11 úžasných zdravotných prínosov používania sódy bikarbóny


Print Friendly, PDF & Email

11 úžasných zdravotných prínosov používania sódy bikarbóny

Pravdepodobne každý z vás má doma aspoň jeden balíček sódy bikarbóny. Zvyčajne sa používa na pohlcovanie pachov v chladničke, čistenie kuchynského drezu, na pečenie alebo na boľavý žalúdok.

Možno ste neuvažovali nad tým, že túto všestrannú látku môžete použiť aj na rôzne zdravotné účely. Preto okrem kuchynskej skrinky by ste mali mať aspoň jeden balíček sódy bikarbóny aj vo svojej domácej lekárničke.

Čo presne je sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna je 100% hydrogénuhličitan sodný, ktorý sa zvyčajne používa ako prášok do pečiva. Pri zmiešaní s kyselinami v ceste sóda bikarbóna zreaguje, vytvára bublinky oxidu uhličitého, vďaka čomu cesto narastie.

Neoficiálne správy v priebehu histórie naznačujú, že mnohé civilizácie používali formy sódy bikarbóny pri výrobe chleba a iných kysnutých potravín.

Sódu bikarbónu si ľudia niekedy mýlia s práškom do pečiva, ktorý obsahuje aj škodlivý hliník. Klasická sóda bikarbóna však žiadny hliník neobsahuje.

Vo svojej prirodzenej forme je sóda bikarbóna známa súčasťou prírodného minerálneho nátronu, ktorý obsahuje veľké množstvo hydrogénuhličitanu sodného a používa sa už od dávnych čias.

Napríklad, Egypťania používali nátron ako mydlo na čistiace účely. Až v roku 1846 Dr. Austin Church a John Dwight začali vyrábať a predávať zlúčeninu, ktorá je dnes známa ako sóda bikarbóna.

V 60. rokoch 19. storočia bola sóda bikarbóna predstavená vo vtedajších kuchárskych knihách, no k jej masovejšiemu rozšíreniu došlo až v 20. rokoch 20. storočia.

Neskôr v 30. rokoch 20. storočia bola prezentovaná širokej verejnosti už aj ako „osvedčené lekárske činidlo“.

11 spôsobov použitia sódy bikarbóny na vaše zdravie

Balíček sódy bikarbóny si dnes môžete kúpiť za menej ako 2 eurá. V podstate ide o najlacnejší domáci liečivý prostriedok, ktorý máte po ruke.

Môže sa používať aj pri malých zraneniach a nehodách. Teraz sa už ale poďme pozrieť na konkrétnych 11 príkladov, ako ju využiť v starostlivosti o vaše zdravie1.

1. Prírodný deodorant

Ak sa chcete vyhnúť parabénom a hliníku nachádzajúcich sa v mnohých deodorantoch a antiperspirantoch, vyskúšajte zmiešať štipku sódy bikarbóny s vodou.

Táto jednoduchá zmes je účinným a jednoduchým prírodným deodorantom.

Môžete si ju priamo natrieť pod pazuchy. Pôsobí rovnako dobre ako klasické komerčné antiperspiranty, no na rozdiel od nich nepredstavuje pre zdravie žiadne riziko.

2. Pri uštipnutí hmyzom a popŕhlení

Naneste zmes zo sódy bikarbóny a vody na rany po uštipnutí hmyzom, účinne vám pomôže zmierniť bolesť alebo svrbenie.

Môžete ju tiež vo vysušenej podobe vyskúšať na odreniny. Je tiež účinná pri svrbivých vyrážkach a popŕhlení.

Sóda bikarbóna pomáha zmierniť menšie podráždenie pokožky a svrbenie tým, že neutralizuje toxíny a dráždivé látky na jej povrchu.

3. Pálenie záhy, tráviace problémy a bolesť vredov

Väčšina voľnopredajných antacíd obsahuje nejakú formu bikarbonátu. Sóda bikarbóna funguje okamžite tým, že neutralizuje žalúdočné kyseliny, pomáha zmierniť pálenie záhy, tráviace problémy a dokonca bolesti žalúdočných vredov.

Osobne som ju odporučil mnohým, ako sú členovia rodiny a boli prekvapení, aké má pozoruhodné účinky.

Dávkovanie je zvyčajne 1/2 čajovej lyžičky úplne rozpustenej v pol pohári vody, ktorý sa užíva každé dve hodiny (neužívajte viac ako 3,5 čajových lyžičiek za 24 hodín alebo 2 čajové lyžičky, ak máte nad 60 rokov).

Sóda bikarbóna by sa mala užívať len príležitostne, nie pri chronických stavoch. Dávajte si pozor, aby ste nekonzumovali nadmerné množstvo, ktoré môže spôsobiť vážnu nerovnováhu elektrolytov a kyselín/zásad v tele.

4. Máčanie chodidiel

Pridajte 3 polievkové lyžice sódy bikarbóny do vane s teplou vodou, aby ste sa osviežili.

Môžete si tiež zoškrabať zoschnutú kožu na chodidlách so zmesou zo sódy bikarbóny. Vyrobíte si ju tak, že do jedného dielu vody pridáte 3 diely sódy bikarbóny. Použiť sa dá na telo i tvár.

Zmes vody a sódy bikarbóny je prírodná, lacná a dostatočne jemná na to, aby ste ju používali hoc aj každý deň.

5. Relaxácia

Zmiešajte vodu vo vani so sódu bikarbónu a jablčným octom a pripravte si z nich kúpeľ.

Pomocou takejto vody pri jej odtekaní si navyše očistíte vaňu a odtok.

6. Prostriedok na čistenie rúk

Zmiešajte 3 diely sódy bikarbóny s jedným dielom vody, aby ste si vyrobili prírodný prostriedok na čistenie rúk, ktorý odstráni všetky nečistoty a neutralizuje zápach.

7. Odstránenie triesok

Pridajte lyžicu sódy bikarbóny do malého pohára s vodou, a potom namáčajte postihnutú oblasť dvakrát denne.

Takýmto spôsobom vyjdú triesky samé už po niekoľkých dňoch.

8. Vyliečenie popálenín od slnka

Pridajte 1/2 šálky jedlej sódy do vlažnej vody do kúpeľa a namáčajte postihnutú oblasť, aby ste onedlho pocítili úľavu. Keď vyjdete z vane, nechajte pokožku uschnúť skôr ako poutierate zvyšky sódy.

Zbohom vysoký krvný tlak

Môžete tiež pridať zmes sódy bikarbóny a vody ako chladný obklad a aplikovať ho priamo na popáleniny.

9. Vyšší športový výkon

Bežci na dlhé trate už dlho používajú „sódový doping“, respektíve tablety s obsahom sódy bikarbóny pred pretekmi, aby si zvýšili výkon a tempo.

Predpokladá sa, že má na telo podobný účinok ako sacharidy. Rovnako sa ukázalo, že sóda bikarbóna zvyšuje rýchlosť medzi plavcami.

Aj keď vám to nenavrhujem skúšať doma, je to ďalší príklad prínosov sódy bikarbóny:

„V podstate je hydrogénuhličitan sodný zásaditou látkou, ktorá zvyšuje pH krvi.

Zdá sa, že pri intenzívnom aeróbnom cvičení ako sú rýchly beh alebo plávanie sa produkuje kyselina mliečna najrýchlejšie. Sóda bikarbóna vtedy znižuje a vyrovnáva kyslosť produkovanú vo svaloch.“

10. Pasta na zuby a ďasná

Sóda bikarbóna má mierny abrazívny účinok, čím pomáha odstraňovať povlak, leštiť, čistiť zuby a osviežovať dych.

V jednej revízii údajov z piatich kontrolovaných klinických štúdií sa zistilo, že zubná pasta obsahujúca sódu bikarbónu „zvýšila účinnosť odstraňovania povlaku čistením zubov kefkou výrazne viac“, než umývanie zubov so zubnou pastou neobsahujúcou sódu bikarbónu.

Sóda bikarbóna má tiež antibakteriálne účinky. Bolo zistené, že zabíja baktériu s názvom Streptococcus mutans, ktorá výrazne prispieva k vzniku zubného kazu.

Pre výrobu neuveriteľne účinnej zubnej pasty zmiešajte 6 dielov sódy bikarbóny s 1 dielom morskej soli.

Vložte obe ingrediencie do mixéra a miešajte ich 30 sekúnd, potom zmes umiestnite do nejakej uzatvárateľnej nádoby. Namočte si do nej špičku ukazováka a naneste si malé množstvo zmesi na ďasná.

Začnite od horných vonkajších ďasien, a potom prejdite na vnútornú hornú stranu, pokračujte na spodnú časť vonkajších ďasien a spodnú časť vnútorných ďasien.

Takto rozotrite zmes na všetky zuby a celé ďasná. Vypľujte zvyšok.

Po 15 minútach si ústa prepláchnite vodou. Táto zmes je neuveriteľne účinná na ničenie baktérií.

Pri tejto činnosti však musíte byť opatrní, pretože sóda bikarbóna môže byť abrazívna na vašu zubnú sklovinu.

11. Bielenie zubov

Pre prirodzené vybielenie zubov si rozpučte jednu zrelú jahodu a zmiešajte ju s 1/2 čajovej lyžičky sódy bikarbóny.

Rozotrite zmes na zuby a nechajte pôsobiť 5 minút. Potom si zuby vyčistite a opláchnite vodou. Túto metódu by ste nemali praktizovať viac ako raz týždenne, pretože nadmerné používanie by mohlo poškodiť zubnú sklovinu.

Ako používať sódu bikarbónu ako prírodný čistiaci prostriedok

Ak je pre vás ťažké uveriť, že niečo také jednoduché ako je sóda bikarbóna, by mohlo skutočne očistiť váš dom, zvážte toto: Sóda bikarbóna sa používala na čistenie a obnovu vnútorných medených stien Sochy slobody počas jej obnovy v roku 1986.

Účinne odstránili sadzu bez poškodenia medi. Keď to fungovalo u Sochy slobody, prečo by to nemalo fungovať aj okolo vášho domu?

Tu sú niektoré z najčastejších použití sódy bikarbóny na čistenie domácnosti:

1. Sóda bikarbóna je úžasná na vyčistenie vašej vane a kuchyne. Vložte ju do sklenenej nádoby s vrchnákom z nehrdzavejúcej ocele, ktorá má otvory a len sypte sódu bikarbónu na rôzne povrchy a vyčistíte ich. Môžete k nej pridať niekoľko kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Levanduľový olej a tea tree olej majú silné antibakteriálne vlastnosti.

2. Sóda bikarbóna zmiešaná s jablčným octom predstavuje šumivú kombináciu, ktorá má niekoľko použití. Na vyčistenie odtoku nasypte sódu bikarbónu do kanála, potom to zalejte jablčným octom a nechajte bublať 15 minút. Opláchnite vodou. Je to bezpečnejšia alternatíva oproti nebezpečným čistiacim prostriedkom na odpad.

3. Namočte hrnce a panvice do teplej vody a sódy bikarbóny na 15 minút, aby ste ľahšie zmyli pripečené zvyšky jedla.

4. Použite sódu bikarbónu na vyčistenie vášho grilu.

5. Vyčistite detské hračky v zmesi 4 polievkových lyžíc sódy bikarbóny a 1/4 litra vody.

6. Sódu bikarbónu môžete použiť ako zmäkčovač bielizne, alebo aby bolo vaše oblečenie belšie a jasnejšie (pridajte šálku sódy k bielizni na pranie).

7. Sóda bikarbóna je prírodný čistič kobercov. Posypte ju na koberec, nechajte pôsobiť 15 minút, a potom ju povysávajte.

8. Ak chcete vyleštiť svoje striebro bez použitia toxických leštidiel, naplňte kuchynský drez horúcou vodou, pridajte list alobalu a sódu bikarbónu a nechajte vaše strieborné predmety namáčať, až kým nebudú čisté. Je to jednoduchý a zábavný spôsob čistenia striebra.

9. Poprášte sódu bikarbónu do vašich topánok ako prírodný deodorant.

10. Ak v kuchyni niečo vysmážate, použite sódu bikarbónu, aby udusila výpary.

11. Posypte sódu bikarbónu na prírodnú kefu, aby ste odstránili nečistoty a zvyšky z ovocia a zeleniny.

12. Vyrobte si pastu zo sódy bikarbóny a vody a použite ju na vyčistenie špiny z vášho sprchovacieho kúta a vane.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Zaujimave citanie..

 2. Jsou dva druhy sody. Kterou doporucujete?

  • neviem, aké dva druhy máte na mysli, mohol by ste k tomu prosím niečo viac napísať

  • Non Konform

   Mýlíte se – soda bicarbona, chemický název „hydrogenuhličitan sodný, chemický vzorec NaHCO₃, je jen jedna.
   Ale je k dostání ve dvou variantách : (1) čistěná = pro medicinské účely [v lékárnách], a (2) technická [v drogeriích a v prodejnách chemikálií]

Pridajte komentár

*