Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Na vyliečenie takmer každej choroby vám bude stačiť týchto 9 byliniek


Print Friendly, PDF & Email

bylinky-co-liecia-vsetko

Mnoho expertov po celom svete sú toho názoru, že na predchádzanie a liečbu akéhokoľvek ochorenia je možné použiť bylinky. Veď napokon, bylinky sa v ľudovej medicíne používajú po stáročia.

Väčšina z nich sa používala už vtedy, keď po antibiotikách či iných liekoch na predpis ešte nebolo ani chýru, ani slychu.

Je dobré, aby ste vedeli, že bylinky neraz majú rovnaké, či dokonca lepšie liečebné výsledky a navyše bez žiadnych nežiaducich vedľajších účinkov.

Čo to znamená?

No predsa to, že keď budete najbližšie chorí, tak by ste bylinkám uvedených v tomto článku mali dať šancu ukázať, čo dokážu.

Funkčné verzus adaptogénne rastliny

Teraz sa zrejme pýtate, aký je hlavný rozdiel medzi funkčnými a adaptogénnymi rastlinami?

Rozdiel je v tom, že pri funkčných rastlinách tieto majú priamy vplyv na vaše telo a konkrétnu chorobu.

Na druhej strane, adaptogénne rastliny podporujú činnosť vašich žliaz s vnútorným vylučovaním, čím zabezpečujú normálnu funkciu tela v obdobiach zvýšeného stresu.

Funkčné bylinky

V prvej časti článku vám predstavíme najdôležitejšie funkčné bylinky. Ide o nasledovné:

1. Echinacea

Tradične bol koreň echinacei používaný pri liečbe viacerých zdravotných problémov ako napríklad šarlachu, syfilisu, malárie, otravy krvi či záškrtu.

Využíval sa tiež na posilňovanie imunity, na boj s bežnou chrípkou či nachladením a na odstraňovanie príznakov horúčky alebo bolestí hrdla.

Neskôr sa zistilo, že echinacea dokáže toho oveľa viac – ako napríklad: zmierňuje bolesti, znižuje zápaly, reguluje hormóny, potláča vírusy a zneškodňuje voľné radikály.

Znamená to teda iba jednu vec: Pri spomínaných ťažkostiach ju určite musíte vyskúšať.

2. Valerián

Táto bylinka sa aplikuje na liečbu nespavosti, stavov úzkosti, nervozity a neposednosti už po tisíce rokov! No nie je to úžasné?

Mnohí dnešní experti z celého sveta tvrdia, že valerián účinkuje na mozog a psychiku podobne ako alprazolam (liek Xanax) či diazepam (Valium). Zvyšuje totiž hladinu GABA (kyseliny aminobutyrickej) v mozgu, čím navodzuje stav upokojenia.

Valerián požívajte nasledovne: Zalejte 1 čajovú lyžičku sušeného koreňa pohárom vriacej vody. Nechajte 5 až 10 minút lúhovať.

Na pociťovanie účinku je však nutné ho užívať denne počas niekoľkých týždňov.

3. Kurkuma

Kurkuma je známa svojou účinnou látkou nazývanou kurkumín. Ide o svetlo oranžový koreň, ktorý sa na povrchu podobá zázvoru.

V kulinárstve sa používa ako korenie na dochucovanie hlavne indických jedál. V medicíne je známy svojimi protizápalovými účinkami.

Okrem toho má tiež nasledovné účinky:

 • zmierňuje príznaky zlého trávenia
 • predchádza vzniku syndrómu dráždivého čreva
 • zmierňuje príznaky depresie(lepšie než mnohé lieky)
 • uľavuje od bolestí spôsobených artritídou a osteoartritídou

Navyše, v kombinácii s čiernym korením a olivovým olejom účinne zabíja rakovinové bunky.

4. Ginkgo biloba

Vedeli ste, že táto rastlina patrí k najdlhšie sa dožívajúcim stromom na planéte?

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Jeho listy sa bežne aplikujú na zlepšenie kognitívnych schopností napríklad u starších ľudí, ale užívajú ju aj študenti, keď sa pripravujú na skúšky.

Okrem toho podporuje zdravú cirkuláciu krvi, zlepšuje pamäť, pozdvihuje náladu, zmierňuje stavy úzkosti, predchádza zahmlenej mysli a mnohým ďalším zdravotným ťažkostiam.

5. Pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky sa zvyčajne používa na liečbu ochorení pečene, obličiek a žlčníka.

Má veľmi silné antioxidačné a protizápalové účinky, čo znamená, že účinne chráni pečeň pred vplyvom nebezpečných toxínov, vrátane mnohých liekov.

Navyše, výrazne stimuluje regeneráciu pečeňových buniek po poškodení alkoholom, jedovatými hubami alebo žltačkou.

Chráni aj pred rakovinou a to tak, že bráni rakovinovým bunkám v delení a reprodukcii, stimuluje apoptózu (riadenú smrť chorých buniek) a zastavuje prítok krvi do nádorov.

Adaptogénne bylinky

V druhej časti nášho článku sa bližšie pozrieme na najdôležitejšie adaptogénne rastliny.

6. Ašvaganda (Ashwagandha, indický ženšen)

Ašvaganda sa používa vo forme koreňa aj plodov.

Ide o takzvaný indický ženšen a vhodný je na rôzne ochorenia, ako napríklad:

 • artritída
 • nádory, rakovina
 • tuberkulóza, astma, bronchitída
 • leukoderma (biele fľaky na pokožke)
 • fibromyalgia
 • menštruačné ťažkosti
 • čkanie
 • chronické choroby pečene (steatáza, hepatitídy a podobne)

Mnohí ľudia ho tiež používajú na zlepšenie funkcií mozgu, potláčanie bolestí a zápalov, zvyšovanie plodnosti a znižovanie úzkosti alebo nespavosti.

7. Sibírsky ženšen

Je potrebné vedieť, že sibírsky ženšen obsahuje iné aktívne látky než indický alebo americký ženšen.

Sibírsky ženšen je známy svojimi účinkami na chrípku a prechladnutia a tiež na zvyšovanie energie, výdrže, vitality a dlhovekosti.

Rusi ho zvyčajne používajú na zvýšenie mentálnej pozornosti a zlepšenie kvality života. Pri jeho užívaní je však potrebné byť opatrný, pretože nie je vhodný pre všetkých!

Nikdy ho nedávajte deťom okrem prípadov, ktoré sú pod prísnym lekárskym dohľadom.

8. Svätá bazalka

Nemýľte si svätú a sladkú bazalku, pretože to nie je to isté! Svätá bazalka je skôr medicínska bylinka, kým sladká bazalka je viac kulinárskou.

Nedávna štúdia zistila, že užívanie 500 mg extraktu zo svätej bazalky 2 krát denne po jedle počas 60 dní znížilo mieru úzkosti, stresu a depresií u ľudí trpiacimi úzkosťami.

Ďalšia štúdia, ktorá skúmala účinky extraktu zo svätej bazalky zistila, že užívanie 400 mg ráno a 800 mg večer počas 6 týždňov znížilo príznaky stresu, vrátane zabúdania, sexuálnych problémov, častej vyčerpanosti a nespavosti.

Táto užitočná bylinka je tiež vhodná na dlhovekosť, cukrovku a rakovinu.

9. Maca

Maca zvyšuje úroveň energie v tele tým, že odstraňuje anémiu a chronický únavový syndróm. Okrem toho podporuje aj výdrž, atletický výkon, pamäť a plodnosť.

Maca ďalej posilňuje imunitu, potláča nervové vypätie a zmierňuje hormonálnu nerovnováhu u žien.

Na druhej strane, u mužov podporuje libido a sexuálne funkcie. Niekedy sa jej hovorí aj peruánska viagra.

Záver

V prípade, že pravidelne užívate nejaké lieky, je vhodné sa pred konzumáciou uvedených byliniek poradiť so svojim lekárom. Niektoré totiž môžu vplývať na účinok ostatných liekov.

Dúfame, že tento článok bol pre vás užitočný.

Ak áno, nezabudnite ho zdieľať aj so svojimi priateľmi a známymi, nech sa aj oni dozvedia o týchto takmer vše-liečiacich bylinkách.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ďakujeme za ďalší dobrý, potrebný článok. Rozmýšľam, ktoré veci ja používam:
  Mám rada čaj z Bazalky posvätnej – ináč sa to volá Tulsi, kurkumu používam už roky (v doporučenej trojkombinácii), pila som už Ginkgo Biloba (dostať to v sklenených flaštičkách), pestrec mariánsky som používala vo forme bio oleja.
  Rozmýšľam o kúpe ashwagandhy…

 2. Vladimír Jurišta MSc

  ja len, chudáci naši predkovia na Slovensku? Či? veď to sú byliny, ktoré na Slovensku väčšinou nerástli a ….generácia pred nami ťahá za dlhší koniec, dožívajú sa vyššieho, až vysokého veku..na kapuste a zemiakoch…

 3. Jednoduchá

  Pre p.Jean – ste podarená osôbka, vzdelávate sa v každ.smere, a to sa mi na Vás páči, fandím Vám ! :-)……..
  Pre p.Vladimíra – ono myslím si, ťažko porovnávať niečo čo bolo dobré pred takými možno 50? či aj viac rokmi a čo je dobré teraz…..doba sa stále mení, či už si to priznáme alebo nie, a my by sme sa jej mali ,,pružne“ prispôsobovať…..teda pokiaľ sme úplne ,,neskostnateli“ so svojím myslením :-(……niečo môže byť lepšie z min.doby, niečo z terajš….treba sa dívať aj na spôsob života…kapustu, zemiaky si ľudia sami vypestovali, mali tak aj ,,bio“, aj ,,fitko“, aj ,,pobyt a pohyb “ v prírode :-)….teraz si doma málokto pestuje, nakoľko: 1, nemá pozemok 2.,je celý deň v práci od rána do večera Ako 3.varianta je možná aj niečo ako ,,argument“, ak by niekto aj pozemok mal, a mal aj trochu času, tak si povie – však už som sa narobil dosť, už potrebujem len ležať :-(….a možno AK BY, tak prepínať obrazovku 🙁
  …..lebo mnohí z nás máme ,,zakódované“, čo nemám napr.v pracov. zmluve, to naviac nebudem robiť…..takže navyše niečo urobiť len tak pre dobrý pocit mnohí z nás ,nepotrebujú“…..a ani ten pocit tak vlastne ,,nepoznajú“ :-(….
  …všetký tieto bylinky osobne nepoznám, no myslím, že taký pestrec mariáns.rastie bežne aj tu na Slovensku, popri okrajoch ciest, má svoj názov, taký ,,ľudovejší“ a vyzerá ako burina….určite ju aj v dávn.dobách ľudia užívali, no viac ako ,,čítaním z Portál bádateľa“ si o jeho lieč.účinkoch hlavne na tráv.pečene si povedali priamo v bež.komunikácii :-)….tá kurkuma je hlavne indick.korenina , no sťahov.národov sa sa ,,zapríčinilo“, že sa už bežne používa aj v našej slovens.kuchyni. Samozrejme, treba to rozlišovať, čo cudzie, ,,dovez.“ nám vyhovuje naozaj a čo nie. Sú mnohé odborné knižky, kt.sa touto ,,problematikou“ zaoberajú, a už je len na nás, či sa chceme ,,vzdelávať“, byť zdravší, lepšie sa cítiť, mať tak spokojnejší život alebo radšej ,,rozšírime rady skostnatencov“:-(((…….život je zmena, tak skúsme sa tým riadiť :-)……………

Pridajte komentár

*