Fíni varujú, že farby na vlasy spôsobujú rakovinu prsníka. Poznáme alternatívy


Print Friendly, PDF & Email

Fíni varujú, že farby na vlasy spôsobujú rakovinu prsníka. Poznáme alternatívy

Hoci sa farbenie svojich vlasov zdá byť mnohým ženám, keď starnú a začínajú šedivieť, absolútnou nevyhnutnosťou, nad novým výskumom z Fínska by sa mali všetky zamyslieť.

Naznačuje totiž, že tento zdanlivo neškodný skrášľovací rituál môže mať súvis so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka.

Čo zistili vedci z Fínska

Pre svoju doktorandskú dizertačnú prácu preskúmala výskumníčka Sanna Heikkinenová z Helsinskej univerzity a Fínskeho registra rakoviny nahlásené informácie od 8 000 fínskych žien s rakovinou prsníka a od ďalších 20 000 ako kontrolnej skupiny (ženy, ktoré farby na vlasy nepoužívali).

U žien, ktoré si farbili vlasy pravidelne, pozorovala Heikkinenová o 23 % vyššie riziko rakoviny prsníka.

Podobne aj dávnejší výskum zistil, že ženy, ktoré si farbia vlasy pravidelne, majú zvýšené riziko iných typov rakovín, ako sú rakovina mozgu, rakovina močového mechúra a leukémia.

V minulosti vydali britskí vedci varovanie pred nebezpečnosťou súprav na domáce farbenie vlasov i profesionálnych farbív používaných v kaderníctvach.

Jedno z možných vysvetlení tohto zvýšeného rizika je, že určité chemické látky vo farbe na vlasy reagujú s ďalšími znečisťujúcimi látkami v ovzduší a pri stálom používaní vytvárajú nádory.

Ohrozené sú aj kaderníčky, upozorňujú vedci z USA

Medzná štúdia výskumníkov z University of Southern California z roku 2000, uverejnená v časopise International Journal of Cancer došla k varujúcim záverom.

Zistila, že ženy, ktoré si každý mesiac farbia vlasy, zdvojnásobujú svoje riziko vzniku rakoviny močového mechúra.

Odhalila tiež, že pri pokračujúcom používaní sa riziko ďalej zvyšuje a že ešte vyššiemu riziku čelia kaderníčky, ktoré s farbami na vlasy pracujú profesionálne. 

Európska komisia zasahuje

Tieto šokujúce zistenia viedli k okamžitej kontrole Európskej komisie, orgánu, ktorý zodpovedá za prípravu legislatívy pre Európsku úniu. Výsledky kontroly viedli Komisiu k stiahnutiu podpory pre výrobky na farbenie vlasov v Európe.

Komisia uviedla, že dôkazy dokazujúce bezpečnosť farieb na vlasy sú v súčasnosti nedostatočné.

Hoci uznáva, že dôkladná štúdia potvrdzujúca ich bezpečnosť si vyžiada roky, dovtedy považuje za nevyhnutné chrániť užívateľov a neradí im tieto produkty používať.

Konkrétne vyjadrila obavu z dlhodobých účinkov chemickej látky zvanej para-fenyléndiamín, alebo tiež PPD, ktorý sa vo farbách na vlasy bežne používa.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Národný inštitút pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (NIOSH), spadajúci pod organizáciu CDC, pred nebezpečenstvami para-fenyléndiamínu varuje.

Uvádza nasledovné:

„Opakovaný alebo dlhodobý kontakt môže spôsobovať precitlivenosť kože. Časté vdychovanie výparov z farieb na vlasy môže spôsobovať astmu. Látky v nich môžu mať vplyv aj na obličky, [sic] a viesť k ich poškodeniu.“

Odporúčania Európskej komisie vyvolali v tom čase obavy u mnohých žien. Až jedna tretina žien si totiž farbí vlasy pravidelne.

S používaním farieb na vlasy sa spájajú aj niektoré ďalšie zdravotné problémy, ako sú astma či silné alergické reakcie.

Farby na vlasy vlastnej výroby

Realita je však taká, že len máloktoré z nás majú odvahu čeliť starnutiu bez toho, aby trochu pomohli prírode prekrytím šedín v našich vlasoch.

Našťastie je na trhu dostupných niekoľko prírodných farieb. Prípadne, ak chcete mať absolútnu istotu a vytvoriť si vlastnú farbu doma, tu je niekoľko návrhov:

1. Tip na svetlé vlasy

Ak potrebujú oživiť vaše od prírody svetlé vlasy, skúste si pripraviť odvar z kamilkového čaju: do hrnca práve zovretej vody, no zloženej z plameňa, vložte osem čajových vrecúšok harmančeka.

Čaj nechajte 30 minút lúhovať, potom doň pridajte pohár jogurtu a pár kvapiek levanduľového oleja.

Zmes si vmasírujte do umytých vlasov, nechajte pôsobiť 30 minút, a potom ju jemne zmyte. Vlasy nechajte voľne vyschnúť.

2. Tip na tmavé vlasy

Na prinavrátenie farby tmavším vlasom uvarte hrniec čistej, organickej kávy, použijúc tmavo praženú, nedochucovanú. Keď káva vychladne, nalejte ju do lavóra a nad umývadlom si celú  zmes vmiešajte do vlasov.

Nechajte ju pôsobiť 15 minút, potom ju v sprche opláchnite. Mali by ste si byť vedomé toho, že niektoré svetlejšie vlasy sa môžu zmeniť skôr na červenkasté než tmavohnedé.

3. Tip na ryšavé vlasy

Tým, ktoré chcú obnoviť svoju prirodzenú ryšavú farbu, stačí siahnuť po čaji z červeného ibišteka. Lúhujte päť vrecúšok tohto čaju v zovretej vode po dobu 30 minút.

Keď čaj dostatočne vychladne, namočte si doň vlasy. Nechajte pôsobiť asi hodinu, potom vlasy opláchnite a umyte ako obvykle.

Liečba osteoporózy

Zdroj: chemicals.news, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Monika Franta

    Prosím Vás: tip1: ca. koľko vody a má z toho byt „hustejšia znes“?
    Ďakujem, Monika

Pridajte komentár

*