Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

15 poučných pravidiel, ktoré sa vám v živote oplatí dodržiavať


Print Friendly, PDF & Email

16 pravidiel, ktoré sa vám v živote oplatí dodržiavať

Bohužiaľ, príručka ako žiť svoj život neexistuje. Väčšina z nás sa prebíja ako vie a učí sa priebežne.

V dnešnom svete, kde nám technológie umožňujú jednoduchý prístup k informáciám, nie je problém zozbierať názory od množstva ľudí a informácie z viacerých zdrojov naraz.

Položili sme teda otázku, ktoré sú tie najťažšie a zároveň najužitočnejšie veci a zručnosti, čo by sme sa mali naučiť a ktoré sa oplatí praktizovať. Výsledky boli nasledovné.

1. Buďte empatickí

„Môžete byť tým najdisciplinovanejším, najúžasnejším či dokonca najbohatším človekom na zemi, no ak vás ostatní nezaujímajú alebo sa neviete vcítiť do ich kože, ste len sociopat,“ napísala Kamia Taylor.

Podnikateľka Jane Wurdwand pre Business Insider uvádza, že empatia je základná ľudská schopnosť, ktorú moderné podnikanie úplne zapredalo.

„Empatia — schopnosť vcítiť sa do druhého — robí dobrých obchodníkov a ľudí pracujúcich v službách skvelými. Empatia v duchu kolektívu — esprit de corps — motivuje ľudí k tomu, aby sa viac snažili.

Empatia pomáha zamestnancom prekonať svoju apatiu a zlepšovať sa, pretože práve vďaka nej sa práca stáva viac ako len zárobkovou činnosťou.”

2. Doprajte si kvalitný spánok

Spánková deprivácia dokáže v ľudskom organizme napáchať veľké škody. Poškodzuje nielen celkové zdravie, ale ničí aj pocit pohody a spokojnosti.

Človek potrebuje mať pevný spánkový režim, pretože bez spánku nedokáže správne fungovať.

3. Organizujte svoj čas efektívne

Tak ako si musíme správne zadeliť čas v práci, tak to musíme robiť aj v súkromí. Správne prerozdelenie času je kľúčom k úspechu po každej stránke.

Bez neho nie je možné dosiahnuť  osobné ciele ani dokončiť prácu načas, čo do nášho života dokáže priniesť veľa stresu a nepohodlia.

Stiahnite si nejaké aplikácie, prispôsobte tomu spánkový režim, spíšte si zoznam alebo urobte čokoľvek, čo vám pomôže správne fungovať.

Hlavné je, aby ste si uvedomili, aké dôležité je mať veci správne naplánované: efektívne načasovanie vám pomôže dokončiť veci v termíne, byť produktívnymi, nemrhať svojím vlastným časom a zároveň časom ostatných.

4. Nebojte sa požiadať o pomoc

Nie je ľahké požiadať druhých o pomoc. Nikto nechce vyzerať ako neschopný. Skôr či neskôr sa však každý z nás ocitne v situácii, kedy sa bez pomoci nezaobíde.

A na tvrdohlavosť a hanblivosť sa niekedy dá poriadne doplatiť.

Poprosiť niekoho o pomoc nie je prejavom slabosti. Práve naopak. Ľudia, ktorých som počas svojej kariéry obdivovala najviac, nemali problém povedať, že niečomu nerozumejú alebo že potrebujú pomôcť, pretože nevedia, ako ďalej.

Podľa nedávnej štúdie z Harvard Business School ľudia všeobecne prijímajú žiadosť o pomoc veľmi dobre. Tých, ktorí nemajú problém požiadať o pomoc, vnímajú zvyčajne ostatní ľudia ako spôsobilých.

Keď prosíte o pomoc druhého človeka, dávate mu najavo, že ho považujete za inteligentného a skúseného. Ľuďom tento pocit zvyčajne imponuje.

5. Myslite pozitívne

Každý z nás so sebou v duchu vedie neustály monológ. Obsah tohto monológu môže ovplyvňovať našu istotu aj sebavedomie.

Ak je náš vnútorný „rozhovor“ pozitívny, pomáha nám budovať si sebadôveru a pozitívne vnímanie seba samého. Ak je negatívny, deje sa pravý opak.

Len si spomeňte na slová Henryho Forda: Či si myslíte, že to dokážete, alebo si myslíte, že to nedokážete, nemýlite sa.

6. Buďte dôslední

Nech už začínate s novým cvičením, študujete na prijímacie skúšky na právnickú fakultu alebo pracujete na dôležitom projekte, aby ste mohli uspieť, musíte byť dôslední.

Často sa stáva, že ľudia, ktorí dosiahnu svoj cieľ, sa prestanú snažiť. Ak si však chcete dosiahnutý cieľ udržať, musíte vynaložiť ešte väčšie úsilie a byť vo svojej práci konzistentnejší.

7. Starajte sa o svoje veci

Pokiaľ vás nik nepožiadal o radu, zrejme ju nepotrebuje a bude lepšie, ak si ju necháte pre seba. Okrem toho, nie vždy poznáme celý príbeh.

Je veľmi jednoduché sa domnievať, že celej situácii rozumieme, aj keď v skutočnosti nemáme všetky potrebné informácie. Ak sa vás to priamo netýka, nepleťte sa do toho.

8. Počúvajte druhých

„Väčšina z nás je na pracovisku pohltená povinnosťami – samé e-maily, neustále drnčanie telefónu… Náš mozog je v jednom kuse zaťažovaný množstvom informácií,“ hovorí pre Business Insider Nicole Lipkin, autorka knihy What Keeps Leaders Up At Night.

Stop Candida

Jeden z tipov, ako aktívne počúvať, je zopakovať to, čo vám druhý hovorí. „Keď všetci zúčastnení vedia, o čom je reč, všetko je oveľa jednoduchšie.“

9. Naučte sa, kedy si treba zavrieť ústa – a aj to dodržiavajte

Udržať sa „na uzde“ a nevyjadrovať svoje myšlienky nahlas, keď ste nahnevaní, je jednou z najcennejších a zároveň najťažších zručností, ktoré sa môžete v živote naučiť.

Život prináša mnoho situácií, kedy je najlepšie držať jazyk za zubami. „Keď sme nahnevaní, ubití, rozrušení alebo pobúrení, vyhŕkneme všetko, čo nám príde na jazyk,“ píše na Quora Anwesha Jana.

Niekedy je lepšie ostať ticho, bez ohľadu na to, čo si myslíme. Ak je napríklad niekto príliš rozrušený na to, aby nás počúval, nemá zmysel naňho reagovať.

10. Odolajte ohováraniu

Jasona T. Widjaja sa pre Business Insider vyjadril: „Pre mňa sú v živote najdôležitejšie vzťahy. A ak chcete vybudovať a udržať si pevný vzťah, najdôležitejšia je dôvera.”

Podľa Widjaju je ohováranie ľudí poza ich chrbát najjednoduchším spôsobom, ako stratiť ľudskú dôveru. Tvrdí, že odnaučiť sa ohovárať druhých ľudí preňho vôbec nebolo jednoduché.

Znamenalo to nezapájať sa v dôležitých konverzáciách, dištancovať sa od vplyvných ľudí a niekedy jednoducho prerušiť druhých a povedať: „Prepáčte, ale toto skutočne nepotrebujem vedieť, mohli by sme zmeniť tému?“

„Keď sa však posnažíte, odmenou vám bude dôvera ostatných.“

11. Žite v prítomnosti

To, že máme žiť v prítomnosti, dnes počúvame z každej strany. Otázne je, či tomu aj skutočne rozumieme.

Je pomerne časté, že naše myšlienky sa zapodievajú minulosťou (čo bolo, čo mohlo byť, čo si myslíte, že sa stalo oproti tomu, čo sa naozaj udialo) alebo budúcnosťou (čo bude, čo by mohlo byť, čo sa asi stane).

Všetky tieto myšlienky nás unášajú ďaleko od toho, kde sa nachádzame teraz a čo sa práve deje.

Mohli by sme povedať, že je to ako žiť polovičný život. Tento zlozvyk nás oberá o radosť z prítomného okamihu. Skúste si odpovedať na nasledujúce otázky a určite pochopíte, čo máme na mysli:

Sústredíte sa na dokončenie projektu tak intenzívne, že si ani neužívate jeho samotný priebeh?

Ste priveľmi rozrušení z blížiaceho sa stomatologického vyšetrenia a nedokážete si preto užívať čas s vašou rodinou?

12. Učte sa nový jazyk

Učenie sa cudzieho jazyka je vynikajúcim spôsobom, ako efektívne stráviť voľný čas a zároveň si cibriť rozum. Je to veľmi praktické a prináša to samé výhody.

Keď sa učíte ďalší jazyk, otvárajú sa vám nové možnosti sebavyjadrenia, začínate inak rozmýšľať a získavate neoceniteľný náhľad do tajov cudzej kultúry.

Môže to pre vás byť veľkým prínosom v práci aj v osobnom živote.

Výsledky štúdií preukázali, že ovládanie dvoch alebo viacerých jazykov je obrovským prínosom pre kognitívne zručnosti. Fungovanie mozgu bilingválnych ľudí im prináša viaceré psychické výhody.

13. Vyjadrite svoj názor nahlas

Ak chcete mať vplyv na ľudí na pracovisku, vo svojej komunite alebo dokonca na verejnosti, musíte sa naučiť vyjadrovať svoje názory nahlas.

Pre väčšinu z nás je to neľahká úloha – strach z rozprávania na verejnosti je jedným z najrozšírenejších druhov strachu po celom svete.

Pod správnym vedením a s dostatočným cvičením ho však dokážete prekonať. Veď sa to predsa podarilo tisíckam ľudí pred vami!

Warren Buffett sa o vystupovaní na verejnosti vyjadril nasledovne: „V živote musíte vedieť komunikovať, je to neskutočne dôležité. Bohužiaľ, školy to určitým spôsobom podceňujú.

Ak nedokážete komunikovať a zrozumiteľne ostatným vysvetliť svoje myšlienky, strácate svoj potenciál.”

14. Buďte úprimní k druhým

„Hovoriť druhým všetko, čo máte na srdci, môže byť niekedy veľmi nepríjemné. Pokiaľ však pre niekoho nemáte milé slovo, neznamená to, že musíte mlčať,“ píše Gillet.

Zastáva názor, že radikálna úprimnosť je spôsob, ako sa naučiť byť voči druhým otvorený.

„Ak chcete uplatňovať radikálnu úprimnosť v praxi, majte na pamäti, že by mala byť pokorná, bezprostredná, mala by prebiehať medzi štyrmi očami a nemala by byť zameraná osobne.”

15. Buďte úprimní k sebe

Byť čestný sám k sebe je prekvapivo ťažké. Sami si o sebe často a veľa klameme, a preto mnoho ľudí v skutočnosti nepozná samých seba.

Ak sa však naučíte byť sami voči sebe úprimní, odmenou vám bude pocit osobnej integrity a získate si aj rešpekt ostatných. Jedno aj druhé môže byť pre vás v živote veľkou devízou.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Slavomír

    Že neexistuje príručka ako žiť svoj život? Ale existuje a viacerí ju mate aj doma niekde na poličke. Je to užasny dar od našho Stvoriteľa. Je to najprekladanejšia kniha na svete a je ňou BIBLIA. Obsahuje overené rady pre náš život. Jedna z mnohých:
    „Viac šťastia je vdávaní ako v prijímaní“
    alebo
    „Teda všetko, čo chcete, aby vám ľudia robili, musíte takisto robiť im; to je skutočne význam Zákona“

Pridajte komentár

*