Zvyknete vyhadzovať naklíčený cesnak? Robíte veľkú chybu…


Print Friendly, PDF & Email

Stalo sa vám už, že cesnak vyklíčil skôr, ako ste ho stihli použiť? Ak áno, určite by ste ho nemali vyhadzovať.

Podľa poslednej štúdie publikovanej v Journal od Agricultural and Food Chemistry (Žurnál poľnohospodárskej a potravinárskej chémie), päť denný naklíčený cesnak obsahuje až 5 krát viac antioxidantov ako cesnak nenaklíčený.

Možno to bude znieť divne, no má zmysel zobrať do úvahy to, čo bežne robia výrobcovia potravín, ale aj reštaurácie, keď ponúkajú naklíčené zrnoviny, orechy a strukoviny.

Podľa poslednej štúdie to isté sa týka aj cesnaku.

Pri klíčení sú totiž rastliny najviac náchylné na infekciu baktériami, vírusmi či hmyzom, vysvetľuje Dr. Jong-Sand Kim, autor uvedenej štúdie.

Kvôli tomu rastliny v tejto fáze rastu produkujú takzvané fytoalexíny.

Ide o chemické látky so silným ochranným účinkom na rastliny. Pre útočiace mikroorganizmy a hmyz je väčšina fytoalexínov silne toxická.

Na druhej strane, sú veľmi prospešné pre ľudí.

Ako fytoalexíny vplývajú na zdravie ľudí

V cesnaku sa vyskytuje alixín, teda jedna z foriem fytoalexínov. Výskumy ukázali, že táto látka má jedinečné biologické efekty.

Medzi jej najvýznamnejšie vlastnosti patria nasledovné:

  • antioxidačné
  • antimikrobiálne
  • protirakovinové (obzvlášť na rakovinové bunky kože)
  • obmedzovanie viazania alfatoxínov na DNA molekuly
  • neurotrofické efekty (rast a prežitie neurónov)

Záver

Vyklíčený alebo nie, cesnak je vždy dobrou voľbou. V obidvoch formách obsahuje pre zdravie prospešné zlúčeniny ako alicín či vyššie spomenutý alixín.

Mnohé štúdie poukázali na to, že tieto látky dokážu spomaliť rozvoj arterosklerózy, znížiť krvný tlak, ale aj znížiť riziko niektorých druhov rakoviny.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: You Throw Away Sprouted Garlic? – You Are Making A Big Mistake!

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. to znamená konzumovať strúčiky vrátane zeleného klíčka?

  2. Raz davnejsie vraveli v televizii, ze klicok z vnutra cesnaku treba vyhodit, lebo ten sposobuje tazobu zaludka. Odvtedy ho automaticky vylupujem a vyhadzujem, robim chybu???

  3. Osobně kašlu na to, co kde říkali, spotřebovávám i naklíčený česnek a už hodně dlouho. Jsem v pohodě a rodina také. Vždy se řídím tím, co dělávali moji prarodiče. Ještě mne to nezklamalo. 🙂

  4. No práve a teraz čo je pravda vyhadzovať ,alebo konzumovať?

  5. …čo Ťa nezabije, to Ťa posilní. Cesnak je veľmi zdravý, najmä pre zdravých. Zaťažuje žaludok, no možno ho tepeľne pripraviť, alebo prehltnúť bez hryzenia a potom je to OK. Je výborný proti črevným parazitom.

Pridajte komentár

*