Za vedecký dôkaz existencie vírusu SARS-CoV-2 ponúka stránka samueleckert.net odmenu 1,5 milióna Eur. Doteraz sa nikto neprihlásil.

Tajomstvo japonských žien, vďaka ktorému nepriberajú a dlhšie žijú

Print Friendly, PDF & Email

japonska-zena-tajomstvo

Som si istý, že už ste aspoň raz počuli o dlhovekosti Japoncov, ktorej vďačia hlavne svojmu stravovaniu a životnému štýlu.

Tradične sa japonskému jedlu pripisovali zásluhy na udržiavaní dobrého zdravia. Neobmedzujte však teraz svoju predstavivosť teraz len na japonské rolky suši.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Naomi Moriyama sa rozhodla vo svojej knihe „Japonské ženy nestarnú ani nepriberajú“ podeliť o základné princípy prípravy jedál v jej rodnej krajine.

Ako tvrdí, návrat k základom varenia podľa svojej matky umožnilo jej aj manželovi zhodiť neželané kilá a zároveň si zvýšiť energetickú úroveň.

Je pravda, že Japonci sami dnes pociťujú výzvy moderného života a často podliehajú výberu nezdravých potravín. V každom prípade, staré múdrosti ešte nie sú úplne zabudnuté.

Naomi nám vysvetľuje, ako znovu môžeme začať zdravo jesť.

7 zásad stravy japonských ľudí pre pevné zdravie

To, ako Japonci vyberajú potraviny, pripravujú ich a napokon konzumujú, to všetko je dôležitou súčasťou magickej formulky.

Zásada č.1: Strava založená na rybách, sóji (fermentovanej), ryži, zelenine a ovocí

Doma varené japonské jedlo je kľúčom k úspechu. Zabudnite na komplikované jedlá v reštauráciách, ktoré naučiť sa variť trvá príliš veľa času.

Tradičné japonské jedlo zvyčajne pozostáva z nejakej grilovanej ryby, trochou ryže, varenej zeleniny, misky miso polievky, zeleného čaju a ovocia ako dezertu.

Zásada č.2: Malé porcie

Ak ste boli niekedy v japonskej reštaurácii, všimli ste si, že servírované jedlá sú malé, lahodiace oku a napriek svojej veľkosti aj zasýtia?

Prezentácia je v Japonsku dôležitá. Pravidlom tiež je, že si máte jedlo vychutnávať pomaly. Medzi ďalšie tipy, ako jesť pomaly a jedlo si vychutnať, patria:

  • Taniere nie sú úplne zaplnené.
  • Každé jedlo je servírované na samostatnom tanieri.
  • Jedlo je usporiadané tak, aby vynikla jeho prirodzená krása. To vás núti pozastaviť sa a pokochať sa jeho estetickými elementmi.
  • Odporúčané je prestať jesť vtedy, keď sa cítite na 80% sýty.

Zásada č.3: Ľahké varenie

Na prípravu jedál používajú varenie v pare, grilovanie na panvici, „omáčkovanie“, varenie vo vode a rýchle vyprážanie vo woku.

Liečba osteoporózy

Japonskí šéfkuchári si vyberajú len oleje prospešné srdcu a vyhýbajú sa metódam, ktoré by vystavili jedlo vysokým teplotám na dlhý čas.

Majú tiež radi surové potraviny a s dresingami to príliš nepreháňajú.

Výsledkom potom je, že získate síce ľahké jedlo, to vás však dokáže aj zasýtiť.

Zásada č.4: Žiadny chlieb, iba ryža

V japonskom jedálničku nenájdete žiaden chlieb. Na druhej strane je ale ryža servírovaná s každým jedlom.

Týmto spôsobom sa zamedzí konzumácií rafinovanej pšeničnej múky. Dnes je dokonca možné nahradiť aj bielu ryžu jej zdravšími hnedými variáciami.

Zásada č.5: Miso polievka na raňajky

V Japonsku sú raňajky považované za dôležité jedlo, preto by mali byť veľké. Veľká dávka sa však servíruje rozdelená na viacero menších porcií.

Ako prvé jedlo na získanie energie pre naštartovanie dňa si Japonci často doprajú misku polievky bohatej na probiotiká.

Zásada č.6: Menej dezertu

Sladké dezerty nebývajú v Japonsku zvykom.

Samozrejme, môžu sa podávať, sú však menšie a nie tak časté ako v cukrom posadnutých západných krajinách.

Zásada č.7: Iný prístup k jedlu a diétam

Japonské ženy sú vychovávané k tomu, aby mali pestrú paletu jedál a aby si jedlo užívali.

Nie sú natoľko posadnuté diétami, ako ženy na západe. Okrem toho pohyb, ako napríklad všade chodiť pešo, udržiava Japonky chudučké.

Jednoducho povedané, pohyb je neoddeliteľnou súčasťou ich dennej rutiny.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: Why Do Japanese Women Live the Longest and Don’t Get Fat?

Súvisiace články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora a v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky a komentáre môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. „Týmto spôsobom sa zamedzí konzumácií rafinovanej pšeničnej múky. Dnes je dokonca možné nahradiť aj bielu ryžu jej zdravšími hnedými variáciami“

    Nechcem vrtat, ale biela muka nie a biela ryza ano? Myslim, ze celozrny kvaskovy chlieb je urcite menej skodlivy ako biela ryza

  2. tiež nechcem vrtať, ale sa mi zdá, že samotná pšenica je viac škodlivá pre mnohých ako biela ryža, ale pokiaľ sa tu rieši nepriberanie japonských žien, tak jednoznačne vedie nad pšenicou /chlebom ryže

  3. Nehovorim, ze sa dnes zapadna civilizacia stravuje uzasne, urcite to chce nejaky zdravsi pristup, ale mne sa zda trochu \“proti prirode\“ ponukat stredoeuropanom ako zaklad stravy ryzu a soju, ktore teda v nasich krajoch nerastu ani nahodou, a kydat na obilniny, ktorymi sa zivime starocia…

Pridajte komentár

*