9 potravín, ktoré vám pomôžu zvládať stresové situácie


Print Friendly, PDF & Email

9 potravín, ktoré vám pomôžu zvládať stresové situácie

Keď ste v strese a máte pocit, že vás život valcuje, sú určité potraviny, po ktorých siahnete, aby ste sa cítili lepšie.

Pokiaľ vám tieto potraviny pomôžu lepšie zvládať stresové situácie a celé to ešte viac nezhoršujú, tak je všetko v poriadku.

Balík čipsov a sladkosti nám síce dokážu poskytnúť krátkodobý pocit úľavy, ale obsahujú priveľa spracovaných uhľohydrátov a cukrov a v konečnom dôsledku je nám po nich ešte horšie. Navyše môžu poškodzovať naše zdravie.

Najľahšie je schmatnúť tyčinku alebo inú sladkosť, ktorých mame poruke plno. Vybrať si niečo zdravé, keď sa cítime vyčerpaní a v strese, môže byť veľmi ťažké.

Preto sme pre vás pripravili zoznam potravín, ktoré vám pomôžu zbaviť sa stresu a navodiť si stav pokoja.

Ak viete, že vás čaká náročný a rušný týždeň, skúste si ich zadovážiť vopred a majte ich na dosah.

Je dokázané, že tieto potraviny pomáhajú vyplavovať tie správne hormóny, ktoré vám navodia príjemný pocit, znížia krvný tlak a hladinu kortizolu.

To všetko vám pomôže dosiahnuť vnútornú rovnováhu a pocit pokoja.

1. Paprika

Prečo to funguje: Keď sme v strese, naše telo produkuje chemikáliu s názvom kortizol. Paprika znižuje hladinu kortizolu v krvi, čo napomáha lepšiemu zvládaniu stresu.

Zároveň obsahuje vitamín C, ktorý posilňuje imunitu.

Možnosť konzumácie: Nakrájajte si ju na hranolčeky či pásiky a majte ju pri sebe na pracovnom stole, aby ste si mohli len tak zachrumkať.

Môžete si k nej pridať aj hummus. Jej chrumkavosť vám pomôže zmierniť aj napätie v čeľusti.

2. Varené paradajky

Prečo to funguje: Podobne ako paprika, aj varené paradajky pomáhajú znižovať hladinu kortizolu.

Sú tiež hlavným zdrojom lykopénu, ktorý znižuje symptómy depresie, a pomáhajú predchádzať zápalom a krvným zrazeninám.

Štúdie zistili, že lykopén v paradajkách nadobúda varením na sile a jeho účinok je tak oveľa väčší ako v akomkoľvek inom ovocí či zelenine.

Možnosť konzumácie: Pokúste sa urobiť z varených paradajok každodennú súčasť vašich raňajok, alebo si na obed či večeru pripravte chutnú paradajkovú polievku.

3. Špenát

Prečo to funguje: Špenát (a ostatná tmavozelená listová zelenina) je bohatý na folát, ktorý pomáha telu pri produkcii sérotonínu a dopamínu a reguluje tak vaše nálady.

Špenát má vysoký obsah horčíka, ktorý pomáha znižovať krvný tlak. Telo má v strese vyššiu spotrebu horčíka, takže špenát ponúka skvelú možnosť, ako doplniť jeho hladinu.

Možnosť konzumácie: Pridajte šálku špenátových listov do vášho ranného smoothie alebo si pripravte z baby špenátu „výstelku“ pre vaše raňajkové stratené vajcia či volské oko.

4. Avokádo

Prečo to funguje: Avokádo obsahuje 20 esenciálnych živín, ktoré posilňujú naše zdravie, vrátane draslíka, vitamínu E, B vitamínov a folátu.

Podľa výskumu, ktorý bol zverejnený v Nutrition Journal, avokádo vás počas dňa udržiava sýtych a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, čo vám zabezpečí vyrovnaný psychický stav, aj keď sa ocitnete v strese.

Stop Candida

Možnosť konzumácie: Avokádo je tak všestranne použiteľné, že si ho môžete pridať prakticky do čohokoľvek, alebo ho môžete zjesť aj len tak samé na desiatu či olovrant.

Pridajte si avokádo do ranného smoothie, nakrájajte ho a pridajte do šalátu, rozmixujte ho a pripravte si guacamole. Dokonca ho môžete použiť aj do dezertov!

5. Losos

Prečo to funguje: Losos je vynikajúcim zdrojom zdravých omega-3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú regulovať hladinu hormónov a zlepšovať vašu náladu.

Losos vám doplní aj zinok, ktorého sa v období stresu spotrebuje viac.

Možnosť konzumácie: Raňajky, obed alebo večera! Lahodná bielkovina s vajíčkami sa postará o chutné raňajky; opražený losos na kokosovom oleji so zeleninovou prílohou poslúži ako skvelá alternatíva obedu; a ponúka sa vám aj ako ľahká, no znamenitá večera v kokosovo-makadamovej kruste.

Ak potrebujete niečo rýchle na zahryznutie, doprajte si ho vo forme lososových sushi roliek, ktoré sú balené do morskej riasy nori. Svoje telo tak obohatíte aj o vitamíny a minerály, ktoré nori ponúka.

6.  Horká čokoláda

Prečo to funguje: Pokiaľ máte nedostatok horčíka z dôvodu úzkosti či stresu, pre pár kociek čokolády sa naozaj nemusíte cítiť previnilo.

Kvalitná horká čokoláda obsahuje horčík aj zinok, ktoré vám dodajú energiu a posilnia vaše zdravie.

Možnosť konzumácie: Dajte si zopár kociek kvalitnej horkej čokolády, keď sa cítite v strese.

7.  Vlašské orechy

Prečo to funguje: Vlašské orechy obsahujú rastlinnú formu omega-3 mastných kyselín.

Telo ich premieňa na kyselinu dokozahexaénovú (DHA), ktorá pomáha znižovať hladinu noradrenalínu – hormónu spôsobujúceho pocity úzkosti a podráždenosti.

Možnosť konzumácie: Na obed posypte svoj šalát nasekanými orechmi.

8.  Moriak

Prečo to funguje: Moriak je výborným zdrojom L-tryptofánu, aminokyseliny, ktorú vaše telo premieňa na „hormón šťastia“ sérotonín.

Správate sa v strese podráždene? Výskum preukázal, že ľudia, ktorí prijímajú L-tryptofán, sú podstatne menej hádaví a dá sa s nimi oveľa ľahšie dohodnúť.

Možnosť konzumácie: Upečte alebo opražte morčacie mäso a ako prílohu k nemu pripravte nejaký komplexný sacharid, ako napríklad sladký zemiak (batát), a hlavné jedlo máte hotové.

9. Sezamové semienka

Prečo to funguje: Stres a úzkosť oberajú telo o zinok, ktorý je nevyhnutný pre náš imunitný i nervový systém.

Sezamové semienka obsahujú okolo 10 mg zinku na 100 g. Je jedno, či ich prijímate surové, opekané alebo pomleté.

Možnosť konzumácie: Sezamové semienka pomleté na pastu (tahini) chutia vynikajúco so šalátmi, alebo ich môžete použiť ako dip k zeleninovým hranolčekom a máte postarané o chutnú desiatu či olovrant.

Tahini môže byť aj hlavnou prísadou do humusu.

Záver

Ak viete, že v strese často jedávate, aby ste si navodili pocit pohody, skúste si osvojiť tieto zdravé a „utišujúce“ potraviny, ktoré vám pomôžu udržať sa v duševnej rovnováhe a pokoji.

Keď poznáte iné alternatívy potravín, ktoré vás na istý čas upokoja a prinesú pocity pohody, napíšte nám o nich vo svojich komentároch.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Keď som v strese na jedlo ani nepomyslím, vtedy mi jesť nechutí a zo všetkého čo zjem mi je zle.

  2. sudruzkovia PARADAJKY najlepsie w uvarenej podobe jest na OBED, OBED 12 hod.

  3. Dobry den,

    Volakde som cital, ze varene paradajky su najvatsi jed, co jestvuje!!! Tak nieviem. Raz su varene lepsie surovych, raz nie….

Pridajte komentár

*