Dôležitosť zdravých čriev pre celkový dobrý stav nášho organizmu v súčasnosti určite nikto nespochybňuje.
Avšak pre niektorých z nás predstavuje len tú časť žalúdočného traktu, ktorá spracováva potravu a sídlo „ priateľských“ baktérií, ktoré poznáme z množstva televíznych reklám.
Aký majú presne črevá význam, čo ich ohrozuje a ako im môžeme pomôcť užívaním niektorých prírodných prípravkov?
Črevo (intestinum, enteron) je najdlhší úsek gastrointestinálneho traktu. Nadväzuje na vrátnik žalúdku a končí ritným otvorom. Delí sa na tenké črevo (intestinum tenue) a hrubé črevo (intestinum crassum).
Potrava sa najskôr dostane do tenkého čreva, kde je natrávená zo žalúdku a ďalej sa spracováva. V tenkom čreve je štiepená pomocou enzýmov produkovaných pankreasom.
Potom sa zmieša so žlčou a vstrebá sa sliznicou. Cez ňu prechádzajú dôležité živiny do krvného obehu. Zvyšok sa dostane do hrubého čreva, kde je resorbovaná voda a potrava sa ďalej zahusťuje.
Nakoniec je vo forme výkalov vylučovaná z tela.
Hrubé črevo, presnejšie povedané jeho sliznica, je osídlená symbiotickými („priateľskými“) baktériami. Tieto baktérie rozkladajú nestráviteľné zvyšky potravy, produkujú vitamín K a sú veľmi dôležité pre imunitný systém organizmu.
Tu je dôležité sa pozastaviť. Táto fyziologická mikroflóra na stenách hrubého čreva tvorí zložitý komplex (označovaný ako mikrobiom).
Obsahuje aeróbne i anaeróbne baktérie, huby, vírusy a ďalšie mikroorganizmy, tie súčasne s imunitným slizničným systémom chránia náš organizmus pred infekciou a zúčastňujú sa tiež na niektorých metabolických procesoch.
Mikroflóra hrubého čreva môže byť narušená, a to vplyvom niektorých liekov na predpis, ale i častým užívaním voľne predajných preháňadiel. K narušeniu dochádza i u onkologických pacientov následkom liečebných metód, ako radioterapia alebo chemoterapia.
Poškodenie mikroflóry môže nastať i následkom nedostatočnej výživy (málo nutričnej stavy) alebo alkoholizmu.
Prirodzene dochádza k oslabeniu črevnej mikroflóry s pribúdajúcim vekom (tu sa stáva, že „priateľské“ baktérie sú nahradené „nepriateľskými“, ako sú pseudomonády alebo enterobaktérie).
Samotný epitel (krycie tkanivo) čreva nestačí samo o sebe zabrániť prieniku škodlivých mikroorganizmov.
Z tohoto dôvodu baktérie črevnej mikroflóry stimulujú (dá sa povedať, že „zobudia“) imunitný systém, ktorý musí rozoznať, ktoré baktérie v čreve sú tie, „dobré“ a ktoré tie „zlé“.
Sliznice obsahujú tri štvrtiny všetkých lymfocytov v tele a dochádza v nich k najväčšej tvorbe protilátok (imunoglobulínov, väčšinou IgA.).
Môžeme v nich nájsť veľké množstvo pamäťových T – buniek, plazmatických buniek i aktivovaných T-lymfocytov, ale vyskytujú sa tu tiež makrofágy a dentritické bunky (tie pohlcujú cudzorodé častice).
Pokiaľ dochádza k dlhodobému oslabeniu črevnej mikroflóry, môže to byť dôvod k vzniku množstva zdravotných problémov, ako napríklad náchylnosť k infekčným onemocneniam, kožným problémom, alergiám alebo iným nemociam.
V takom prípade je dobré začať užívať probiotiká. Ich názov bol prebratý z gréčtiny a voľne preložený znamená „pre život“. Názov odráža ich charakter, pretože sú tvorené živými mikroorganizmami.
Ich užívanie priaznivo ovplyvňuje stav vlastnej črevnej mikroflóry tým, že selektívne podporujú rast alebo aktivitu niektorých kmeňov črevnej mikroflóry.
Najčastejšie používanými mikroorganizmami sú baktérie mliečneho kvasenia, hlavne Lactobacillus a Bifidobacterium.
To všetko výrazne posilňuje celkovú imunitu. Probiotiká zabraňujú premnoženiu škodlivých baktérií a kvasiniek tým, že vytvárajú organické kyseliny. Prítomnosť týchto kyselín znižuje pH v čreve, čo výrazne obmedzuje rast škodlivých baktérií.
To ale ešte nie je všetko. Probiotiká zvyšujú odolnosť voči hnačkovým onemocneniam a obmedzujú aktivitu potenciálne škodlivých látok v čreve, ktoré môžu vzniknúť pri zlom trávení.
Výhodné je, pokiaľ sa súčasne s probiotikami užívajú látky zo skupiny prebiotík. Tieto prebiotiká sú potravou pre „priateľské“ baktérie v probiotikách. Patria k nim ťažko stráviteľné látky, hlavne zo skupiny oligosacharidov, napríklad inulín alebo laktulóza.
Ako presne probiotiká pôsobia ešte nie je jednoznačne preukázané. Logicky by sa ponúkalo vysvetlenie, že dopĺňajú chýbajúce pôvodné baktérie. Toľko ich ovšem v prípravkoch zase nie je.
Je ale možné, že ich prínos je v tom, že odoberajú „zlým“ baktériam živiny a miesto na črevnej sliznici. Je možné, že pôsobia ešte inak, napríklad môžu produkovať látky, ktoré negatívne pôsobia na škodlivé baktérie.
Z týchto faktov vychádza pôsobenie kombinácie probiotík od firmy Natural Medicaments Symbi I a Symbi II. probiotikum obmedzuje pôsobenie škodlivých baktérií (obsahuje magnézium peroxid, ktorý v čreve uvoľňuje kyslík, ktorý znemožňuje existenciu škodlivých baktérií).
Tento prípravok sa užíva obmedzenú dobu (10 dní), a potom je už pripravené miesto na to, aby mohli pôsobiť baktérie obsiahnuté v nadväzujúcom prípravku Symbi II. Tento prípravok je vhodné kombinovať s prebiotikami, ako je napríklad už spomenutý inulín.
Probiotiká a črevná mikroflóra sú veľmi dôležité pre zdravie čriev, ale o črevá sa môžeme postarať i v iných ohľadoch. Veľkému záujmu sa v súčasnosti tešia prírodné prípravky, ktoré je dobré užívať ako prevenciu pred parazitárnou infekciou.
Veľmi užitočné je, či už ako súčasť prebiehajúcej liečby chemickými liekmi, či ( a to je hlavný význam), užívať prírodné prípravky obsahujúce výťažky z liečivých rastlín, ktoré rôznym spôsobom pôsobia proti parazitom v našom organizme.
Týchto byliniek je celá rada, je možno uviesť cibuľu kuchyňskú (Allium cepa), tekvicu obecnú (Cucurbita pepo), kapustu hlávkovú (Brassica oleandra) – šťavu z nej, cesnak kuchyňský (Allium sativum), aníz vonný (pimpinella anisum), tymián obecný ( Thymus vulgaris), kurkumu dlhú (Curcuma longa), škoricovník ceylonský( Cinnamonum zeylanicum), klinčekovec voňavý (Syzygium aromaticum), rasca korenistá (Carum carvi), orechovec čierny (Juglans nigra), lapacho červené (Tabebuia impetiginosa) a ďalšie.
Je možné si tiež zakúpiť rôzne prírodné prípravky, ktoré obsahujú výťažky z jednej či viac antiparaziticky pôsobiacich liečivých rastlín, napríklad Super cesnak alebo parazin. Ďalším vhodným prostriedkom, ktorý pomôže k očiste čriev, je yuccashidigera, tiež yuka alebo jaka.
Obsahuje prírodné saponiny, ktoré pomáhajú pri odstraňovaní „nečistôt“ hlavne, obrazne povedané, zo „stien“ nášho organizmu. Tou „stenou“ môžu byť vnútorné steny čriev, močovodov (ľadvinové kamene), žlčových ciest (žlčovodov) alebo stien ciev (ateromy, zhluky tukov).
Tým ale prínos saponinov pre zdravé fungovanie našich čriev nekončí. Saponiny podporujú vytvorenie ochranného povlaku na stenách čriev. Sú i probiotického charakteru – tvoria potravu pre „priateľské“ baktérie tvoriace črevnú mikroflóru.
Rovnako tak pomáhajú pri zápchach a plynatosti, bolestiach a kŕčoch v bruchu pochádzajúcich z problémov pri trávení.
Významným pomocníkom môže byť i chlorella. Najznámejší je druh chlorella pyrenodoisa, s ktorým sa tiež môžeme najčastejšie stretnúť v doplnkoch stravy. Táto sladkovodná riasa obsahuje množstvo rôznych prírodných látok.
Chlorella, vďaka vláknine (obsiahnutej v podporných pletivách), môže pomôcť odstrániť toxíny či ťažké kovy z nášho tela. Vláknina obsiahnutá v tejto riase sa volá sporollein.
Vláknina obecne hrá kľúčovú rolu pri vytváraní rovnováhy medzi jednotlivými mikroorganizmami osídľujúcimi črevný trakt. Jej význam spočíva v tom, že spomaľuje vstrebávanie sacharidov a tukov, zabraňuje zápche a pôsobí preventívne proti rôznym nemociam v črevnej sliznici.
Ovšem tiež bunková stena riasy, vďaka obsahu vlákniny, na seba v črevnej dutine naviaže toxické látky, jedovaté a ťažké kovy a tie sú potom stolicou vylúčené von z tela, a tak je znížené nebezpečenstvo, ktoré pre naše telo tieto ťažké kovy znamenajú.
Práve vďaka sporolleinu je zelená riasa chlorella vhodným pomocníkom pre odstránenie ťažkých kovov.
Viac na www.prezdravie.sk
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár