Zvyknete vyhadzovať naklíčený cesnak? Robíte veľkú chybu…

Stalo sa vám už, že cesnak vyklíčil skôr, ako ste ho stihli použiť? Ak áno, určite by ste ho nemali vyhadzovať.

Podľa poslednej štúdie publikovanej v Journal od Agricultural and Food Chemistry (Žurnál poľnohospodárskej a potravinárskej chémie), päť denný naklíčený cesnak obsahuje až 5 krát viac antioxidantov ako cesnak nenaklíčený.

Možno to bude znieť divne, no má zmysel zobrať do úvahy to, čo bežne robia výrobcovia potravín, ale aj reštaurácie, keď ponúkajú naklíčené zrnoviny, orechy a strukoviny.

Podľa poslednej štúdie to isté sa týka aj cesnaku.

Pri klíčení sú totiž rastliny najviac náchylné na infekciu baktériami, vírusmi či hmyzom, vysvetľuje Dr. Jong-Sand Kim, autor uvedenej štúdie.

Kvôli tomu rastliny v tejto fáze rastu produkujú takzvané fytoalexíny.

Ide o chemické látky so silným ochranným účinkom na rastliny. Pre útočiace mikroorganizmy a hmyz je väčšina fytoalexínov silne toxická.

Na druhej strane, sú veľmi prospešné pre ľudí.

Ako fytoalexíny vplývajú na zdravie ľudí

V cesnaku sa vyskytuje alixín, teda jedna z foriem fytoalexínov. Výskumy ukázali, že táto látka má jedinečné biologické efekty.


Naša rada: Kompletne zregenerujte svoju pečeň a vyčistite ju od tuku i toxínov už za 30 dní. Tu zistíte, ako

Medzi jej najvýznamnejšie vlastnosti patria nasledovné:

 • antioxidačné
 • antimikrobiálne
 • protirakovinové (obzvlášť na rakovinové bunky kože)
 • obmedzovanie viazania alfatoxínov na DNA molekuly
 • neurotrofické efekty (rast a prežitie neurónov)

Záver

Vyklíčený alebo nie, cesnak je vždy dobrou voľbou. V obidvoch formách obsahuje pre zdravie prospešné zlúčeniny ako alicín či vyššie spomenutý alixín.

Mnohé štúdie poukázali na to, že tieto látky dokážu spomaliť rozvoj arterosklerózy, znížiť krvný tlak, ale aj znížiť riziko niektorých druhov rakoviny.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: You Throw Away Sprouted Garlic? – You Are Making A Big Mistake!Podobné články

Odoberajte nové články na email!

Páčil sa vám tento článok? Potom odoberajte ZDARMA nové články emailom! Ako odberateľ zároveň získavate 15% zľavu na všetky naše e-knihy a výživové doplnky DrBuzgi. Prihláste sa tu:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

 1. laco says:

  to znamená konzumovať strúčiky vrátane zeleného klíčka?

 2. liluska says:

  Raz davnejsie vraveli v televizii, ze klicok z vnutra cesnaku treba vyhodit, lebo ten sposobuje tazobu zaludka. Odvtedy ho automaticky vylupujem a vyhadzujem, robim chybu???

 3. Osobně kašlu na to, co kde říkali, spotřebovávám i naklíčený česnek a už hodně dlouho. Jsem v pohodě a rodina také. Vždy se řídím tím, co dělávali moji prarodiče. Ještě mne to nezklamalo. 🙂

 4. Anna says:

  No práve a teraz čo je pravda vyhadzovať ,alebo konzumovať?

Pridajte komentár

*