Pozor: Ministerstvo zdravotníctva šíri o mamografii nebezpečné lži

Print Friendly, PDF & Email

Tento rok Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vyhlásilo za takzvaný rok prevencie a spustilo informačnú kampaň.

V rámci tejto kampane na svojej Facebookovej stránke často uverejňuje informácie zamerané na predchádzanie rôznych ochorení a taktiež propaguje rôzne preventívne vyšetrenia.

Zbohom vysoký krvný tlak

Minulý týždeň sa takto venovali mamografii a jej význame pri včasnej diagnóze rakoviny prsníka.

Na Facebooku zverejnili status o mamografii spolu s doprovodnou inforgrafikou. Problém však je, tieto ich výstupy obsahujú závažné dezinformácie a preukázané lži.

Čo zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva

Dňa 23.9.2019 uverejnili nasledovný status a infografiku:

Ako Ministerstvo zdravotníctva SR klame a zavádza

No a v čom je problém?

V statuse aj v infografike uvádzajú, že spoľahlivosť mamografie je takmer 99%. To je však výslovná a nebezpečná lož!

Aká je spoľahlivosť mamografie v skutočnosti?

Štatistické údaje o presnosti a spoľahlivosti mamografie je pomerne ľahké si nájsť na internete, a to z uznávaných a dôveryhodných zdrojov.


Náš tip: Túžite po pevnom zdraví? Vyskúšajte jedinú spirulinu na našom trhu, ktorá sa suší niekoľko rokov, vďaka čomu má najvyššiu kvalitu. Viac informácií tu

Ak si zadáte do Google vyhľadať termíny „mammography accuracy“ (presnosť mamografie) alebo „mammography reliability“ (spoľahlivosť mamografie), hneď na prvom mieste vám Google ponúkne ani nie odkaz na inú webstránku, ale svoj vlastný údaj.

Ten v slovenskom preklade hovorí nasledovné:

„Mamografia je dobrá pri odhaľovaní rakoviny prsníka, najmä u žien vo veku 50 a viac rokov. Celkovo je citlivosť mamografie asi 87 percent. To znamená, že mamografia správne identifikuje asi 87 percent žien, ktoré skutočne majú rakovinu prsníka. Citlivosť je vyššia u žien nad 50 rokov ako u mladších žien.“

Takže žiadnych 99%, ako to uvádza ministerstvo!

Ak si uvedený citát rozklikneme, dostaneme sa na podrobne odzdrojovanú stránku americkej neziskovej organizácie Suzan D. Karmen, ktorá sa zaoberá organizovaním zbierok a šírením povedomia o rakovine prsníka.

Na tejto stránke sa dozvedáme ďalšie informácie o presnosti a spoľahlivosti mamografie:

„Okrem toho je citlivosť mamografie vyššia u žien s viac tukovým prsníkom než u žien s hutnejším prsníkom.“

Stránka ďalej pokračuje:

„Nevýhodou pomerne malého počtu neodhalených nádorov prsníka sú však takzvané falošné pozitívne nálezy. Čiže výsledok, keď mamograf tvrdí, že sa v prsníku rakovina nachádza, no v skutočnosti tam nie je.

Čím viac mamografických vyšetrení žena absolvuje, tým je vyššia pravdepodobnosť falošne pozitívneho nálezu.

Šanca na falošne pozitívny nález je v závislosti na veku ženy 7 až 12% po prvom mamografe (mladšie ženy majú vyššie riziko falošne pozitívneho nálezu). Po 10 mamografoch je šanca na falošne pozitívny nález 50 až 60%.

Podobne ako je nižšia citlivosť mamografie u mladších žien s hutnejšími prsníkmi (ženy pod 50 rokov), je u týchto žien aj vyššie riziko falošne pozitívneho nálezu.

Falošne pozitívne nálezy spôsobujú ženám strach a obavy a neraz sa objavujú aj po vyše roku od vyšetrenia na mamografe.“

Ako je z uvedeného zrejmé, spoľahlivosť mamografie je výrazne nižšia ako uvádza Ministerstvo zdravotníctva – len 87%. Navyše, po opakovaných vyšetreniach je dokonca viac ako 50% riziko falošne pozitívnych nálezov!

Ako sami uznáte, 87% spoľahlivosť a vyše 50% falošných nálezov má od deklarovanej 99% presnosti poriadne ďaleko.

Aké nebezpečie hrozí ženám, ktoré uveria dezinformáciám Ministerstva zdravotníctva

Nespoľahlivosť mamografie však nie je jediná lož, ktorú uvádza ministerstvo zdravotníctva na svojej stránke.

Mnohé ženy sa môžu na základe ich chybných informácií plne spoľahnúť nielen na presnosť, ale i bezpečnosť mamografie.

Avšak namiesto pocitu zdravia a bezpečnosti môže byť výsledkom pravý opak, konkrétne:

 • nezachytenie ochorenia (kvôli nízkej 87% spoľahlivosti)
 • falošné pozitívny nález, za ktorým bude nasledovať mučiaca tortúra následných vyšetrení, vrátane biopsie prsníka
 • rozsev rakoviny – po odhalení nádoru na mamografe zvyčajne nasleduje biopsia, ktorá samotná môže prispieť k narušeniu štruktúry nádoru a jeho následnému matastázovaniu
 • naštartovanie rakoviny žiarením – mamografia vyžaruje značné množstvo röntgenového žiarenia na malú koncentrovanú plochu. Ak niekto tvrdí, že ide o malú (nevýznamnú) dávku žiarenia, tak klame.
 • naštartovanie rakoviny stláčaním – pri stláčaní prsníka v mamografe môže dôjsť k poškodeniu tkaniva alebo k narušeniu malých nezhubných cýst a následnému naštartovaniu zhubného bujnenia

Prečo Ministerstvo zdravotníctva aj napriek nášmu upozorneniu na chybu naďalej klame?

Ministerstvo zdravotníctva sme kontaktovali a na chybu sme ich upozornili. Napriek tomu to ani po takmer týždni neopravili a do dnešného dňa na svojej stránke uvádzajú nebezpečné lži.

Natískajú sa tu otázky: Prečo to robia? Nezáleží im snáď na zdraví žien? Prečo v dobe, keď zahraničie od mamografov ustupuje, sa u nás naďalej horúčkovito propagujú?

Podľa nášho názoru im na ženách nezáleží. Najviac im asi záleží na zdravotníckych prevádzkovateľoch, ktorí nakúpili drahé mamografické prístroje a chcú, aby sa im ich investície vrátili.

Nezabúdajme, že ruka vždy ruku myje. Títo prevádzkovatelia preto lobujú u svojich kamarátov na ministerstvách a ostatných štátnych úradoch, aby pretláčali nebezpečnú a nespoľahlivú mamografiu.

Toto je podľa nás hlavný dôvod, prečo to Ministerstvo zdravotníctva robí a prečo ani po našom upozornení chybné údaje na svojej stránke neopravili.

Aká je alternatíva k mamografom

Mnohé ženy sú dnes v dôsledku množstva dezinformácií šírených štátom, zdravotníckymi úradmi i médiami presvedčené, že mamografia predstavuje jediný spôsob, ako odhaliť rakovinu prsníka.

To však vôbec nie je pravda!

Okrem mamografie existujú viaceré iné vyšetrenia, ktoré vo vzájomnej kombinácii majú oveľa vyššiu mieru spoľahlivosti (a bezpečnosti):

 1. Domáce samovyšetrenie ohmatom – základ, ktorý by mala pravidelne robiť každá žena
 2. Ultrazvuk – bezbolestné a bezpečné štandardné vyšetrenie
 3. MEIK (elektroimpedančná mamografia) – bezbolestné a bezpečné doplnkové vyšetrenie
 4. Termografia – bezbolestné a bezpečné doplnkové vyšetrenie

Vyššie uvedené štandardné a doplnkové vyšetrenia prsníka dokážu plnohodnotne a dokonca s vyššou presnosťou a neporovnateľne lepšou bezpečnosťou nahradiť mamografiu.

Viac našich článkov na tému mamografie nájdete na tomto odkaze.

Záver

Bohužiaľ, zasa sa raz ukazuje, že peniaze a zisk majú v našom štáte vyššiu prioritu ako zdravie obyvateľov. Smutné.

Preto prosíme, nezabudnite tento článok zdieľať aj s vašimi priateľmi a známymi, aby nenaleteli na lži skorumpovaných úradníkov a ochránili si to najcennejšie, čo majú – svoje zdravie.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.netPodobné články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

 1. dobry den, nie som ani zena, ani nemam nikoho v mojom okoli, kto by mal problem s rakovinou prsnika, ale…
  Pytam sa, je lepsie hovorit alebo nehovorit, ked Ministerstvo hovori, najdu sa ludia, co to odsudzuju, keby nehovorilo, urcite by sa nasli niektori, ktori by sa pytali,preco Ministerstvo nehovori o problémoch, vobec sa mi to nepaci….

Pridajte komentár

*