Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

10 tipov na rýchlu prvú pomoc, ktoré vám môžu zachrániť život


Print Friendly, PDF & Email

10 tipov na rýchlu prvú pomoc, ktoré vám môžu zachrániť život

Znalosť základných faktov o prvej pomoci vám môže doslova pomôcť zachrániť životy, vrátane toho vlastného.

Keď sa ocitnete v nejakej núdzovej situácii, je najlepšie vedieť situáciu vyhodnotiť, vedieť, ako môžete pomôcť, a tiež poznať rozdiel medzi tým, čo pomáha a čo nie.

Povedzme len, že pri zastavovaní krvácania je zvyčajne účinnejší jednoduchý vankúšik gázy než škrtidlo.

Chceme, aby ste vždy poznali aktuálne spôsoby, ako sa o seba postarať. Pripravili sme preto niekoľko rýchlych tipov na prvú pomoc, ktoré vám jedného dňa môžu doslova zachrániť život!

1. Rany

10 tipov na rýchlu prvú pomoc, ktoré vás môžu zachrániť

Vždy, keď si ošetrujete ranu, mali by ste sa ju snažiť zdvihnúť nad úroveň srdca. Zmierňuje to opuch a pomáha odvádzať z miesta tekutiny.

Ak máte ranu na bedrách alebo na zadku, ľahnite si a nadvihnite ju pomocou vankúšov. Ak ranu zdvihnúť neviete, snažte sa držať ju vo výške čo najbližšej k úrovni srdca.

2. Popáleniny prvého stupňa

10 tipov na rýchlu prvú pomoc, ktoré vás môžu zachrániť

Popáleniny prvého stupňa, známe tiež ako povrchové popáleniny, postihujú iba vrchnú vrstvu vašej kože. Hoci môžu byť bolestivé, nie sú vážne.

Pri ich ošetrovaní opláchnite ranu vlažnou vodou. Aj keď by sa vhodnejšou mohla zdať studená voda, v skutočnosti môže spôsobiť väčšie poškodenie tkaniva.

Po vyčistení popáleniny použite ľadový zábal alebo studený obklad. Starým ľudovým liekom je použitie masla alebo masti, tie však v skutočnosti môžu ranu ešte viac poškodiť, lebo spomaľujú uvoľňovanie tepla.

Pomôcť pri uvoľnení tohto tepla môže aj pasta vytvorená zmiešaním vody so sódou bikarbónou.

3. Infarkty

10 tipov na rýchlu prvú pomoc, ktoré vás môžu zachrániť

Čo sa týka infarktov, včasný zásah pomáha zamedziť poškodeniu. Pomôcť môže cmúľanie aspirínu, lebo spomalí krvné doštičky spôsobujúce vytváranie chuchvalcov krvi upchávajúcich artérie.

Pri užívaní aspirínu je dôležité prijímať malé dávky a tabletku namiesto prehltnutia či zapitia vodou cmúľať, čo napomôže rýchlejšiemu účinku. Čo najskôr sa snažte zavolať záchranku.

4. Včelie žihadlá

10 tipov na rýchlu prvú pomoc, ktoré vás môžu zachrániť

Keď vás uštipne včela, potrebujete odstrániť žihadlo. Aj keď sú ľudia bežne presvedčení, že vytiahnutie žihadla z kože jed minimalizuje, to najdôležitejšie je načasovanie.

Žihadlo musíte odstrániť čo najskôr, či už ho vyškrabnete, vyberiete pinzetou alebo vytiahnete. Keď včela príde o žihadlo, uvoľní pach, ktorý na miesto priláka ďalšie včely a tie vás v obrannej reakcii môžu poštípať ešte viac.

Po vytiahnutí žihadla a opustení priestoru ranu umyte a použite studený obklad. Ak ste alergik, snažte sa mať poruke autoinjektor, známy tiež ako EpiPen, a čo najskôr kontaktovať pohotovosť.

5. Fraktúry

10 tipov na rýchlu prvú pomoc, ktoré vás môžu zachrániť

Keď ide o fraktúry, nesnažte sa ranu naprávať, končatinu len pomocou dlahy a vypchávky stabilizujte a znehybnite. Dôležité je držať ju v rovnakej pozícii.

Aj keď by fraktúra mohla byť len vykĺbením či podvrtnutím, vždy by ste mali vyhľadať lekárske ošetrenie, aby ste mali istotu, že zranenie nie je vážnejšie, prípadne sa dokonca vyhli spôsobeniu ďalšieho poranenia.

6. Poranenia oka

10 tipov na rýchlu prvú pomoc, ktoré vás môžu zachrániť

Prvé, čo by ste mali urobiť, keď sa poraníte, je vyčistiť ranu (ak sa to dá, najlepšie inou osobou). Pri poranení oka je však najdôležitejšie oko zakryť, a potom vyhľadať pomoc.

Snahou vyčistiť si oko sami za každú cenu by ste mohli riskovať, že si ešte viac ublížite, prípadne si spôsobíte trvalé poškodenie.

Hlavnou výnimkou z tohto pravidla je, keď sa vám do oka dostanú chemikálie. V takom prípade by ste ho mali okamžite vypláchnuť vodou.

Prírodná liečba osteoartritídy

7. Triesky

10 tipov na rýchlu prvú pomoc, ktoré vás môžu zachrániť

Triesky sú plné bacilov a ľahko môžu infikovať otvorenú kožu, preto pri ich vyťahovaní majte vždy na pamäti sterilnosť.

Ak je trieska úplne zapichnutá v koži, mali by ste miesto najprv ošetriť antiseptickým roztokom a triesku potom uvoľniť ihlou sterilizovanou vo vriacej vode.

Po uvoľnení triesky ju môžete vytiahnuť pinzetou. Nakoniec miesto omyte mydlom a vodou.

8. Uhryznutie hadom

10 tipov na rýchlu prvú pomoc, ktoré vás môžu zachrániť

Keď v televíznych programoch a filmoch niekoho uhryzne jedovatý had, jeho prvou reakciou je jed vysať. V skutočnosti sa však jed dostal do krvného obehu obete, takže to vlastne nepomôže.

Keď vás uhryzne had, to najdôležitejšie je uvoľniť sa. Potrebujete udržiavať pomalý tep srdca, aby ste spomalili šírenie jedu.

Podobne aj lieky proti bolesti môžu v skutočnosti zrieďovať krv a spôsobiť rýchlejší účinok jedu. Okamžite kontaktujete pohotovosť, aby zabezpečili správny protijed.

Ak sa kvôli získaniu pomoci musíte hýbať, rozhodne kráčajte, ale nebežte, aby ste zostali pokojní. Ak sa dá, použite na ranu kokosový olej, ktorý pomáha bojovať s baktériami a parazitmi a miesto obviažte.

9. Popŕhlenie medúzou

10 tipov na rýchlu prvú pomoc, ktoré vás môžu zachrániť

Nič nedokáže pokaziť pekný deň na pláži viac ako popálenie, či skôr popŕhlenie medúzou. Ranu môžete skúsiť opláchnuť slanou vodou.

Opláchnuť ju môžete aj horúcou vodou, octom alebo ranu pokryť vodným roztokom sódy bikarbóny. Vytiahnuť jed medúzy môže pomôcť aj aktívne uhlie.

Možno ste už počuli obľúbenú mestskú legendu, že na liečbu popŕhlenia medúzou sa dá použiť moč. V skutočnosti však moč zvyčajne nemá dosť kyseliny, aby jed neutralizoval.

Tvrdí sa síce, že moč dokáže znižovať bolesť, no rovnako účinná je horúca voda.

10. Jazvy

10 tipov na rýchlu prvú pomoc, ktoré vás môžu zachrániť

Keď sa poraníte, možno sa obávate, že vám zostane škaredá jazva, môžete však spraviť isté opatrenia, aby ste vytvoreniu jazvy zabránili.

Dezinfekčné vlastnosti pomáhajúce zabrániť vytvoreniu jazvy má sóda bikarbóna. Dokáže odstrániť stvrdnutú chrastu, ba aj predísť infekcii.

Pri ošetrení jazvy sódou bikarbónou je tiež dôležité nechať ranu odkrytú. Okrem toho sa sóda bikarbóna dá zmiešať s vodou pre vytvorenie dezinfekčného prostriedku.

Poznámka: Na ilustračnom obrázku sa môže rana zdať priveľká, no tu máme na mysli menšie rany. Ak je rana veľká a hlboká, potom samozrejme bude potrebné čím skôr zastaviť krvácanie pritlačením sterilnej gázy na ranu a následne vyhľadať odbornú pomoc.

11. Zablokované dýchanie

10 tipov na rýchlu prvú pomoc, ktoré vás môžu zachrániť

Ak niekto prestal dýchať, zvyčajne má niečím upchaté dýchacie cesty. Obráťte človeka na chrbát, pozrite mu do úst a vyberte z nich všetko, čo by mu mohlo brániť v dýchaní, dokonca aj tekutiny.

Pre otvorenie dýchacích ciest mu zakloňte hlavu a zdvihnite bradu, položiac ruku na hornú časť hlavy alebo čela.

Prípadne môžete vykonať takzvané „vysunutie sánky“ tak, že mu položíte prsty pod bradu a ťaháte dolnú sánku dohora, nepohnúc pritom krkom, aby sa otvorili ústa.

Uvoľní sa tým jazyk od dýchacích ciest a pomôže to znížiť blokovanie prísunu vzduchu. Potom vykonajte záklon hlavy, aby sa otvorili dýchacie cesty.

Bonus: Tipy na odstránenie náplastí

10 tipov na rýchlu prvú pomoc, ktoré vás môžu zachrániť

Prvá pomoc je dôležitá nielen vo chvíli, keď sa zraníte, ale aj počas liečby. Aby to bolo čo najbezpečnejšie, pokúste sa rozpustiť lep potretím miesta detským olejom, alkoholom alebo teplou vodou.

Tiež môžete miesto zmraziť kockami ľadu. Hoci máte nutkanie náplasť rýchlo strhnúť, aj pre ranu je dôležité, aby ste náplasť odstraňovali pomaly, inak riskujete strhnutie chrasty, či dokonca opätovné otvorenie rany.

Záver

Máte nejaké jednoduché tipy na prvú pomoc, keď sa zraníte, alebo sa zraní niekto iný?

Podeľte sa prosím s nami o ne v komentároch.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Růžena Bezoušková

  Jsem velmi ráda za zveřejnění 10 tipů na rychlou první pomoc. R. Bezoušková Liberec.

 2. Hana Lošanová

  Mám vyzkoušený způsob, když se spálím při vaření, nebo když peču v troubě a omylem se mi sesmekne poklica apod. Jedná se i o jakoukoliv jinou popáleninu napr. od žehličky apod.
  Nejprve popálené místo spláchnu co nejrychleji vodou studenou a pak rychle rozbiju vejce a oddělím bílek.
  Bílek pak několikrát nanesu na popálené místo a to opakuji 2x -5x. Popálemé místo bílek velmi rychle vstřebá, zklidní se pálení a nevznikne ani puchýř ani jizva. Bílek působí tak hojivě, že člověk nepociťuje, že by se spálil. Nedávám ani jiné masti, bílek to zvládne. Vyzkoušejte , když se stane nemilá příhoda s popálením.

  • S bílkem mám rovněž dobrou zkušenost z dětství když jsem se spálil o kamna. Že by se zklidnilo pálení potvrdit nemohu, ale ani puchýř ani jizva se nevytvořily a byla to dost velká spálenina cca 5x5cm.

 3. Pari Špekulantka

  Raz som v lese našla pri chodníku sediaceho pána s rozbitou hlavou. Z rany, na ktorú si pritláčal dve papierové vreckovky, sa mu valila krv. Bolo to žilové krvácanie. Je mi jasné, že škrtenie by nepomohlo :-), ale gázový vankúšik bol v tomto prípade naozaj málo. Tam bolo treba dať poriadnu guču čohokoľvek a obviazať, aby vznikol tlakový obväz.
  Keď sa popálim, dávam ranu pod tečúcu studenú vodu. Mám to osvedčené, neviem, prečo by mala byť vlažná.
  Prekvapením z tohto článku je sú antiseptické účinky sódy bikarbóny a kokosového oleja.

 4. Nič lepšie na popáleniny nepoznám. Popáleninu okamžite potrieme gélom z aloe vera. Bolesť okamžite konči a rana sa perfektne zahojí.

Pridajte komentár

*