Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Každý, kto nie je spokojný so svojím lekárom, potrebuje poznať týchto 17 prírodných alternatív


Print Friendly, PDF & Email

Každý, kto nie je spokojný so svojím lekárom, potrebuje poznať týchto 17 prírodných alternatív

Tento skvelý článok napísala Dr. Christine Choová, ND, naturopatická lekárka z Toronta. Odporúčame vám navštíviť jej webovú stránku (website) a nájsť si ju na Instagrame a Twitteri!

Mnohí z nás pri návšteve lekára nemali práve najlepšie skúsenosti. Skúsenosť niektorých bola dokonca až taká zlá, že sme zostali znechutení a sklamaní celým konvenčným zdravotným systémom, našli sme si iné („alternatívne“) možnosti zdravotnej starostlivosti a už nikdy by sme nemenili.

Mať prístup k mnohým rôznym profesionálnym poskytovateľom zdravotnej starostlivosti je naozaj dar. Na jednej strane to ľuďom poskytuje možnosti a umožňuje im angažovať sa v starostlivosti o vlastné zdravie.

Na druhej strane to môže byť občas mätúce, lebo sa nám núka priveľa možností a my sa nevieme rozhodnúť, ktorý lekár alebo odborník by bol pre nás najlepší.

Existuje tiež možnosť, že skôr než poctivej medicíny uveríte trendom a prechodným módam.

Národné inštitúty národného centra zdravia pre doplnkové a integrujúce zdravie majú na svojom zozname doplnkovej a alternatívnej medicíny (CAM) nasledovné odbory:

 1. akupunktúra
 2. ajurvéda
 3. chiropraktická manipulácia
 4. osteopatická manipulácia
 5. cvičenia hlbokého dýchania, meditácia
 6. terapie, založené na strave
 7. energetické liečenie, Reiki
 8. riadená predstavivosť
 9. homeopatia
 10. hypnóza
 11. masáže
 12. pohybové terapie (napr. Feldenkreisova metóda, pilates)
 13. produkty prírodného zdravia
 14. naturopatia
 15. progresívna relaxácia
 16. či kung, tai či, joga
 17. tradiční liečitelia

Ako sa rozhodnúť, ktorú alternatívnu možnosť si zvoliť

Podľa môjho názoru, v skutočnosti neexistuje jeden lekár či odborník, ktorý by bol absolútne najlepšou voľbou na jeden konkrétny syndróm, stav či človeka.

Vlastne som za to, aby jednotliví ľudia mali zdravotný tím a každého člena tímu využívali pre isté silné stránky. Ako poskytovateľka zdravotnej starostlivosti čelím tejto realite často – NIE som expertkou na všetko!

A tak, ako zodpovedná naturopatická lekárka, ktorej leží na srdci najlepší záujem svojich pacientov, posielam ich, keď je to nutné, k inému lekárovi.

Keď je to možné, na liečbe sa podieľam a som presvedčená, že zdravotná starostlivosť nie je záležitosť, ktorá má hladiť moje ego.

Takže si, prosím, ujasnime, že toto NIE je útok na konvenčný zdravotný systém.

Potrebujeme lekárov, potrebujeme nemocnice a potrebujeme nejaké lieky. Takisto potrebujeme lekárov prvotnej starostlivosti a prírodných liečiteľov, ktorí so súcitom vypočujú svojich pacientov.

Mainstreamová medicína

Sú chvíle, kedy by ste tie antibiotiká naozaj mali brať, pretože by ste, celkom úprimne, mohli zomrieť.

Prírodná liečba osteoartritídy

Prípadne preto, lebo výskum ukázal, že krátkodobé užívanie antibiotík je najúčinnejšou, najlacnejšou a často aj najbezpečnejšou dostupnou možnosťou liečby.

Čo ale všetky tie ostatné prípady, kedy zažívate symptómy, ktoré váš lekár nebol schopný zlepšiť liekmi či operáciou? Alebo chronické stavy (t.j. mierne zvýšený krvný tlak, vysoký cholesterol, chronická bolesť, atď.), kedy vám natrvalo predpísali lieky?

Ľudia v týchto dvoch kategóriách sú často tými, ktorí končia znechutení, chcú vyskúšať iné možnosti a začnú sa preto zaujímať o doplnkovú a alternatívnu medicínu (CAM).

Vyššie som uviedla široké spektrum terapeutických možností, spadajúcich pod dáždnik CAM, no za kým by ste mali ísť?

Skutočne jednoznačná odpoveď na toto nejestvuje, pretože všetky prípady sú iné a niektoré si môžu vyžadovať viac než iba jeden zákrok.

Na čo sú vhodné rôzne oblasti alternatívnej medicíny

U nenaliehavých syndrómov bolesti (t.j. intenzívnych/chronických poraneniach) by som v prvom rade zvažovala návštevu chiropraktika, osteopata alebo maséra.

Pri nenaliehavých problémoch s trávením by som zrejme navštívila naturopatického lekára. Komplikovanejšie je to často pri zložitejšom scenári, napríklad chronickej bolesti v krížoch spojenej s tráviacimi problémami.

Vtip je v tom, že každý odborník CAM má svoje silné a slabé stránky. Súbor zručností niektorých je všeobecnejší a prekrýva sa so zručnosťami iných odborníkov, kým vedomosti iných sú zamerané užšie.

Lekárske vzdelanie sa rôzni aj medzi profesiami – niektorých možno považovať sa poskytovateľov prvotnej zdravotnej starostlivosti, zatiaľ čo iní sa špecializujú na nejakú konkrétnu terapiu a nemajú schopnosť posudzovať a diagnostikovať zdravotné stavy.

Dôležité je tiež brať do úvahy, že niektoré štáty nemusia isté profesie regulovať, čo znamená, že zákony, týkajúce sa toho, čo môžu a nemôžu robiť istí profesionálni poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, sa môžu štát od krajiny po krajinu dosť líšiť.

Záver

Momentálne sa zdá byť ideálom spolupracujúca, integrujúca medicína. Všetci profesionálni poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, či už sú to lekári alebo odborníci CAM, majú zodpovednosť svojim pacientom „v prvom rade neškodiť“.

Predstavte si, čo by mohlo znamenať pre budúcnosť zdravotnej starostlivosti, keby sme boli schopní primerane využívať najlepšie aspekty konvenčnej aj alternatívnej liečby spolu navzájom?!

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Veď to by mali aj lekári študovať, či? 🙂

Pridajte komentár

*