Vedec varuje, že rúška v školách poškodia deťom mozog a znížia IQ až o 20%! Skončí za tento ohavný zločin hlavný hygienik Mikas vo väzení? Viac info tu

Táto tráva odpudzuje komáre aj keď iné repelenty zlyhávajú

Print Friendly, PDF & Email

citrónová tráva

Sezóna komárov sa nezadržateľne blíži. Posledné roky je ich výskyt v niektorých, prevažne južných oblastiach Slovenska, nadmieru vysoký.

Stačí pár dní dažďov s následným miernym oteplením a húfy komárov sú na svete.

Čo by ste povedali na prírodný repelent, namiesto zastaraných a smradľavých chemikálií, s ktorým komáre spoľahlivo odpudíte?

Čo tak použiť citrónovú trávu?

Nie, táto rastlinka nemá nič spoločné s citrónmi. Len sa tak volá. Ide o bylinu pôvodom z Ázie a môže dorastať až do výšky dvoch metrov.

Dnes sa už dá bežne kúpiť aj na Slovensku.

Podľa našich informácií ju mávajú čerstvú v supermarketoch Jednota/Terno a Fresh.

Môžu ju mať samozrejme aj v iných väčších obchodoch a pravdepodobne ju predávajú aj mnohé obchody so zdravou alebo exotickou kuchyňou.

Ako použiť citrónovú trávu na výrobu repelentu

Citrónová tráva má veľmi výraznú vôňu, ktorá komáre odpudzuje. Stačí ju rozmiestniť v rôznych častiach vášho bytu, domu, prípadne záhrady.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Pre spoľahlivejšiu ochranu si môžete dokonca jej steblá obtočiť okolo prstov, rúk alebo nôh, prípadne jej šťavou potrieť pokožku na rôznych častiach tela.

Šťavu z citrónovej trávy ocenia prevažne ľudia alergickí na chemické repelenty, ktoré často spôsobujú vyrážky, opuchy, svrbenie kože či podráždenie očí.

No a samozrejme, najväčší prínos z nej budú mať zrejme deti, ktoré sú obzvlášť citlivé na rôzne chemikálie.

Citrónová tráva totiž nemá žiadne nežiaduce účinky a k tomu ešte aj veľmi pekne vonia.

Čo robiť, ak nejaké komáre predsa len poštípu?

Štípance komárov dokážu byť poriadne nepríjemné. Neraz sú sprevádzané opuchmi, nepríjemným svrbením a niekedy dokonca aj bolesťou.

K silným reakciám dochádza čoraz častejšie aj kvôli posunu klimatických pásiem v rámci globálneho otepľovania, kedy sa k nám presúvajú exotické druhy komárov. Na tie mnohí ľudia reagujú citlivejšie.

Kým pred pár rokmi stačilo vyčkať a štípance za krátky čas samé zmizli, dnes sa zvyšuje potreba používania podporných prípravkov.

Z domácich receptov sa na potieranie štípancov osvedčili čerstvá citrónová šťava, jablčný i bežný ocot, klasický tekutý púder (ako sa kedysi používal na kiahne) alebo šťavy z cibule, aloe či zemiaku.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora a v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky a komentáre môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Zijem v Thajsku a tu sa dost pouzivaju a predavaju prirodne bio repelenty z citronovej travy. Musim vsak povedat ze ucinkuju minimalne, teda trocha aj funguju ale len chvilu. Maju vyraznu citronovu vonu ktora po cca 10 min vyprsi a prestane komare odpudzovat 🙁 takze nic moc. S cerstvou citronovou travou nemam skusenosti, mozem vyskusat. Avsak tie dymive vonne tycinky su tiez ucinne na vypudenie komarov z domu, tu su dost popularne 🙂 myslim ze celkovo vsetko s vyraznou vonou ich odpudzuje.
    Ak niekomu pomoze ta citronova trava dajte vediet 🙂

  2. No ja sa len striekam repelentmi, najnovšie repelentom swiss protector, bo na mňa komáre sadajú ako šialené a nič prírodné ich odpudiť nechce 🙁

  3. sáčok rozmarínu sa zaleje jedným litrom prevarenej vody, nechá sa vylúhovať do vychladnutia, potom sa scedí, naplní do fliaš s rozprašovačom. je to dobré na postriekanie, ľudí, či domáceho zvieratka……

Pridajte komentár

*