Voľbou Korčoka volíte vojnu! Nevoľte za prezidenta vojnového štváča, ktorý by neváhal vyslať vašich mužov, otcov a synov na smrť do ukrajinských zákopov!

Užívajte tieto 3 látky každý deň a sledujte, čo sa stane s vaším zrakom


Print Friendly, PDF & Email

Užívajte tieto 3 látky každý deň a sledujte, čo sa stane s vaším zrakom

Schopnosť dobre vidieť by sme si mali vysoko ceniť. Človek to vníma ako samozrejmosť, až kým sa mu nestane niečo zlé.

Keďže oči majú jemnú štruktúru, ľahko môže dôjsť k poškodeniu makuly (žltej škvrny) či sietnice v dôsledku cukrovky, vplyvom voľných radikálov, únavy či starnutia.

Pre mnohých ľudí sú problémy so zrakom ťažko zvládnuteľné. Aby boli vaše oči zdravé, potrebujú tú správnu výživu.

Mnohí ľudia si dnes príliš namáhajú svoje oči. Ľahko sa potom unavia a zhorší sa krátkozrakosť. Je to znak toho, že žijeme v modernej dobe – v čase používania počítačov, smartfónov a hrania videohier, či sledovania televízie.

Nadmerné zaťaženie očí si časom vyžiada svoju daň. Očné svaly sa postupne akoby natrénujú a prispôsobia na takéto neustále pozeranie do blízka.

Dlhá práca na počítači alebo práca vonku na priamom slnku je v spojitosti s cukrovkou často zodpovedná za vznik diabetickej neuropatie alebo glaukómu (zeleného zákalu).

Každý z nás očakáva zmeny zraku postupne s tým, ako starneme. Zastaviť to úplne sa to nedá, no môžeme to spomaliť.

Kľúčom k zdravému zraku sú tie správne výživné látky. No a jedným z najsilnejších ochrancov očí sú čierne ríbezle.

1. Čierne ríbezle

Čierne ríbezle (lat. Ribes nigrum) sú bohaté na antokyány, tmavé pigmentové antioxidanty, ktoré sa tiež nachádzajú v baze, čučoriedkach a v hrozne. Najviac je ich však práve v čiernych ríbezliach.

Tieto látky, spolu s vitamínmi, minerálmi a inými polyfenolmi v bobuľovitom ovocí, chránia bunky pred poškodením, ďalej znižujú zápaly a zastavujú oxidačný stres.

V jednej japonskej štúdii účastníci pracovali s počítačom celé dve hodiny.

Tí, ktorí konzumovali čierne ríbezle, zaznamenali podstatné zlepšenie ostrosti zraku. Dokázali sa lepšie sústrediť a trvalo im menej času, kým si ich oči zvykli na prechod od tmy k svetlu.

Účastníci štúdie konzumujúci čierne ríbezle taktiež nezažili stuhnutosť chrbta ani krku, či únavu očí, ktorá je bežná u ľudí pracujúcich denne pred počítačom.

Naopak, tí, ktorí užívali placebo, zažili falošnú krátkozrakosť, keď sa začali sústrediť na niečo iné a nevšimli si zníženie únavy.

Iná štúdia sa zameriavala len na svalovú únavu a stuhnutosť, ktoré vznikli u ľudí, ktorí často píšu.

Skupina ľudí konzumujúca čierne ríbezle zažila menšiu bolestivosť, ktorú vedci pripisujú účinkom antokyánov na periférne svaly.

Okrem únavy očí a napätia pomáhajú čierne ríbezle vyliečiť vnútroočný tlak. Ten sa bežne vyskytuje v dôsledku starnutia.

V klinickej štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Journal of Ocular Pharmacology and Therapeutics, antokyány v čiernych ríbezliach výrazne znížili vnútroočný tlak už za dva týždne.

Výskumníci dospeli k názoru, že toto ovocie pomáha znížiť intenzitu vnútroočného tlaku u zdravých jedincov, ako aj u pacientov s galukómom. Inými slovami, antokyány v čiernych ríbezliach môžu pomôcť ochrániť váš zrak a predchádzať ochoreniam očí.

Keď sú oči zdravé, človek je schopný vidieť celé zorné pole, ako aj všetko, čo vstupuje do periférneho videnia.

Keď vám očný lekár počas prehliadky káže sústrediť sa na jeden bod a hlásiť zablikanie svetla, ide o špecifický vizuálny test.

V prípade, že blikajúce svetlo nezaregistrujete, môže ísť o príznak glaukomu. Jeho príčiny bývajú rôzne.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Čierne ríbezle sa považujú za extrémne silný prírodný prostriedok pre zachovanie ostrého zraku, za čo vďačia ich obsahu antokyanínov, ktoré dokážu prekonať krvno-sietnicovú bariéru.

Taktiež posilňujú drobné krvné cievy v očiach. Japonská klinická štúdia zasa zistila, že extrakt z čiernych ríbezlí spomaľuje zhoršovanie zorného poľa u tých, ktorým už diagnostikovali glaukóm s otvoreným uhlom.

Podľa Nadácie pre výskum glaukómu (Glaucoma Research Foundation) je to najbežnejšia forma ochorenia a ovplyvňuje približne 1 človeka z 80.

Ide to stav, pri ktorom upchaté slzné kanáliky spôsobujú nahromadenie tlaku v očiach a ten následne poškodzuje zrakový nerv.

Rovnaká štúdia preukázala, že antokyány v čiernych ríbezliach normalizujú hladinu endotelu-1, bielkoviny, ktorá sa nachádza v zúžených krvných cievach.

Antokyány majú tiež silnú schopnosť bojovať proti zápalom, posilňovať krvné cievy a predchádzať oxidačnému poškodeniu.

2. Extrakt z hroznových jadier

Podobne ako čierne ríbezle, tak aj hrozno a extrakt z hroznových jadier obsahujú silný antioxidant a protizápalové látky. Nedávno sme o ňom písali v inom článku v súvislosti s rakovinou.

Extrakt z hroznových jadier obsahuje silné látky nazývané oligomérne proanthocyanidíny. Majú úžasné zdravotné prínosy.

Vedecký výskum uverejnený v časopise Molecular Vision zistil, že proanthocyanidíny v hroznových jadierkach chránia epitelové bunky očnej šošovky pred poškodením voľnými radikálmi pomocou znižovania zápalových markerov NF-kB a MAPK, čím by mohli predísť vzniku šedého zákalu.

Kórejská štúdia zasa zistila, že extrakt z hroznových jadierok chráni nervové bunky na sietnici.

Ďalšia štúdia uskutočnená na Fakulte veterinárnej medicíny Univerzity v Ohio zistila, že proanthocyanidíny potláčajú príznaky vyvolané stresom, ktoré poškodzujú epitelové bunky šošovky, spôsobujú šedý zákal a znižujú oxidačný stres.

3. Luteín a zeaxantín

Tieto dva karotenoidy (s podobnou štruktúrou ako beta-karotén) sú pre oči nesmierne dôležité.

Je to preto, že luteín a zeaxantín prítomné v očiach, predovšetkým chránia sietnicu a makulu – žltú škvrnu blízko centra sietnice, ktorá nám umožňuje vidieť jemné detaily.

Pozorovacia štúdia sa zamerala na ženy vo veku 50 až 79 rokov.

Dospela k záveru, že strava bohatá na tieto výživné látky môže prispieť k ochrane pred makulárnou degeneráciou podmienenou stredným vekom u žien vo veku 75 rokov a menej. Inými slovami, čím skôr začnete užívať luteín a zeaxantín, tým lepšie.

Makulárna degenerácia je hlavnou príčinou vzniku slepoty u ľudí vo veku 60 rokov a viac a je najčastejšou príčinou slepoty v rozvinutých krajinách.

Ako už z názvu vyplýva, toto ochorenie ovplyvňuje makulu – tkanivo v strede oka, ktoré nám umožňuje vidieť jemné detaily. Časom, ako sa tkanivo v sietnici poškodí, zrak sa stáva viac a viac rozmazaným.

Okrem toho vás luteín a zeaxantín chránia pred úplnou stratou zraku. Iné štúdie potvrdili, že zvýšený príjem luteínu a zeaxantínu zlepšil ostrosť a sústredenie.

Samozrejme, oba tieto karotenoidy majú silnú schopnosť bojovať s voľnými radikálmi, ako aj zastaviť oxidačný stres a zápal, ktorý je jednou z hlavných príčin poškodenia sietnice a často spúšťa proces makulárnej degenerácie.

Španielska recenzia v časopise Journal of Opthamology uvádza, že tieto výživné látky môžu pomôcť predísť alebo spomaliť vývoj makulárnej degenerácie.

Záver

Všetky spomínané výživné látky vám pomôžu udržať zdravý a silný zrak. Sú úžasným darom prírody. Preto, ak sa obávate o svoj zrak, určite sa poraďte s odborníkom ohľadne ich užívania.

Koniec koncov, na tomto svete je veľa krásnych vecí, ktoré by ste ešte mali vidieť. Nenechajte ochorenia zraku, aby vám stáli v ceste.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: justnaturallyhealthy.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Osobne poznám jedného MVDr., ktorý denne skonzumuje cca 150 g čučoriedok /v lete čerstvé, v zime má zamrazené/, dnes už má 77 rokov a nepotrebuje žiadne okuliare.

Pridajte komentár

*