Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

Prečo sú niektorí ľudia magnetom pre komáre,prírodná ochrana, prvá pomoc po uštipnutí


Print Friendly, PDF & Email

Dôvody, prečo sú niektorí ľudia magnetom pre komáre a ako sa môžete brániť

Letné obdobie láka väčšinu z nás, aby sme trávili svoj čas vonku. To ale znamená, že musíme zdieľať náš priestor s komármi.

Vedci tvrdia, že asi jeden z piatich ľudí je mimoriadne chutným cieľom pre malých krvilačníkov… patríte medzi nich aj vy?

Z 3 000 druhov komárov, ktoré na svete existujú, sa v USA nachádza zhruba 200 druhov. Všetky z nich sú rozdielne. Líšia sa svojou vytrvalosťou, metódami štípania ako aj schopnosťou prenášať choroby.

Chrániť sa pred štipnutím komára nielenže zabraňuje tomu hororovému svrbeniu, ale môže obmedziť aj vaše šance na nákazu viacerými chorobami, ktoré prenášajú komáre.

Medzi tieto choroby patrí encefalitída, žltá horúčka, malária, vírus Západného Nílu alebo hemoragická horúčka Dengue, nazývaná tiež ako Adenská horúčka.

Podľa odhadov každoročne zomiera jeden až dva milióny ľudí po celom svete v dôsledku chorôb prenášaných komármi. Najbežnejšia z nich je malária.

Väčšina komerčných repelentov proti hmyzu obsahuje chemikáliu DEET, ktorá by sa mala používať veľmi opatrne alebo podľa možnosti vôbec nepoužívať. Mnohými štúdiami sa zistilo, že DEET má na ľudské zdravie škodlivé účinky.

Našťastie existuje množstvo trikov na udržanie štípajúceho a kusavého hmyzu v bezpečnej vzdialenosti od seba. Medzi ne ale nepatrí striekanie  jedovatých chemikálií na svoju pokožku.

Existuje tiež niekoľko prírodných liekov a postupov, ktoré vám môžu pomôcť odstrániť žihadlo z miesta, kde vás poštípal hmyz pre prípad, že by vaše preventívne opatrenia proti hmyzom zlyhali.

Dávajte si pozor na médiami šírené informácie, ktoré tvrdia, že odpudzovače hmyzu s DEETom sú jediné, ktoré fungujú (DEET je systematický názov N,N-dietyl-3-metylbenzamidu).

Takéto informácie sú až nebezpečne nesprávne. Okrem toho, že tieto informácie sú marketingovo zavádzajúce, existuje predsa i veľa bezpečnejších a účinnejších alternatív, než akými sú toxické spreje proti hmyzu, ktorými sú naplnené drogérie.

Komáre plánujú svoj útok zo vzdialenosti 50 kilometrov

Komáre sú priťahované k množstvu chemických zlúčenín, ktoré dokážu rozoznať zo vzdialenosti impozantných 50 kilometrov.

Komáre – samce nemajú záujem o vašu krv, ale samičky sú už iný príbeh. Túžia po proteíne a železe vo vašej krvi, ktoré potrebujú na produkovanie svojich vajíčok.

Na súčasnom stupni vedeckého poznania vieme s určitosťou povedať, že komáre sú priťahované k nasledujúcemu:

Baktérie: na ľudskej koži žije jeden bilión mikróbov a tie tvoria telesný zápach človeka. Ľudia majú spoločných len asi 10% z týchto mikróbov.

Zvyšok sa líši od jednotlivca k jednotlivcovi. Niektorí z nás majú takú zbierku mikróbov, ktorá je pre komáre jednoducho neodolateľná.

Chemické zlúčeniny: komáre majú prehľad v širokej škále chemikálií. V štúdii z roku 2000 bolo izolovaných 277 z týchto chemikálií, ktoré sú potenciálnymi magnetmi prítomnými v ľudskom pachu. Keď nás komáre selektujú čuchom, majú o nás prehľad. Vyznajú sa v tom.

Niektoré z ich obľúbených pachov sú kyselina mliečna, amoniak, kyselina karboxylová a oktenol (prítomný v ľudskom dychu a pote). Komáre sú obzvlášť priťahované k oxidu uhličitému.

Čím viac chemikálií budete emitovať, tým pre nich budete atraktívnejší. Vzrastom väčší ľudia prirodzene vypúšťajú viac oxidu uhličitého ako menšie osoby, čo je jedným z dôvodov, prečo sa dospelí zdajú byť častejšie štípaní než deti.

Pohyb a teplo: Komáre sú priťahované pohybom a teplom. Takže ak počas teplého letného večera vonku cvičíte, ste perfektným cieľom – hlavne, ak ste zadychčaní!

Komáre majú radi STARÝ pot, nie čerstvý pot

Kedysi sa predpokladalo, že komáre sú priťahované ľudským potom. Veda však vyvrátila, že by ich priťahoval samotný pot.

Komáre sú priťahované chemickými zmenami, produkovanými baktériami vo vašom pote.

Pot sám o sebe je bez zápachu až do momentu, kým na ňom nezačnú pôsobiť baktérie. Hoci komáre nie sú priťahované k čerstvému potu, ak im ponúknete nejaký „fermentovaný pot“, budú všade okolo vás.

Štúdiou z roku 1999 sa zistilo, že ľudský pot je pre moskyty Anopheles, ktoré rozširujú maláriu, atraktívny po jednom až dvoch dňoch inkubácie.

Počas tohto času sa baktérie v pote znásobili. To zmenilo pH potu z kyslého na alkalický, lebo jednotlivé zložky potu sa rozložili na amoniak.

Takisto sa zistilo, že moskyt Anopheles, šíriaci maláriu, prahne po zápachu na nohách – dokonca je v stave poštípať aj páchnuce ponožky, ak ich po niekoľkých dňoch nosenia vyvesíte von.

Pre komáre sú určité zápachy nielenže neodolateľné, ale zistilo sa dokonca aj to, že existujú aj také zápachy a vône, ktoré zhoršujú ich schopnosť nájsť svojich hostiteľov.

Niektoré z týchto zlúčenín sú vylučované ľudským telom. Jednou z týchto zlúčenín je 1-metylpiperzín, ktorý zablokuje čuch komárov tak, že nie sú schopné rozoznať prítomnosťou „šťavnatých“ ľudí, ktorých majú nablízku.

Rozprašovače proti hmyzu s obsahom 1-metylpiperzínu fungujú dobre, ale vedci doteraz nedokázali určiť, ako udržať látku vyparujúcu sa z pokožky v takom prirodzenom stave, aby aj po uplynutí určitého času, pôsobila pre  komáre dôveryhodne.

Zdá sa, že niektorí ľudia vylučujú viac týchto prírodných látok, čo z nich robí v podstate pre komáre neviditeľné objekty. Tým sa dá vysvetliť to, prečo sú niektorí ľudia viac štípaní komármi než iní.

Zbavte sa chemických repelentov, najmä tých s obsahom DEET

V súčasnosti sa DEET používa v stovkách produktov a to dokonca v koncentráciách až do ohromujúcich 100%. Ak chemická látka rozpustí plastovú alebo rybársku šnúru, tak potom určite nie je rozumné nastriekať ju na svoju pokožku.

Presne to však robí DEET. Deti sú na vznik drobných neurologických zmien osobitnou rizikovou skupinou. Ich koža z okolitého prostredia ľahšie absorbuje chemické látky a tieto chemické látky silnejšie vplývajú na vývoj ich nervového systému.

Na základe klinických štúdií, ktoré sa uskutočnili za posledných 30 rokov je možné konštatovať, že vystavenie organizmu chemikálii DEET má potenciál vyvolať tieto zdraviu škodlivé účinky:

 • strata pamäte
 • zhoršená funkčnosť mozgových buniek, neurotoxicita
 • podráždenie pokožky, žihľavka
 • bradykardia
 • bolesti hlavy
 • triaška
 • nevoľnosť a zvracanie
 • dýchavičnosť
 • svalová slabosť, bolesti svalov a kĺbov
 • záchvaty
 • hypotenzia
 • bolesť, podráždenie a slzenie očí

Ďalšou potenciálne škodlivou chemikáliou, ktorá sa nachádza v mnohých protihmyzových postrekových sprejoch, je permetrín.

Táto chemikália patrí do syntetickej skupiny pyretroidov, o ktorej je známe, že má neurotoxické účinky.

Aj Americká agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) považuje permetrín za karcinogénnu látku, ktorá je schopná spôsobiť pľúcne nádory, pečeňové nádory, problémy imunitného systému a chromozomálne abnormality.

Pyretroidy boli nie tak dávno spájané aj s problémami správania u detí.

Permetrín je veľmi toxický voči životnému prostrediu. Je jedom, ktorý ničí včely, život vo vode a je extrémne škodlivý pre mačky.

Dokonca už niekoľko kvapiek môže znamenať smrť vášho mačacieho spoločníka. Používa sa ako zložka niektorých topických produktov proti blchám, preto, ak na štítku uvidíte označenie „len pre psov“, pravdepodobne daný výrobok obsahuje permetrín.

Jednoduché preventívne opatrenia na to, ako sa vyhnúť nákaze komárom

Samozrejme, najlepším spôsobom, ako zabrániť tomu, aby vás poštípali komáre, je v prvom rade zabrániť tomu, aby ste sa s nimi dostali do kontaktu.

Komáre sú najaktívnejšie v čase medzi súmrakom a úsvitom, preto ak nechcete, aby vás poštípali, v tomto čase zostaňte vnútri. Silnejšie a agresívnejšie komáre sa vyskytujú v krovinatých oblastiach a blízko stojacej vody.

Ako sa pred komármi chrániť?

Sucho – Komáre potrebujú vodu, v ktorej sa liahnu. Preto starostlivo vyprázdnite všetky zdroje stojatej vody v okolí vášho domu a na dvore, vrátane misiek pre domáce zvieratá, odkvapov, odpadkov a nádob na smetie, náhradných pneumatík, vaničiek atď.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Odev  – Noste svetlé, voľné oblečenie, tričká s dlhými rukávmi a dlhé nohavice, klobúky a ponožky.

Ochrana – Aj keď sa vo všeobecnosti odporúča používať komerčné repelenty, dôrazne odporúčame vyhnúť sa väčšine chemických repelentov z dôvodov, o ktorých sme už hovorili. Skúste namiesto toho niektoré z prirodzených alternatív.

Kľúčom na bezpečné odpudzovanie komárov sú rastliny

Našťastie v obchodoch existujú veľmi účinné odpudzovače proti komárom, ktoré obsahujú prírodné rastlinné oleje a extrakty, ktoré sú rovnako účinné ako DEET.

Rozdiel je v tom, že nemajú žiadne potenciálne škodlivé účinky. Aj vy si môžete vyrobiť svoj domáci repelent. Použite k tomu nasledovné rastliny, resp. prostriedky:

1. Olej zo škoricových listov (štúdiou sa zistilo, že pri zabíjaní komárov je dokonca účinnejší ako DEET)

2. Čistý vanilkový olej zmiešaný s olivovým olejom

3. Pridajte do prania citronelové mydlom alebo kvapky oleja,

4. Olej z rastliny Kocúrnik obyčajný, ľudovo nazývaný ako Mačacia mäta, ktorý je podľa jednej zo štúdií 10-krát účinnejší ako DEET.

5. Citrónovo-eukalyptový olej bol jednou austrálskou štúdiou z roku 2014 označený ako veľmi účinný.

Alebo vyrobte si prípravok z prírodných látok, ktorý obsahuje kombináciu citronelly, citrónovej trávy, oleja z mäty piepornej a vanilky, ktorým odpudíte komáre, blchy, roztoče, kliešte a iné kusavé hmyzy.

Extra dávky tiaminu môžu zabezpečiť, že vás komáre budú považovať za smradľavých a nepríťažlivých

Užívanie vitamínu B1 (tiaminu), podľa štúdie ešte zo 60. rokov minulého storočia, môže byť efektívne pri odrádzaní komárov štípať.

Teória  hovorí, že užitie takého množstva vitamínu B1, ktoré prevyšuje potrebu vášho tela, spôsobuje, že tento nadbytok sa vylučuje močom, pokožkou a potom.

Vitamín B1 produkuje kožný zápach, ktorý samička komára zrejme považuje za odporný.

Tento vitamín je rozpustný vo vode a neohrozí vás žiadnou škodlivosťou, dokonca ani vtedy, ak je užívaný vo vysokých dávkach. Ide teda naozaj o bezpečné opatrenie.

Dr. Janet Starr Hull odporúča užívať jednu tabletku vitamínu B1 denne, v čase od apríla do októbra, a potom pridať 100 mg vitamínu B1 ku 100 mg B-komplexu denne, počas celej sezóny komárov.

Stanete sa tak menej atraktívnymi pre komáre. Kvôli komárom sa možno, počas ich sezóny, chcete vzdať aj jedenia banánov (banány sa po metabolizácii, podľa všetkého, stávajú zdrojom vašej príťažlivosti pre komáre).

Podľa niektorých výskumov pravidelné konzumovanie cesnaku alebo cesnakových kapsúl môže byť ochranou proti štípancom komárov a kliešťov.

Liečba štipnutí a rán po žihadlách pomocou byliniek a prírodných látok

Keď vás už komáre poštípali, cieľové miesto sa začne meniť od momentu, keď hmyz odoženiete, cez ošetrenie svrbiaceho miesta až po zápal, ktorý vznikol v dôsledku štipnutia.

Našťastie rôzne rastliny, bylinky a iné prírodné látky utišujú pokožku a mnohé z nich majú protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti.

Takže pri príležitostných štipnutiach komármi, vyskúšajte niektoré z nasledujúcich možností:

1. Aloe Vera: Obsahuje viac ako 130 účinných látok a 34 aminokyselín, ktoré sú prospešné pre vašu pokožku.

2. Nechtík: bylina s upokojujúcimi, hydratačnými a omladzujúcimi vlastnosťami.

3. Harmanček: rastlina, ktorá má zo všetkých rastlín najsilnejšie upokojujúce vlastnosti, či už aplikovaná ako čaj alebo priamo na kožu; je bohatá na bioflavonoidy apigenín, luteolin a quercetin.

4. Škorica: Okrem komárov, ktoré je schopná odpudzovať, má škorica predovšetkým antibakteriálne a protiplesňové charakteristiky.

5. Uhorky: Sú užitočné pri znižovaní opuchu.

6. Surový organický med: Obzvlášť silnou odrodou je med Manuka z Nového Zélandu, vyrobený včelami, ktoré sa živia kvetmi krov Manuka, známeho aj ako „Tea Tree“, čiže čajový strom alebo čajovník austrálsky.

7. Levanduľa: Kvôli svojej upokojujúcej vôni je jednou z najobľúbenejších rastlín a éterických olejov; levanduľa je upokojujúca a antimikrobiálna.

8. Neem olej: Olej z Indického orgovánu je účinný proti plesňovým ochoreniam, virózam, ekzému a kožným výrastkom a nepochybne by mohol pomôcť aj na liečenie štípancov po hmyze.

9. Tea Tree olej: Olej z Čajovníka austrálskeho pomáha pri liečení poranení, popálenín, infekcií a množstve iných kožných ťažkostí; tiež má silné antimikrobiálne a antifungálne účinky.

10. Bazalka: Obsahuje gáfor a tymol, dve zlúčeniny, ktoré môžu zmierniť svrbenie; rozdrvte zopár čerstvých bylín a aplikujte priamo na miesto uštipnutia, alebo použite kúpený éterický olej.

11. Citrón a limetka: obe majú účinky proti svrbeniu, ale aj antibakteriálne a antimikrobiálne účinky; keď ste vonku, nenatierajte citrusové šťavy na pokožku, pretože pri vystavení slnečnému žiareniu sa môžu vyskytnúť plesňové škvrny.

12. Mäta pieporná: Pocit úľavy ochladením môže zablokovať iný pocit, akým je napríklad svrbenie a zabezpečiť dočasné uvoľnenie; použite rozdrvené čerstvé listy, alebo silicový olej.

13. Netýkavka: divoká rastlina; je účinná pri potláčaní svrbenia mnohých typov kožných ochorení, vrátane liečby po dotyku s jedovatým dubom a brečtanom.

14. Čajové vrecúška: Umiestnenie vychladeného čajového vrecka na miesto, kde ste boli poštípaní, môže znamenať dočasnú pomoc, pretože taníny v čaji pôsobia ako sťahujúci liek a zníži sa tým opuch.

15. Jablkový ocot: Pridajte dve až tri šálky jablkového octu do kúpeľa a namočte si postihnuté miesto na 30 minút; kyslosť pomáha zmierniť svrbenie.

16. Sóda bikarbóna: Rozpustite ju vo vani a namočte opuchnuté miesto na 30 minút.

17. Hamamel Virgínsky: Vyrobte si krém z Hamamelu a sódy bikarbóny, potom naneste priamo na ranu, aby sa vám znížil opuch. Hamamel patrí do čeľade chmeľovitých.

Teplá alebo studená terapia môže vytiahnuť žihadlo z rany po štipnutí

Na zmiernenie nepríjemných pocitov spôsobených štípnutím môžete použiť aj ľad alebo teplý obklad.  Odporúča sa priložiť jednoduchý ľadový balíček  na miesto bolestivého poštipnutia a nepoužívať žiadne analgetiká.

Ako alternatíva môžete použiť aplikovanie tepla priamo na štípanec, lebo sa zdá, že to takisto potláča svrbenie. Potvrdila to aj nemecká štúdia z roku 2011.

Metóda je jednoduchá – zohriatu lyžicu treba priložiť priamo na štípanec. Lyžicu zohrejte pod prúdom horúcej vody po dobu jednej minúty, a potom ňou tlačte niekoľko minút na štípanec.

Netreba ani spomínať, že lyžica nesmie byť príliš horúca, lebo cieľom nie je pridať ďalšiu bolesť. Pokiaľ touto terapiou chcete pomôcť dieťaťu, najprv si teplotu lyžice otestuje na svojom predlaktí.

Receptory, ktoré reagujú na teplo, sú tie isté, ktoré reagujú na chlad, takže budete pravdepodobne dosahovať rovnaké pozitívne účinky ako s kovovou lyžičkou vybratou z mrazničky alebo priložením ľadovej kocky.

Naša skúsenosť s prelepením štípanca leukoplastom (v strede s gázou), na potlačenie svrbenia poslúži takisto dobre.

Ako si užiť pobyt vonku bez bzučania hmyzu

S trochou plánovania a prípravy by ste mali byť schopní vytvoriť príjemné vonkajšie prostredie bez toho, aby vám hrozilo zožratie zaživa.

Majte na pamäti Tri princípy na ochranu proti komárom, čiže odčerpajte všetku stojatú vodu, vhodne sa oblečte a bráňte sa. Likvidácia chovných podmienok pre komárov je prvým krokom k obmedzeniu ich počtu.

Pokiaľ ide o obranu, odporučili by sme, aby ste uprednostnili experimentovanie s prirodzenými metódami a radšej sa vyhýbali používaniu drsných chemickým zmesí.

Niektoré z nich síce môžu fungovať lepšie, lenže netreba zabúdať na to, že byť príťažlivým pre komáre a hmyz je individuálnou záležitosťou.

Najmä komáre sú priťahované k určitým biochemickým zložkám na koži a rôzne druhy komárov majú rôzne chute, ale aj averzie. Ak by vaše preventívne opatrenia zlyhali, je tu viac ako tucet rôznych domácich liekov, ktoré vám môžu pomôcť.

Nezabudnite na rastliny, bylinky, ale ani na ľadové kocky, studenú lyžicu, alebo na teplý suchý obklad, či hrejúcu tyčinku, studené obklady a v neposlednom rade ani na obyčajné leukoplastové náplasti v strede s gázou.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Najlepsim prostriedkom proti komarom a kliestom je nativny kokosovy tuk/olej. Jeho vonu hmyz uplne neznasa. Moja skusenost: nas dlhosrsty pes dostava lyzicku kokosoveho oleja do zradla a ked mi dovoli, natriem mu papulu a brucho kokosom, hoci to nema velmi rad. Vysledok: ziadne prisate klieste!!!!! Pred 5 rokmi boli u nas koncom maja zaplavy, potom prislo velke teplo: pre komare Eldorado!. Nedalo sa ani pomysliet, aby sme vecer sedeli v zahrade, komare stipali i cez ponozky. Po natreti volne pokozky kokosom, bolo okolo nas „vzduchoprazdno“

Pridajte komentár

*