Kritická vec, ktorú váš lekár potrebuje vedieť. No zrejme ju nevie


Print Friendly, PDF & Email

žena v bolestiach

Z času na čas zovrie bolesť Annine brucho tak, že sa musí ospravedlniť a schovať sa na toalete. Aby sa nepozvracala, pričuchne si levanduľového oleja.

Prvý krát, keď sa to stalo, zavolala svojej priateľke, ktorá ju odviedla na pohotovosť. Tam ju skúmali, röntgenovali a inak vyšetrovali. Nič nezistili, tak iba pokývali plecami, napchali morfínom a poslali domov s výmenným lístkom na gastroenterológiu.

Avšak o pár dní sa to stalo znova. Anna si preto rýchlo zarezervovala vyšetrenie s gastroenterológom. Ten jej cez konečník trubičkou vyšetril hrubé črevo a stanovil diagnózu syndróm podráždeného čreva.

Anna vyskúšala viacero liekov a tiež zaviedla niekoľko zmien do svojho stravovania. No bolesť sa ešte viac zhoršila.

Keď to povedala svojmu gastroenterológovi, odporučil ju ku gynekológovi.

Ten jej laparoskopickým vyšetrením stanovil diagnózu endometrióza a predpísal liek Lupron, ktorý u 32 ročnej Anny vyvolal dočasnú menopauzu.

Jeho vedľajšie účinky v podobe návalov tepla, nespavosti, vaginálnej suchoty a nočného potenia boli silnejšie ako pôvodné bolesti brucha. Preto sa Anna rozhodla liek vysadiť a radšej znášať tie.

Vyšetrenia a … ďalšie vyšetrenia

Pretože prvé dávky Lupronu jej symptómom veľmi nepomohli, gynekológ odporučil návštevu urológa.

Urológ vykonal na Anne ďalšie vyšetrenie, počas ktorého jej zaviedol do močového mechúra kameru. Tam objavil zopár znepokojujúcich abnormalít.

Napokon stanovil diagnózu intersticiálna cystitída.

Nasledoval predpis na ďalšie lieky a ďalšia úprava stravovania.

Ďalší týždeň sa Anna opäť zvíja na toalete a pričucháva k levanduľovému oleju minimálne dvakrát do dňa.

Nikto s ňou však nerozoberá jeden zásadný fakt. A to, že tieto stavy sa objavia vždy, keď jej šéfka v obchode so značkovým tovarom Prada na ňu vyletí s pokrikom a grimasou na tvári.

Skutočná diagnóza

Žiadny z Anniných lekárov nenavrhol, že je to možno nefunkčný vzťah s jej manažérkou, ktorý sa prejavuje na fyzickej úrovni ako odozva na chronický opakovaný stres.

Ľudské telo je vybavené dokonalým samoliečiacim mechanizmom, ktorý znižuje zápaly, uľavuje od bolesti, napráva poškodené bielkoviny, zabíja rakovinové bunky (ktoré sa v nás tvoria každý deň), bojuje s infekciami a bráni vzniku vážnych ochorení.

Avšak tieto samoliečiace procesy prebiehajú len vtedy, keď nie je telo zaplavené stresovými hormónmi ako kortizol alebo adrenalín.

To, čo Annini lekári prehliadli pri stanovovaní diagnózy a liečbe, bolo základnou príčinou jej zlého zdravotného stavu.

Stop Candida

To, čo Anna potrebuje namiesto liekov, operácií či dokonca aj zmeny stravy, je zmena zamestnania. Prípadne minimálne zmena nadriadeného.

Tým by sa zabezpečilo, že sa jej myseľ zrelaxuje, stresové odozvy vypnú, upokojujúce reflexy zapnú a samoliečiaci telesný mechanizmus sa znova aktivuje a zahojí Annine telo.

Nový radikálny prístup

Kedysi som pracoval na vidieku, kde všetci moji pacienti boli entuziasti zdravia – jedli vegánsku stravu, pili čerstvé odšťavené džúsy, cvičili s osobnými trénermi a jedli 20 výživových doplnkov denne.

Bol som prekvapený, že napriek tomu boli mnohí z nich veľmi chorí.

Nedávalo to žiadny zmysel. Veď predsa ľudia, ktorí toto všetko robia, by mali byť ukážkovým príkladom zdravia. Oni však boli v horšom stave ako niektorí 98 roční ľudia.

Preto som do vstupného formulára pre nových pacientov zahrnul zopár otázok, ktoré sa žiadny iný lekár nepýtal:

Otázky za milión dolárov

 • Bráni vám niečo, aby ste boli autentickí – takým, akým naozaj ste?
 • Máte romantický vzťah? Ak áno, ste v ňom šťastní? Ak nie, želáte si, aby tomu tak bolo?
 • Uspokojuje vás práca? Máte pocit, že napĺňate svoj zmysel života? Vychádzate dobre so spolupracovníkmi?
 • Viete sa kreatívne prejaviť?
 • Ste na tom dobre s financiami alebo sú pre vás stresom?
 • Máte pocit spojenia s bohom (nadpozemskými silami, vesmírom a podobne)?
 • Máte uspokojivý sexuálny život?
 • Ktoré pravidlá dodržiavate, no najradšej by ste ich porušili?

A ešte dve zásadné:

 • Čo môže byť primárnou príčinou vášho zlého zdravotného stavu?
 • Čo potrebuje vaše telo, aby sa vyliečilo?

Čo potrebuje vaše telo, aby sa vyliečilo?

Keď som sa svojich pacientov spýtal túto otázku, odpovedali mi veci ako napríklad:

 • Potrebujem ukončiť svoj toxický vzťah.
 • Potrebujem dať v práci výpoveď.
 • Potrebujem odpustiť otcovi.
 • Potrebujem konečne napísať knihu.

To, čo som zistil pomocou uvedených otázok, mi často pomohlo diagnostikovať niekoho príčinu bolesti brucha, chronickú únavu alebo neurologické problémy.

Tiež mi to pomohlo viesť nasledujúci rozhovor s pacientmi tak, aby sa cítili pohodlne v zachádzaní do svojich tmavých zákutí. Aby mi povedali to, čo niekedy neboli ochotní pripustiť ani sami pred sebou.

Po takýchto pravdivých rozhovoroch sa potom začali diať priam zázračné veci.

Ako sa Anna sama vyliečila

Anna sama pred sebou pripustila, že pre zastavenie stresových odoziev svojho tela musí buď stanoviť jasné hranice so svojou šéfkou, aby ju tá prestala šikanovať alebo dať v práci výpoveď.

Po tom, čo jej snahy o komunikáciu so šéfkou zlyhali, vzdala sa svojho lukratívneho zamestnania.

Našťastie, vesmírne sily stáli pri nej.

Keď sa manažér u konkurencie dozvedel, že sa postavila „dračej žene“, okamžite jej ponúkol prácu. A dokonca s lepším platom a povýšením.

No a najlepšie zo všetkého bolo, že Annine bolesti brucha ustali – bez liekov, operácií a dokonca aj bez zmeny v stravovaní.

Liečba osteoporózy

Zdroj: The Critical Thing Your Doctor Needs to Know – and Probably Doesn’t

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Myslim, ze by mohla stacit zmena vlastneho pristupu pri ponechani sucasneho stavu. teda prijat sefku taku, aka je, pomysliet si, ze asi ma malo lasky a preto je taka a nechat jej vylevy stiect po sebe ako vodu.

  • To je jen zbožné přání. Když se dostane „jediný nepostradalelný nejinteligentnější“ člověk na vyšší funci, znamená to konec klidné práci pro ty pod ním. A nic s tím nenadělá fakt, že si uvědomuji, že ten člověk bojuje o energii, a tím pádem ji bere mně nebo jiným. Osobně si ji snažím chránit, ale jsou situace, kdy to nejde. Doma napravuji. Ale kolik lidí věří na „krádeže“ energie, i když přiznám se, dneska se o tom aspoň více mluví a daj se najít knihy, články…To, co prožívala ta žena, je už opravdu na hraně, hledala pomoc na nesprávném místě, jako ostatně skoro všichni lidé. Dneska lékaři už nejsou jako dříve. Bez přístrojů ani ránu.

 2. Špekulant, dovolím si nesúhlasiť. Žiadny človek by si nemal nechať skákať po hlave, ale čiastočne máš pravdu.. ak nemôžeš ustúpiť, musíš sa prispôsobiť 🙂

 3. Ak nemáš inú možnosť*

Pridajte komentár

*