Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

5 vitamínov, po ktorých vaše vlasy krásne porastú


Print Friendly, PDF & Email

5 vitamínov, po ktorých vaše vlasy pekne porastú

Vlasová kozmetika ponúka širokú škálu výrobkov, ktoré pomôžu vašim vlasom vypadať úžasne a byť príjemné aj na dotyk.

Najdôležitejšia je však správna výživa vlasov, a tá sa nezaobíde bez dostatočného príjmu vitamínov A, C, D, E a B.

Pre zdravé, silné a hydratované vlasy a ich ochranu sú nevyhnutnosťou a nedostatok týchto vitamínov spôsobuje vypadávanie vlasov a ich predčasné starnutie!

Lesklé kučery nepotrebujú len vlasovú kozmetiku a starostlivosť zvonku. Výživa vlasov zvnútra je rovnako dôležitá. Preto je veľmi dôležité, aby vaša strava obsahovala dostatok živín, ktoré vlasy potrebujú.

Niektoré vitamíny sú však pre vlasy priam nevyhnutnosťou a ďalej sa dozviete všetko, čo o tejto téme potrebujete vedieť.

1. Dostatok vitamínu A

Vitamín A vaše telo potrebuje aj na to, aby rast vlasov fungoval ako dobre naolejovaný stroj, a to doslova. Táto živina zodpovedá za produkciu kožného mazu.

Kožný maz je prirodzený tuk, ktorý produkuje vaše telo, aby tak hydratovalo pokožku a vlasy. Chráni vaše vlasy pred vysušením.

Mazové žľazy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti korienkov vlasov vo vašej koži, potrebujú pre správny vývoj a fungovanie zásobu vitamínu A, ktorý je rozpustný v tuku.

Ak chcete, aby boli vaše vlasy poddajné a hodvábne lesklé, zahrňte do svojej stravy:

 • pomaranče
 • ovocie a zeleninu žltej farby
 • tmavozelenú listovú zeleninu
 • brokolicu
 • vajcia
 • obilniny a mlieko obohatené o vitamíny a minerály
 • olej z treščej pečene

2. B vitamíny na podporu rastu vlasov

Zdravý rast vlasov si vyžaduje aj vitamíny skupiny B. Výskum, ktorý skúmal význam biotínu, vitamínu B, zistil, že jeho nedostatok spôsobuje vypadávanie vlasov.

Nedostatok vitamínu B12 v detstve sa spája s predčasným šedivením. Doplňte si špajzu obilninami obohatenými o vitamíny B, ryby, vajcia, mäso a mlieko. Vitamín B12 sa nachádza najmä v:

 • mäkkýšoch
 • hydine
 • mlieku
 • vajciach
 • vnútornostiach

3. Vitamín C: Ochrana pred starnutím

Vitamín C, ktorý je široko zastúpený v citrusovom ovocí a ovocí a zelenine žltej a oranžovej farby, špenáte, paradajkách, zemiakoch, sladkých zemiakoch, karfiole, brokolici a bobuľovom ovocí, je potrebný pre produkciu kolagénu.

Kolagén je proteín, ktorý sa nachádza v strede vlasu, pôsobí ako stavebný prvok a pomáha vlasom rásť. Okrem toho, antioxidanty vitamínu C zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane vášho tela pred škodlivým vplyvom voľných radikálov, ktoré neutralizujú.

Bez týchto neenzymatických antioxidantov by vaše vlasy „predčasne starli“ –  ich bunkové štruktúry by boli poškodené a to by viedlo k rapídnemu zhoršeniu kvality vlasov.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Výsledkom je šedivenie, alopécia a zhoršený rast vlasov.

4. Vitamín D

Vedci zistili, že medzi nedostatočným príjmom vitamínu D a alopéciou a vypadávaním vlasov je priama spojitosť. Spomínaný vitamín je dôležitý imunitný regulátor a podieľa sa na raste a diferenciácii buniek.

Štúdie na zvieratách zistili, že pre testované subjekty bola liečba vitamínom D veľkým prínosom. To dokazuje účinnosť tohto vitamínu pri podpore rastu vlasov a liečbe alopécie.

Na potvrdenie bezpečnosti a účinnosti vitamínu D pri liečbe vypadávania vlasov u ľudí je však nevyhnutný ďalší výskum.

Vitamín D si môžete v strave doplniť mastnými rybami (losos, tuniak, makrela) alebo syrom, vaječnými žĺtkami či hovädzou pečeňou.

Pokiaľ je to možné, snažte sa každý deň vyjsť na slnko a nechajte vaše telo, nech si vitamín D vďaka pôsobeniu slnečného žiarenia vytvorí samo.

5. Ochranné účinky vitamínu E

Vitamín E, obľúbená zložka mnohých kozmetických prípravkov, je pre vaše vlasy neoceniteľný. Chráni vlasy pred škodlivosťou slnečného žiarenia a oxidačného stresu, keď sú vystavené nepriaznivému UV žiareniu.

Jedna štúdia zistila, že dopĺňanie vitamínu E po dobu 8 mesiacov zvýšilo u ľudí s alopéciou rast vlasov o 34,5%.

Podobne ako vitamín C, aj vitamín E je antioxidant a súčasť ochrany tela pred voľnými radikálmi, šedivením, zhoršeným rastom vlasov a alopéciou. Môžete ho nájsť v týchto potravinách:

 • semienka
 • zelená listová zelenina
 • brokolica
 • orechy

Problémy plynúce z nedostatku vitamínu D

1. Výskum zistil, že hypopigmentácia vlasov (predčasné šedivenie) súvisí s nedostatkom vitamínov D3 a B12.

2. Nedostatočný príjem spomínaných vitamínov spôsobuje rôzne zdravotné ťažkosti, môžu však utrpieť aj vaše vlasy. Nedostatok vitamínov a ich ochranných účinkov spôsobuje, že vlasy rýchlejšie starnú.

3. Okrem iného sú tieto vitamíny aj silnými antioxidantmi, čo poskytuje vašim vlasom rozsiahly ochranný účinok. Chránia vlasy pred toxínmi, ktorým sú vystavené, a bránia tak ich poškodeniu a starnutiu.

4. Inými slovami, bez ich pomoci by boli vaše vlasy suché a krehké, s tendenciou lámať sa a vypadávať, alebo by ste čelili problémom s predčasným a rýchlym šedivením. Ak máte smolu, tak možno aj všetkým problémom naraz!

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*