Predpísali vám či vášmu dieťaťu okuliare? Prečo nebežte hneď do optiky


Print Friendly, PDF & Email

Predpísali vášmu dieťaťu okuliare? Nebežte hneď do optiky

Stalo sa to nejednému z nás.

Prídete s dieťaťom na prehliadku k detskému lekárovi. Ten mu dá prečítať obrázky alebo písmenka abecedy na svietiacej tabuli. Najprv jedno očko, potom druhé.

Vaša malá ratolesť však pri predposlednom riadku pochybí. Nasleduje výmenný lístok k očnému lekárovi.

Tak sa teda objednáte a o pár dni či týždňov už vášmu dieťaťu svieti oftalmológ svetielkami diagnostického prístroja do očí. Zanedlho dostávate diagnózu: krátkozrakosť, prípadne ďalekozrakosť.

Ďalej to už zrejme poznáte…

Nasleduje predpis na okuliare, návšteva optiky, výber aspoň dvoch rámov. A vaše dieťa od tejto chvíle nosí okuliare.

Otázkou však je: Je toto rozhodnutie správne? Naozaj okuliare zlepšia dieťaťu zrak?

Pred tým, než sa pokúsim dať odpoveď na túto otázku porozprávam tu svoj vlastný príbeh…

Ako sa zo mňa jedného dňa okuliarnik indický stal

Môj príbeh je v podstate veľmi podobný tomu popísanému vyššie.

Pred mnohými rokmi, za siedmymi horami a za siedmymi dolami, v druhom ročníku na základnej škole sme boli ako trieda na bežnej preventívnej prehliadke u detskej lekárky.

Na jedno oko som s predposledným riadkom trocha zaváhal. Nie úplne, tuším tak v tretine písmeniek. A tak nasledovala celá uvedená procedúra.

Výsledok?

2.5 plus dioptria na jedno oko (to, ktoré pri čítaní písmeniek nezaváhalo) a na to váhajúce očko dioptria 3 plus.

Tí, ktorí sa trocha vyznajú do okuliarov vedia, že to už sa jedná o pomerne silnú zrakovú vadu.

Rodičia tomu nechceli veriť, veď dovtedy si vôbec nevšimli, že by som bol „slepý“. A tak vybavili (po protekcii samozrejme, ako bolo zvykom za starých dobrých totalitných časov) ešte jedno vyšetrenie u známeho očného lekára.

Výsledok bol však ešte nemilosrdnejší. 3-ka na jedno oko a 4-ka na druhé.

Rozhodnutie bolo teda jednoznačné: Ide sa do optiky a zo mňa je od tohto dňa okuliarnik indický.

Teda, presnejšie povedané, nie hneď od daného dňa, lebo však vyrezávanie skiel aj v tej dobe trvalo nejaký ten týždeň.

Po týždni som však už sedel v školskej lavici s okuliarmi na očiach…

Pravdou je, že som videl inak. Nenazval by som to lepšie. Písmenka boli skôr väčšie ako ostrejšie. Nemohol som ale okuliare nosiť celý deň, po čase sa mi z nich krútila hlava.

Ako tvrdohlavosť zvíťazila

Vždy som bol vzdorovitý, veď aj táto stránka vznikla ako taký malý vzdor proti statusu-quo.

Po pár mesiacoch nosenia okuliarov som jedného krásneho dňa rezolútne zahlásil, že s nimi nadobro končím.

Samozrejme, nasledovala silná protireakcia. Aj doma od rodičov, ale hlavne v škole od učiteľov a lekárov pri nasledujúcich zdravotných prehliadkach.

No napriek tomu, od tej doby na obe okuliare už len prach v zásuvke sadá.

Systém sa však len tak ľahko nevzdáva

Stigma a prenasledovanie systémom trvali roky. Vždy keď k niečomu došlo, padali otázky, prečo nemám okuliare, veď zdravotná karta hovorí jasne.

Bolo tomu tak aj pri odvodoch. Pamätníci vedia čo to je, pre tých skôr narodených – je to prehliadka zvyčajne okolo 18-ky, kedy sa mladý muž zapisoval do vojenského registra ako branec.

No a samozrejme pri lekárskej prehliadke na vodičský preukaz.

Nič na tom nemenil ani fakt, že v danú dobu som už pri kontrole zraku vedel bez problémov s obidvoma očami prečítať aj ten predposledný riadok. Zprava doľava, zľava doprava, aj náhodne vybrané písmenká.

Preverovali si to vždy dôkladne…

Veď keď raz zdravotná dokumentácia vraví, že má človek nosiť okuliare, tak ich nosí musí. A basta. No kam by sme to došli, ak by si každý robil čo chce. Však?

Každopádne, po trojnásobnom preskúmaní zraku a mojom miestoprísažnom vyhlásení, že naozaj vidím dobre aj bez okuliarov, mi napokon lekár vydal potvrdenie pre vodičský preukaz bez nich. A nie raz, ale hneď 3-krát!

Prírodná liečba osteoartritídy

Prvýkrát v 15-tich na malú motorku, druhýkrát v 17-tich na veľkú motorku a v 18-tich na auto. A potom ešte dvakrát v zahraničí, keď som si vybavoval zahraničný vodičský preukaz. Raz pri jeho počiatočnom vybavení a druhýkrát po 10 rokoch pri predlžovaní jeho platnosti.

Ako je možné, že zo slepúšika s 3 a 4 dioptriami sa zrazu ostrozraký stal?

Mám na to vlastný teóriu. Nie, nemám ju podporenú randomizovanou, dvojito zaslepenou, placebom kontrolovanou klinickou štúdiou.

Je to len môj názor na vec. Ten mimochodom potvrdilo viacero ľudí s podobným osudom. Ide teda o, ako sa tomu vo vedeckých kruhov vraví, „anecdotal evidence“, teda pozorovanie na zopár prípadoch.

Ide o to, že v detstve sa vyvíjajú a rastú všetky orgány. Vrátane lebky a očí.

Pri raste sa občas stane, že sa jednotlivé orgány a časti nemusia vyvíjať presne rovnakým tempom. V oku napríklad môže nastať prechodná zmena tlaku alebo šošovka sa nestihne okamžite prispôsobiť zmenám na sietnici.

V tom čase môže nastať prechodná znížená funkčnosť očí, ktorá sa prejaví neostrým videním. Oko sa však neustále vyvíja, rastie a prispôsobuje existujúcim podmienkam.

Ak v tej dobe začne dieťa nosiť okuliare, oko sa im prispôsobí. Nastaví sa tak, aby videlo s ich pomocou. Bez nich však potom už nebude nikdy vedieť dobre zaostriť.

Alebo ešte trošku inak…

Ak oko bez okuliarov nevidí ostro, núti ho to trénovať očné svaly kontrolujúce šošovku tak, aby zaostrovala. Ak oku poskytnete barličku v podobe okuliarov, nie je už nútené zaostrovať, a preto ani nebude. Časom zlenivie a už sa nikdy nenapraví.

Osobne mám silné presvedčenie, že oko, tak ako každý iný orgán, je schopné regenerácie a nápravy, ak je k tomu nabádané. Ak nie je, tak zakrpatie.

Každý z vás už určite počul na prírodovede, že orgán, ktorý sa nepoužíva zakrpatieva. A to platí nielen z hľadiska tisícov rokov evolúcie. Platí to aj pre jednotlivé orgány v rámci jedného života človeka.

Je to ako s posilňovaním. Ak necvičíte, svaly budete mať malé a ochabnuté. Ak pravidelne posilňujete, svaly vám narastú, ako sa to deje u kulturistov. Oči nie sú v tomto procese žiadnou výnimkou.

Po týchto zisteniach sa vám určite natíska nasledujúca otázka.

Vedia oční lekári o samonapravovacej schopnosti očí?

Väčšina podľa mňa o tom nevie. Vždy boli vychovávaní a učení, že v prípade neostrosti zraku je potrebné nasadiť okuliare.

Okrem toho, k takému zisteniu by bolo potrebné sledovať dve skupiny detí. Prvú, v ktorej deti budú okuliare užívať a druhú, v ktorej sa zaobídu bez nich. Odopretie pomoci by sa však považovalo za neetické, a preto sa podobné štúdie ani nikdy nevykonajú.

Napriek tomu si však myslím, že aspoň malá časť oftalmológov o tom musí vedieť alebo aspoň tušiť.

Prečo potom mlčia a nezverejnia to?

Odpoveď je ako to u väčšiny prípadov v súčasnej medicíne býva, prozaická: Išli by tým proti sebe.

Ak by sa potreba nosenia okuliarov znížila, znížili by sa pravidelné prehliadky, vyšetrenia, potreba prístrojov, atď., atď. V konečnom dôsledku by sa znížili aj ich príjmy.

Preto si oční lekári nebudú píliť pod sebou konár, radšej mlčia a udržiavajú súčasný stav, ktorý im vyhovuje.

Sumarizácia

Ak sa ocitnete v situácii, že budú chcieť vášmu dieťaťu nasadiť okuliare, dobre si vaše rozhodnutie premyslíte. Môžete tým ovplyvniť jeho zrak na celý život.

Navrhoval by som uvedený postup:

1. Prípad slabých dioptrií

Ak predpísané dioptrie sú slabé a dieťa je schopné aj bez nich v pohode čítať, tak mu ich ani nedávajte.

Je možné, že ho zaostrovanie bude viac vyčerpávať a nevydrží dlho čítať alebo písať. Doprajte mu preto čas a netlačte ho do dlhého učenia. Radšej nech si domácu úlohu napíše na dva alebo trikrát, v kratších časových úsekoch.

2. Prípad silných dioptrií

Ak predpísané dioptrie sú vysoké a dieťa bez nich nie je schopné čítať, potom mu ich samozrejme nemôžete odoprieť.

V takom prípade ale nech nosí okuliare iba na nevyhnutný čas počas učenia. V dobe, keď nepotrebuje čítať (prípadne hľadieť do diaľky, napríklad pri športe), mu ich na oči nedávajte.

Poznámka

Uvedené odporúčania podľa môjho názoru platia len pri bežnej krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti.

Pri závažnejších poruchách zraku, akými sú napríklad tupozrakosť (neschopnosť zaostriť aj s okuliarmi), škúlenie a podobne, je potrebný odborný zásah očných lekárov.

Ako zlepšiť zrak bez okuliarov?

Na zlepšenie zraku existujú viaceré tréningové metódy. O jednej takej metóde známeho amerického očného lekára, ktorý ju vynašiel pred viac ako 100 rokmi a pomocou ktorej zlepšil zrak u tisícok ľudí, som napísal aj e-knihu.

Jeho metóda bola dokonca natoľko úspešná, že oční lekári sa začali báť o svoje živobytie a tak si u politikov vylobovali jej zákaz. Ten platí do dnešných čias, hoci sa už nejako prísne nevynucuje.

Ďalej sa v e-knihe dozviete aj viac podrobností o tom, prečo mnohí súčasní lekári venujúci sa alternatívnej medicíne (ako napríklad populárny Dr. Mercola) neodporúčajú okuliare, šošovky, ani laserové operácie očí.

E-kniha existuje v slovenskom aj českom jazyku. Viac informácii o slovenskej verzii nájdete TU a o českej verzii TU.

Dúfam, že vám tento článok pomôže s rozhodovaním sa ohľadne okuliarov u vás či vašich detí. Tiež budem rád, ak do komentárov napíšete svoje vlastné skúsenosti týkajúce tejto témy.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Moj pribeh a skusenost s poruchou oci je presne opacna..
  V obdobi ked som mala tak 1,5-2 roky moja mama zacala pozorovat ze jedno oko mi „uteka“, ze niekedy sa nepozeram spravne, ze trosku skulim. Dokola to vytahovala u detskeho lekara, ten ju vsak odbil s tym ze to sa zda kazdej mamicke, ze to je normalne, deti z toho vyrastu, a ze ma nema tolko pozorovat..
  Ked som mala asi 4,5 roka prisla nova detska lekarka. Ta bola z mojho stavu zhrozena. Preco lekari nieco uz davno nespravili, vraj u deti staci minimalna kratkodoba korekcia kym sa oko vyvija. Ze som to uz mohla mat davno v poriadku. V 4,5 roku mi zistili ze na lave oko vobec nevidim, a prave oko zacina mat problemy z toho ze je nonstop pretazovane.
  Nasledovalo „hororove obdobie“ – do „dobreho“ oka som kazde rano dostala kvapky aby som nim nevidela, aby sa trenovalo to slabe. Par dni som chodila ako slepa, najskor som rozlisovala len tmu a svetlo, nastastie sa to vsak rychlo zlepsovalo, a po par dnoch som uz neostro videla aj predmety. Potom prislo dlhe obdobie nosenia okuliarov so „sivym sklickom“ – okuliarovy ram s jednym sklom neprihladne prekrytym. Na slabom oku som mala dioptriu okolo 6.
  Posledne okuliare som mala predpisane ako 15- rocna, s dioptriami 1/4 a 3/4, par rokov neskor som ich prestala nosit uplne.
  Keby v detstve lekarka nezacala riesit moj problem s ocami zrejme dnes minimalne na jedno oko nevidim.
  Este chcem spomenut moj pobyt v „ocnej skolke“ – neviem ci dnes nieco podobne existuje, pred 30 rokmi taka bola vo Zvolene. Chodila som tam 3 mesiace a za to obdobie sa mi oko zlepsilo asi o 3 dioptrie. Kazde rano tam kazdemu dietatu zalepili nepriehladnym leukoplastom zdrave oko. Vsetky hry a hracky tam boli typu nieco navliekat, prevliekat, trafit, kazdy tyzden nas lekarka vysetrovala a sestricka nam davala obkreslovat po ciare pekne obrazky a pod. Velmi som sa na to vzdy tesila, obrazky sme si mohli zobrat. Tym chcem povedat ze viac nez okuliare asi v detskom veku pomoze dobry pristup, motivacia, snaha dietata zlepsovat sa v roznych cinnostiach ktorymi zaroven zlepsuje oci..

  • Som rád, že sa vám podarilo zlepšiť videnie. Z vášho popisu mi však skôr vyplýva potvrdenie toho, že cvičením sa oči dokážu zlepšiť. Váš prvotný problém sa zdal byť vážnejší, ako len mierne rozostrenné videnie. V takýchto prípadoch samozrejme je nutné problem začať riešiť.

 2. Dobrý deň. Tiež som mal ako 8 ročný nosiť okuliare. Bolo to po prehliadke u lekara a v tom čase som sa stážoval na bolesť hlavy. Dostal som okuliare ze vraj ta bolesť hlavy je sposobena zlym zrakom. Už si nepamätám parametre (mám ich ešte odložené). Po protekčnom vyšetrení novy lekár povedal že nasadiť okuliare by bola hlúposť a mal pravdu. Nenosím ich doteraz mám cca 40 rokov. Nájdu sa aj dobrý lekári, ale škoda že sú to väčšinou protekčný. Pekný deň.

 3. Moje 3 deti, ktoré dnes už majú po 30-tke, by mohli vyprávať svoje zážitky s „nosením“ okuliarov od útleho detstva. Všetci traja ich mali predpísané. Najstaršia dcéra bola poslušná a okuliare nosila a nosí ich podnes. Synovia ich odmietali a keď sa išli hrať von, okuliare vhodili do poštovej schránky 🙂 Keď sme zistili, že vidia dobre aj bez, nenútili sme ich nosiť. Obaja sú dnes bez okuliarov a majú dobrý zrak. A dcéra banuje, že ona neurobila to isté … Takže my máme takéto skúsenosti s nosením, resp. nenosením okuliarov.

 4. Ako vždy vynikajúci článok. Moja dcéra v 7 rokoch dostala okuliare na čítanie, len slabšiu dioptriu. Bola celá nadšená a skáka od radosti. Doktorka bola jej reakciou prekvapená. Lenže jej nadšenie ju po 2 týždňoch opustilo a okuliare jej vadili. Doktorka nám povedala, že ich musí nosiť od prvého otvorenia očí hneď ráno a až do posledného mrknutia pred spaním. A tak sme to poctivo dodržiavali. Lebo vraj sa oko vyvíja a takto sa bude vyvíjať správne. Ak ich nebude nosiť, zhorší sa to. Lenže na ďalšej návšteve nám povedala, že zrejme jej ostanú navždy. Dcéra bola nešťasntá, lebo má aj celiakiu, tak sa sťažovala, že prečo ona má všetko a ostatní nič. A tak, rozhodla sa, že okuliare nosiť nebude. A ja som na to nič nepovedala, lebo som akosi cítila, že je to takto správne. Takže som veľmi vďačná za tento článok, lebo aspoň nemám pocit viny. Malá mi tvrdí, že či s okuliarmi či bez nich, tie písmenká sú stále rovnaké. 🙂

 5. U krátkozrakosti pokud nepoužijete brýle,tak vidíte pouze do určité vzdálenosti a ne do té co vidí ti co brýle nemají-u této vady se svaly nezapojují a tudíž oční čočku cvičením nevytrénujete.Prostě vám oko narostlo velké a obaz se objevuje před promítacím plátnem(sítnicí).Jinak cvičení pomáhá,ale když necvičíte pravidelně,zase se vrací dioptrie-není to napořád.Kdybych brýle nenosil,neřídím auto a vůbec orientace v prostoru je rychlejší.Momentálně nic lepčího než brýle nikdo nevymyslel,čočky ničí rohovku a operace je moc velký zásah do oganismu a doktoři co dělají ty operace mají také brýle-zvláštní???Děkuji že jsem to sem mohl napsat.

 6. Fakt, že očnými cvikmi docielili odborní oční lekári u svojich pacientov zlepšenie ich zraku, je popísaný v knihe s názvom „Jak lépe vidět bez brýlí a kontaktních čoček“ , ktorá je dostupná aj na stránke http://www.uloz.to/xKmdaFj/jak-lepe-videt-bez-bryli-a-kontaktnich-cocek-pdf . Autori knihy sú 4 oftmatológovia – odborní oční lekári, Dr. Steven M. Beresford, Dr. David W. Muris, Dr. Merrill J. Allen, Dr. Francis A. Young. Napriek praxi s očnými cvičeniami, ako aj evidentnému zlepšeniu zraku pacientov, sa voči ich zisteniam a výsledkom postavili iní oční lekári, ktorí tieto informácie úmyselne bagatelizovali, zosmiešňovali ako aj popierali ich pravdivosť. V knihe je popísaných 7 očných cvičení na dosiahnutie zlepšenia zraku. Autorom knihy nešlo o vlastný profit, chamtivý zisk, ale o uvoľnenie informácií, ktoré aplikovali u svojich pacientov a ktoré im priniesli úľavu a zlepšenie zraku. Samozrejme, pacienti pri liečbe museli byť sebadisciplinovaní, lebo cvičiť očné cviky museli oni samotní…Trpezlivosťou a vytrvalosťou v cvičeniach však u pacientov nastala zmena k lepšiemu – u niektorých skôr, u iných neskôr…Viac o tom píšu autori v spomínanej knihe. Veľa zdaru.

 7. Ja som poctivo od druhej triedy nosila okuliare od 0,75 dioptrie. No neviem, naco to bolo dobre. Aj ked som okuliare poctivo nosila, dioptrie sa zvacsovali. Az som sa v 14-tich zacala hanbit za popolniky na ociach – 2,5 dioptrie a ramy teda neboli poslednym vykrikom mody. Zatala som sa, odhodila som okuliare a aj napriek tomu, ze ma bolievala hlava – abstinencne priznaky, uz som sa k nim nevratila. Moje rozhodnutie zlepsit si zrak bolo pevne. Cvicila som kazdy den ocnu jogu. A za ani nie rok mi lekarka s prekvapenim povedala, ze okuliare uz nosit nemusim, lebo tam vidi dioptriu len 0,5. O tomto som sa pohadala aj s inou lekarkou, ku ktorej chodi moj syn, lebo ona tvrdi, ze kratkozrakost sa vyliecit neda a basta. Ale dalekozrakost, cize, to co mavaju vacsinou deti, ano, lebo oko moze dorast.

 8. Dobry clanok

  Veľmi dobrý článok. Takisto som nosila okuliare od 2 rokov. Ale v detstve a na strednej som ich pri športe odkladala. Momentálne ich von vôbec nenosím a vidím dobre do blízka aj do diaľky. Používam ich len doma a teraz ste ma potešili s tou očnou gymnastikou tak idem na to. 🙂

 9. Veronika78

  Zdravím,

  Narazila som na tento zaujímavý článok a musím povedať, že dobre sa to číta a možno veľa známym by som aj očnú jogu odporučila. Osobne si však myslím, že to môže zaberať pri nízkych dioptriách pri krátko alebo ďalekozrakosti ako bolo v článku povedané. Určite to nefunguje pri takom astigmatizme a pod.

  Ďalší problém je v tom, že človek je bohužiaľ pohodlný. Takým 50tnikom alebo dôchodcom, keby ste spomenuli očnú jogu a každý deň cvičiť, tak by radšej išli do tých okuliarov, bohužiaľ je to tak. Tak isto malé deti naučiť na očnú jogu, to je takmer nemožné.

  Zaujímavé riešenie som nedávno videla pri rôznych moderných slovenských očných klinikách, ktoré robia korekciu buď laserom a čo ma nedávno prekvapilo, tak už presbyopiu pri čítaní, pomocou multifokálnej šošovky, viď napr. http://veni-vidi.sk/index.php/sk/operacie/koniec-okuliarom-na-citanie čo si o myslíte o laseri a multifokálnej šošovke?
  Bohužiaľ ono to má nevýhodu v tom, že nie každý si to môže dovoliť, ale inak mám pár známych čo už niekoľko rokov nepotrebujú okuliare, alebo si výrazne pomocou zákroku znížili dioptrie a to aj také čísla, že z +6 na 0,75 atď.

 10. Mám podobné skúsenosti vlastné aj z okolia. Každý človek, o ktorom viem, že mu v detstve predpísali okuliare s nízkymi dioptriami, a nechcelo sa mu ich nosiť, je dnes bez okuliarov. Ja som ich nosila a okuliare mám dodnes. Odkedy ich však nenosím pravidelne, ale len v nevyhnutných prípadoch (už je to dosť veľa rokov), tak sa mi dioptrie nezväčšujú.

 11. Ja mám podobnú skúsenosť, krátkozrakosť sa mi zlepšila, pravdepodobne len vďaka tomu, že som si v 16 rokoch (0,5 a 0,75 dioptrie) „hlúpo“ vybrala dizajnový rám ktorý mi neskutočne zavadzal vo výhľade, a preto som tie okuliare po pár použitiach odložila… Keď som mala 22, cítila som že vidím horšie – to som mala 0,75 a 1,5 dioptrie, okuliare som si kúpila, ale opäť som ich odložila. V 25 rokoch pri vstupnej prehliadke do práce mi očná povedala, že namerala 0,5 a 0,75, nech nič nenosím. Ani som nenosila, a lepšie som to spraviť ani nemohla, mám 27 (11 rokov po predpísaní prvých okuliarov), a žiadne okuliare nenosím 🙂

 12. Velmi zaujimavy clanok na ktory ma upozornil moj znamy nech si to precitam. Asi pred rokom mam (25rokov) som maval troska bolesti hlavy. Nevedel som z coho to moze byt. Raz sme isli okolo optiky a len zo zvedavosti som tam zasiel sa spytat na vysetrenie. Samozrejme mi hned ochotne spravili vysetrenie. Vysledok bol taky ze potrebujem tvz. cylindricke skla lebo mam astigmatizmus. Nechcelo sa mi tomu verit ale skutocne som videl horsie na prave oko. Bol som hned na to u ocnej a ta mi to potvrdila. Teraz po roku nosenia okuliarov som bol na prehliadke a vysledok je taky ze mam uz o jeden cylinder silnejsie sklicko a dokonca aj na lave som dostal. (prave 1,5 ; lave 1 ) A teraz po debate s tym znamym a po tomto citani fakt neviem co robit? Mate tu niekto skusenosti aj s astigmatizmom? Dakujem

 13. Ja mam tiez opacnu skusenost, okuliare som mala nosit ale nenosila som lebosom si pripadala v nich strasne, nepekne, nesebavedome… Zraks a mi zhorsil z 1,5 na 3 … Netreba to podcenovat, staci najspt pekne okuliare ktore vam sadnu 🙂

 14. A co ked 4rocne dieta skuli, ma cylindre a astigmatizmus? Na to asi joga nepomoze, ci?

 15. Zdravím,ja som dnes bola u očného so synom(5r.),zistil mu,že nevidí do diaľky. Odporučil mu -2 dioptrie. Ja sa v tom nevyznám, či sú silné alebo slabé?! No teraz vôbec neviem, či mu ich dávať, či nie? Skôr som zbadala,že chodí bližšie k telke, čiže nejaký problém tam bude. Len sa obavám, že ak bude nosiť okuliare,tak oči si zvyknú a nezlepší sa to,resp.zhorší. Na blízko vidí dobre,aj keď si maľuje, tak neide mimo obrázkov,no nevie čo s tou diaľkou? Nechať bez okuliarov? Mal niekto podobný problém? Lekár sa vyjadril,že u deti sa nerozlišuje na diaľku a na blízko,že okuliare je potrebné nosiť stále. Po prečítaní tohto článku už ozaj neviem…o 3 mes.máme ísť na kontrolu. Ďakujem za každú skúsenosť.

  • Zdravím ja som „nosila“ okuliare do diaľky od 6 r. a to tak, že váčšinou oddychovali v púzdre. Samozrejme, že v škole na tabuľu boli pre mňa nevyhnutné, lebo bez nich som videla všetko rozmazane. Ako som stárla zrak sa mi zhoršoval až do výšky -5 v 20 rokoch. Najhoršie to bolo v šere alebo večer. Tak som začala nosiť šošovky,lebo okuliare som nosiť nechcela. Vo veku 22r. som podstúpila laserovú operáciu očí (mimochodom pri predoperačnom vyšetrení som mala poškrabanú sietnicu zo šošoviek a hojilo sa mi oko 2 mes.pred operáciou). Po laserovej operácii som nemusela nosiť okuliate vôbec aaaaaale! Večer v tme kde ľudia so zdravým zrakom ešte niečo vidia ja som slepá ako krt. Napr v lese… a teraz s odstupom času cca po 8 r. od operácie (pracujem s pc) mam na jednom oku dioptriu .+1 a na druhom -1 a okuliare nenosim lebo by som s nimi asi videla tak zle ako aj bez nich… myslim.si, že okuliare netreba nosiť keď su na čítanie ale na ďiaľku asi áno… lebo svet je celý rozmazaný…

 16. Este 1 mozno zaujimava informacia. Mozno ma oznacite za heretika, ale ako 49 rocny + 25 rokov intenzivnej prace s pocitacom (a nie hociako intenzivnej, kedze som maval aj pohotovost, cize som pracoval cez vikendy a v noci), mam stale oci do 1,5 dioptrii a pritom mam aj astigmatizmus, a pritom podla lekarov by sa to malo zhorsovat, skratka zaujimave je to, ako si ani lekari, ani ludia neuvedomuju, ako velmi vplyva na zdravie cloveka psychicka sfera. Ale az natolko, ze dolezity je nielen bezstresovy stav, ale aj spravne chapanie zivota a spravny pristup. Su a boli totiz take okamihy v mojom zivote, ked prisiel „AHA efekt“, ked som zrazu nieco pochopil, co som robil zle a co je velmi zvlastne, okamzite sa to prejavilo aj na mojich ociach. V tom okamihu a kratky cas potom som videl perfektne, ako keby som nikdy nepotreboval okuliare. Inymi slovami, psychika dokaze divy a nie je jedno, aky sposobom pristupujeme k nasmu zivotu a zivotnym prekazkam.

 17. Dobrý deň,
  môžem len potvrdiť skutočnosti uvedene v článku. V prvej triede som vyfasovala okuliare – 1,5 plus a 2 plus na druhom oku (astigmatizmus bol na oboch). Nosila som ich len veľmi krátko, lebo kadiaľ som išla, všade som sa potkýnala. Až jedného dňa sa mi okuliare rozbili 🙂 Tvrdohlavo som bez nich vychodila v pohode základnú školu, strednú školu a teraz som už piaty rok na dôchodku, veľa som sa počas života sama vzdelávala (mám viacero odborných kníh, ako si zlepšiť zrak bez okuliarov) a veľa a rada som od detstva čítala. Bez okuliarov.
  Nie náhodou mi prišla pod ruku pred asi 8 rokmi vynikajúca kniha od Dr. Norbekova, tuším s názvom „Ako sa zbaviť okuliarov“, podnadpis – alebo skúsenosti hlupáka. Ihneď som začala s nenáročnymi cvikmi podľa knihy a zrak sa začal vylepšovať. Tešila som sa, cvičila som s radosťou dennodenne. Musím ešte dodať, že v roku 2018 som absolvovala dotykovú terapiu s názvom „Rolfing“ a zrak sa mi ešte o kúsok zlepšil. Rolfing je o práci s fasciálnym telom a to podľa všetkého súvisí aj s očami. Každý jedinec je iný, má iné schopnosti a prečo by sme mali vidieť všetci rovnako podľa nejakých umelo nastavených parametrov. Môj očný lekár nechápe, ako môžem fungovať bez okuliarov, tak som mu jednoducho odpovedala, že moje videnie sveta je také – moje. Toto nepíšem pre vystatovanie sa, ale v najhlbšej pokore a som rada, že som to doposiaľ zvládla tak, ako som to zvládla.
  No a na záver len toľko, že keď je dieťa, alebo dospelý človek u očného lekára vystavený stresu, čo je takmer každý z nás, tak aj namerané dioptrie budú vyššie. Keď stres pominie, oko sa opäť uvoľní a vidí lepšie. To je podľa môjho skromného názoru, ale čiastočne aj osobnej skúsenosti, jednou z prapríčin „neznášania“ okuliarov u citlivých jedincov – nesprávne zamerané dioptrie v strese.
  Očná gymnastika by sa mohla zaradiť do učebného plánu na školách v rámci telesnej výchovy, aby mal každý človek už od detstva prístup k týmto vzácnym informáciám a mohol sa sám rozhodovať, čo je ochotný pre svoj zrak podstúpiť a čo už nie.

 18. samozrejme, naprosto súhlasím s autorom článku, mám podobnú skúsenosť a to nie len z očných vyšetrení a nielen z doktorského prostredia.
  Medicína a potraviny je absolútne najlepší biznis, kde sa hrabú drogy, prostitúcia….
  Treba si pozrieť viacero filmov, napr. Duch doby apod., a pochopiť systém cyklickej spotreby a podstatu fungovania globalizovaného kapitálu.
  Nuž, čo sme si vyštrngali (kľúčami), to máme – kapitalizmus….
  Mali sme šancu vyskúšať aj niečo iné, a zahodili sme ju. Zvyčajne platí, že šanca sa opakovať nezvykne.

 19. MUDrland Wenca

  Ano, je to tak, oči je třeba cvičit a posilovat. Je mi 55 let, brýle nenosím. Mám jen jedny plasťáky z kauflandu, které nasazuju velmi zřídka na titěrné věci a při špatném osvětlení. Všiml jsem si, že kvalita vidění kolísá v závislosti na zdravotním stavu. Pokud probíhá v těle nějaký slabý zánět, vidění se vždy zhorší. Na záněty jsem vyvinul vlastní obdobu akupunktury (termoreflexní nálepky) kterými si velmi rychle záněty vyléčím a následně se zlepší i vidění.

Pridajte komentár

*