9 príznakov toho, že potrebujete prestať piť mlieko

Print Friendly, PDF & Email

Počnúc zlomenými kosťami až po únavu, hlavnou príčinou niektorých vašich zdravotných problémov môže byť mlieko. Vám pritom možno ani nenapadlo ho za ne viniť.

A tak, keď si budete nabudúce chystať nákupný zoznam, možno by ste to mali vziať do úvahy.

Vytvorili sme pre vás zoznam symptómov, ktoré by ste si mali pozrieť, keď uvažujete o svojom vzťahu k mliečnym výrobkom.

Po dočítaní článku si nezabudnite trochu upratať v chladničke.

1. Cítite sa skoro stále unavení

Mlieko obsahuje molekuly opiátov, ktoré vás uspávajú. Vedecky povedané to ale neznamená, že budete dobre spať. Pretože sa mlieko ťažko trávi, snaha vytvárať energiu na jeho rozloženie unavuje vaše telo, čo narušuje váš spánkový cyklus.

Pre lepší spánok skúste jesť nejaké na tryptofán bohaté ovocie a zeleninu, ako sú brokolica, sladké zemiaky, banány alebo jablká.

2. Máte akné

Niekoľko štúdií ukazuje, že u tínedžerov a mladých dospelých mlieko zhoršuje akné. Podľa iného výskumu za to možno viniť aj mliečne výrobky.

Nízkotučné mlieko, ovplyvňujúce hormóny ako sú inzulín a IGF-1, môže mať negatívny vplyv na zdravie vašej pleti.

3. Vaše trávenie nie je hladké

Štúdia naznačuje, že 65 – 70% svetovej populácie trpí laktózovou intoleranciou. Hoci pri porovnaní ľudské mlieko obsahuje laktózy viac, to kravské sa nám ťažšie trávi.

Znamením toho, že by ste mali prestať piť mlieko, sú problémy ako nadúvanie, nevoľnosť, plynatosť a pravidelná hnačka.

4. Máte bolesti, prichádzajúce zdanlivo odniakiaľ

Keďže mlieko má vysokú kyslosť, vyvoláva zápal, čo vám podľa štúdie spôsobuje bolesť kĺbov a svalov.

Ak cvičíte a máte problém pozviechať sa z bolesti svalov, skúste znížiť svoju dennú spotrebu mliečnych výrobkov.

5. Zažívate mozgovú hmlu

Mozgová hmla nie je ochorenie, ale symptóm. Spôsobuje problémy s pamäťou, neschopnosť sústrediť sa a mentálnu neostrosť.

Hoci existuje aj niekoľko iných príčin, spúšťačom mozgovej hmly môže byť tiež nadmerná konzumácia mliečnych výrobkov a to kvôli vysokému obsahu kazeínu, vyvolávajúceho klamný pocit sýtosti.

Veľa výskumov naznačuje, že zníženie spotreby mlieka vám môže pomôcť aj v boji s depresiou.

6. Máte alergie a iné kožné stavy

Kvôli podobným počiatočným príznakom, ako sú zápcha, hnačka a kolika, sa laktózová intolerancia môže zamieňať s alergiou na mlieko.

Alergiu na mlieko má 5 % detí, ale môže vzniknúť aj neskôr, v dospelosti. Aj objavenie sa ekzému môže byť spôsobené mliečnymi produktmi.

Skúste zo svojej stravy odstrániť mliečne výrobky a sledujte, či sa vám zlepší stav.

7. Máte vysoký cholesterol

Časť cholesterolu v krvnom riečisku pochádza z vašej stravy (zvyšok sa tvorí v pečeni priamo samotným telom).

100 gramov obyčajného kravského mlieka obsahuje, podľa USDA, 14 mg cholesterolu, takže je nebezpečné prijímať denne nadmerné množstvá mlieka.

8. Ľahko vám praskajú alebo sa lámu kosti

Vápnik je nevyhnutný pre vývoj a zdravie kostí, najmä počas detstva. Všetky mliečne výrobky – či zvieracie bielkoviny celkovo – sú však kyslé, čo príjem vápnika znižuje.

Štúdia naznačuje, že ženy, ktoré pijú 3 alebo viac pohárov mlieka denne, majú vyššie riziko zlomenín.

9. Vaše telo sa bráni liečbe a nezotavujete sa rýchlo

Hoci za toto nemožno viniť samotné mlieko, štúdia dokazuje, že na vaše zdravie môžu nepriamo vplývať antibiotiká, podávané kravám.

Na jednej strane sú pre zdravie zvierat lieky dôležité (hlavne v dnešných podmienkach masovej živočíšnej výroby), no na druhej strane spôsobujú vznik antimikrobiálne rezistentných baktérií.

Zatiaľ čo probiotiká sú naši priatelia, tieto baktérie sú presným opakom. Ak sa chcete rýchlejšie dostať z choroby, možno by ste sa mali zamyslieť nad svojou spotrebou mlieka.

Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.netPodobné články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

 1. Jozef Horňák

  Tak tento hoax mohli vymyslieť iba americkí vedci. Celý život pijem mlieko a nemal som žiadny z uvedených príznakov. Asi do veku 6. rokov som bol na mlieku z kozy, potom celý živo až dodnes (77r.) s výnimkou dvoch rokov na Voj. zákl. službe kde nás nadájali čajom s brómom, som pil a pijem kravské mlieko. Najmenšia denná dávka je cca 0,5 litra a v časoch štúdií to bolo každé ráno 1 liter (!) + 3 slané rožky. Nemal som žiadne exémy, nikdy som nemal žiadnu zlomenú kosť aj keď tých úrazov bolo dosť. Cholesterol mám dobrý. Aj energie som mal dosť – donedávna (kým nezatvorili plavárne) som každé ráno plával jeden kilometer, chodil som na turistiku a pri lekárskej kontrole mi pani doktorka povedala, že mám iba miernu osteoporózu a to vďaka pitiu mlieka. Na mlieko nedám dopustiť. Samozrejme normálne mlieko, nie krabicové ktoré má s mliekom spoločnú iba farbu. Chodím si kupovať mlieko buď do mliekomatu, alebo rovno na družstvo. Predpokladám že tie alergie majú deti práve z tých nahrážiek mlieka plných „éčiek“. Viete, doktori v socializme neboli sprostí, keď propagovali mliečne desiaty v školách. Treba používať zdravý sedliacky rozum, keď na dedine bola v každom dvore kravička, a prdy z nej nespôsobovali skleníkový efekt.

 2. PO NARIADENÍ povinnej pasterizácie mlieka dochádzalo v minulosti aj k dôraznému, neustálemu prízvukovaniu lekárov: „Nezabudnite dieťaťu mlieko prevariť…a poriadne mu ho prevarte!!“ Takto oskalpované kravské mlieko liala mama do mňa niekoľkokrát denne…no a dôsledky – bola som anorektické dieťa typu „kosť a koža“, s nepretržitými zápalmi horných dýchacích ciest, štopané kvantom liekov a pendeponových injekcií, nalievané tzv. železným vínom, rybím olejom…a nakoniec bolo nariadené odstránenie mandlí (aj s obrannými T-lymfocitmi…rozmýšľa tu niekto???). Nechty som mala mäkké ako toaletný papier, nonstop mi bolo zle od žalúdka, a moja popolavomodrastá pleť posiata kvantom pigmentových fľakov bola bledá na konci leta rovnako ako na Vianoce. Trpela som chronickou nespavosťou, nevyhla som sa ani problému s pamäťou – pochopiteľne. Pridružil sa trvalý depresívny stav so sklonmi k sebatýraniu…aj k samovražde. Skrátka – mala som všetky prejavy trvalej hypoglykémie, ktoré však neriešil nik. Nemala som kamarátky, ani sa nečudujem: vyzerala som ako z koncentračného tábora + badateľný hrb, vypúlené oči (signalizujúce problémy so štítnou žľazou), vysunuté horné rezáky, absenciu zdravého sebavedomia…
  V desiatom roku života som sa vzbúrila voči všetkým princípom a nariadeniam a začala som sa živiť darmi živej prírody. A pomohlo. Fyzicky, aj psychicky. Môj život sa ešte počas dospievania v každom smere zvrtol o 180° – a je to tak dodnes. (Ešte dodám – moje dieťa po konzumácii sušeného mlieka malo takisto neustále zápaly, predpisovali sa antibiotiká…bledá pleť… Po zmene mlieka sušeného na čerstvo denne podojené kozie nastal obrat o stoosemdesiat stupňov. K tomu prirodzená, neprerábaná potrava, veľa pohybu na vzduchu – a dieťa „ľavou zadnou“ zvládalo všetky kolá / stupne všetkých možných olympiád, športových disciplín, aj náročné štúdium v zahraničí.

  Ono je to začarovaný kruh. Naše telo – to sú spojené nádoby. Každý jeden minerál či stopový prvok musí byť vo vzťahu k inému párovému minerálu či stopovému prvku v určitom pomere. A správne pomery musia byť ešte aj celkovo medzi nimi navzájom. Sám človek vlastným rozumom tento komplex vzájomných väzieb vyvážiť nedokáže, ani keby si laboratórne testy robil každý deň. My ľudia si musíme priznať jednu vec: NEVIEME NIČ.
  Príroda je nastavená geniálne – zvieratá to pochopili, a preto sú zdravé. Aké mlieko pijú ich mláďatá? Odstredené? Pasterizované? Homogenizované? UHT? Alebo nebodaj bezlaktózové?
  A čo jedia? Jedlo varené? Pečené? Alebo pripravené na grile? Počítajú kalórie? Potrebujú merať krvný tlak, hladinu cukru, naprávať chrbtice, nosiť zubné strojčeky alebo okuliare?
  Fajčia? Upadávajú do závislostí na alkohole, drogách, automatoch…?
  Odpoveď, myslím, poznáme všetci.

  S článkom od Bádateľa absolútne súhlasím – jedine k poslednej vete – citujem: „Ak sa chcete rýchlejšie dostať z choroby, možno by ste sa mali zamyslieť nad svojou spotrebou mlieka“ (Bádateľ)
  – by som doplnila „kravského“ mlieka a „tepelne zničeného každého mlieka, hoci aj materského“.
  Surové kozie mlieko zaradené z času na čas v určitých intervaloch môže vyliečiť aj ťažké diagnózy – hovorí o tom viacero svedectiev.
  Ešte – čo sa týka kravského mlieka – má veľmi zložitú bielkovinu + kazeín a ďalšie ťažko rozložiteľné súčasti, v súčasnosti obsahuje aj antibiotiká a očkovacie látky – no fyzicky ťažko pracujúci človek alebo športovec s vyváženou stravou ho možno v surovom stave zvládne.
  Čo sa týka mlieka z mliekomatu – je silno podchladené (neskysne, skôr zhorkne alebo sa pokazí), takže veľkým prínosom asi nebude – opäť je to na zvážení jednotlivca: ak nie sú problémy s virózami, kĺbmi, s chrbticou, so zubným kazom, s pamäťou ani s trávením – pri celkovo zdravom životnom štýle si ho niektorí jedinci môžu hádam sem-tam dopriať.

 3. jednoduchá

  Milá Emilka,
  Je mi veľmi ľúto, čím ste si ako dieťa musela prejsť.
  Mala ste veľmi ťažké detstvo kvôli svojmu zdravot.stavu. Píšete o užívaní
  kozieho mlieka.Áno o ňom viem, to ste urobila správne, pre náš organizmus je lepšie stráviteľný ako kravské.Má veľmi dobré účinky aj pri pri kožných chorobách.
  Pre maličké deti je samozrejme najlepšie to materské, priamo od maminy bábätku, bez prihrievania. Týmto sa utužuje aj vzťah medzi nimi navzájom a aj žena sa lepšie ,,dáva do poriadku“ po žens.stránke. Čo sa týka Vášho psych.stavu, je výborné, že sa Vám situácia zmenila a verím tomu, že Vám pomohli aj tí, pre Vás ako dieťa“ najdôležitejší, rodičia. No niekedy môže byť aj opak. Napr.ja ako slob.som psychic.probl.nikdy nemala. Tie u mňa začali až po 30 -tke, keď som sa so svoj. rodinou presťahovala do nášho rodinn.domu. Svokrine časté návštevy, jej nespokojnosť pomaly so všetkým, flegmatickosť môjho exmanžela a moja úprimná snaha vyhovieť jej vyústili až do depresie. Paradoxne mne ,,vtedajšia“rodina domohla k nej.Keď sa mi už zdalo lepšie, počas štúdia na VŠ popri zamest., 3deťoch, práci v dome, na záhrade + na roli sa ,,udial zlatý klinec“ môjho spolunažívania s ex.:-(…. Moja dôvera k nemu sa stratila, -100 bodov?….a depresia postúpila + 100 bodov. …….Našťastie po 6 rok.rozhodovania som sa rozviedla, a teraz po 6 rokoch od tohto rozhod. môžem na 100% posúdiť, že to je to najlepšie, čo sa mi mohlo prihodiť 🙂 depresiu mám už pod kontr., aj keď občas ma bolieva žalúdok pri situác.spoj.s ex./ 2deti bývajú s ním, našťastie, nie stále- sú na intern. /no a tiež od doby rozv.mám trošku problémy s pamäťou, no verím tomu, že časom sa to upraví.Pravdou je aj to, že som zmenila svoj postoj k životu a viem s určitosťou povedať, že už by som sa vedela oveľa lepšie zastať seba samej, bez pomoci iných. Takže všetko zlé je na niečo dobré :-)…….
  ,,Viem, že nič neviem.“..toto povedal 1 známy autor, meno si už nespomínam 🙁 . …..Napadlo ma to v súvislosti s tým, ako ste napísala, že mi ľudia nevieme nič.
  Áno príroda je geniálna, pretože sa riadi tými prír. teda božími zákonmi.
  Len my ľudia sa nimi nie vždy riadime – nevieme ?, nechceme?, sme zaneprázdnení inými, ,, dôležit.vecami“ ? napr.materiálnymi?……..na to si musí odpovedať každý sám a každý z nás by mal by začať hlavne od seba.
  Priznám sa, ja osobne pijem len kyslé mlieko, to sladké nie, najviac možno
  raz za 3mes.?…. jedávam tiež syry, len tie tvrdé aspoń 45% a mám veľmi rada bryndzu z ovč.mlieka. Kozie mlieko som pila urč.dobu, keď moji rodičia chovali kozy, no to už je dávnejšie……Ono koľko ľudí, toľko návykov, či už v jedle, spánku, užív.nápojov a pod.Každý z nás, hlavne v dosp.veku by mal posúdiť, čo jeho telu robí dobre, potom sa bude cítiť fit nielen fyzicky ale aj psychicky.
  Som rada, že už sa lepšie cítite, nech sa Vám darí :-))).

 4. Jednoduchá

  Milá Emilka,
  ešte stále nemôžte spávať? :-(….
  Skúste si uvariť pred spaním výborný medovkový alebo ľubovník.čaj s medom,
  tie sú také upokojujúce.
  Snažte sa vykonávať už len také pokojnejšie činnosti,
  ako napr.čítanie knižky, večer.prechádzka a pod. ….
  Ak Vás aj niečo trápi,
  nechajte tomu voľnejší priebeh a verte tomu, že sa to čím skôr porieši.
  Držte sa, nech je to čoraz lepšie :-)………….

 5. Jednoduchá

  p.s….Emilka aj na 2.maili mi písala Vaša menovkyňa – p.Emília ……………..

  • Vážim si Vašu starosť o moje zdravie, pani Jednoduchá, no ja som už niekoľko desaťročí v každom smere úplne fit, spávam výborne (len mám na spánok málo času), no a lekárku navštevujem raz za dva roky kvôli predĺženiu našej zmluvy či dohody či ako to nazvať.
   Rovnakých, podobných (aj zhodných) mien alebo pseudonymov nás, komentátorov môže náš Bádateľ evidovať viacero, našťastie redakciou pridelené logo každému z nás je jedinečné. Prajem aj ja Vám veľa zdravia, spokojnosti a radosť z každého prežitého dňa:-)

 6. Jednoduchá

  To je v poriadku p.Emilka,
  to boli len také ,,drobné“ rady :-).
  No v kaž.prípade je dobré, že ste fit v kaž.smere,
  to ste dobrým takým svetlým prípadom pre ostatných.
  S tými menami máte pravdu,
  koľko takých Emiliek a jednoduchých chodí po svete :-)…………..
  Ďakujem za pekné prianie,
  želám Vám pekný pohodový deň 🙂 deň

Pridajte komentár

*