Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Jedno ovocie čistí artérie lepšie než všetky lieky na cholesterol


Print Friendly, PDF & Email

upchata-arteria

Jeden veľmi múdry človek raz povedal:

Budúcnosť prevencie a liečby srdcovocievnych ochorení nebude nájdená vo vašej medicínskej skrinke, ale skôr na vašej kuchynskej doske alebo vo vašej záhrade na strome.

Granátové jablko dokáže zabrániť ochoreniam artérií

Nová štúdia publikovaná v žurnále Atherosclerosis (Artéroskleróza) potvrdila, že extrakt z granátového jablka môže zabrániť a dokonca aj zvrátiť primárnu patológiu spojenú s úmrtnosťou na srdcové ochorenia.

Konkrétne mali na mysli ochorenie nazývanie artéroskleróza, ktorá sa vyznačuje upchávaním artérií tým, že sa v nich akumulujú tuky.

Pri pokuse bol myšiam s nábehom na spontánnu blokáciu koronárnej artérie podávaný vo vode na pitie počas dvoch mesiacoch extrakt z granátového jablka.

Napriek tomu, že liečba granátovým jablkom zvýšila u týchto myší hladinu cholesterolu s veľmi nízkou hustotou, výsledkom bolo zníženie nánosov v artériách.

Okrem uvedeného účinku výskumníci zaznamenali niekoľko ďalších užitočných efektov:

 • zníženie úrovne oxidačného stresu
 • zníženie množstva proteínu, ktorý slúži ako chemický posol pri zápalových procesoch v artériách
 • zníženie akumulácie lipidov v srdcovom svale
 • zníženie infiltrácie makrofágov v srdcovom svale
 • zníženie miery hrubnutia srdcových svalov
 • zníženie ECG abnormalít

Ako to všetko dokáže granátové jablko?

granatove-jablko

Je pozoruhodné, ako extrakt z jedného bežného a nenápadného ovocia dokáže zvrátiť také množstvo aspektov ochorenia koronárnych artérií.

Odpoveď na túto malú záhadu nájdeme v poznaní, že naši dávni predkovia sa vyvinuli v prostredí, kde sa vyskytovali určité plodiny.

Tento proces vzájomnej koexistencie trval tak dlhú dobu, že nedostatok niektorých potravín môže priamo viesť k zlyhávaniu určitých orgánov.

Napríklad, Linus Pauling, dvojnásobný nositeľ Nobelovej ceny zistil, že nedostatok vitamínu C je primárnou príčinou srdcovocievnych ochorení.

Kedysi totiž mali naši predkovia celoročný prístup k čerstvému ovociu a tak sa časom stalo, že stratili schopnosť si ho sami vytvárať.

Ďalšie zaujímavé fakty o vplyve granátového jablka na artérie

Predošlá štúdia skúmala vplyv extraktov.

Má však rovnaký vplyv aj bežná konzumácia granátového jablka, prípadne džúsov z neho?

Zdá sa, že áno…

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Napríklad, v roku 2004 boli v žurnále Clinical Nutrition (Klinická výživa) publikované výsledky 3 ročnej klinickej štúdie na Izraelskej populácii.

Zistilo sa, že denná konzumácia džúsu z granátového jablka zvrátila stenózu krčnej tepny až o 29%.

Pozoruhodným zistením tiež bolo, že v kontrolnej skupine sa blokácie tepien zvýšili o 9%. To znamená, že skutočný účinok džúsu z granátového jablka bol ešte vyšší!

Celkové zdravotné prínosy konzumácie granátového jablka

Prínosy konzumácie granátových jabĺk sú pomerne široké. Dokazujú to aj nasledovné experimentálne potvrdené účinky:

a) Protizápalové

Tak, ako aj u mnohých iných chronických degeneratívnych chorobách, aj pri srdcovocievnych ochoreniach hrajú zápaly významnú úlohu.

Tuto nájdete 5 rôznych štúdií potvrdzujúcich protizápalové vlastnosti granátového jablka.

b) Znižovanie krvného tlaku

Džús z granátového jablka má účinok na utlmovanie enzýmu konvertujúceho angiotenzín a taktiež zvyšuje oxid dusnatý.

Ide o dva pomerne známe spôsoby na znižovanie krvného tlaku.

Okrem toho, granátové jablko obsahuje aj veľa punikalagínu, ktorý znižuje nepriaznivé následky tlaku na steny tepien.

c) Proti infekčné

Ukladanie nánosov v artériách je často sprevádzané sekundárnou bakteriálnou alebo virálnou infekciou, vrátane hepatitídy C alebo pľúcnych chlamídií.

Granátové jablko má pomerne široké antibakteriálne aj antivírusové účinky.

d) Antioxidačné

Jedným zo spôsobov, ktorými sa krvné lipidy stanú príčinou ochorení, je ich proces oxidácie.

Napríklad, zlý LDL cholesterol môže byť z technickej stránky v krvi prítomný, no byť úplne neškodný. To ale platí len dovtedy, kým nezačne oxidovať.

Zistilo sa, že granátové jablko znižuje oxidačný stres v krvi.

V jednej štúdii na myšiach sa dokonca ukázalo, že zníženie tohto stresu viedlo k až 44% poklesu veľkosti artéroskleróznych jaziev.

Liečba osteoporózy

Zdroj: How To Clean Your Arteries With One Simple Fruit

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. zlatobylka

  a nebolo by jednoduchšie užívať dostatočné dávky vitamínu C, napr. zo šípok?
  dá sa z krvi zistiť aktuálna hladina vitamínu C?

 2. Škoda že granátové jablko je tak nedobré … (na rozdíl od ostatního ovoce)

 3. Zaujimalo by ma, co to urobi, ked clovek sucasne uziva Atorvastatin. Inak to znie velmi nadejne (bohuzial ako aj ine bombasticke clanky na tejto stranke).

  • Atorvastatin jsem užívala vloni po IM, po pár dnech mi způsobil 1) silný průjem, který mě přešel až po týdnu ! a 2) velmi silné bolesti svalů horních i dolních končetin a jejich velkou slabost. Takže : prášky putovaly okamžitě do koše a nikdy více jich nepozřu.! Svou zkušenost mám také se Zocorem (simvastatin) asi před čtrnácti lety, kdy po bolestech svalstva a celkovém velmi silném oslabení končetin mi byla diagnostikována, po odběrech svalových vzorků, dermatomyositida. Následky mám dodnes.
   U Atorvastatinu jsem byla informována několika lékaři i lékárníky (obávala jsem se negativních účinků), že Atorvastatin funguje zcela jinak než simvastatin a že mi nic nehrozí. Opak byl pravdou a já se nechala napálit. Jsem prý výjimka, protože to nikomu neškodí (ale nemám číst příbalový leták). Nyní jsem ráda, že mě to nepoškodilo ještě více a tyhle léky nikdy více!!!

 4. V nejspodnější části odstavce „Ďalšie zaujímavé fakty o vplyve granátového jablka na artérie“ píšete: Pozoruhodným zistením tiež bolo, že v kontrolnej skupine sa blokácie tepien zvýšili o 9%. To znamená, že skutočný účinok džúsu z granátového jablka bol ešte vyšší! Nemá být napsáno, že „…v kontrolnej skupine sa blokácie tepien znížili o 9%“?

  • Nie. Je to správne tak, ako to je. Ak sa v kontrolnej skupine blokácie zvýšili a v sledovanej znížili, tak od zníženia je ešte potrebné odrátať to zvýšenie v kontrolnej skupine. Potom dostanete celkový rozdiel medzi skupinami. -29 -9 = -38

Pridajte komentár

*