Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

16 najviac rizikových potravín, ktoré dokázateľne spôsobujú rakovinu


Print Friendly, PDF & Email

16 najviac rizikových potravín, ktoré dokázateľne spôsobujú rakovinu

Rozšírenie spracovaných potravín a rýchleho občerstvenia za posledné desaťročia výrazne prispelo k zvýšenému výskytu rakovinových ochorení.

Pre niektorých ľudí môže byť ťažké sa v tom celom vyznať.

Ako často sa stane, že dnes zdravá potravina sa neskôr ukáže ako škodlivá? A platí aj naopak – niektoré potraviny považované v minulosti za škodlivé, sú dnes prezentované ako zdravé.

Názorným príkladom je dvojica tukov margaríny verzus maslo. Nazeranie na ne je dnes úplne opačné, aké bývalo len pár rokmi.

V tomto článku sa vám pokúsime priblížiť 18 druhov potravín, ktoré sú podľa najnovších poznatkov veľkým rizikom nielen pre vznik rakoviny, ale aj iných chronických ochorení.

1. Sladené nápoje

Sú plné kalórií, umelých prísad a cukru. Nemajú žiaden prínos pre zdravie. Dokonca často ani nezaženú smäd, ale naopak, vedú k dehydratácii.

Jedna plechovka sladeného nápoja môže obsahovať až 10 kociek cukru. Ich sladkosť sa musí často vyvažovať pridávaním kyselín, ktoré navyše ohrozujú aj zdravie zubov.

2. Červené mäso

Pri konzumácii v malom množstve sa nemusíte ničoho obávať a to zvlášť vtedy, ak jete napríklad hovädzie mäso z voľne sa pasúcich kráv.

Avšak ľudia, ktorí pravidelne konzumujú hamburgery, majú zvýšené riziko rozvoja rakoviny. U mužov je to až o 22% a u žien o 20% väčšia šanca.

3. Alkohol

Alkohol nasleduje hneď za tabakom na zozname potravín vedúcich k rakovine.

Keď užívate alkohol s mierou, napríklad jeden pohár červeného vína denne, tak môže byť alkohol pre vás dokonca zdravý.

Avšak pri nadmernom užívaní môže dôjsť k náhlym úmrtiam, srdečnému zlyhaniu a samozrejme rakovine (najčastejšie rakovine pečene a hrubého čreva).

4. Hocičo „diétne“ alebo „light“

Výrobcovia potravín sa snažia lanáriť ľudí na svoje „diétne“, „bez cukru“ či „nízkotučné“ jedlá.

Bez ohľadu na to, o aký produkt sa jedná, takmer všetky obsahujú umelé prísady a nahrážky, ktoré sú pre zdravie veľmi nebezpečné.

5. Umelé sladidlá

Napriek tomu, že sa propagujú ako zdravé, narobia umelé sladidlá viac škôd ako úžitku.

Neobsahujú síce kalórie, no vyvolávajú zvýšenú chuť do jedla a v konečnom dôsledku tak spôsobujú priberanie namiesto chudnutia.

Kráľom medzi umelými sladidlami je aspartám (E951), ktorý vyvoláva nádory na mozgu, kŕčové záchvaty, gastritídy a očné katarakty.

6. Rafinované cukry

Rafinované cukry vedú k prudkým výkyvom hladiny cukru v krvi. Sú tiež primárnym faktorom poháňajúcim rast rakovinových buniek.

Vysokofruktózový kukuričný sirup je potravina číslo 1, ktorej by ste sa mali vyhýbať. Rakovinové bunky potrebujú na svoje prežite cukor. V podstate sa ním živia.

7. Geneticky modifikované potraviny (GMO)

Riziká geneticky modifikovaných potravín sú dobre viditeľné na náraste ľudí v USA s troma alebo viacerými ochoreniami.

Od roku 1996, kedy boli do obehu pre ľudskú konzumáciu zavedené prvé takéto potraviny, vzrástlo toto číslo zo 7% na 13% obyvateľstva.

Stop Candida

8. Spracovaná biela múka

Všetky zdravé látky v pšenici sú zničené, keď sa vystaví chemickým bielidlám počas jej spracovania.

Biela múka je známa svojím vysokým glykemickým indexom. Spôsobuje prudké nárasty hladiny cukru a inzulínu v krvi.

9. Slané, kyslé a údené potraviny

Všetky totiž obsahujú nitráty ako konzervačné látky. Nitráty sa v tele transformujú na chemikálie, ktoré spôsobujú rakovinu.

Najčastejšími druhmi rakoviny, ktoré vyvolávajú, sú rakovina žalúdka a kolorektálne rakoviny.

10. Hydrogenované oleje

Ide o rastlinné oleje, ktoré nie sú vyrábané lisovaním za studena. Ide najmä o sójový, repkový a dokonca aj o mnohé olivové oleje.

Tieto oleje sú spájané s rakovinou, ochoreniami srdca a pôrodnými defektmi.

11. Zemiakové lupienky

Zemiakové lupienky, ale aj ostatné vyprážané potraviny obsahujú veľa trans-tukov, ktoré vedú prevažne k priberaniu na váhe.

Okrem toho sa ale ukázalo, že spôsobujú aj rakovinu a srdcovocievne ochorenia. Často majú tiež vysoký obsah sodíka, čo vedie ku vzniku vysokého krvného tlaku.

12. Losos pestovaný na morských farmách

Kvôli neprirodzenej strave sú tieto lososy vystavené rôznym chemikáliám, hlavne pesticídom a antibiotikám.

Výsledkom je potom nekvalitné mäso infikované uvedenými látkami, čo môže u ľudí viesť aj ku vzniku rakoviny.

13. Spracované mäsové výrobky

Výroba mäsových výrobkov ako sú klobásy, salámy, ale aj obľúbená šunka, závisí na nadmernom používaní solí a ďalších chemických látok ohrozujúcich zdravie.

Tieto mäsové výrobky majú v sebe tie isté substancie ako dym z cigariet.

14. Paradajky v konzervách

Chemikálie používané pri konzervovaní paradajok narúšajú aktivitu hormónov v tele.

Aj napriek ich vysokému obsahu lykopénu (silnému antioxidantu), všetky prospešné vlastnosti paradajok konzervácia ruší.

Týka sa to nielen paradajok, ale aj výrobkov z nich ako sú cestovinové omáčky, paradajkové pretlaky a podobne.

15. Mnohé „ne-bio“ potraviny

Pri výrobe konvenčných potravín, či už v rastlinnej alebo živočíšnej výrobe, sa v dnešnej dobe používa nadmerné množstvo pesticídov, herbicídov, insekticídov, antibiotík a ďalších látok.

Tieto látky sa stávajú súčasťou potravín a často ich nie je možné z nich odstrániť ani umývaním. Je tomu tak preto, lebo sa nenachádzajú len na povrchu, ale aj v samotných potravinách.

16. Popcorn z mikrovlnky

Balíčky s kukuricu na výrobu domáceho popcornu obsahujú viaceré toxické prídavné látky.

Ukázalo sa, že tieto látky môžu spôsobovať rakovinu pankreasu, semeníkov a pečene.

Ďalšou častou komplikáciou pri konzumácii popcornu sú bronchitída a dýchacie problémy spôsobované látkou diacetyl, ktorá sa do neho pridáva na vyvolanie maslovej vône.

Záver

Potraviny uvedené v tomto článku sa všetky ukázali ako vysoko rizikové pre vznik rakoviny, ale aj iných vážnych ochorení.

Pokúste sa im preto vyhýbať a vždy, keď sa to dá, tak namiesto nich uprednostnite zdravšie alternatívy.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: 16 Cancer-Causing Foods You Should Avoid

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. čo si mám vybaviť pod „kyslými“ potravinami?

 2. to je príšerne napisané! vsetko je zlé a vedie nas ku smrti! nekonkretne, by očko pospajane! toto je lepsie necitať!

 3. KALFIŘT Jiří

  Rozumím,ale nemůže být vše tak špatné,může být jenom špatné technologické zpracování.Když každý bude tyto věci konzumovat rozumně,tělo si už s tím poradí.To bychom ani nemohli ve městě dýchat,to je daleko horší.Bohužel většinou žijeme v hustě zalidněných aglomeracích a také v jiné době.Nese to sice svoje důsledky,ale takový je dnes moderní život.

 4. Odkedy sa losos pestuje?

 5. Takže nič nejesť a zomrieť hladom je zdravé ?

 6. To ze su GMO potraviny skodlive nikto este nedokazal. A to ze klesa zdravie ludi moze extremne vela potravin. To ze dve deci vina denne nie su skodlive napise snad len alkoholik. A kysla kapusta je skodliva? Alebo prirodny nefarbeny ocot v zeleninovom salate? Nie je tam vobec spominana cokolada, zivocisne tuky a samotny cukor.

  • GMO potraviny sú preukázateľne škodlivé, nakoľko ich výroba je prakticky bez výnimky doprevádzaná veľmi vysokým a stále sa zvyšujúcim podielom pesticídov, u sóje a kukurice najmä silne rakovinotvorného glyphosátu. Dve deci vína denne sú naozaj prospešné, to ti potvrdia aj lekári. Dokonca pred pár rokmi to v SR verejne propagoval i jeden z renomovaných kardiológov. Kyslá kapusta z obchodu nedáva prakticky žiadny prospech – testy v laboratóriách ukázali, že vplyvom nesprávneho spracovania už neodsahuje prakticky žiadny vitamín C, zato nadbytok konzervačných éčiek, ktoré sú bez tepelnej úpravy silne agresívne voči tráviacemu traktu. Čokoláda je v malých množstvách prospešná, pôvodne hlásaná škodlivosť živočíšnych tukov už bola poopravená a cukor napr. vo forme medu je pre organizmus dokonca prospešný…

  • terezkaterka

   Tomas, Andreas Ti to pekne vysvetlil. Ver, že je to pravda. Zdravý sedliacky rozum povie, že to je nenormálne zmiešať gény rôznych druhov kvôli lepším výnosom. Je dokázané, že GMO potraviny spôsobujú rôzne choroby a časom sa to ešte viac zviditeľní, ale už bude neskoro. Budú z nás mutanti.

  • terezkaterka

   Myslím si, že dve deci dobrého vína denne sú zdravé.Mnohé z tých kyslých kapust, čo predávajú, keď aj nie sú škodlivé, ale vďaka chémie, ktorá sa do nich dala, nemajú skoro žiadne zdravotné plus pre človeka. Zabili v nej pre človeka prospešné látky.

  • Mária Hofferová

   Tomaš Tomaš, keby si viacej čital, a neučil sa kradnuť , a nedal by si si vymyť mozog masediami tak by si to dáááávno vedel už aspod 10 rokov… a kukurica ešte skor.. ktora je na Slovesnku už aspon 20 rokov geneticky modifikovanááááá. Dufam, že si to už zapametaš..!

 7. je pravda, že spústa potravín sa dnes vyrába zle, len aby sa dosiahla nízka cena. Vidím ale , že pribúda bio potravín, len aby skutočne ich kontrola bola taká prísna ako sa požaduje. Ale hlavý dôvod vidím v nadmernej konzumácii potravín, ich nevyváženosť. Ak sa nič nepreháňa, tak sa vela vecí dá. A hlavne sa dnes skoro všetci málo hýbeme , škodlivé látky sa potom usadzujú v organizme.

 8. to je akože lepšie skapať od hladu? 😀

 9. Všetko je zlé…všetko spôsobuje rakovinu….všetci zomrieme..amen

 10. Myslim,ze rakovina je fenomen,ktoremu nikto na svvete nerozumie.Stratil som zenu.Nepila,nefajcila,neprejedala sa,cely zivot bola stihla.Zili sme na dedine.Vela sme si dopestovali bez umelych pesticidov.Zili sme velmi zdravo.A zrazu sa jej zblaznil lynfaticky system.Bojovala o zivot cele 4 roky.Preto nemam rad tieto >mudrovacky<.Ked mate chut – vypite si,zapalte si,dajte si mlsnotu.Ja to tak robim.Majitel fyrmy nam vybavil vysetrenie cievneho systemu a leker nado mnou krutil hlavou.Mam 59 rokov a vyslo mu,ze mam cievy 10 rocneho decka.Vraj som ojedinely jedinec.Takze pani vyzivari,nerozumiete tomu.Rakovina je misterium,ktore este len caka na rozlustenie.Je zbytocne byt ustrachanym a odriekat si prijemne pozitky zivota.Kazdy clovek na svete ma svoj cas.Mozes ho prezit,alebo sa potit od strachu z moznych chorob.

  • A teraz otazka, keby vasa neboha zena pila, fajcila, nezdravo sa stravovala, kedy by ju postihla rakovina? Skorej, neskor? Kebyze sa zdravo stravujete, nepijete, nefajcite, boli by ste na tom zdravotne horsie alebo lepsie ako teraz? Dozili by ste sa viac alebo menej? Co tym chcem povedat, ked sa u cloveka, ktory zije zdravo vyskytne rakovina v 50 rokoch, keby zil nezdravo, mohol by ju dostat ovela skor, v 25 napr. Je mi luto Vasej straty, ale nabadat ludi k tomu, aby kaslali na zdravu stravu je hlupost. Ked sa bude clovek zdravo stravovat, nic tym nepokazi.

  • Marian Tkáč

   Rudy, super príspevok.

  • Múdro pán Rudy, obavy, strach sú najväčší nepriatelia, všetko zmierou, teda nič neprehánať-môj názor,pokoj v mysli

  • Svätá pravda??

 11. Jsme všežravci, chce to jist s mírou vše, ale úměrně k pohybu k pohybu

 12. terezkaterka

  Verím mnohému, čo je v článku písané. Ale zdravú potravinu nenájdeme na celej zemeguli ani vo vesmíre. BIO to je len o peniazoch. Kde sa dá dopestovať napríklad zelenina, aby nedýchala zamorený vzduch a mala slnečné svetlo ? Dnes sú len škodlivé a menej škodlivé potraviny. Kto si dá záležať a používa iba tie menej škodlivé, zomrie na niečo iné.

 13. a co teda vlastne mame nebo by smeli jist asi nic teda zadna potravina neni zdrava vsechno je modifikovana chemie zahradku nemam buh nas stvoril ke konzumaci toho co nam dava priroda teto zeme ale bohuzel sme kozumenti chemicke stravi na kterou si nase telo zviklo kdyz jsme nemocny a nebo staci nachlazeny tak se lecime medem citronem gingrem tresnema cibulove obklady a ja nevim co jeste ale nakonec stejne zajdeme do lekarny a koupime si to protoze nam to skutecne pomuze nase telo uz nereaguje na prirodni leciva

Pridajte komentár

*