľvek vinu, a sami z toho vyjdú bez úhony.

Tá ďalšia osoba sa ich zastane tiež a podporí ich, čo živí ich potrebu byť obľúbení a vnímaní ako tí, ktorí majú po celý čas pravdu.

7. Nikdy sa nezmenia

Narcista zostane navždy narcistom.

Až do dňa svojej smrti budú stále konať povrchne, manipulatívne a zradne. Neexistuje pre nich žiadny liek ani liečba, neúčinná je aj terapia.

Svoje témy majú hlboko zakorenené v mysli a vryté vo svojich osobnostiach.

Aj po tom, čo ich odstránite zo svojho života, sa len jednoducho presunú k ďalšej nič netušiacej obeti a začnú ničiť život jej.

Záver

Mali ste niekedy do činenia s narcistom?

Povedzte nám o tom vo svojich komentároch a podeľte sa so svojimi skúsenosťami aj s ostatnými čitateľmi.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: higherperspectives.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ano, je to přesně tak jak píšete, žila jsem s ním 10let, než jsem dokázala odejí a to po roce jsem ho málem vzala zpět. Byl to můj bývalý manžel, ted to odnáší náš syn , který k němu musí jezdit, ale ještě si to neuvědomuje.

 2. Pravda. Je jeden spôsob ako nemať problém s nimi. Nemať ilúzie že sa zmenia.
  Nikdy sa človek nemení kvôli nikomu ,LEN kvôli sebe!

 3. Tenhle popis narcistu úplně do poslední tečky sedí na mého bývalého přítele. Dělá všechno proto, abych ho litovala, pomáhala mu. Dělala jsem to několik let, ale místo úcty a vděku jsem se dočkala jenom ponižování, zesměšňování a šlapání po sebevědomí. Když jsem se rozhodla s tím rázně seknout a ukončit vztah, začal mě všude pronásledovat, omlouvat se a přísahal při všem možném, že se změní. Už mu ale nevěřím a návrat do starých časů považuji za nemožný a nereálný. Podala jsem na něj trestní oznámení na policii za stalkerství.

 4. Narcisti mě nezajímají, čichnu a jdu pryč. Ale máte tady i jiné čtení, k něčemu se ráda vracím. Dnes jsem tu v hlavním článku o těch narcistech radši klikla na vypočítání IQ, hry mám ráda. Když jsem došla k poslednímu primitivnímu 9.úkolu, zjistila jsem, že za oznámení výsledku chtějí zaplatit! Chápu, dnes by nám šmejdi zpeněžili i ten špatný vzduch, co musíme dýchat. Takoví vykukové u mne nemají zelenou, vím i bez ztráty X peněz, jak jsem dopadla( pro laiky – narcista nejsem). Zhnusil se mi pouze ten způsob, jakým chtějí dostat z naivních, spíš hloupých lidí prachy. Oni nám totiž radši nedají možnost se rozhodnout na základě informace, KOLIK KČ za toto chtějí, tj. kolik peněz si od lidí odněkudstrhnou. Ani už mne dál radši nezajímá, jestli třeba chtějí vědět číslo účtu nebo jiné triky. Jisté je, že kdo takovým vychytralým šmejdům naletí a řekne si : „jenom 9 otázek…to nebude moc stát…“ a pošle jim žádanou SMS, tomu se může to jeho jisté nízké IQ pěkně prodražit.
  Jak nám tady můžete něco takového předkládat? Děkuji.

  • Reklamy tam nevkládame my. To, aká reklama sa vám zobrazí, rozhoduje Google a závisí aj od toho, na aké stránky (mimo našej) chodíte. Je potrebné rozlišovať, čo je obsah nášho článku a čo je cudzia reklama.

 5. Velmi dobry clanok a v dnesnom svete nanajvys aktualny! V podstate ide o boj o pozornost – pozornost, ktora predstavuje zdroj zivota, inymi slovami, ludia „zeru“ inym ludom zivot. Velmi dobre o tom hovori Igor Michajlovic Danilov v relacii Stit na Allatra TV.
  allatra.tv/video/shield
  Ukazuje sa ze je to banalna fyzika vo svete zivocisneho rozumu, z ktorej je ale relativne jednoduche sa dostat a stat sa skutocne slobodnym.

 6. Ano, to byla moje matka. Vkládala mi do hlavy, jak se kní mám chovat, co si mám myslet, že to přeci sama uznávám a chci. Lhala mi před otcem do očí, aby změnila skutečnost, kterou jsem jí třeba vytkla. Otce si brala na obranu, protože věděla, že se jí vždy zastane. Stále mluvila jen o sobě a řešila ( i v 85 letech) neustále svůj vzhled, účes, šatník a melodramaticky dokázala, pořád dokola, předčítat své zprávy od lékařů s takovým procítěním, že to hlava nebrala. Jediná obrana byla, odstěhoivat se hned v mládí co nejdál. Návštěvy jsem vydržela ntak dvě hodiny, zbytek jsem protrpěla a někdy i těžko zvládala. Teď vím o co šlo.

 7. Marta Grúňová

  Marta
  Aj ja mám s takouto osobou – manželom dlhoročné skúsenosti. Veľmi som viac rokov trpela. Potom mal niekoľko rokov známosť, ktorú zatľkal. Keď som zistila, že žiť sním nemá žiaden význam, odišla som od neho. Žijeme oddelene, ale pomáhane si navzájom, spájajú nás 4 deti a 6 vnúčat. Naučila som sa zvládať jeho psychiku, cez indický duchovný smer som pochopila, že do nášho života nič neprichádza náhodne, ale všetko, čo zažívame, nás má niečo naučiť. Keď ujdeme od problému, dostihne nás v nejakej forme. Nadobudla som stratenú sebaúctu a aj chápanie, a už na mňa nemá manžel – narcista dosah.

 8. V minulom režime psychológovia / psychiatri v svojich publikáciách uvádzali, že narcizmom je postihnutý jeden z desiatich ľudí; v tom čase tento pomer zhruba takto vychádzal aj mne, z môjho subjektívneho vnímania okolia. No dnes mám pocit, že jeden človek z desiatich narcistom nie je.
  Ktorá látka túto spúšť v mozgoch spôsobuje, to sa raz hádam všetci dozvieme. Teda dúfam.

  P.S.: Vynorili sa mi slová z biblie, ktorú som kedysi dávno čítala ešte ako dieťa: „Klaňajte sa mi všetky národy, zvelebujte ma všetci ľudia…“ – toto nie je narcizmus? Ktorý rodič (hoc´aj s ťažkým stupňom poruchy osobnosti, na akú je celý tento článok zameraný) by niečo takéto žiadal od svojho dieťaťa?

  • Nevím, jestli ve všech případech, co t v diskusích čtu, se dá mluvit o narcisovi. Narcis až ak moc nedeptá lidi kolem sebe, ten je zaměřený hlavně na opěvování sebe. Napadá mne pořád jedna věc, a to, jestli ti různí koučové, rádcové, příliš moderní psychologové atd. dělají dobře když nás „učí“ -měj SE rád, mysli především a SEBE, nauč se říkat NE…Podle mne chování podle takových zásad(natož propagace toho) je scestné, sobecké, bezohledné, sebestředné. Nelíbí se mi ani umělá „asertivita“, a právě tak ten narcismus – pořád jenom já, já, já jsem nej…Nemyslím, že jsem staromódní, ale stejně by mne zajímalo, co si o tom myslí ne-koučové, ne-radilové…,ale lidi se zdravým selským rozumem, jenže to je od tema Narcismus trochu bokem.

 9. Margita Barbasová

  Presne takeho mám suseda nadomnou v bloku. Prenasleduje ma deň a noc.

 10. Žiaľ aj my máme suseda, narcistického sociopata, ktorý sa roky priživoval na našej loajalite a dôvere, a keď sme mu na zneužívanie prišli, zaútočil ako besný vlkodlak, vulgárne a arogantne nám nadáva, vyhráža sa, ohovára na verejnosti a všemožne sa nám snaží psychickou šikanou znepríjemnňovať život.
  Uvažujeme o tom, že ho možno umlčí podanie trestného oznámenia za „stalking“, ktorý je už od roku 2011 stíhateľný aj podla nášho Trestného zákona, ako „nebezpečné prenasledovanie“…
  mb

Pridajte komentár

*