Po tomto už bravčové mäso nikdy nevložíte do úst


Print Friendly, PDF & Email
konzumácia bravčového mäsa

(video je na konci článku)

Niektoré náboženstvá zakazujú konzumáciu bravčového mäsa, pretože ho považujú za „nečisté“.

Potrebujete k tomu vysvetlenie? Je na tom aj niečo viac než len náboženské presvedčenie?

Ako sa ukazuje, nejde len o iracionálnu náboženskú vieru. Existujú totiž aj viac experimentálne prípady, ktoré tento ich postoj podporujú.

V čom väzí problém bravčového mäsa?

Ošípané sú považované za všežravé zvieratá, čo znamená, že zjedia viacmenej všetko, dokonca aj pokazenú potravu, moč, výkaly či nebezpečné organizmy ako napríklad plesne.

Tráviaci systém ošípaných nestihne eliminovať naakumulované toxíny, pretože ich trávenie prebieha zvyčajne len 4 hodiny.

Je to však dosť času na to, aby sa tieto toxíny vstrebali do krvi a uložili niekde v ich tele. Zvyčajne sa ukladajú do ich tuku a vnútorných orgánov.

Spotrebiteľský magazín Consumer Reports vykonal zaujímavý test na približne 200 vzorkách bravčového mäsa.

Výsledok bol taký, že až 69% vzoriek preukázalo kontamináciu baktériou Yersinia enteroclitica. Ide o veľmi nebezpečný miktrorganizmus, ktorý spôsobuje horúčky, hnačku, zvracanie a kŕče.

A čo je ešte horšie, pomleté bravčové mäso má vyššiu šancu dodatočnej kontaminácie ako krájané mäso.

Okrem toho, testy často ukázali v bravčom mäse prítomnosť kontroverzných liečiv ako ractopamín, ktorý je už v niektorých krajinách Európy a v Číne zakázaný.

Mnohé z baktérií nájdené v bravčovom mäse sú rezistentné na antibiotiká. Ich prenos na človeka tak môže spôsobovať ťažko liečiteľné infekcie.

Parazity v bravčovom mäse

Bravčové mäso sa nevyznačuje iba prítomnosťou nebezpečných baktérii. Bežne sa v ňom nachádzajú aj rozličné druhy parazitov a zdroje infekcií, ktoré sa taktiež môžu preniesť na človeka.

Ide hlavne o nasledovné druhy:

 • Teania solium – črevný parazit, ktorý napáda rôzne tkanivá a vyvoláva stratu chuti do jedla
 • Menangle infekcia – spôsobuje horúčky, zimomriavky, migrény a potenie
 • Trichinela – parazitický červ vyvolávajúci opuchy, myalgiu, horúčky a nevoľnosti
 • Hepatitída E – virálna infekcia spôsobujúca únavu, nevoľnosť a žltačku. Závažnejšie prípady môžu viesť k fibróze a cirhóze pečene.

Štúdie ukazujú, že dôkladné varenie dokáže znížiť riziko prenosu parazitov a infekcií. Neexistuje však stanovená teplota, pri ktorej sa zaručene zničia všetky cudzorodé organizmy alebo ich spóry.

Aké pravidlá dodržiavať pri jedení bravčového

Ak aj napriek všetkému doteraz uvedenému stále chcete konzumovať bravčové mäso, snažte sa dodržiavať nasledujúce pravidlá:

1. Kontrola teploty varenia

Počas varenia či pečenia mäsa používajte potravinársky teplomer so sondou, aby ste sa presvedčili, že je mäso dosiahne optimálnu teplotu v celom svojom objeme.

Je nevyhnutné, aby sa v ňom zničili všetky cudzie organizmy.

Teplota by nikdy nemala klesnúť pod 62˚C a pri mletom mäse pod 71˚C.

Ideálne je riadne dlhodobé varenie v 100˚C vode ako opekanie, kde je ťažšie odmerať teplotu hlavne pri hrubších kúskoch mäsa.

2. Oddelenie od iných potravín

Bravčové mäso držte dôkladne oddelené od ostatných potravín.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Jedná sa hlavne o tie, ktoré sa konzumujú surové, ako napríklad zelenina.

3. Dôkladné umývanie rúk

Nezabudnite si vždy dôkladne umyť ruky po narábaní so mäsom.

Snažte sa v mäso spracovať naraz, aby ste minimalizovali riziko, že dôjde ku kontaminácií iných potravín alebo kuchynského náradia ako sú nože, krájacie dosky a podobne.

4. Zdravé bravčové

Pri nákupe mäsa uprednostníte také, kde boli prasce chované bez antibiotík, hormónov či iných liečiv.

Najlepším výberom je kúpa bio bravčového mäsa, u ktorého je prísny zákaz používania nebezpečných substancií.

5. Nedajte sa oklamať zavádzajúcimi označeniami na obale

Niekedy sa zvyknú na obaloch uvádzať zavádzajúce označenia ako „prírodné“, „z horských oblastí“ alebo „100% slovenské“, ktoré nemajú nič spoločné s užívaním antibiotík.

Dôležité sú priame vyjadrenia ako „bez antibiotík“, „bez hormónov“ alebo „bio“.

Je Bio bravčové riešením?

Bio bravčové mäso je určite zlepšením oproti tomu bežnému mäsu z tradičných veľkochovoch. Napriek tomu však aj naďalej existujú dôvody pre obavu.

Ošípané chované bežne vo výbehu alebo na poli sú extrémne náchylné na infekciu parazitom Trichinela spiralis, inač nazývaná aj ako prasací červ. Ten patrí medzi najobávanejšie druhy parazitov.

Dôkladné varenie ho dokáže zneškodniť, no musíte dôsledne dodržiavať pravidlá pre správnu prípravu mäsa, hlavne, aby bolo dôkladne uvarené v celom svojom objeme.

Riešením môže byť aj príležitostná konzumácia bravčového. Stále však existuje riziko, že s každou jeho konzumáciou rastie aj riziko prenosu niektorého z mnohých ochorení popísanom v tomto článku.

Ďalšie dôvody pre obavy

Ako by doteraz popísané problémy týkajúce sa bravčového mäsa nestačili, je toho ešte viac.

V našich končinách sa totiž až 97% ošípaných chová v uzavretých a priestorovo obmedzených podmienkach na veľkofarmách.

Tieto zvieratá nikdy nemajú šancu sa prebehnúť po zelenej tráve, nadýchať čerstvého vzduchu alebo hrať len tak na slnku. Sú natlačené v malých ohradách, kŕmené umelými kŕmnymi zmesami s pridanými liekmi, ktoré ich majú udržiavať pri živote a relatívnom zdraví.

K tomu sú nútené žiť na vlastných výkaloch, moči a zvratkách.

V dôsledku toho až 1/4 ošípaných trpí svrabom – veľmi nepríjemným, až mučivým ochorením kože, ktorý neprechádza.

Bohužiaľ, väčšina prasiat žijú v podmienkach, kde sú nútené dýchať otravné plyny ako amoniak, ktorý sa vytvára z moču a výkalov.

Tieto výpary poškodzujú ich pľúca až do takého štádia, že vyše 80% prasiat v čase porážky trpí chronickým zápalom pľúc.

Odporúčame vám pozrieť si nasledujúce video, ktoré ukazuje prípady parazitov v ľuďoch pochádzajúce z bravčového mäsa (nevhodné pre slabšie povahy):

Záver

Teror, ktoré musia tieto zvieratá inteligentnejšie ako psy znášať, nemá konca kraja. To, čo sme napísali v tomto článku je len vrcholom ľadovca. Približnú predstavu ste si však zrejme už vytvorili.

Naozaj je hodné uváženia, či konzumácia bravčového mäsa stojí za to riziko poškodenia zdravia a zároveň za utrpenie týchto zvierat.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: What Eating Pork Does Inside Your Body

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Je podstatne viac dovodov preco nie len nejest bravcove maso, ale maso vo vseobecnosti a samozrejme aj ryby a morske zivocichy…

  • A rovnako je tiež veľa dôvodov prečo ich jesť 😉

  • terezkaterka

   Igor a myslíš si, že ovocie a zelenina sú oveľa zdravšie a menej zachemizované ?

   • Ovocie je čistý cukor bravčové domace hlavne veľa tuku nie bielkoviny vyliečiť u ľudí hormóny pracujem z tukovu dietu a rozumnym mnozstvom bielkovin je vidieť krásne výsledky. Okinawci jedia naviac bravčového. Len nekupovať v supermarkete. Bravčová masť je zázrak aj pre histaminikov.

  • Rado Suchy

   Stadoviti ludia sa len tazko transformuju zo stereotypov svojich toxickych masovych kuchyn na kuchyne rastlinne, nakolko kazda zmena a transformacia je umenim a stado sa nemeni same od seba…ale laskyplny clovek nedokaze zabit, a teda vegansky smer je zmysluplny z kazdeho dalsieho hladiska, zachovania energii 1:10, znecistenie vody, choroby spolocnosti plynuce z nadmernej konzumacie masa a naklady spojene s liecbou chorob sposobenych absenciou osvety: Co jest, kedy a ako. Psenica, cukor, mlieko a maso. Typicke pre miestne kuchyne. Totalna nevedomost. Na druhu stranu ale aj opacna zaslepenost ci uz cez vegansky fanatizmus ci iny izmus…vsetko s mierou, a hlavne s vierou.

 2. Magdaléna popovičová

  Nekonzumujem bravčové mäso, to neznamená, že si občas nedoprajem nejaký mls z neho, pouvažujem o alternatívach …

 3. Bolo by super, keby ste priniesol nejaky clanok ako sa
  da telo ocistit od parazitov. Vraj vacsina ludi je hostitelom parazitov a vobec o tom nevieme. Dakujem

 4. Marta, nasledujúce postupné 3 videa o celkovej odetoxikácií jednej odborníčky pani Ing. Hany Bláhovej, ktorá dnes patrí medzi Europské špičky v tomto obore sú Tu:

  https://www.youtube.com/watch?v=CrLfWDcSCOQ

  https://www.youtube.com/watch?v=OS4nIOVwH3I

  https://www.youtube.com/watch?v=yhwHH6708W0

 5. Dušan Mikuláš

  Tento pseudo odborný článok je pravdepodobne napísaný čisto účelovo. Z jeho obsahu je jasné v koho prospech. Údaje o tom, že sú ošípané kŕmené umelými zmesami sú nepodložené Používajú sa kŕmne zmesi na báze obilnín. Použivanie antibiotík SR, je možné len v odôvodnených prípadoch a len pod kontrolu veterinárneho lekára. Používanie hormónov je zakázané. Okrem iných aspektov ak by sa tieto prídavky použili, výrazne by to predražilo produkciu bravčového mäsa. Čo sa týka svalovca autor možno vychádzal s postupov v iných krajinách EÚ, alebo mimo Európy, ale u nás sa každá ošípaná vyšetrí na prítomnosť tohto parazita. Vzhľadom na skutočnosti, ktoré som popísal považujem článok za obyčajné strašenie ničím relevantným nepodložené. Ide tu o zmes polopravdivých až nepravdivých tvrdení.

  • terezkaterka

   Dušan Mikuláš predpisy sú na to, aby sa porušovali. Čudujem sa, ako sa niekto môže domnievať, alebo byť dokonca presvedčený, že sa u nás predpisy dodržujú. Keby to bola pravda, tak by to malo platiť dvojnásobne u dovážaných potravín. Ale vidíme, čítame, počúvame veľmi často správy o pokazených, kontaminovaných potravinách. Takže, tak.

  • Dušan Mikuláš, zrejme máš farmu na chov ošípaných a potrebuješ aby ľudia aj naďalej kupovali bravčové mäso. Ak by aj nič z toho nebola pravda a platilo by to pre iné krajiny, každé prasa zje svoje výkaly a pije svoj moč. A tie toxíny prechádzajú cez pečeň a dostávajú sa do organizmu, takže …. brrr….

   • to o tých výkaloch nie je tak. to že v nich prasa sedí alebo leži sa týka takého chovu, ktorý sme zapríčinili my ľudia – že je prasa zavreté v tak malom priestore, že nemá inú možnosť. V prírode prasa „káľa“ inde a žerie inde. Ak je chov riešený s výbehom tak sa to nedeje. Aj pes je schopný vyváľať sa vo výkaloch – cudzích a ľudia nebroja voči psom – síce ich nejedia ale sa s nimi maznajú.

  • Máte pravdu v tom čo píšete p. Mikuláš, napriek tomu, že dnes sú u nás potravinárske normy menej prísne ako kedysi, veterinárne predpisy fungujú.

  • Rado Suchy

   Aj keby tie vase utyrane zdochliny nemali v sebe ziadne toxiny z krmnych zmesi, tak uz len pritomnost kyseliny mocovej a jej usadzanie v klboch, hnilobne procesy v crevach a pod. su dostatocnymi argumentami preco sa naucit varit vitalizujuce kuchyne, a nie take co mate v hlavach v programoch nahrane. SK, CZ, HU, PL kuchyne? Ciste jedy, sebadestrukcia, neucta k sebe samemu.

 6. Helena Hlavsová

  Pokud si koupím vepřové maso( ale i jiné), počítám stím,že je veterinárně prohlédnuto-jiné je to, když jej koupím od soukromníka-tam tu jistotu nemám-prominte,jestli jsem naivní-Helena

 7. Samozrejme tento članok je pisany „učelovo“!. Vzdelany skeptici sú „nad vecou“ svojim intelektom a pochybnosťami porazia každeho parazita ako aj rakovinovú bunku! Preto je SR na popredných miestach v rakovine hrubeho čreva! Ale aj to je len „učelove“. ….No a pre veriacich tu mam dve referencie: Leviticus 11:7 a Deutoronomy 14:8, ktore jasne pojednavajú čo je bravčove mäso pre človeka.

  Takže dobru chuť!))

 8. No ja uz rok nejem maso a musim povedat ze vobec mi nechyba no obcas my smrdi ten pach ked sa varia parky ono kazdy tyzden v piatok si nemci na svacinarni robia taku seanciu ze donesu parky uvaria zozeru a smrad tam je este pol hodinu.Ale to je jedno pre niekoho je to vona ja tam citim nieco mne nevyhovujuce.Ono po vzhliadnuti toho videa mi len potvrdilo moju teoriu a vedomosti o parazitoch.Ono prvy pocit pre sledujuceho a nevedomeho nastane strach ze co to vo mne je ale zas az tak zle to neni nebojte sa aj nasi stary rodicia zomierali stymito navstevnikmi a podaktory sa dozili pekneho veku.Ono neznamena ze ked mate parazitov v sebe ze vas rozozeru do tyzdna ale zalezi na uhla pohladu.Mne osobne tieto parazity vadia lebo ja potrebujem vyzivovat moje bunky a nie hostitelov.Ono by sa clovek cudoval kolko jedla a receptov este nevyskusal a ktore mu prinesu ooomnoho viac nez recepty z mesa.Mna zarmucuje len t vyroba toho mesa lebo o chove sa uz neda ani hovorit.A ked si citam ze nieco muselo prejst cez nejaku kontrolu tak sa zhlboka zasmejem.Ludkovia pokial si budem priat aby ste odomna kupovali meso tak najdem veskere prostriedky aby som ho predaval a pre mesovy priemysel to nieje ziadny problem staci si pozriet zopar videi ale ono je to o tom ze si clovek radsej povie radsej nevediet a zijem si dalej svoj blahobyt az kym jeho cesta zivota nenarazi na vazny zdravotny problem a potom si kladie otazku preco prave ja ved ja som na kazdeho taky mily a kazdemu pomaham ale to ze podporuje mesovy priemysel a ze sa tim podiela na zdevastovani prirody nad tim uz nepomysli lebo o tom nic nevie.No nic prajem krasny den.

 9. Badatel preklada americke clanky, preto aj problem s chovom zvierat je tu opisany na americky sposob. Vediet, ze cloveka kolonizuje parazit je polovica uspechu. Ta druha je uvedomit si vztah cloveka k prirode. Sprava sa rovnako paraziticky. Kto chce poznat celu pravdu o etike Homo sapiensa, mal by si pozriet film EARTHLINGS / s tittulkami /
  A nezabudnut, ze vsetko na tomto svete navzajom suvisi…

 10. terezkaterka

  Článok – príprava na islamizáciu.

 11. Lőrincz László György

  Mne z toho to vzychádza, že urýchlene musíme z EU von a vrátiť sa k normálnej človeka-centrickej sociálnej spoločnosti.

  Tu, v kapitalizme ide o zisk a potom len o ziska a zase len zisk! My by sme mali mať ošípané chované v optimálnych podmienkach. Prísne kontroly na potraviny všeobecne.

  Keby sme to naozaj chceli – mali by sme to…

Pridajte komentár

*