Najúčinnejšie domáce recepty na suchý a dráždivý kašeľ


Print Friendly, PDF & Email

suchy-kasel

Kašeľ, ktorý nie je sprevádzaný tvorbou a vykašlávaním hlienov, sa označuje ako suchý kašeľ.

Niekedy sa za neho považuje aj taký kašeľ, pri ktorom sú nejaké hlieny prítomné, avšak je s ním spojené aj pískanie alebo sipenie, čomu sa hovorí takzvaný produktívny kašeľ.

Suchý a dráždivý kašeľ je nutné liečiť pomocou prípravkov, ktoré uvoľnia hlieny, aby mohli byť následne z priedušiek a hrdla odstránené.

Pre tento druh kašľa je typické, že postihuje ľudí najčastejšie počas noci, čo sťažuje spánok nielen im, ale aj ostatným osobám v ich okolí.

Na rýchlu úľavu od suchého kašľa a spriechodnenie dýchacích ciest existuje niekoľko efektívnych prírodných liekov.

V tomto článku vám ponúkneme hneď niekoľko domácich receptov a k tomu v závere upozorníme na zopár všeobecných odporúčaní, ktoré je potrebné pri suchom kašli brať do úvahy.

1. Cesnakový olejový nálev

Cesnak je výborným liekom na suchý kašeľ, pretože jeho antibakteriálne účinky pomáhajú zmierňovať mnohé sprievodné problémy v celom tele, vrátane dýchacieho systému.

Skúsenosti ukazujú, že je veľmi účinným pri prečisťovaní a odhlieňovaní prieduškových trubíc.

Pre prípravu cesnakového receptu postupujte nasledovne:

 1. Na začiatok očistite a rozmliaždite 10 strúčikov cesnaku.
 2. Vložte ich do sklíčka, zalejte olivovým olejom a nechajte na noc odstáť.
 3. Na druhý deň olej preceďte a uskladnite ho v uzatvárateľnej sklenenej nádobe (fľaške alebo sklíčku).
 4. Užívajte denne jednu polievkovú lyžicu na prázdny žalúdok až do ústupu suchého kašľa.

Pozitívne účinky by ste mali zaznamenať už po prvých pár lyžiciach tohto cesnakovo-olejového elixíru.

2. Naparovanie s eukalyptom a citrónom

Výpary alebo naparovanie sú ďalším skvelým domácim receptom na odstraňovanie hlienov.

Zároveň sú vaším najlepším pomocníkom pri prečisťovaní prieduškových trubíc a zbavovaní sa suchého a dráždivého kašľa.

Postupujte podĺa tohto návodu:

 1. Na prípravu naparovacieho kúpeľa vložte listy eukalyptu a citrónovníka (môžu byť aj sušené) do 1 litra vody a začnite ju privádzať do varu.
 2. Ak nemáte listy citrónovníka, môžete namiesto nich použiť aj šťavu z niekoľkých citrónov.
 3. Po dosiahnutí bodu varu vypnite plyn a váš naparovací kúpeľ je hotový.
 4. Hlavu umiestnite nad hrniec alebo misku, prekryte si ju uterákom a začnite naparovanie.
 5. Dávajte pozor, aby vás horúca para nepopálila. Hlavu umiestnite nie príliš blízko hladiny horúcej vody.

Výpary obsahujúce esenciálne oleje z eukalyptu a citrónov vám pomôžu odhlieniť priedušky a zastaviť kašeľ.

3. Domáci citrónový sirup na suchý kašeľ

Pre výrobu sirupu budete potrebovať nasledovné suroviny:

 • sklenenú nádobu, najlepšie uzatvárateľnú
 • citrón s kôrou nakrájaný na kúsky
 • čistý, tepelne neupravovaný med
 • nakrájaný zázvor
 • teplá voda

Postup prípravy a užívanie

Postupujte nasledovne:

 1. Vložte do sklenenej nádoby kúsky citróna a zázvoru. Zalejte ich medom tak, aby všetky kúsky ním boli úplne prekryté (viď úvodný obrázok).
 2. Nádobu dobre uzavrite a umiestnite do chladničky, až kým sa z toho nevytvorí akoby želatína.
 3. Konzumujte to tak, že jednu čajovú lyžičku medového sirupu pridáte do pohára teplej vody a tú vypijete. Môžete to jesť aj priamo z lyžičky.

Užívajte niekoľko krát denne až dovtedy, kým sa príznaky suchého kašľa nezlepšia.

Liečba osteoporózy

V chladničke to vydrží okolo 2 až 3 mesiace.

Takže, aj keď si pripravíte viac sirupu, ako spotrebujete, môžete si zvyšok odložiť pre prípad, ak by vás alebo niekoho blízkeho postihol v budúcnosti kašeľ znova.

4. Ďalšie účinné typy na liečbu suchého kašľa

Ak vám nevyhovuje ani jeden z predošlých domácich receptov, máme pre vás niekoľko ďalších užitočných tipov, ako zabojovať s kašľom.

Skúste niečo z nasledovného:

 • Pite teplý mrkvový džús 2 až 3 krát denne.
 • Nakrájajte 3 cibule na kúsky a varte ich na slabom ohni pod pokrývkou (aby sa neodparilo veľa vody) dve hodiny. Potom to nechajte vyhladnúť. Užívajte 2 polievkové lyžice odvaru každé 3 hodiny.
 • Povarte pohár vody s troma polievkovými lyžicami ľanových semienok 5 minút. Po dovarení to nechajte vychladnúť, pridajte trocha čerstvej citrónovej šťavy, jednu polievkovú lyžicu medu. Dobre to premiešajte a potom vypite. Odvar užívajte 3 krát denne.
 • Postrúhajte 5 reďkoviek do misky, pridajte rovnaký objem medu a premiešajte. Misku zakryte a zmes nechajte postáť približne 4 hodiny. Užívajte niekoľko krát za deň po pár čajových lyžičkách.
 • Pridajte zopár podrvených anízových semienok do pohára s vriacou vodou, prekryte to pokrývkou na pár minút a nechajte vylúhovať. Potom vodu sceďte a vypite ju kým je ešte teplá.

Zopár všeobecných odporúčaní

Okrem samotných liečivých receptov je pri suchom a dráždivom kašli vhodné dodržiavať aj niekoľko všeobecných odporúčaní. Ide hlavne o nasledovné 3 veci.

1. Dostatočná hydratácia tela

Tak, ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri suchom kašli je dôležité udržiavať telo dobre hydratované. Pite preto dostatok tekutín. Ideálna je čistá, neprisladzovaná a nebublinková voda.

Vodu si môžete ochutiť plátkami citrónu alebo uhorky, ktoré jej dodajú príjemnú sviežu chuť.

2. Vlhkosť vzduchu

Niekedy je suchý kašeľ vyvolávaný dráždením slizníc v prostredí so vzduchom s nízkou vlhkosťou. Tento problém sa najčastejšie vyskytuje počas zimy v miestnostiach, kde sa kúri.

Čím je vyšší rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou, tým je vo vnútri budov suchší vzduch. Vetranie pomáha len nachvíľu, lebo pri opätovnom zahriatí čerstvého vzduchu sa hneď zníži jeho relatívna vlhkosť.

Odporúča sa preto v takýchto prípadoch použitie zvlhčovačov vzduchu. Ak ho nemáte, úplne postačí zavesiť vlhké uteráky na radiátor v miestnosti, kde sa často zdržujete – napríklad na noc do spálne.

3. Odstráňte alergény zo vzduchu

Na vznik suchého kašľa môžu vplývať aj rôzne druhy alergénov, ako napríklad osobné parfémy, osviežovače vzduchu do domácnosti alebo auta, cigaretový dym, prach a podobne.

U väčšiny ľudí nemusia spôsobovať žiadne akútne príznaky, no pre iných vedú neraz dokonca až ku chronickým zápalom nosných dutín alebo chronickému kašľu.

Prejavy alergie sa môžu zhoršiť pri súčasnom výskyte ďalších faktorov, ako napríklad pri znížení vlhkosti vzduchu, o ktorom sme hovorili v predošlom bode.

Snažte sa preto identifikovať, či nie ste na niektorú z uvedených vecí alergickí. Ak áno, pokúste sa takýto alergén zo svojho prostredia eliminovať.

Záver

Samozrejme, môžete siahnuť aj po bežných komerčných liekoch proti suchému kašľu (či už voľnopredajných alebo na predpis).

Je však vždy lepšie skúsiť najprv prírodné prostriedky, ktoré nemajú žiadne nežiaduce účinky a zároveň sa pokúsiť odstrániť možnú príčinu suchého kašľa, akou sú napríklad spomínané alergény.

Ak dráždivý kašeľ neustúpi ani po týždni, je lepšie vyhľadať pomoc lekára. Nenechávajte to však na poslednú chvíľu, pretože sa k tomu neskôr môžu pridružiť rôzne iné komplikácie.

V prípade, že spolu s kašľom máte aj vysokú teplotu, bolesti v hrudi alebo ťažkosti s dýchaním, odporúča sa návšteva lekára hneď na začiatku, keďže sa môže jednať o nejaké závažnejšie ochorenie.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. mne vzdy pomohol stopkasel sirup, klasicky sirup z lekarne proti kaslu, jednoduchy a ucinny sirup na liecbu kasla

Pridajte komentár

*