Prosíme vás, vo voľbách už nikdy viac nevoľte sadistické beštie zo strán OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina, SaS, Progresívne Slovensko a Demokrati, ktoré vám 3,5 roka počas pandémie i po nej robili peklo zo života!

Liečivé huby – všeliek alebo nafúknutá bublina?


Print Friendly, PDF & Email

Huby – všeliek alebo nafúknutá bublina?

Ako je to vlastne so zázračnými hubami? V súčasnej dobe sa akoby roztrhlo vrece s rôznymi doplnkami stravy a extraktami z doposiaľ málo známych húb.

Všetky sľubujú zázračné účinky a pomoc pri boji s rôznymi chorobami. Najväčšej obľube sa v dnešnej dobe tešia Reishi, Cordyceps, ale i česká huba Hliva ustricová.

Ako to teda s nimi je?  Vyplatí sa nám za ne utrácať svoje peniaze? Pozrime sa spolu na ne bližšie.

Reishi

Reishi je huba z prímorských oblastí Číny. Meno pochádza z japončiny. Rastie na práchnivejúcich kmeňoch a pňoch.

Už na čínskom cisárskom dvore bola veľmi populárna a tu si vyslúžila prezývku „huba nesmrteľnosti“.

Liečivé huby – všeliek alebo nafúknutá bublina?

Vo voľnej prírode by sme ju ľahko spoznali. Už na prvý pohľad vám udrie do očí výrazný klobúk, ktorý má výraznú červenohnedú farbu.

Čo sa týka chuti huby samotnej, má silnú horkú chuť, takže je zaradená medzi nejedlé. Extrakty z nej sú tejto horkosti ale zbavené.

Dosť však o vzhľade. Čo je teda na tejto hube také zvláštne? Z výskumu vyplynulo, že má množstvo biologicky aktívnych látok, t. j. látok, ktoré sú pre ľudský organizmus užitočné.

Má veľmi pozitívny vplyv na imunitný systém, predovšetkým vďaka v nej obsiahnutých poly-sacharidom.

K čomu teda túto hubu môžeme použiť? Ako prevenciu proti rakovine, na zníženie krvného tlaku, hladiny cholesterolu i cukru v krvi. Nájdete ju tu.

Cordyceps sinensis

Huba Cordyceps je veľmi špecifickým predstaviteľom liečivých húb.

Vyskytuje sa predovšetkým v horských oblastiach Číny a Tibetu. V našich končinách ju voláme húsenica čínska. Cudzopasí na tele hmyzu, postupne prerastie do celého jeho tela. Hmyz sa pred smrťou ukryje pod zem.

Liečivé huby – všeliek alebo nafúknutá bublina?

Zostane z neho mumifikovaná škrupinka vyplnená podhubím. Najdôležitejšou látkou, ktorú obsahuje, je pravdepodobne látka nazývaná cordycepin.

Tá má cytotoxické účinky. Znamená to, že ide o látku, ktorá má jedovaté účinky na niektoré bunky, prevažne na bunky rakovinotvorné.

Rovnako ako huba Reishi pozitívne ovplyvňuje imunitné účinky buniek.

Ďalšia zlúčenina, ktorá stojí za zmienku je kyselina cordycepinová, odborníkmi označovaná za jednu z najdôležitejších biologicky aktívnych látok, ktorú v Cordycepse nájdete.

Aktívne sa skúma, či podávanie extraktu z húsenice čínskej nepomáha i pri liečbe poškodenia pečene, napríklad u alkoholikov.

Rovnako tak napomáha regenerácii svalovej hmoty po veľkej záťaži, pomáha a zdokonaľuje okrem iného aj mentálne funkcie (schopnosť učenia sa).

Prírodná liečba osteoartritídy

Je vhodné ho užívať pre skvalitnenie sexuálneho života a zvýšenie libida vzhľadom k jeho dlhodobej obľube v Číne ako afrodiziakum.

Na základe obsiahnutých látok v extrakte z húsenice čínskej sú jej prisudzované bioaktívne účinky, ako sú protinádorovosť, protizápalovosť a renoprotektívnosť (t. j. ochrana obličkových buniek).

Pozitívnym účinkom je tiež fakt, že mierne spomaľuje starnutie, čo by mohlo zaujímať hlavne dámy. S vráskami a rýchlym starnutím bojujeme stále avšak väčšinou neúspešne. Kúpiť ho môžete tu.

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus)

Hliva ustricová, alebo tiež pleurotus ostreatus, je česká huba. Už niekoľko rokov sa teší veľkej obľube, ale mnoho ľudí stále netuší, aký poklad  táto huba vlastne je.

Ide síce o drevokaznú hubu, ktorá parazituje na niektorých drevinách a oberá ich o živiny. Preto so sebou nenesie len výhody. Dá sa to však prehliadnuť, keď sa pozrieme na jej liečivé účinky.

Liečivé huby – všeliek alebo nafúknutá bublina?

Svoj prívlastok „ustricová“ dostala kvôli zafarbeniu svojho  klobúka, ktorý presne kopíruje farbu ustríc. Hlavné látky, ktoré v nej nájdeme, sú vitamíny B, D, C a K, polysacharidy a minerálne a stopové prvky.

Najdôležitejšie z nich sú železo, draslík a zinok. Obsahuje i proteíny a niektoré aminokyseliny.

Avšak kľúčová látka v hlive je takzvaný β-glukan. Ten má na starosti vyprovokovať imunitný systém k jeho zvýšenej činnosti.

Princíp tohto účinku je inverzný, čiže náš imunitný systém považuje túto látku za látku, proti ktorej je potrebné zbrojiť.

I keď to tak vlastne nie je, spúšťa tak komplexnú kaskádu reakcií organizmu, ktorá nás vo výsledku lieči. Posilnenie imunitného systému, ale nie je jediná oblasť, kde hliva pre nás pôsobí priaznivo.

Po skúmaní účinkov extraktov z hlivy ustricovej vedci zaznamenali, že významne podporuje znižovanie hladiny krvného cukru i cholesterolu, čo je v dnešnej dobe veľmi žiadúci účinok. Tiež pomáha ženám ohrozeným osteoporózou a pacientom s artrózou.

Vo všeobecnosti tiež podporuje odstraňovanie bradavíc vírusového pôvodu, a zároveň zastavuje ich opätovný rast.

V Japonsku v tejto hube vedci objavili účinnú látku nazývanú lektín. Tá zatiaľ len u laboratórnych zvierat zaistila, že pokiaľ ju dostali vo svojej potrave, výrazne sa zmenšilo množstvo potravy, ktoré celkovo skonzumovali.

To by mohlo pomôcť mnohým pacientom, ktorí neúspešne bojujú s nadváhou.

Ďalší dôležitý poznatok skúmali slovenskí vedci. Tí sa zamerali na používanie výťažku z hlivy ako doplnkovú liečbu rakoviny.

Podarilo sa im zistiť, že pokiaľ im pridali do jedla hlivu ustricovú, znížilo sa tým množstvo nádorov v hrubom čreve potkanov. Nájdete ju tu.

Záver

Môžeme jednoznačne povedať, že tieto pozoruhodné huby majú takmer zázračné účinky a slúžia ako zdroj energie, k upevneniu zdravia a liečbe rady neduhov.

V najčistejšom prevedení ich môžete kúpiť  TU.

Určite stoja za vyskúšanie.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net v spolupráci s www.prezdravie.sk

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. od kedy je hliva ustricová česká huba?

  2. aj bryndzové halušky sú české?

  3. liecive huby naozaj existuju, staci si prestudovat ucinky hlivy ustricovej a imunoglukanu ktory obsahuje, ja preto uzivam aj hlivu imunit na posilnenie imunit, vidim na sebe pozitivne ucinky

Pridajte komentár

*