Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Táto „zdravá“ potravina ničí mozog a vyvoláva rakovinu prsníka. Nejedzte ju!


Print Friendly, PDF & Email

soja-a-zdravie

Mnohí ľudia, ktorým záleží na svojom zdraví, sa v snahe o lepšie stravovanie preorientovali na konzumáciu týchto potravín, často propagované aj ako nutričný zázrak.

Výrobcovia a predajcovia chcú, aby ste verili, že ich konzumácia predstavuje krok správnym smerom. Skutočnosť je však od tohto mediálneho obrazu na míle vzdialená.

Viacerí uznávaní experti ich dokonca ani nepovažujú za potraviny vhodné pre ľudskú konzumáciu.

Sója a tofu, vrátane výrobkov z nich, nie sú zdravé potraviny!

Ak chcete kvalitné bielkoviny, potom oveľa lepšou voľbou sú bio vajíčka, mäso zo zvierat chovaných na čerstvej tráve a nepasterizované, prípadne domáce alebo bio mliečne výrobky.

Čo je problematické na sóji?

„Na rozdiel od Ázie, kde ľudia konzumujú len malé množstvo sójových produktov z celých bôbov, na západe ich výrobcovia oddeľujú do dvoch veľmi ziskových zložiek – bielkoviny a oleja.

To, čo robia, však nie je ani prirodzené, ani bezpečné“, vysvetľuje Dr. Daniel.

„Dnešné vysoko vyvinuté technológie nielenže nedokážu odstrániť zo sóje anti-výživné látky a toxíny, ktoré sa v nej prirodzene nachádzajú, ale dokonca výrobný proces v nich zanecháva aj ďalšie toxické a rakovinotvorné látky, ktoré vznikajú pri spravovaní počas vysokých teplôt.“, pokračuje vo vysvetľovaní.

Úplne najhoršie látky z najhorších sú rozštiepené zlúčeniny ako sójový proteínový izolát a hydrolyzovaný rastlinný proteín. Dôvodom je fakt, že tieto látky obsahujú fytáty, ktoré blokujú vstrebávanie minerálov.

Okrom toho tiež blokujú enzým trypsín, ktorý je potrebný pre správne trávenie bielkovín.

Tofu je na tom o troška lepšie, lebo sa jedná o produkt z celých sójových bôbov, avšak aj ono obsahuje anti-výživné látky spomenuté vyššie.

Negatívne účinky na zdravie spájané s konzumáciou sóje a tofu

Spomedzi mnohých zaznamenaných zdravotných ťažkostí spojených s konzumáciou sóje a produktov z nej, by sme chceli poukázať na nasledovné:

 • Problémy so štítnou žľazou – vrátane priberania na váhe, letargie, nevoľností, únavy, vypadávania vlasov a straty libida
 • Rakovina – hlavne štítnej žľazy, prsníkov a pankreasu
 • Poškodenie mozgu
 • Choroby pohlavných orgánov
 • Sójové alergie

Medzičasom, Dr. Daniel s kolegami preštudovali viaceré štúdie o sóji a zistili, že sója neznižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi tak, ako sa to o nej verí.

Ba naopak, u mnohých ľudí zvyšuje hladinu nebezpečného homocysteínu, ktorý zvyšuje riziko ochorení srdca, mozgovej mŕtvice a vrodených defektov.

Podľa Dr. Daniela, sója výrazne zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Na základe týchto výsledkov poslali výskumníci 65 stranovú petíciu americkému Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA), kde ich vyzvali, aby zakázali tvrdenie „Sója predchádza chorobám srdca“, ktoré schválili v roku 1999.

Sója a ohrozenie detí

Je tiež dôležité vedieť, že zvýšenému riziku z konzumácie sóje čelia hlavne deti a dojčatá, hlavne kvôli jej vlastnostiam, pri ktorých napodobňuje činnosť niektorých hormónov.

Štúdia uverejnená v medicínskom žurnále Lancet ukázala, že každodenné vystavenie chemikáliám, ktoré napodobňujú pohlavný hormón estrogén obsiahnutý v sójových detských mliekach, bolo 6 až 11 krát vyššie ako u dospelých ľudí konzumujúcich sóju.

Koncentrácia týchto látok v krvi bola u detí na úrovni 13000 až 22000 vyššej ako samotný hormón estrogén.

Deti, ktoré sú výlučne kŕmené sójovým mliekom, dostanú po prepočítaní na váhu ekvivalent 5 antikoncepčných tabletiek denne!

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Preto, prosíme vás, nekŕmte svoje batoľatá sójovými detskými mliekami, ani staršie deti inými sójovými výrobkami.

Hormonálne účinky sóje sú tak silné, že dokonca aj tehotné ženy by ju nemali konzumovať pre bezpečnosť ich ešte nenarodeného dieťaťa.

Ďalšie účinky a zdravotné riziká sóje

Tu sú niektoré ďalšie riziká, ktoré predstavuje sója pre vaše zdravie:

 • Vysoký prirodzený obsah toxínov, známych ako antinutrienty. To zahŕňa veľké množstvo blokátorov, ktoré bránia enzýmom pri trávení bielkovín. Tieto blokátory nie sú neutralizované varením. Výsledkom je rozvrat vnútorného prostredia v črevách, chronický nedostatok niektorých vitamínov a minerálov a chýbajúce aminokyseliny. To všetko môže viesť až k nebezpečnému zlyhaniu pankreasu či dokonca jeho rakovine.
 • Obsah hemaglutinínov. Tieto látky spôsobujú tvorbu krvných zrazenín. Sója má tiež vplyv na brzdenie rasu. Varením sa síce problém čiastočne znižuje, no neodstráni úplne.
 • Obsah goitrogénov, ktoré narúšajú činnosť štítnej žľazy.
 • 80% dnes predávanej sóje je geneticky modifikovaná. Tento druh sóje má najvyšší stupeň kontaminácie pesticídmi.
 • Vysoký obsah fytátov, ktoré bránia absorpcii minerálov ako sú vápnik, horčík, železo a zinok. Všetky tieto minerály sú kofaktormi pre optimálnu biochémiu vášho tela.

Ako bezpečne konzumovať sóju

Ak sa aj napriek celkovému neodporúčaniu tejto potraviny jej konzumácie neviete vzdať, potom máme pre vás aspoň pár odporúčaní, ako minimalizovať jej škodlivé vplyvy.

Existuje pár typov sóje, ktoré sú bezpečné na konzumáciu. Všetky z nich zahŕňajú fermentáciu.

Po dlhom fermentačnom procese sa hladiny kyseliny fytovej a ostatných antinutrientov znižujú. Popri tom vznikajú niektoré prospešné látky pre vaše trávenie, akými sú napríklad probiotiká.

Fermentácia tiež výrazne znižuje úroveň nebezpečných isoflavónov, ktoré sú svojou štruktúrou podobné estrogénu a môžu narúšať vašu hormonálnu rovnováhu.

Takže, ak chcete jesť sóju, toto sú jej relatívne bezpečné varianty:

1. Natto

Ide o fermentované sójové bôby s lepkavou textúrou a chuťou podobnou syru.

Obsahuje nattokinázu, veľmi silnú látku na riedenie krvi. Je tiež najlepším zdrojom vitamínu K2 na svete. Ďalej obsahuje prospešné baktérie basillus subtilis.

Natto nájdete vo väčšine obchodov s ázijskými potravinami.

2. Tempeh

Ide o fermentovaný sójový koláč s tuhou textúrou. Chutí podobne ako huby.

3. Miso

Miso je fermentovaná sójová pasta so slanou maslovitou textúrou. Často sa pridáva do miso polievky.

4. Sójová omáčka

Tradične sa sójová omáčka vyrába fermentáciou sójových bôbov, soli a enzýmov.

Tu však buďte opatrní, pretože dnes sa mnohé jej druhy vyrábajú umelo za pomoci chemických procesov, nie fermentácie.

Záver

Nezabudnite, že všetky spracované sójové produkty nevyužívajúce pri výrobe fermentáciu nie sú zdravé. To zahŕňa: sójové mlieko, sójové mäso, sójový syr, sójové energetické a proteínové tyčinky, sójovú zmrzlinu, sójové práškové proteíny a iné výrobky.

Dávajte si tiež pozor na bežné pečivo, lebo dnes sa sójová múka pridáva aj do neho.

Najlepším a neraz aj jediným spôsobom, ako sa v strave vyhýbať sóji, je kupovať si základné suroviny a z nich si sami pripravovať svoje jedlo.

Základom zdravého stravovania je: nespracované, fermentované a čerstvé.

Spracovanému sa vyhýbajte vždy, keď sa to dá. Platí to tak pre sóju, ako aj ostatné druhy potravín. Dodržujte to a ste na správnej ceste za zdravím.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. A viete čo je najlepšie? Že si mnohí ľudia klopú na čelo, že oni nie sú vegetariáni, ani vegáni, že oni sa ni nechcú bohvieako zdravo stravovať. Fujtajbl, kto by to jedol takú sóju?! A ešte aké je to nebezpečné!! Najviac sóje však zjedia ľudia, ktorí holdujú mäsovým výrobkom, lebo sa ňou často nahrádza podiel mäsa. 🙂
  No a nedávno Svetová zdravotnícka organizácia prehlásila mäsové výrobky za karcinogénne.TO NEVADÍ? Hlavne, že sa vyhneme sóji, nie, 😀

 2. Dobrý den,
  píšete o soje. Jaký názor máte na výrobky firmy Herbalife, která je má postavené na soje, Jsou tak neškodné látky poškozující zdraví. Měl jsem rakovinu a prodělal jsem chemoterapii před 15 léty a nyní ty výrobky používám již 5 let z počátku na hubnutí, zhubnul jsem 16 kg před 5 lety a váhu si držím dodnes. Na produkty nenechám dopustit, beru je jako Crystiano Ronaldo a cítím se skvěle. Je mi 68 let. Děkuji za odpověď
  Ing. Josef Kolek
  [email protected]

  • Soja je luštenina,ako fazole,hrách a pod. Je to zdravé,ale všeho veľa škodí. Takže to jeme jenom s mírou, nikdo neje denne len soju.
   Mne udržuje cholesterol a aj energie mám z nej dosť. Nie je o nič horší ako vzduch čo dýcháme.

  • Ronaldo sa ale za chvilku môze premenovat na Ronaldu uz, zeby tie fytoestrogeny v Herbalife? 🙂

  • Lucy Schupp

   Josef, hrate si s vlastnym zdravim a sa divim, ze po prekonani rakoviny chemoterapiou uzivate Herbalife. Vy potrebujete spravnu vyzivu, skutocne jedlo a nie umelinu vyrobenu v laboratoriu…ale odbocujem, teraz hlavnym bodom je Herbalife.
   1) Herbalife (HL) vyrobene v Kalifornii, nikdy nebolo a nebude schvalene FDA (Urad pre kontrolu potravin)…preco?
   2) HL obsahuje soy protein isolyte (pouzivanim vysokych teplot) z GMO soji = toxicke
   3) HL obsahuje MSG – monosodium glutamate = toxicke
   4) HL obsahuje canola olej = podporuje vznik rakovinovych buniek = toxicke
   5) HL obsahuje umele vitaminy ktore len napodobuju vitaminy, ktore telo dostava z
   potravin
   atd. atd…..len toto je uz dovod sa nad tym zamysliet.
   6)…ze Ronaldo to tiez uziva to hovori HL….on je len mluvci za nich..a je plateny za jeho meno…a opat peniaze!……vazne to uziva????????
   7) Podivajte sa na You Tube skutocne vypovede ludi; jednak ludi ktori to uzivali a stratili vela penazi a tiez ake zdravotne problemy sa vynorili po dlhodobom uzivani…a tiez vypovede distributorov
   8) HL mal uz niekolko sudov…ale o tom sa nechvalia, snazia sa to ukryvat

 3. Nehovorim, co je zdrave a co nie. No hura spravy pozitivne aj negativne si nechavam radsej prejst hlavou a mam odstup. Pravda je, ze poznam cloveka, ktory uz cca 15 rokov uprednostnuje soju/vyrobky z nej pred vsetkym ostatnym, nema rakovinu zato hlas ako zena.

 4. mozme vobec nieco jest? odbornici na vsetkom najdu nieco skodlive a hlavne ze niektori soju nejedia a maju aj tak naruseny mozog.

  • Tofu se vyrábí v Číně nejméně 2tisíciletí a od 7.stol.ho používají i v Japonsku.V obou zemích, ve Vietnamu, Korei i Thajsku….patří k tradičním potravinám.Zatím nevypadá, že tyto národy vymírají. Právě naopak, jsou zdravější než západní civilizace. Několikrát je v článku uvedeno jméno Dr. Daniel. Kdo se za tímto neúplným jménam skrývá? Z jaké je instituce a kde prováděl svůj výzkum? Aby článek byl věrohodný , bylo by vhodné tyto podrobnosti doplnit !!!

 5. zaujimave natom je, ze lecitin ktory sa zo soje vyraba sa nachadza vo vsetkom 😀 je to potravinarske zahustovadlo, davaju to napr. do cokolad.. kupte si femibion (L-metylfolat) na doplnenie kyseliny listovej, b-komplex s B12tkou a mozte jest aj soju

 6. Zuzana Klimšová

  Jedná se prosím o zavádějící článek stejně jako na většině podobných stránek. Takovýto jasný závěr nesmíte jíst tamto nebo naopak jezte jen toto je vždycky překroucená pravda nebo polopravda. Ty látky, o kterých se zde mluví, tzv. FYTÁTY JSOU VE VŠECH SEMENECH, NIČÍ SE TEPLOTNÍM ZPRACOVÁNÍM, FERMENTACÍ NEBO KLÍČENÍM (ne ve všech v takové míře, aby to bylo zdraví škodlivé nebo aby to nebylo kompenzováno takovým velkým obsahem minerálů, že je pak úplně jedno, že tam jsou nějaké látky, které jejich vstřebávání snižují). Sója také obsahuje některé antinutrienty, ty se teplotou také ničí (z toho důvodu se naklíčené sójové boby ani syrové semena nejí, způsobují nadýmání). Je pravda, že obsahuje fytoestrogeny napodobující funkci ženských pohlavních hormonů, ale fytoestrogeny jsou opravdu mnohem méně účinnější než estrogen. Vliv estrogenu na zvyšování rizika rakoviny prsu je známý, ale máme ho v těle všechny ženy a neznamená to, že když sníte sóju, tak dostanete rakovinu prsu. Jíst sóju je v pořádku v rozumné míře, muži by ji měly jíst méně než ženy, ale to je tak vše. Není třeba se nechat děsit praštěnými články.

  • Neviem p. Klimšová, prečo sa pokladáte za odborníka, ale o škodlivosti sóje najmä pre ženy už aj vrabce čvirikajú. Najznámejší naturálny lekári na to upozorňovali už pred 10 rokmi. To, že aziati jedia tofu je pravda, ale jedia ho fermentované a to sú dve rôzne veci. Treba čítať aj „praštené články“ a potom si dohľadať informácie nakoľko sú „hoax“ a nakoľko sa blížia pravde. Neviem prečo by sa malli všetci spoliehať akurát na Váš nekompromisný príspevok.

 7. p.Josef, Herbalife se ZÁSADNĚ nevyrábí ze soje!!! Kde jste to slyšel? Ověřte si informace! Dále doporučení pro většinu z vás, než začne tady kydat nesmysly, něco si o soji přečtěte. Článek je napsaný podle odborných studií, na internetu je těchto informací dostatek, toš asi tak…

  • Mirec says a z čeho se tedy Herbalife vyrábí?

  • p. Mirec! Ověřte si informace, než tady začnete kydat nesmysly!! Herbalife si ZAKLÁDÁ na tom, že má výrobky ze sóji!
   Základní výživa: (jistě velmi zdravý) izolát!! sojové bílkoviny 26%, sojový ecitin, sojový olej. Proteinová výživa: izolát sojové bílkoviny 47%, sojový lecitin.
   Vy asi pravděpodobně uvažujete směrem, že pokud daný výrobek není 100% ze soji, tak se to nepočítá???

 8. Sójové mäso mi nechutí, na druhej strane už vyše roka nejem žiadne mäso, nakoľko sa nechcem jeho konzumáciou zúčastňovať zabíjania zvierat. Každý človek, ktorý chce konzumovať mäso, by si mal najprv zviera sám vychovať, starať sa oň a kŕmiť ho a potom sa mu pozerať do očí, keď ho ide vlastnoručne zabiť, potom očistiť, zbaviť vnútorností… atď.
  K sóji – na Slovensku je spotreba sójových výrobkov veľmi nízka. Spotreba tofu je možno 100 g na obyvateľa Slovenska, takže ak sú Slováci chorí a majú nižší priemerný vek, ako obyvatelia západnej Európy, tak tofu alebo sója zato skutočne nemôže. Väčšina starších ľudí jej vôbec neholduje. Oproti tomu v Japonsku sa zje len tofu okolo 60 kg ročne. Priemerná dĺžka života Japoniek je 86,3 roka. U mužov je to o niečo menej. Takže ak je to tak škodlivé, spôsobujúce rakovinu, u nich sa to „ktovie“ prečo neprejavuje. A či majú tí Japonci poškodené mozgy, z konzumácie toľkej sóje? Nuž, nešla som im tam osobne merať IQ, ale iní to urobili za nás a skončili na 3. mieste na svete. Neviem, kto písal ten článok, ale fakty sú proti nemu.

  • Nič také ako sójové mäso alebo vegetariánsky steak neexistuje!

  • Alena … každý kto chce jesť mäso by si ho mal vychovať … atď. … to je čo za logiku ? To akože každý kto chce mať vodu mal by si vykopať studňu, každý kto chce mať elektrinu by si mal postaviť elektráreň … alebo … každý kto sa chce voziť na aute by si ho mal vyrobiť ? Sa spamätaj, alebo vieš čo … nasadni na lietadlo do Afriky a tam presviedčaj levou aby si chovali antilopy … keď ich chcú na obed zjesť.

   • Nuž logika je tá, že ak chcem piť vodu, dokážem zájsť k studničke a napiť sa, ak chem zjesť jablko, odtrhnem ho zo stromu, a ak chcem jesť mäso, mala by som si teda v lese uloviť zviera (ak je to prijateľnejšie než domáci chov) a vlastnoručne ho zabiť. Verím tomu, že pre mnoho ľudí, by to bolo dosť obtiažne, a že by sa radšej vzdali mäsa, prípadne, by ho obmedzili. Ja nechcem nikoho usmrcovať, nechcem nikomu spôsobovať utrpenie, preto som sa vzdala mäsa. Nie som lev, nie som ani vlk, nie som žiadny mäsožravec,… som človek.
    Ak by som jedla mäso, nepriamo by som svojím dopytom po mäse, nútila ľudí, aby zvieratá zabíjali a tým by som sa na tom zabíjaní podieľala. Viem, že to nemôže každý chápať…

 9. Patrím do skupiny stredných seniorov , po vojne, cez ktorú som prišla na svet, nebol neviem aký výber potravín. Konzumovali sme, čo sme si mohli dovoliť, držali sme sa len jednej babkinej rady, že čierny chlieb je zdravší ako biely . Rástla som ako zdravé dieťa, okrem žlčníka, kŕčových žíl a šedého zákalu som chirurgiu nevidela, problémy prišli až po 70-ke, že občas treba zájsť k lekárovi.
  Čo sa týka jedla, so sójou nemám skúsenosti, ani s tofu. Skôr ma hnevajú tie všelijaké mlieka, ktoré na druhý deň po otvorení môžete vyhodiť i keď boli na vrchu chladničky. Viem len to, že odkedy mám internet- asi 12 rokov, raz bolo zdravé hovädzie mäso a bravčové zlé, inokedy naopak, potom nám každé mäso plnili vodou, aby viac vážilo, potom kuratá prikrmovali hormónami , potom sa objalivili E-čka a ich zoznam visí dodnes zvnútra činžiakovej „špajze“. potom začali prifarbovať celozrnné pečivo, čabrať naše dobré slovenské minerálky príchuťami……zdá sa, že tu bojuje firma proti firme. Čo bolo naozaj pravda- pracovala som s tým- niekdajšie hnojivo DDT a organofosfáty sme skúmali vo vode, tráve, kravskom mlieku,materskom mlieku a robili sa stery aj z telíčok novorodencov. No, bolo to tam všade……len sa o tom nesmelo písať. Dnes môžte písať všetko, ale nemáme domáce laboratória a firmy potápajú konkurenciu.

  • Mali ste “ žlčník, kŕčové žily a šedý zákal“ a považovali ste sa za zdravú ženu? A čo prišlo potom?

 10. Dobry den, tofu v nasej rodine sa je uz velmi dlhe roky. Moj svokor sa dozil 90 rokov, pochadzal z Indonezie, nikdy nebol chori, cital noviny, pozeral TV bez okuliaroch ba dokonca aj soferoval do 80 r. Zomrel nahle a necakane cestou do marketu cize na chodniku. Vedel velmi dobre pripravit tofu tepelne apod. vela som sa naucila od neho co sa tyka tofu. Tofu kupujeme vo vedierkach – fermentovane, ma to chut inu, ako ked si kupim na Slovensku. Chodime si obcas zamaskrtit do Indonezkych restaurant, tofu nesmie chybat a je velmi oblubene. Som vydata, manzel je Holandan, mam 62 r. nikdy som nebola chora, ziadne operacie, tlak mam 120/80, energiu mozem rozdavat. Teraz, co som si precitala v tomto clanku, urcite sa nevzdam a neodradi ma, aby som sa vzdala tofu, pretoze ja maso nemusim, ked uz, tak len morcace. Prajem pekny den.

  • „…nikdy som nebola chorá,…“ KLAMETE

   • Cobra says, nahodne som sa opat dostala na clanok o soji, … OPAT ODPOVEDAM ,, NEKLAMEM ,, poslednykrat som bola u lekara pred 36 rokmi na porodnici, a toje vsetko, nikdy ma hlava nebolela a neboli, nepoznam bolest noh, ruk, chrbta pridom pracujem v zahrade od rana do vecera, kazdy rok sama odpracem z 2 Avi narubane drevo atd. atd. iba tolko na vysvetlenie mily/a COBRA. Prajem pekny den. PS moj komentar je PRAVDIVY

  • Mate pravdu, aj mne soja robi dobre, ked som mala najhorsie problemy so zaludkom a pankreasom, nemohla som takmer nic jest kvoli velkym bolestiam, az vtedy som zacala vo vacsej miere konzumovat sojove mlieko. A musim povedat, odkedy som zacala varit zo sojoveho mlieka, je mi ovela lepsie, ziadne bolesti ani nevolnosti. A nie, nemam intoleranciu na kravske mlieko, mozem ho konzumovat. Ale sojove je ovela lepsie stravitelne, pouzivam ho denne a uz ma par rokov choroby obchadzaju. Je pravda, ze aj cukor som vyrazne obmedzila.

  • Jarka, kde kupujete to fermentované tofu vo vedierkach?

 11. Och, nech už sa stanem bretariánom konečne. Kto to má stále riešiť, čo jesť a čo nie.
  V podstate ku každej potravine sa dá na internete nájsť článok, že je zdravá a že je aj nezdravá. 😮

 12. A čo „chorobnosť“ v krajinách, kde sa tofu je bežne, kde ho majú skoro denne na jedálnom lístku?

 13. Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o zdroj/zdroje, odkiaľ ste čerpali podklady pre tento článok.
  Ďakujem

 14. papricka33

  Ano, a najdolezitejsie odporucanie je hned na zaciatku clanku …radsej jedzte mliecne vyrobky… A tu je aj odpoved, na zakazku koho podobne dristy vznikaju. Konzumacia mlieka klesa a mlicna lobby nechce prist o ksefty. Kedze vela ludi prechadza z mliecnych vyrobkov na sojove. Ja tiez nepijem mlieko, nahradzam ho rastlinnymi (mandlove, ovsene, pohankove…) aj tie sposobuju rakovinu 🙂
  Ano, soja obsahuje rastlinne estrogeny, takze sa neodporuca jej konzumacia vo velkych mnozstvach. Aj z cesnaku, ked si ho dam kilo na ex mozem skolabovat, aj z fazule ma moze zdut ako prasa… Ale napriek tomu su to uzasne potraviny, ktore nasmu telu prinesu velky benefit. Naopak maso, ako uz davno vieme, neprinasa ziaden. Prave naopak. VSETKY dolezite vitaminy a mineraly vieme ziskat z rastlinnej rise. Nehovoriac o tom, ze vyroba masa (xhov polnohosp. zvierat) je omnoho drahsia, viac devastuje zivotne prostredie, nehovoriac o nehumannom zaobchadzani so svieratami, pre ktore je uz samotna smrt len vykupenim. Na to utrpenie by sa mal kazdy divat pri zuti svojho steaku a piti svojho pohara mliecka pri romantickych ranajkach…

  • Mnam steak 🙂
   Nuz k tomuto: „Naopak maso, ako uz davno vieme, neprinasa ziaden“ sa uz neda nic povedat 🙂 . Co na tom, ze existuju stovky studii a vyskumov, ktore to vyvracaju, ale budis 🙂
   To ze zacal v praveku clovek jest maso, mu umoznilo aby sa rozvinul. Keby sa krmil len rastlinnou vyrobou, nikdy by sa nevyvinul vacsi mozog ani svalstvo, a celu energiu by minal len na zabezpecenie nizkoenergetickej rastlinnej potravy.

 15. laevelinn

  Ja si myslim ,ze vsetko z mierou aj maso aj soju.

 16. Miroslav Párička

  ešte sa sóji pripisujú aj srdcové zlyhania mladých športovcov … 🙁

 17. Miroslav Párička

  ale súhlasím s názorom, „že všetko s mierou“, človek je podľa stavby svojho chrupu od prírody všežravec, teda aj vegetarián je už extrémom,
  ďalej ľudské telo dokáže vysielať signály, že mu niečo chýba – to je situácia, keď na niečo dostanete chuť, tá potravina obsahuje látku, ktorá telu momentálne chýba

  • Celkom by ma zaujimalo, podla ktorych znakov ludskeho chrupu dokazete usudit, ze clovek je vsezravec. Dokazete sa bez noza a vydlicky najest z masa?
   Silno o tom pochybujem, ani len odhryznut by ste si ho nedokazali… Ak chcete vyvodzovat zavery, co je clovek, tak sa zamerajte na travaciu sustavu a porovnajte s masozravcami a hned zistite, ako vhodne, alebo nevhodne je pre nas maso 🙂

   • dik

   • A co take ocne zuby? Tie sa podobaju na tie kravske?? A ked sme pri tej krave, tak som si teda porovnal traviacu sustavu s nou, a akosi stale neviem najst u seba dalsie 3 zaludky… A fakt hladal som vsade, naozaj.. 🙂

    • To asi preto, že človek nie je ani mäsožravec, ani všežravec, ba ani bylinožravec, ale PLODOŽRAVEC. to preto nemá tri žalúdky. Načo by mu boli?
     Naši predkovia jedli plody, ovocie, bobule, hľuzy, semienka , orechy a listy.

    • Máme síce očné zuby, ktoré sa na kravské nepodobajú. Ale ruku na srdce: podobajú sa na očné zuby niektorého mäsožravca? Ba dokonca ani všežravca, že?

     • Nech sa paci 11 rozdielov medzi typickym masozravcom a clovekom
      Takze otazka aj pre jednoduchsich: Ma clovek blizsie k masozravcovi alebo bylinozravcovi?
      Clovek:
      1 Zuby Tupe urcene na drvenie rastlinnych vlakien
      2 Celust Pohybliva urcena na prezuvanie
      3 Sliny Zasadite, obsahuju ptyalin na stiepenie uhlohydratov
      4 Zaludok Predlzeny, ako u bylinozravcov
      5 Creva 12xtelesnej vysky
      6 Pecen „Nema urinazu, ma problem s jej spracovanim

      7 Potne zlazy Na kozi
      8 Moc Zasadity
      9 Jazyk Hladky na celom povrchu
      10 Ruky Prisposobene na zber plodov
      11 Vitamin C Nemaju, potrebuju ho dodat z rastlinnej potravy

      Masozravec (typicky):
      1 Zuby Ostre, urcene na trhanie masa
      2 Celust Vie hybat smerom hore-dolu
      3 Sliny Kysle bez ptyalinu
      4 Zaludok 10x silnejsia kyselina HCl, ovalny
      5 Creva 3x vysky tela
      6 Pecen „Odfiltruje 10x-15x viac C5H4N4O3,
      Ma enzym urinazu“
      7 Potne zlazy Jazykom
      8 Moc Kysly
      9 Jazyk Drsny prisposobeny na trhanie vlakien
      10 Ruky Pazure potrebne na trhanie a lov
      11 Vitamin C Maju vitamin C

 18. Každý píše čo mu vyhovuje .Dnes je zdravvé máso ,ale zajtra to už nie je pravda .A zas je to všetko iba o biznise ,hnusnom a nenažranom. Je mi zo všetkého na grc.

 19. Chcem týmto pozdraviť istú pani-dôchodkyňu zo Serede, s ktorou sme sa stretli tento rok v septembri pri jednom stole v jedálni Rosa v kúpeľoch Piešťany. My s dcérou-veganky, objednali sme si veganskú stravu. Keď nám doniesli opečené tofu, pani skríkla: nejedzte to! Presne, ako keby som čítala nadpis tohto článku. Očividne číta túto stránku. A hneď začala udeľovať nevyžiadané rady, toto jedzte a tamto nejedzte, sója spôsobuje neplodnosť a pod. Normálne som stratila reč nad roľkou drzosťou. Tak ešte raz pani pozdravujem a ak toto číta, odkazujem, že je lepšie pozerať sa do vlastného taniera, či je tam všetko v poriadku a druhých nechať radšej na pokoji.

  • zvrhlý deduško večerníček

   Pani prepáčte, ale vy nemôžte byť úplne fit ! Tento rok v septembri, to sa snáď ešte len stane, nie ? Alebo vy tu vypisujete zážitky z budúcnosti ? Nenormálne toto …

 20. Nepasujem sa za rytiera zdravých ani nezdravých potravín, dokonca ani menej ani viac zdravých či nezdravých. Zdravý rozum a štúdium a na základe životných skúseností získané poznanie, mi po dlhých rokoch môjho aktívneho života hovorí: Neexistujú potraviny zdravé ani nezdravé /po kedy nezjete muchotrávku hlúznatú, tatarák z diviaka napadnutého svalovcom/,,,,atd. Existujú, len potraviny, ktoré sú individuálne človeku konzumujúcemu ich, VHODNÉ alebo NEVHODNÉ ! Moja stará mama pridávala do uhorkového šalátu, preto aby nám od neho nebolo ťažko cesnak. Moja priateľka keď taký šalát zje dostane žlčníkový záchvat. Je teda cesnak nezdravé jedlo alebo zdravé?! Niekto konzumuje rebarboru na všetky spôsoby celý život, jeho sused už po pár hltoch tejto vynikajúcej pochúťky dostane akútny záchvat dny, taký silný, že sa bude strojiť hneď ráno ako vstane odťať si boľavý palec sekerou. Je teda rebarbora zdravá alebo nezdravá?! Každý kto tu niečo napísal o sóji, či už pre, alebo proti by vedel vymenovať veľa podobných príkladov zo života svojej najbližšej rodiny. A každý by mal vedieť, že nehodno potraviny či už živočíšneho, alebo rastlinného pôvodu rozdeľovať na zdravé a nezdravé , ale na vhodné a nevhodné, aj to len individuálne. // mimochodom keby, boli Američania zhodili atómovú bombu na Drážďany tak pochybujem, že by sa Európska civilizácia nejediaca sóju bola s toho v spamätala tak ako Japonská po Hirošime a Nagasaky. Len sa pozrime na Černobyľskú tragédiu//….. !? Navrhujem, aby si poradcovia o stravovaní naštudovali aspoň niečo o metabolizmoch a metabolických poruchách ľudského organizmu. Som presvedčený , že potom sa budú opatrnejšie a z väčšou úctov vyjadrovať o potravinách a ich pôsobení na zdravotný stav človeka! ĎAKUJEM

 21. A jejee. Farmari a producenti masa si zasa niekoho podplatili…a takto to ide stale dokola: raz jedni, potom druhi….

 22. Toto myslite naozaj vazne?!
  „Ak chcete kvalitné bielkoviny, potom oveľa lepšou voľbou sú bio vajíčka, mäso zo zvierat chovaných na čerstvej tráve a nepasterizované, prípadne domáce alebo bio mliečne výrobky.“
  Tak sa pozrite ake „zdrave“ su vami propagovane mliecne vyrobky:
  Prilis vela tukov a chlesterolu = arteroskleroza
  Metabolizovanie laktozy problem az pre 40% ludi
  Beta – Laktoglobulin =silny alergen
  IGF-1 (podpora delenia buniek/rakovina)
  Vela sirnych aminokyselin= osteoporoya, Alzheimer
  Zvysky hormonov, antibiotik, herbicidov, pesticidov
  Obsah vlakniny a fytochemikalii = 0
  Vyuzitelnost vapnika je niyka vyhladom na vaybu na kazein
  Vela energie pri traveni
  Mozne virusy a bakterie
  Nadmerny obsah jodu
  Eticka stranka veci, krava ludom mlieko nedava, ale si ho drasticky beru…
  atd
  Pokial sa aj ostatne clanky na vasej stranke nesu v podobnom duchu ako tento je lepsie aby ich ludia necitali vobec

 23. Som vegan cca 15 rokov… tlak super, srdce zdravé, spánok vynikajúci, dnes mám 40r a nik mi to nechce veriť, tipujú my väčšinou 30r-32r… cítim sa skvelo 🙂 Nikdy by som nedal mäso, mlieko a mliečne výrobky do úst.. ako z morálnych, tak aj zdravotných dôvodov. Soju konzumujem pravidelne.. pekný deň!

 24. Tento článok je nezmysel. Som vegetariánka 31 rokov a nič podobné o čom píšu, sa mi nestalo. Kto je autorom „výskumu“ a prečo propaguje mäso ? Myslím, že je to jasné!!! Nejaký mäsokombinát ? Nejdú tržby ? Alebo farambiznis si potrebuje mäsom vyrábať pacientov ?
  Japonci vynašli tofu pred stáročiami, konzumujú ho najviac na svete a dožívajú sa najvyššieho veku. Okrem toho Japonci majú najvyššie IQ na svete. Ani jedno ani druhé sa nedá povedať o Slovákoch.
  Čudujem sa, že Badateľ uverejnil niečo také, ako je tento článok !!!

 25. Kto si dá sóju? Kľudne si dajte aj za mňa.
  A že mäso nie je zdravé?
  Nuž tak ho nejedzte, aspoň ostane viac pre mňa.

 26. Jem maso aj soju,všetko s mierou,5 rokov som nejedol maso iba soju ,zdravie sa mi popravilo.Netreba nič prehánat a budete v pohode.

Pridajte komentár

*