25 spôsobov, ktorými jablčný ocot doslova zmení váš život


Print Friendly, PDF & Email

Vedeli ste, že niečo vo vašej špajze sa používa ako liečiaci elixír už od roku 400 pred našim letopočtom? Naozaj je to tak! Surový jablčný ocot používal už otec súčasnej modernej medicíny, Hippokrates, na množstvo rôznych vecí.

Svoje pevné miesto mal histórii a má ho stále aj dnes. Ba dokonca sa dá využiť na oveľa viac účelov, ako si myslíte.

V nasledujúcom texte nájdete 25 rôznych účinkov a spôsobov použitia jablčného octu.

S pomocou tohto zoznamu budete v každodennom živote siahať po fľaši prírodného prostriedku namiesto fliaš plných toxínov, ktoré by mohli ublížiť na zdraví členom vašej rodiny, či dokonca im znížiť IQ.

Pri zadovážení jablčného octu sa uistite, že je v bio (organic) kvalite. Ten jediný by totiž nemal obsahovať žiadne škodlivé látky, pretože jablká bývajú jedny z najviac zamorených ovocí.

Použitie doma

Jablčný ocot má niekoľko užitočných spôsobov použitia pri domácich prácach. Tu je pár z nich.

1. Netoxický čistič

Nie je žiadnym tajomstvom, že ocot je vynikajúcim čističom. Čo však mnoho ľudí nevie je, že surový narafinovaný jablčný ocot obsahuje všetky potrebné antibakteriálne látky, ktoré komerčne vyrábané octy v sebe nemajú.

Pre výrobu vlastného čistiaceho prostriedku, jednoducho zmiešajte rovnaké diely vody a jablčného octu. Zápachu jablčného octu sa obávať nemusíte. Keď vyschne, zápach sa vytratí.

2. Zabijak buriny

Priateľský sused mi pre rokmi odporučil ako alternatívu na burinu používať jablčný ocot. Ten je ešte viac účinný ako najrozšírenejší, no toxický herbicíd glyfosfát (RoundUp od Monsanta)

Jednoducho zmiešajte 1,5 litra jablčného octu so 1/4 pohára soli a 1/2 čajovej lyžičky tekutého čistiaceho prostriedku na riady.

Efektívne tak zabijete akúkoľvek rastlinu, na ktorú to nastriekate. Preto roztok nestriekajte na kvety alebo rastlinny, ktoré si chcete ponechať.

3. Neutralizér pachov

Je váš domov plný nepríjemného zápachu, ktorého sa nie a nie zbaviť?

Nalejte trocha jablčného octu do nádobky a nechajte ju v blízkosti zdroja nepríjemného zápachu pre jeho rýchle odstránenie.

Zdravie

Ešte všestrannejšie má jablčný ocot použitie na podporu zdravia. Tu nasledujú jeho liečivé účinky.

4. Predchádzanie cukrovky

Viaceré vedecké štúdie preukázali spojitosť medzi užívaním jablčného octu a nižšími hladinami cukru v krvi.

V jednej z takýchto štúdii užívali účastníci 2 polievkové lyžice octu pred spaním a do rána sa ich hladiny krvného cukru znížili o 4 až 6 percent.

Antiglykemický efekt kyseliny v jablčnom octe je to, čo pomáha so citlivosťou na inzulín.

5. Chudnutie

Konzumácia jablčného octu spôsobí, že sa po jedle cítite plnšie. To vám pomáha menej jesť.

Štúdia tiež preukázala, že acetická kyselina, ktorá sa v ňom nachádza, má účinok na spomaľovanie akumulácie tukov v tele.

Ak je jeho chuť pre vás príliš silná na to, aby ste ho len tak pochlipkávali, skúste ho primiešať do džúsov, šalátových dresingov, prípadne aj do obyčajnej vody.

6. Znižovanie cholesterolu

Okrem zníženia krvného cukru a chudnutia, štúdia publikovaná v Journal of Agricultural and Food Chemistry (Žurnál poľnohospodárskej a potravinárskej chémie) ukázala zaujímavé zistenia o jablčnom octe a cholesterole.

Znížené hladiny VLDL cholesterolu a triglyceridov boli objavené u myší, ktorým výskumníci podávali jablčný ocot spolu s vysoko cholesterolovou diétou.

U myší, ktoré nekonzumovali žiaden jablčný ocot, nebol zaznamenaný pokles zlého cholesterolu.

7. Detoxikácia

Jablčný ocot vám vie pomôcť detoxikovať nielen váš domov, ale aj vaše telo. Konkrétne pomáha cirkulácii krvi a prečisťuje pečeň.

Kyselina v jablčnom octe dokáže viazať toxíny, ktoré sa následne vyplavujú von z organizmu.

Jeho obsah draslíka pomáha rozkladať v tele nahromadené hlieny a prečisťovať lymfatické uzliny. To samo o sebe prispieva k odbúravaniu toxínov.

8. Spriechodnenie nosových dutín

Keďže rozkladanie hlienov je jedným z mnohých talentov jablčného octu, jeho konzumácia pomáha spriechodňovať nosovo-ušné dutiny.

No a keďže má aj antibakteriálne účinky, dokáže tiež predchádzať infekciám a nádche. Pre ľahšie dýchanie si občas odchlipnite trocha zmesi vody a jablčného džúsu.

9. Bolesti hrdla

Antibakteriálne vlastnosti jablčného octu majú účinok takmer všade.

Pri prvých príznakoch bolesti hrdla si zmiešajte rovnaké diely teplej vody a jablčného octu. Roztok pár minút kloktajte. Procedúru opakujte raz za niekoľko hodín.

10. Podpora trávenia

Máte ťažkosti so žalúdkom alebo viete, že idete zjesť niečo, čo budete neskôr ľutovať?

Potom vypite trocha jablčného octu (rozmixovaného vo vode alebo džúse), čo vám pomôže ukľudniť žalúdok.

Ide hlavne o jeho antibiotické a baktérie potláčajúce vlastnosti, ktoré v uvedenom prípade pomáhajú. Iní sú toho názoru, že sú to kyseliny a pektín, ktoré zmierňujú žalúdočné a črevné napätie.

11. Svrbivá alebo od slnka spálená pokožka

Tento je môj najobľúbenejší spôsob použitia jablčného octu. Pre dosiahnutie úľavy ho aplikujte priamo na postihnuté miesto.

Funguje tiež na svrbenie v dôsledku uštipnutia hmyzom, medúzami či inými jedovatými živočíchmi.

Pri spáleninách spôsobených nadmerným slnením si do kúpeľa pridajte jeden pohár jablčného džúsu. Bolesť pokožky by sa mala výrazne zmierniť.

Zbohom vysoký krvný tlak

12. Odstraňovač bradavíc

Prípravky na odstraňovanie bradavíc z lekárne sú všeličím možným, len nie prírodným. Okrem toho návšteva lekára za účelom ich odstránenia je zvyčajne hrozivá, bolestivá a môže zanechať jazvu.

Namiesto toho namočte bavlnenú vatu do jablčného octu a priložte ju na bradavicu. Prelepte to leukoplastom a nechajte pôsobiť počas noci.

Kúru opakujte každú noc, pokým bradavica neodpadne.

13. Zvýšenie energie

Keď sa cítite unavení, nesiahajte po chemikáliami napustených energetických nápojoch. Radšej pre zvýšenie energie použite jablčný ocot.

Draslík a enzýmy, ktoré sa v ňom nachádzajú, vám pomôžu zvýšiť vašu vitalitu. Stačí, ak pridáte trocha jablčného octu do pohára vody.

Osobne uprednostňujem jeho pridávanie do vody počas cvičenia na prevenciu únavy.

Aminokyseliny vyskytujúce sa v jablčnom octe zabraňujú nahromadeniu kyseliny mliečnej, čo sa často stáva práve po cvičení.

Krása a hygiena

Ďalšou oblasťou, v ktorej môže byť jablčný ocot prínosom, je osobná hygiena a starostlivosť o krásu.

Nasleduje 7 príkladov takéhoto použitia.

14. Lesklé a vláčne vlasy

Jablčný ocot je výborný pre týždenné premývanie vlasov. Zanecháva ich lesklé a vláčne.

Kyselina, ktorú obsahuje, pomáha odstraňovať nahromadené zbytky rôznych vlasových produktov. Taktiež má účinok na vyrovnávanie pH pokožky na hlave.

Zamiešajte 1/3 pohára jablčného octu do 4 pohárov vody, ktorou si premyjete vlasy po šampónovaní. Následne opláchnite studenou vodou.

Keď máte problémy s lupinami, dva krát za týždeň si na pokožku hlavy nastriekajte zmes rovnakého dielu vody a jablčného octu. Zabaľte si hlavu do uteráka a nechajte ju takto 1 hodinu.

Potom si umyte vlasy tak, ako to robíte zvyčajne.

15. Tónovač alebo čistič pleti na tvári

Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam je jablčný ocot vynikajúci prostriedok pre čistenie takmer čohokoľvek, vrátane vašej tváre.

Dokáže dokonca zabrániť tvorbe trhliniek. Podobne, ako pri pokožke vrchnej časti hlavy, dokáže aj u pleti vyrovnávať jej pH.

Zrieďte trocha jablčného octu s vodou a pomocou bavlnenej vaty naneste na tvár, prípadne s jej pomocou si z tváre odstráňte mejkap alebo iné nečistoty.

16. Deodorant

Mnohé deodoranty sú pre vaše zdravie škodlivé. Jablčný ocot vám pomôže s bojom proti zápach spôsobujúcim baktériám – a to všetko bez prítomnosti toxínov spôsobujúcich rakovinu.

Stačí, ak nanesiete trošku jablčného octu do vášho podpazušia. Nebojte sa, po jeho zaschnutí nebudete páchnuť ako ocot.

17. Hojenie modrín

Počas mojich akčných mladých čias to bol častý spôsob liečby modriny.

Po objavení sa modriny, naneste na ňu trocha jablčného octu. Pôsobí na nej ako protizápalová látka a tiež pomáha zmierňovať silu jej sfarbenia.

18. Bielenie zubov

Zmiešajte jeden diel jablčného octu s dvomi dielmi vody. Potom si s touto zmesou umyte zuby.

Sila jablčného octu na boj s baktériami je pridaný bonus.

19. Eliminujte zápach z úst

Použite jablčný ocot namiesto dentálnej vody pre kloktanie na elimináciu nepríjemného zápachu z úst. Môžete ho zmiešať aj s vodou v pomere 1:1, ak by bol čistý príliš silný.

Účinkuje tak, že zabíja baktérie, ktoré tento zlý zápach spôsobujú.

20. Skoncujte so páchnucimi nohami

Ak ste na to zatiaľ neprišli aj sami, jablčný ocot pomáha zbavovať sa nepríjemných pachov bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú.

Ak je tomu tak čisto náhodou na vašich nohách, vyskúšajte nasledujúci recept.

Vyčistite si chodidlá od prstov až po päty s papierovou servítkou namočenou v jablčnom octe. Ten vybilancuje pH na vašich nohách a eliminuje pachy spôsobujúce baktérie.

To robí z jablčného octu výborný prírodný prostriedok proti tomuto častému problému.

Jedlo

Pomaly sa dostávame k záveru. V ňom uvedieme 5 skvelých použití jablčného octu pri príprave jedál.

21. Džúsy

Vyššie sme uviedli niekoľko využití jablčného octu vyžadujúcich si jeho konzumáciu.

Ak je však pre vás jeho chuť príliš silná, skúste ho primiešať do smoothies alebo ovocných či zeleninových džúsov.

22. Pečenie

Natraste vaše pekárske výtvory pridaním jablčného octu. Zväčšíte tak objem napríklad koláčov, sušienok a ďalších pekárskych výmyslov.

Nebojte sa, vo finálnom produkte nebudete cítiť jeho chuť.

23. Omáčky

Ja používam jablčný ocot do svojej barbecue omáčky. Dodáva jej výbornú sladko-kyslú príchuť.

Vyskúšajte ho aj vo vašich obľúbených marinád alebo ho zamixujte do hmôt, ktoré sú príliš hrubé a tuhé.

24. Polievky

Stále potrebujete viac spôsobov ako dostať jablčný ocot do vašej stravy?

Potom ho skúste pridávať do polievok. Dodá im trochu svetlejšieho odtieňa a výraznejšej chuti. Nie, nemusíte sa báť, že budú chutiť ako ocot.

25. Šaláty

Myslím si, že o tomto spôsobe nie je nutné ani veľmi rozprávať, no pre úplnosť ho uvádzame do zoznamu.

Ja takmer nikdy nekupujem šalátové dresingy.

Vyšľahajte spolu trocha jablčného octu s olivovým olejom a vašim obľúbeným korením (cesnak, horčiva, citrón, med, atď.). To potom naneste na váš čerstvý bio šalát.

Stop Candida

Zdroj: 25 Ways Apple Cider Vinegar Will Change Your Life

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. špekulant

  Mám doma asi 15 rokov starý jablčný ocot z vlastných biojabĺk. Môžem ho ešte konzumovať?

  • V Bio obchodoch je dostať kúpiť bio nepasterilizovaný jablčný ocot od firmy Demeter. Stojí to pár eur. Ja osobne si občas dám čajovú lyžičku tohto octu do pohára vody – je to príjemné. Dobré pridať keď robíme vývar, polievku – doporučuje aj MUDr. Mercola a vysvetľuje prečo… Do šalátov namiesto octu. Po otvorení tejto tmavej sklenenej fľaše treba to dať do chladničky. Vždy pred použitím potrepať (obrátiť fľašu). Pochopiteľne všetko máme používať s mierou.

  • Ja by som ho použila na kúpeľ nôh a dezinfekciu v domácnosti.

  • Pokud voní, jak má, určitě. Octy mají neomezenou trvanlivost.

 2. Použití tohoto octu jako rychlý a beznámahový prostředek na hubnutí sa našemu kamarádovi vymstilo. 🙁 Předtím zdravý chlap a pak zrazu cukrovkář který si musí pichat inzilín!!! Proto na hubnutí VELICE opatrně!!!

  • Nechce sa mi verit , aby niekto dostal cukrovku konzumaciou jablcneho octu????? to urcite NIE

  • Cukrovku z toho octu urcite nedostal!!!
   Mnohokrat ludia zmenia stravovacie navyky k lepsiemu a zrazu povychadzaju na povrch rozne choroby. Preco asi? Telo zistilo ze mame zaujem sa dat dokopy, tak co urobi no predsa vyklada karty na stol. Netreba sa vzdat ako to mnohi robia (zlaknu sa), proste pokracovat a pokracovat! Len si treba velmi dobre pospominat, ze nas urcite choroby s uz navstivili a co sme s nimi urobili? zatlkli antibiotikami, telo si povedalo, dobre odlozime to na neskor. Hromadiac roznych neduhov v tele sa organizmus oslabuje, starne, chradne, caka, dava impulzy a mnohi nereaguju a potom sa divia. Kazda zmena k lepsiemu ma aj detoxikacne odozvy za to co sme telu v minulosti dopriali, nazvyme si to ako chceme ,,odplata,,? Aj cukrovka sa da liecit, kazda choroba! Na tazke choroby treba poriadne kladivo, ocisty, hladovky aby telo malo konecne priestor upratovat, hlavne nesmiernu trpezlivost a vydrz. Ti ktori vydrzia budu uzdraveni.

   • súhlasím s Pepe mala som vážnu chorobu, hrozné prognózy, hrste liekov a od lekárov som nepočúvala nič iné že v bolestiach a polonevládna už budem do konca života, zobrala som riadne kladivo, poriadny troj týždňový pôst a radikálna zmena myslenia a teraz som takmer zdravá, dokonca normálne pracujem na 8 hodín a žijem a som zdravý človek. Treba na to trpezlivosť a vydržať a telo sa naozaj odmení. Keď som začala tiež sa mi prudko zhoršil zdravotný stav ale nepodlahla som a super

  • O cukrovke nič neviete,to čo ste napísal je ďaleko za inteligenciou, cukrovka druhého typu laicky vzniká ak je niekto tučný, alebo jednoducho už inzulín v tele človeka nefunguje vekom dostatocne. Ale väčšinou sa to dá zvrátiť,treba len jesť zdravo,ak príde pacient neskoro už si musí pichat …prvý typ je genetika, žiadne zdravé veci Vám nespôsobia cukrovku, absolútny bluf

 3. KAždé ráno nalačno pijem pohár vlažnej vody s PL jablčného octu a niekedy mám nepríjemný pocit s nútením na zvracanie. Vie mi niekto vysvetliť PREČO?

 4. Ja som robila jablčný ocot doma,ale nemám ho vôbec číri vyzerá skôr ako burčiak neviem kde sa stala chyba a či ho musím teraz vyliať.Viete mi niekto poradiť?

  • Zdravím Danielu a všechny tady v diskusi,já jsem si taky dvakrát dělal ocet sám,není čirý a normálně ho konzumuju,myslím si,že to není na závadu,šlo by to snad přefiltrovat,ale proč a pokud má octovou chuť a voní octem,není co řešit.

   • terezkaterka

    Dobrý deň.
    Kúpil som jablčný ocot – familia – výrobca neznámy, čiarový kód 858….. vynikajúci, výborná jabĺčková chuť. Mamke som kúpil v Kauflande v Trnave neviem, aká značka, ale vyrobený v Rakúsku. Zarobený s medom a vodou odporná chuť s prepáčením, ako žumpa. Teraz som jej kúpil značku EVA, vyrobený v Španielsku, chuť a vôňa, ako žumpa. Ten svoj mám ešte, už má asi dva, tri roky a keď si ho zarobím s medom a vodou – výborný nápoj, ako čistá jablková šťava. Mal by som si vyrobiť doma sám, aké by to bolo.

  • Máte přírodní nefiltrovaný ocet. Hýčkejte si ho a střídmě konzumujte. Když bude nějakou dobu stát, sedimenty klesnou a chcete-li, můžete čistý ocet stočit do jiné lahve. Ale má to jen estetický smysl, pokud Vám to osobně nevadí, nechte jak je a radujte se:)

 5. Ahojte, pri všetkom počíňaní v živote si treba pamätať: všetko s mierou a hlavne naučiť sa počúvať svoje telo, keď chce slaninu, tak mu dáť kúštik slaninky, keď chce kapustu tak mu dať kapustu… Ale zasa platí to pravidlo hore.

 6. Aky je rozdiel ak namiesto pitia toho jablcneho octu budem ho jest vo forme tabliet?

 7. skúšal už niekto prosím recept jablčného octu na ničenie burín- mne sa to nedarí. je aj lepšie overené zloženie. ak ano prosím o poskytnutie. potrebujem sa zbaviť černičia. vopred dakujem.

 8. skúšal už niekto recept jablčného octu na ničenie burín. mne sa to nedarí alebo recept neúplný alebo zlý. poradí niekto s ničením černičia? dakujem každemu

 9. Já naleji na plevel (burinu) vařící vodu z varné konvice a je po něm. ….

 10. Zdravim môžem užívať jablčný ocot keď sa liečim na trombozu a užívam walfarin na riedenie krvy

 11. Na jablcnom octe je napisane 5% co znamena tych 5 % ? dufam ze sa neda z toho octu nafukat, ci ? Rad by som ho pil vzdy rano pred robotou na lacno, ale kedze chodim autom tak sa toho obavam ze co to znamena? Dakujem za odpoved.

 12. Všetko je otázka množstva a koncentrácie. Aj kyselina chlorovodíková v žalúdku je extrémne agresívna, no telo je uspôsobené, aby mu neublížila.

  Čo sa týka mazania komentárov, tak mažeme len také, ktoré porušujú pravidlá diskusie.

 13. Mna by zaujimalo,ze ako dlho mozem uzivat jablckovy ocot. Uzivam vecer pred spanim 1cl v 2dcl vody. Dakujem pekne za odpoved!

 14. Já si myslím,že je škoda jablečného octa na plevel.Já používám normální,konzumní ocet-neředím a postříkám plevel mezi dlaždicemi a je po něm.Používám ho i proti mravencům.Mě to takto funguje.

 15. Mozte mi poradit ako si vyrobit doma jablcny ocot?
  Dakujem

 16. inak je vraj aj velmi dobry na znizenie kyseliny mocovej v krvi, odporucili mi to kedze mam zvysene hodnoty-tiez dat rano na lacno 1 pl do pohara vody a vypit, teda ucinne posobi aj proti bolestiam klbov a dne/artritide apod chorobam.. inak som si vsimol ten bezne kupeny jablcny ocot(mam doma nas, felix) ale pozeram na flasi je pisane, ze obsahuje jed-konzervant oxid siicity.. som sa docital ,ze vraj sposobuje tazkosti travenia, criev a pod.. takze asi bude treba kupovat a pouzivat cisty jablcny bio ocot bez konzervantov a chemie..

  • Nemá smysl cpát chemii do octa. Vyrábím 2% a vydrží stejně jako 8%. Ocet je sám sobě konzervantem…

Pridajte komentár

*