2 ľahké cviky na sval, čo uvoľní zápal sedacieho nervu (ischias)


Print Friendly, PDF & Email

sedaci-nerv-piriformis

Zápal sedacieho nervu je vskutku závažný zdravotný problém postihujúci dolnú časť chrbta, ktorý je zapríčinený pricviknutým alebo pritlačeným nervom.

Ide o pomerne často sa vyskytujúci jav spôsobujúci priam neznesiteľnú bolesť a ťažkosti s mobilitou.

Prejavy a príčiny zápalu sedacieho nervu (ischiasu)

V najťažších prípadoch spôsobuje zápal sedacieho nervu znecitlivenie v horných častiach stehien, stratu kontroly nad močením či vyprázdňovaním v konečníku.

Okrem toho dochádza aj k postupnému zväčšovaniu slabosti v dolných končatinách.

Sedací nerv je najdlhším nervom v ľudskom tele, ktorý sa začína v driekovej časti chrbtice, prechádza zadkom až dole do nôh.

Z uvedeného dôvodu sa bolesť šíri do celého tela a často zasahuje jednu polovicu tela.

Príčinou bolestí môže byť viacero dôvodov a ani experti ich nevedia vždy presne určiť a odhaliť zdroj, odkiaľ bolesť vyviera.

Najčastejšou príčinou zápalu sedacieho nervu býva stlačený alebo pricviknutý nerv vysunutou platničkou v chrbtici. Nerv však môže byť pritlačený aj kosťou či nádorom.

Ďalšou príčinou môže byť stlačený, stuhnutý alebo zle priliehajúci sval, nazývaný aj hruškovitý sval (piriformis).

Hruškovitý sval a sedací nerv

Dôvodom, prečo lekári často neodhalia hruškovitý sval ako príčinu zápalu sedacieho nervu je skutočnosť, že tento sval je pomerne skrytý a prebieha popri kostiach a ďalších svaloch v oblasti drieku a brušnej dutiny. Tam v jednej časti prekrýva sedací nerv.

Keď tento sval tlačí na sedací nerv alebo ostatné svaly, vedie to k takzvanému Piriformisovmu syndrómu, ktorý sa prejavuje rôznymi druhmi bolestí v dolnej časti chrbta a nohách.

V prípade, že príčinou zápalu sedacieho nervu nie je posunutá platnička, ale tento sval, potom je možná liečba aj bez fyzickej terapie, operácie či liekov.

Tak ako každý iný sval v tele, aj hruškovitý sval sa pohybuje, preto vhodné strečingové cvičenie by malo byť schopné v tomto prípade pomôcť uvoľniť napätie, zmierniť podráždenie či zápal a tým aj odstrániť bolesť.

Na tento účel poslúžia nasledovné dve strečingové cvičenia.

Cvik č.1

sedaci-nerv-1

Liečba osteoporózy

Ľahnite si na chrbát a nohu na strane, ktorá vás bolí, chyťte rukami za koleno a za členok a priťahujte ju smerom k sebe tak, aby koleno ste tlačili smerom k druhej nohe.

Keď pocítite napnutie, držte polohu 30 sekúnd a následne sa vráťte do východiskovej polohy. Cvičenie zopakujte 3 krát.

Cvik č.2

sedaci-nerv-2

Ľahnite si na chrbát a nohu na strane, ktorá vás bolí, pokrčte v kolene preložte cez druhú nohu.

Potom rukami chyťte druhú nohu pod kolenom a obe nohy priťahujte k hrudi tak, aby koleno za ktoré ťaháte smerovalo k ramenu na tej istej strane tela.

Opäť, keď pocítite napnutie, udržte polohu 30 sekúnd a potom sa vráťte do počiatočnej polohy. Cvik zopakujte 3 krát.

Ak vás nebolí dominantne jedna strana tela, cvik vykonajte na obe strany.

Ďalšie recepty na zmiernenie zápalu sedacieho nervu

Okrem spomenutých cvikov existuje ešte zopár všeobecných odporúčaní, ktoré vám pomôžu zmierniť bolesti, ktoré vyvoláva ischias.

1. Studené a horúce obklady zmierňujú bolesti a potláčajú zápal. Aplikujte ich striedavo na bolestivé miesta. Týmto spôsobom zlepšíte cirkuláciu krvi a zrelaxujete svaly.

2. Povrchová aplikácia odvaru z ľubovníka bodkovaného zmierňuje bolesti. Použiť môžete aj olej z ľubovníka a pomocou neho masírovať postihnuté miesta.

3. Akupresúrna masáž spúšťacích bodov vykonávaná profesionálnymi masážnymi terapeutmi, ktorí ju používajú na odstránenie stuhnutia svalov. Hoci technika na dosiahnutie hruškového svalu môže byť nepríjemná, poskytuje výborné výsledky.

Ak skombinujete strečingové cvičenia s masážou, určite dosiahnete výrazné zníženie bolestí a zmiernenie kŕčov, keďže napravíte uvedený sval.

Môžete tiež skúsiť jógu, akupunktúru či chiropraktika. Kombinovaný prístup zväčša prináša najlepšie výsledky.

4. Bylinka čertov pazúr (harpagofyt ležatý) má silné protizápalové účinky. Používa sa nielen pri zápaloch sedacieho nervu, ale napríklad aj pri artritíde, bolestiach hlavy či bolestiach chrbta.

Čertov pazúr by ste nemali užívať vnútorne v prípade, ak trpíte na žalúdočné vredy alebo užívate lieky na riedenie krvi.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. DOBRY DEN,

  dakujem za uzastne clanky su super nemaju chyby . Mam 58 rokov a casto vyuzivam

  Vase rady,cviky,bylinky a mam z toho velku radost, ze si mozem pomoct.
  dakujem,dakujem,dakujem s pozdravom Lydia Hudecova

 2. Dakujem moc…pomohli mi tie cviky

 3. Edita Berkyova

  Ďakujem pekne tie cviky mi odburali bolesť ozaj pomohli uvoľnil sa mi sval bolesť je miernejšía veľké ďakujem ❤️ ❤️ ❤️

Pridajte komentár

*